hepatita cronica persistenta + ficat usor marit

11-12-2007
mymy
Nu este medic/terapeut
mymy
am hepatita cronica persistenta, un ficat usor marit.la ultimele analize, tgp-21, globule albe-4, 49mii, neut-42, 7%, gr-3, 28mil, hb-10, 7g/dl, trombocite-108 000.colesterol 329.ce investigatii ar mai trebui facute, si daca dg este corect, avand in vedere ca ma simt din ce in ce mai rau, mai obosita? va multumesc
3 comentarii
0
11-12-2007, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Nu ma pot pronunta daca e corect, pt ca datele nu sunt suficiente pt diagnostic- mai trebuie si date clinice si echografie abdominala. Dar, ce pot spune e ca exista o bicitopenie(o scadere a 2 linii- cea trombocitara cit si cea rosie). Nu stim daca aceasta bicitopenie este de cauza centrala(medulara) sau cel mai probabil- de cauza periferica(splenica)- prin hipersplenism. Ar fi bine de stiut daca splina este mai mare- echografic. Daca e asa, atunci cel mai probabil e vorba de o hepatita cronica cu hipersplenism secundar. CAuza hepatitei cronice- de asemenea nu rezulta de aici- ar fi ncesare in prima etapa Gama-Gt, Ag HBs, Ac VHC-ca screening pt a determina cauza.
0
03-02-2008, ora 00:00
dana69
Nu este medic/terapeut
dana69
buna ziua, ma numesc daniela oprisan si am 38 ani, eu am suferit de hepatita de tip B acum 20 ani, am tot repetat analizele si au reiesit ca acea boala s.a cronicizat dar la ultimele analize facute, adica acum 3 luni doctori nu au mai gasit virusul B in ficat, eu analizele le.am facut in italia si nu stiu de ce nu imi vine a cred ca acel virus B nu exista e disparut, si va rog din suflet pe d.voastra sa ma sfatuiti ce medicamente de intretinere pot lua, pentru ca nu am incredere in medici de aici, VA ROG DIN SUFLET DATI.MI RASPUNS, VA MULTUMESC CU RESPECT, DANIELA
0
05-02-2008, ora 00:00
dana69
Nu este medic/terapeut
dana69
buna ziua, ma numesc daniela oprisan si am 38 ani, eu am suferit de hepatita de tip B acum 20 ani, am tot repetat analizele si au reiesit ca acea boala s.a cronicizat dar la ultimele analize facute, adica acum 3 luni doctori nu au mai gasit virusul B in ficat, eu analizele le.am facut in italia si nu stiu de ce nu imi vine a cred ca acel virus B nu exista e disparut, si va rog din suflet pe d.voastra sa ma sfatuiti ce medicamente de intretinere pot lua, pentru ca nu am incredere in medici de aici, VA ROG DIN SUFLET DATI.MI RASPUNS, VA MULTUMESC CU RESPECT, DANIELA
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modificările genetice ar putea reprezenta cauza bolii ficatului gras la persoanele cu o greutate și dietă optime
  • Noi descoperiri în domeniul patogenezei și terapiei bolilor hepatice cronice
  •