hemispasm facial stang predominant senzitiva

31-01-2010
bubumik95
Nu este medic/terapeut
bubumik95
buna!am 41 de ani si de 4 luni am fost diagnosticata cu hemispasm facial stang, pareza faciala stanga predominant senzitiva.in urma analizelor serice am urmat un tratament pentru o luna de zile cu vagostabyl, memo si magneziu cu vitamina B6, dar simtomele spasmelor faciale au ramas aceleasi in schimb s-au rarit palpitatiile neregulate ale inimii si simtomele de a nu avea aer, de a ma sufoca.dupa care am facut tomograf, encefalograma, rezonanta magnetica cranio-cerebrala si mi s-a spus ca toate sunt normale.mi s-a dat un tratament pentru o luna de zile cu vitalin si keppra urmandu-l dupa o anumita schema.in urma acestui tratament au inceput sa dispara ametelile, micile dezechilibrari si foarte putin din spasmul facial.dupa o luna de zile am fost la control si mi s-a dat un alt tratament pentru 3 luni de zile cu keppra 1000 mg una dimineata si una seara, vitalin 1/zi, mydocalm 50 mg 3/zi si pronoran 50 mg 2/zi.urmand acest tratament s-au mai rarit din nou un pic spasmele.in schimb la stres, emotii spasmele sunt mai puternice, reapar palpitatiile la inima, ametelile de cap sunt mai puternice.la frig, la curentii de aer am dureri mari de cap la inceput sunt frontale dupa care durerea se localizeaza pe partea stanga a capului cu dureri la tampla, ureche, ochi si vad incetosat, iar nara de pe partea stanga a nasului este mereu infundata.durerile de cap au inceput cu vreo 4 ani in urma si nu imi treceau decat daca faceam un tratament cu antibiotice.in urma cu 20 de ani am avut un accident.am cazut cu bicicleta si mi-am pierdut cunostinta revenindu-mi la spital mi s-a spus ca aveam un hematom in urma caruia trebuia sa fiu operata.pana la urma hematomul s-a retras singur si nu a mai fost nevoie de nicio interventie si nici nu mi s-a dat un tratament.as dori si eu un raspuns in legatura cu aceasta problema.va multumesc!
1 comentarii
0
30-06-2014, ora 09:23
maria_72
Nu este medic/terapeut
maria_72
Buna ziua. Si eu am fost discnosticata cu spasm facial stang, am ajuns sa fac si tratament cu toxina botulinica, dupa trei sedinte, acest spasm inca mai persista.Sincer nu stiu ce sa mai fac, am ajuns in pragul disperarii, ar putea sa ma ajute cineva? Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.