hepatita B+hipertensiune

08-02-2011
kattyy
Nu este medic/terapeut
kattyy
Buna seara. Tatal meu a fost diagnosticat cu hepatita B de acum 4 ani de zile. Dar pe langa aceasta, are si hipertensiune iar medicul i-a prescris tertensif/indapamid 1, 5mg si norvasc. Cand am citit prospectul de la indapamid, am vazut ca este specificat ca, acele persoane care sufera de boli hepatice severe sa intrerupa tratamentul. Cu ce poate inlocui indapamidul, cu toate ca i s-a specificat medicului ca este diagnosticat cu hepatita B? Oare de ce i s-au dat asemenea pastile? Va multumesc.
9 comentarii
0
08-02-2011, ora 21:18
andreyea88
Nu este medic/terapeut
andreyea88
In primul rand, tatal dvs a facut tratament pentru hepatita virala b? mai este prezenta in sange activitatea virala? o infectie virala nu esre considerata o boala severa...
0
08-02-2011, ora 21:24
kattyy
Nu este medic/terapeut
kattyy
Da, a facut tratament pentru hepatita B si face in continuare. Iar virusul este prezent in sange in continuare. Face tratament cu silivit, a facut cu liv, essentiale, regim alimentar. Iar analizele si le face periodic (din 3 in 3 luni-cu aproximatie).
0
08-02-2011, ora 21:30
andreyea88
Nu este medic/terapeut
andreyea88
nu a intrat in programul pentru tratament cu interferon? si nu i'a dat niciun antiviral ?
0
08-02-2011, ora 21:54
kattyy
Nu este medic/terapeut
kattyy
Pentru tratamentul cu interferon nu, iar antiviralele nu prea au avut afect.
0
08-02-2011, ora 22:07
andreyea88
Nu este medic/terapeut
andreyea88
Antiviralele in mod normal nu trebuie eliminate din schema tratamentului, sunt bune si hepatoporectoarele dar in combinatie cu antiviralele. in ceea ce priveste tratamentul pt HTA, acesta trebuie urmat deoarece o HTA necontrolata este grava si are consecinte grave. indiferent ce tratament ar lua, acesta tot in ficat se metabolizeaza. trebuia sa aiba grija si cu hepatita virala b, si implicit de ficat...regim, eliminarea alcoolului, evitarea efortului fizic. si sa aiba foarte mare grija la transfuzii sau la un control stomatologic, pentru ca la acest virus b, i se poate adauga si o suprainfectie cu virusul hepatitic d (delta) care este un virus incomplet si care are nevoie de virusul hepatitic b pentru a fi posibila infectia.
0
08-02-2011, ora 22:30
kattyy
Nu este medic/terapeut
kattyy
Sa fiu sincera, cand am aflat ca are hepatita B am stat si ne-am gandit de unde a aparut. El nu a fost la stomatolog niciodata plus ca nu a avut niciun simptom ca ar fi bolnav sau ceva in neregula cu el, injectii nici atat, in contact cu alte persoane... nu. Regim tine in continuare, hepatoprotectoare ia (acum face pauza dupa ce a luat essentiale), inainte a luat silivit si am vazut ca bea un ceai hepatic. Dar totusi, trebuie sa isi tina si tensiunea sub control, ca daca nu... ajunge la 19 cu pulsul.
0
08-02-2011, ora 22:39
andreyea88
Nu este medic/terapeut
andreyea88
Ce varsta are?
0
20-03-2012, ora 16:23
Andrei Constantinescu
Nu este medic/terapeut
Andrei Constantinescu
Salutare!

Putetii afla mai multe despre bolile hepatice la evenimentul HepatoPAC. Am inteles ca acesta va avea loc la Cluj Napoca pe 30 martie la Vila Dakonia din locaitate. Acolo se vor discuta foarte multe aspecte despre bolile hepatice si nu numai. Am gasit si mai multe detalii dupa ce am sunat la numerele acestea: 021-317.09.43 / 0725.221.018.
0
29-03-2012, ora 18:17
Robert2012
Nu este medic/terapeut
Robert2012
Sunt purtator de al virusului de Hepatita B, la ultimele analize valoarea Ag HBs a fost de 4.400.00, imi poate raspunde cineva daca este o valoare mare, este ceva de ingrijorat/speriat !?

Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Consumul crescut de cartofi, asociat cu un risc mai mare de hipertensiune
  • Muzica lui Mozart și Strauss pentru tratamentul hipertensiunii
  • Cofeina ar putea interacționa cu tratamentul hipertensiunii arteriale
  • Cât trebuie să fie tensiunea arterială normală?
  • Cum se măsoară tensiunea arterială?
  • Tensiunea arterială măsurată la domiciliu – imprecisă în 70% dintre cazuri (studiu)
  • Un nou contribuitor la bolile cardiovasculare
  • Similarități și diferențe între hepatitele A, B, C, D și E
  • Profilaxia infecţiei cu virusul hepatitic B
  •