hemoleucograma bebe 1 luna!!

02-11-2008
dido
Nu este medic/terapeut
dido
fetita mea de 6 saptamani a facut henoleucograma acum 1 saptamana si rezultatul este urmatorul; usoara anizocitoza si poikilocitoza eritrocitara (suna cam urat.. nu stiu ce inseamna!)
valorile sunt urmatoarele;
rbc: 3.67/ hgb: 11.8/ hct: 33.4/ mcv: 91.0/ mch: 32.2/ mchc: 35.3/ rdw: 15.3/ ne%: 11.2/ eo%:3.3/ ba%:0.5/ ly%: 72.9/ mo%:12.1.
majoritatea valorilor sunt sub sau peste limitele normale.
va rog sa-mi raspundeti pana ajung la dr. sunt stresata!!
la exudat i-a iesit prezent stafilococul auriu..
3 comentarii
0
02-11-2008, ora 11:01
dido
Nu este medic/terapeut
dido
adaug; fetita e hranita exclusiv la san si ia corespunzator in greutate. e vesela, doarme si mananca bine.
eu, mama, am grupa sanguina 01cu rh+, sotul b3 cu rh+, fetita b3 cu rh-.. sa fie vorba de incompatibilitate de grup si complicatii in urma acesteia???
0
03-11-2008, ora 19:21
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
Draga dido, informatia am gasit-o intr-un referat medical: " Anizocitoza si poikilocitoza sunt termeni folositi pentru a caracteriza pe frotiu, hematiile cu forma si diametru extrem de variate. Gradele de anizocitoza si poikilocitoza depind de modificarile existente la nivelul precursorilor seriei eritrocitare (normoblasti).

Aceste anomalii nu sunt specifice pentru o anumita boala. Totusi, exista 3 conditii clinice in care anizocitoza si poikilocitoza marcata constituie elemente orientative de diagnostic: anemia microangiopatica, anemia Biermer si mielofibroza cu metaplazie mieloida"Valorile normale ale hemoglobinei


Hemoglobina g/dl

Sange cordon ombilical


13, 5-20, 5

Prima zi de viata


15, 0-23, 5

Copii 6 luni - 6 ani


11, 0-14, 5
0
05-11-2008, ora 18:41
dido
Nu este medic/terapeut
dido
multumesc mult pt ca ti-ai dat interesul sa-mi rasppunzi, dar cunostintele mele fiind nule in domeniu.. nu pricep foarte multe.. :(
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hemoleucograma - informații pacient
  •