hemoroizi si fisuri anale

18-04-2012
miea_c
Nu este medic/terapeut
miea_c
Buna ziua! Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns.. Dupa ce am nascut m-am trezit cu un hemoroid extern, la inceput nu durea dar dupa o luna am inceput sa am dureri cumplite. Ma doare foarte tare cand elimin scaunul, sangerez si simt si fisurile cum se deschid...ma doare doar in ziua in care am scaun apoi trece. Mentionez ca mananc ciorbe, supe, cat mai usor si beau si foarte multa apa. Am un detergent cumparat din farmacie, unguent si pastile pentru durere dar nimic nu functioneaza...Va multumesc!
4 comentarii
0
18-04-2012, ora 22:01
taisia
Nu este medic/terapeut
taisia
Cam toate femeile dupa nastere raman cu un hemoroid, probabil ca din diverse motive s-a inflamat si atunci este normal sa te doara si sa prezinti scurgeri, probabil esti in perioada de criza. E destul de greu de spus ce este mai bine sa folosesti, cele mai bune sunt cremele de la magazinele naturiste, oricum perioada de refacere totala poate sa dureze pana la 6 luni, depinde si de organism. Nu folosesti sub nicio forma hemorzom este un medicament care irita mai rau.
Nu trebuie sa te constipi, nu trebuie sa te fortezi, in timp totul o sa revina la normal.
0
18-04-2012, ora 23:35
miea_c
Nu este medic/terapeut
miea_c
Multumesc! M-ati mai linistit putin, cu toate ca sunt cam traumatizata cand stiu ca trebuie sa merg la baie. Ca si unguent folosesc Avenoc, un produs din Italia, si uneori cand am dureri simt ca imi amorteste putin. Voi incerca si produse naturiste asa cum mi-ati recomandat, sper sa fie mai bine. Cu constipatia e putin mai greu, am avut dintotdeauna probleme, in sensul ca nu merg la baie in fiecare zi, uneori 2-3 zile nu am scaun, dar nu au mai fost probleme pana acum. Cele mai dureroase sunt fisurile, care se pare ca nu trec cu nimic. Incerc sa mananc cat mai sanatos si multe lichide, avand in vedere ca si alaptez, nu stiu de ce a aparut abia peste o luna si nu imediat ce am nascut.
0
19-04-2012, ora 11:17
taisia
Nu este medic/terapeut
taisia
Ei, organismul tau inca isi revine dupa sarcina. Nu trebuie sa te sperii, dar constipatia este chiar o problema si nu cred ca depinde foarte mult de alimentatie, ceva din tot tractul digestiv nu functioneaza cum trebuie si trebuie sa iei masuri, nu ai voie sa nu ai scaune zilnic. Cred ca esti destul de ocupata cu bebele, sa-ti traiasca si sa fiti sanatosi! deci pentru constipatie incearca tot de la naturiste ceaiuri de digestie, (ex; mie imi face foarte bine o cana de ceai pentru silueta de la fares) sunt si pastile pentru colon tot naturiste care mie imi fac foarte bine.
Fisurile iti dau dureri, vezi ca si farmacitele mai batrane( sa spun asa )au retete pe care le pot face ele in farmacie si sunt foarte bune, dar trebuie sa ai rabdare si mai ales sa nu te constipi sub nicio forma (ex; dimineata pe stomacul gol apa rece, o lingurita de miere, stafide, nuci, citeste si ai sa mai gasesti destule, doar ca trebuie sa le rotesti, sistemul digestiv este pervers se obisnuieste foarte repede cu un aliment si nu mai ai randament dorit pentru scaun).
Sanatate multa si sa ne auzim cu bine!
0
21-05-2012, ora 13:51
danuna3
Nu este medic/terapeut
danuna3
VREAU SA VA DAU UN SFAT SINCER SI CHIAR VA ROG SA L LUATI IN SERIOS.m am confruntat cu fisura anala de la excesul de antibiotic si hemoroizi interni, am incercat tot ce se poate, regim alimentar, spalturi interne, unguente, dar mai rau mi au facut.intr o zi am vazut pe net ca exista tratament homeopat NITRICUM ACIDUM SI RIHANIA, APOI LA FARMACIA HOMEOPATA DNA DE ACOLO MI A RECOMANDAT DE LA FIRMA E-LITE NUTRITIA SUPOZITOARE SUPOZIN.Am crezut in ele si cu regim alimentar ma simt foarte bine.spalturi cu irigatorul seara si dimineata cu ceai de pelin sau marulul lupului si apoi supozitorul pe curat, homeopat pe gura si doamne ajuta. va recomand cu placere.si inredere...sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce sunt hemoroizii, de ce apar și alte întrebări frecvente despre hemoroizi
  • Hemoroizii se pot vindeca spontan (fără tratament)?
  • Sunt cremele pentru hemoroizi eficiente?
  •