hemoragie oculara

30-04-2009
Ralluka
Nu este medic/terapeut
Ralluka
Buna ziua!

Sper sa ma puteti indruma cu cateva sfaturi. Mama mea a avut hemoragie oculara: vizibila pe jumatate din partea alba a ochiului stang. Aceasta problema a mai aparut si in trecut(nu mai stiu daca la acelasi ochi), iar medicii la care a fost atunci nu au stiut ce sa ii spuna exact in afara de faptul sa nu se enerveze si sa nu faca efort prea mult. Medicamentul prescris este un supliment de vitamina A si C si picaturi pentru ochi cu antibiotic. Acum 5-6 luni a facut analize pentru inima si rezultatele i-au iesit bune.

Astept cu nerabdare un raspuns!
Multumesc,

Raluca O.
1 comentarii
0
03-05-2009, ora 10:41
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Cauzele unei hemoragii subconjunctivale ar putea fi: o conjunctivita virala( exista si alte simptome si semne oculare), un puseu hipertensiv( ar fi indicata o monitorizare Holter a TA), o fragilitate vasculara sau o afectiune generala( ar fi indicate investigatii sangvine: HL, VSH, glicemie, uree, creatinina, TGP, TGO, bilirubina, eventual Ag HBs, Ac antiHVC, colesterol, coagulograma, examen sumar urina);Eu va mai recomand Tarosin 3cpr pe zi 10 zile; numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.