hemoglobina | Forumul Medical ROmedic

hemoglobina

12-09-2007
veneras
Nu este medic/terapeut
veneras
Buna,
Ma numesc Anna si recent o persoana apropiata mie si-a facut analizele uzuale lsi a primit niste rezulatate la care nu a primit nici un raspuns concret.
Ceea ce este ingrijorator este nivelul hemoglobinei care a iesit in valoare de 27.3, valoarea hematocritului care este de 80% si hematiile care au iesit de aproximativ 4 ori mai multe decat normalul.
As dori sa mi se spuna ce ar putea insemna aceste valori tinand cont ca analizele au fost repetate de 2 ori la 2 laboratoare diferite si asteptam rezultatele de la al treilea laborator!
Multumesc anticipat!
3 comentarii
0
12-09-2007, ora 00:00
DANACA
Identitate neconfirmată
DANACA
boala se numeste pologlobulie.se repeta anlizele pentru ca poate fi o poliglobulie relativa fara semnificatie patologica, adica nici o problema
0
13-09-2007, ora 00:00
ulauram
Nu este medic/terapeut
ulauram
as dori si eu o interpretare a analizelor si sa-mi spuneti daca e posibil ca fara tratament sa se inbunatateasca unele valori pe care toata viata le-am avut scazute.am HGB 12, 5 dar in toti anii precedenti nu a depasit val 9.00 nici macar dupa tratament indelungat cu fier.PLT=379;colesterol seric total =197;trigliceride serice =93;HDLcolesterol=47, 9 TGP=12;procent trombocite mari(P-LCR)=26, 9%;volum mediu trombocitar(MPV)=10, 4;distributie trombocitara(PDW)=13.0;
0
16-03-2009, ora 08:13
Lady_Vio
Nu este medic/terapeut
Lady_Vio
consuma cit mai multa glucoza
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: