hematurie de doua luni

11-03-2009
anca cirstea
Nu este medic/terapeut
anca cirstea
Buna ziua,
fetita mea are 11 ani si jumatate si are hematurie macroscopica alternata cu microscopica de 2 luni de zile.
Am numarat zilele intre episoadele macroscopice si sunt 28 respectiv 25 de zile. Ar putea avea legatura cu mesntruatia care nu i-a venit inca?
22 comentarii
0
12-03-2009, ora 19:36
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Poate ca i-a venit ciclul.Cand urina este rosie ai sfatuit-o sa-si puna un tampon pe care sa-l examinezi seara trei zile la rand? Este si pe acest tampon sange? Daca nu pateaza tamponul sau chilotul deloc cu sange trebuie investigat copilul de catre un pediatru sau un urolog si data urina la analiza.Acuza dureri la urinat? Face febra? Are dureri lombare?
0
13-03-2009, ora 12:19
anca cirstea
Nu este medic/terapeut
anca cirstea
Nu a fost cazul sa ii pun tampon pentru ca era chilotul curat.
A fost examinata de medic internist, medic urolog in Craiova si nu i s-a putut pune decat diagnostic de piatra la rinichiul drept de 5, 6 mm cf echografiei.
Copilul nu a avut niciodata dureri si nici temperatura, avand o vitalitate buna ca de obicei.
Am fost internate la Spitalul Grigore Alexandrescu si diagnostivul a fost tot litiaza renala si cistita hemoragica germene neidentificat, deoarece toate celelalte cauze au fost excuse prin analize de sange, echografii si examinari medicale, chiar si tomografie!
Dar hematuria persista si nu s-a mai identificat echografic calculul la rinichi, existand oxalati in sumarul de urina. Daca ar fi sa fie eliminare de nisip, poate sa dureze asta atata luni??
0
18-03-2009, ora 22:32
danasas
Nu este medic/terapeut
danasas
Buna seara!Imi pare rau sa aud ca aveti aceleasi probleme cu fetita dvs. pe care le am si eu cu baiatul meu.Radu are 13 ani si prezinta aceleasi simptome fara nici o cauza decelabila.Nu are dureri sau usturimi la urinat, nu are febra, analizele de urina nu indica decat hematurie, iar cele de sange sunt normale.Hematuria este totala iar eritrocitele sunt eumorfe.Si ne-am impotmolit aici.fara nici un dignostic!
0
19-03-2009, ora 13:24
anca cirstea
Nu este medic/terapeut
anca cirstea
Buna ziua,
Din ce oras suntei?
Ati fost la control in Bucuresti?
Eu sunt disperata si nu stiu unde sa ma mai duc.
Fetita mea are de doua luni aceasta problema. Nu am sesizat nicio problema la analizele de sange cu erotrocitele.
Radu de cand o are?
Unde intentionati sa mergeti la control?
0
19-03-2009, ora 14:10
danasas
Nu este medic/terapeut
danasas
Timisoara.Si eu sunt speriata si va inteleg foarte bine!Am fost la doi medici urologi si un medic nefrolog pediatru.Peste o luna daca se mentine hematuria ne internam.
In urma cu o luna Radu a venit acasa cu febra 39 dar avea si amigdalele inflamate.Din cauza febrei si a deshidratarii nu a mai urinat pana a doua zi.Urina a fost aproape neagra.Dupa acest episod am inceput sa-l hidratam si urina e de atunci galben pai, deci normala ca si culoare si nu e tulbure.La analiza microscopica are de fiecare data eritrocite in urina.Acestea sunt eumorfe ceea ce indica provenienta lor din rinichi sau din caile urinare superioare(din cate am inteles -nu sunt medic).Radu e speriat si el si pentru asta mi se rupe sufletul!!
0
19-03-2009, ora 16:31
anca cirstea
Nu este medic/terapeut
anca cirstea
Mie imi vine sa plang in fiecare moment.
Ruxandra nu are consemnate eritrocite in urina.
Ea are hematurie de doua luni si nu se mai opreste, chiar daca nu se vede, iese la examenul sumar de urina.
Nici eu nu sunt medic, dar chiar daca am intrebat in toate partile, nu stiu unde sa ma duc!!!
0
19-03-2009, ora 18:37
danasas
Nu este medic/terapeut
danasas
Eu nu imi dau seama de cand are hematurie.Daca nu era episodul febril nu cred ca as fi realizat ca are sange in urina.Radu e un copil vioi si nu are alte problemede sanatate.Mi-am pus problema unui traumatism(de la ski) sau poate elimina calciu in urina.Ma pregatesc sa recoltez urina pe 24 ore sa o duc la laborator pentru analiza.Si la el este prezent sangele la fiecare sumar de urina.Va doresc numai bine !
0
20-03-2009, ora 12:01
anca cirstea
Nu este medic/terapeut
anca cirstea
Ruxandra a facut in dimineata asta aproape sange curat.
Sunt cu moralul la pamant si asta o influenteaza si pe ea.
Astept sa ma programeze la Fundeni.
Ma rog la Dumnezeu sa ne ajute si pe noi si pe dumneavoastra!
0
20-03-2009, ora 21:31
danasas
Nu este medic/terapeut
danasas
Nici nu stiu ce sa spun.Imi pare sincer tare rau!
0
20-03-2009, ora 21:42
anca cirstea
Nu este medic/terapeut
anca cirstea
Maine mergem la un urolob renumit din Drobeta Turnu Severin si luni la Bucuresti la Fundeni.
Nu o sa am acces la internet, dar o sa va scriu imediat cum o sa pot.
Sanatate multa!
0
21-03-2009, ora 16:01
danasas
Nu este medic/terapeut
danasas
Va tin pumnii!Sa-i spuneti Ruxandrei ca ne gandim la ea si speram sa fie curajoasa !O sa fie bine!!
0
15-06-2009, ora 21:41
nicoll_enr
Nu este medic/terapeut
nicoll_enr
DATE PERSONALE
Sex: F
Varsta: 34
Localitate: bucuresti
Judet: Bucuresti
Mediul: Urban
Profesie: Altele

DATE MEDICALE
Inaltime: 178
Greutate: 100
Fumator: Da
max10/zi din 1995
Consumator de alcool: Nu
Consumator de cafea: Da
o cescuta dimineata
Alte suferinte: Da
: apendicita 1992 si cezariana in 2005


Copilul meu are o problema de sanatate
Ce varsta are copilul dvs.?
Specificati
Specificati - baietelul meu face 4 ani pe 20 mai
Care a fost greutatea copilului dvs. la nastere?
Specificati
Specificati - 4.800
Care este greutatea actuala a copilului dvs.?
Specificati
Specificati - 18 kg
Ce interventii chirurgicale a suferit copilul dvs.?
Specificati care au fost acestea
Specificati - -
Ce boli ale copilariei a avut copilul dvs.? (Rujeola, varicela, oreion, etc.)
Specificati care au fost acestea
Specificati - enterocolita la 1 an jumate
Copilul dvs. a fost internat (sau a facut investigatii) pentru boala actuala?
Specificati
Specificati - da, anul trecut pe 24-26 august
Descrieti principala problema de sanatate a copilului dvs.
Specificati care este aceasta
Specificati - A urinat mai inchis toata ziua( de 4-5 ori), in data de 14 05 2009; am luat sumar urina si am mers la laborator, unde s-a adeverit prezenta deasa de hematii.Se dorea internarea pentru supraveghere.Nu am dorit, pentru ca: A patit-o si pe 24 08 2008. Si atunci la fel s-a intamplat: Atunci am fost internata la Budimex cu el 2 zile pt a-l tine sub supraveghere, in sectia urologie. s-a intamplat ca copilul, (si prima si a doua oara ), a doua zi sa urineze foarte deschis. Tin sa precizez ca anul trecut a fost facuta ecografie la rinichi, vezica..totul a fost in regula, analizele cu rezultat rapid care se fac la sange (inclusiv cele pt ficat) au iesit bune. Totul a iesit bine. Doresc sa precizez ca copilul a fost si este cu stare generala buna, fara febra si fara durere, stari normale. As dori o parere, acum, pentru ca am intrat in panica pentru ca s-a intamplat a doua oara, dupa 9 luni, ce sa fac si la ce spital special pentru rinichi (sau pt ce) sa ma duc cu el pt investigatii foarte serioase. va multumesc
Alte simptome:
buna ziua! as dori va rog frumos o lamurire.dvs vorbiti de hematurie si toate genurile ei, de cum se produce la adulti.etc
Eu am un baietel de 4 ani si in august 2008 a urinat maro si am fost la Budimex si i s-au facut analize si s-au depistat hematii dese prezente. Apoi ne-au internat pt investigatii 2 zile si nu s-au gasit in nereguli la ecografie a vezicii si rinichilor, apoi urmatoarele 2 zile in spital a urinat ff normal, apoi ne-au externat, spunandu-mi-se ca au ce sa investigheze.
Acum o luna iar aceeasi poveste, numai ca am refuzat internarea.
Va rog din suflet sa ma ajutati sa-mi pot gasi linistea.Cum e posibil ca un copilas de 4 ani, nesuferind de nimic, neavand febra, dureri, etc, sa i se poata intampla asa ceva? si mai grav este nepasarea adultilor.va multumesc din suflet
imi puteti raspunde -
0
11-09-2015, ora 12:02
ioagab
Nu este medic/terapeut
ioagab
Buna ziua,
Sunt din Bucuresti.Aceeasi problema cu baietelul de 4 ani. Nu mai stiu unde sa mergem si ce investigatii sa mai facem. Nu i s-a pus nici un diagnostic in afara de hematurie si nici un tratament in afara de hidratare cu lichide. Si din cand in cand se repeta urinarea cu sange, urina este rosie de la inceputul jetului pana la sfarsit, mai ales dupa ce alerga si depune un efort fizic mai indelungat (1 ora de joaca si alergat prin curte.)
Va rog spuneti-mi cum a evoluat la copulul dvs., daca ati scapat de problema, daca puteti sa imi recomandati medicul care a rezolvat problema.
Multumesc!
1
18-09-2015, ora 22:22
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Cauzele hematuriei pot fi multiple, iar investigatiile trebuie sa acopere toate variantele, motiv pentru care o internare intr-un serviciu de urologie pediatrica este necesara.In Bucuresti Dr.Babei Gh., medic pediatru, este calificat in patologia nefrologica a copiilor.Succes!
0
20-09-2015, ora 18:40
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Deloc intamplator si nu prin prisma profesiei mele de psiholog, va recomand medicul Gabriela Ion, de la spitalul Grigore Alexandrescu, un medic extraordinar, care nu se arunca imediat spre analize invazive, sau antibiotice si care are o pregatire profesionala solida, inclusiv in gemoterapie. Dna doctor are un real simt al observatiei, dublat de experienta practica si fiind foarte pasionata de ce face, cauta solutia cea mai buna pt fiecare copil in parte. Nu ma cunoaste, de fapt sigur nu-si aminteste numele meu (fiica mea i-a fost pacienta acum aprox 4 ani si a salvat-o de la investigatii invazive recomandate de alti medici - tot hematurie a avut si fiica mea si tot fara prezenta vreunei bacterii), ca v-as fi spus sa-i mentionati recomandarea ca fiind din partea mea. In cazul fetitei mele o posibila cauza a fost se pare, psihologica, dar care s-a manifestat in plan somatic - deci nu excludeti si acest aspect. Pt ca psihicul nu poate fi despartit de organic, indiferent ce v-ar spune unii medici, care nu cred in influenta psihicului asupra somaticului. Zona tractului urinar si a aparatului reproducator corespunde(conform psihosomaticii) - fricii, iar aceasta emotie este foarte frecventa la copii, din motive variate. E mult de spus si nu e locul, nici momentul sa monopolizam discutia.
Apelati deci cu incredere la doamna doctor Ion. Sper sa mai lucreze la Gr. Alexandrescu - dar sigur o gasiti si pe net.
Sanatate!
0
19-05-2018, ora 18:09
IorCar
Nu este medic/terapeut
IorCar
Ce s a întâmplat în acești ani?Problemele copiilor s au rezolvat?
0
19-05-2018, ora 23:07
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
La fetita mea da
0
20-05-2018, ora 09:41
ioagab
Nu este medic/terapeut
ioagab
Buna ziua! Hematuria macroscopica la băiețelul meu continua sa existe. Suntem sub observația dlui. Dr. Chiriac Babei. Se pare ca va coexista cu aceasta stare pana va bre ea sa dispară așa cum a apărut. Se manifesta doar la efort si se numește hematurie de efort intalnita si la sportivi.
Ne-am împăcat cu gândul ca nu putem face mai mult, decât analize si examene periodice.
Suferința lui cea mai mare este ca nu are voie sa joace fotbal...iar cea mai mare dorința si pasiune e este fotbalul...
0
20-05-2018, ora 10:23
IorCar
Nu este medic/terapeut
IorCar
Multumesc mult pentru răspuns! Și noi avem aceiași problemă! Cum vă pot contacta pt un schimb de informații?
0
20-05-2018, ora 10:35
IorCar
Nu este medic/terapeut
IorCar
Noi nu avem un diagnostic concret, eu am observat faptul că după efort apare această hematurie macroscopica, care.a durat 3 săpt!!! Acum este microscopica...
0
20-05-2018, ora 13:42
ioagab
Nu este medic/terapeut
ioagab
Contactați-ma pe email ioanazamfir78@gmail.com
0
20-05-2018, ora 14:04
IorCar
Nu este medic/terapeut
IorCar
Multumesc !!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: