hematurie

08-02-2009
sarpe19
Nu este medic/terapeut
sarpe19
Sunt sportiv (fotbalist) si am hematurie macroscopica. Dupa antrenamente urina mea foarte rosie incat m-a facut sa ma intreb daca am sange in urina sau urina in sange. Am fost la medic, am facut o cistoscopie si s-a descoperit ca am o infectie la prostata, Tratamentul pe care l-am primit consta in Zanocin si Alfuran (cate o pastila la 24 de ore timp de 2 saptamani). Cam dupa 5-6 zile urina a devenit normala. Am continuat tratamentul pana in a zecea zi dupa care l-am intrerupt. Pe durata tratamentului eram in vacanta, deci nu am facut efort fizic. Problema este ca la o saptamina de la reluarea antrenamentelor am inceput sa urinez iar sange. Oare ce trebuie sa fac ?! Sa ma las de sport (sursa mea de venit) ?! Am reluat tratamentul de 10 zile si s-a mai ameliorat hematuria dar nu a disparut. Imediat dupa antrenament este cel mai rau, apoi treptat aproape ca dispare dar nu de tot. Mentionez ca nu am nici un discomfort sau vreo durere. Va rog sa ma ajutati !!! Multumesc !
10 comentarii
0
08-02-2009, ora 16:48
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
O mica completare:hematuria a fost in ambele cazuri confirmata prin examen de laborator?Exista si notiunea de mioglobinurie, urina este tot inchisa la culoare (initial e rosie apoi se inchide ).Mioglobina rezulta din distructii musculare (ar bate cu un efort prelungit care suprasolicita fibra musculara)
0
08-02-2009, ora 17:07
sarpe19
Nu este medic/terapeut
sarpe19
Am facut foarte multe analize si toata lumea a confirmat hematuria, iar cistoscopia a confirmat acest lucru. Diagnosticul pus a fost infectie la prostata.
0
09-02-2009, ora 10:58
Dr. Oancea Mihaela
Nefrologie, Bacau
Dr. Oancea Mihaela
Primo: prostatita acuta se trateaza de regula 5-6 saptamini. Deci cred este posibil ca recidiva hematuriei sa se datoreze unui tratament insuficient ca durata. Sper ca urologul dvs a efectuat printre multele analize si un examen bacteriologic de secretie prostatica cu antibiograma.
Secundo: este posibil ca hematuria sa fie declansata de efortul fizic deosebit, caz in care ar trebui evaluat si rinichiul drept sursa a hematuriei, adica ecografie renala si eventual CT ( daca se impune ).
Concluzie: abordati din nou medicul urolog/nefrolog care v-a tratat pentru o reevaluare; este posibila renuntarea la sport pentru o perioada de timp insa se impune o reconsiderare a dgn si tratamentului.
Multa sanatate
0
05-11-2009, ora 16:31
vladtm
Nu este medic/terapeut
vladtm
Buna ziua, in urma cu o luna intr-o singura dimineata am urinat, urina avea o culoare maro si era insotita de cateva cheaguri mici, asemanatoare a catorva boabe de orez tot de culoare maro inchis. La acea data nu eram in tara, cand m-am intors dupa o luna intr-o dimineata aceeasi intamplare, iar dupa cateva zile dimineata am urinat mai mult sange decat urina, culoarea fiind rosiatica am eliminat si cateva cheaguri mai mari de sange. Imediat am mers la spital, m-am internat, hematurie macroscopica, la ecografie au descoperit "ceva" in vezica urinara, dupa 30 minute am eliminat un cheag mai mare de sange, am repetat ecografia, nu mai aparea acel "ceva". Am facut si radiografie dupa ce mi-au injectat substante de contrast, iarasi nu a aparut nimic, ecografie la vezica si rinichi fara a descoperi nimic anormal, dupa care mi-au facut cistoscopie in urma careia urologul a tras concluzia ca este o inflamatie a vezicii urinare, mi-au dat tratament CUMINOL si FLAMEXIN sa urmez 10 zile. Momentan sunt de o zi acasa dupa internarea in spital si urmaresc evolutia si simptomele.
0
10-11-2009, ora 14:36
Dr. Oancea Mihaela
Nefrologie, Bacau
Dr. Oancea Mihaela
Deci, dgn dvs este cistita acuta hemoragica, si beneficiati de tratament corect. Nu inteleg exact daca aveti vreo nelamurire.
Multa sanatate
0
10-11-2009, ora 19:56
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Probabil ti-e teama de cancer.Nu, fii linistit, nu e cazul.Daca ti s-a facut inclusiv cistoscopia si nu s-a vazut nimic, chiar nu ai nimic.O tumoara care ar ajunge sa dea hematurie ar fi vizibila la cistoscopie.
0
11-11-2009, ora 22:26
vladtm
Nu este medic/terapeut
vladtm
Buna seara, dupa o saptamana de tratament cu cele 2 antibiotice descrise mai sus, astazi a aparut iarasi la o singura urinare culoarea rosie in urina, hematurie macroscopica insotita de cateva cheaguri de sange. precizez ca toate celelalte zile precedente urina a avut culoarea galbui deschis iar dupa urinarea hematurica de astazi la 10 minute am urinat din nou iar urina avea din nou culoarea ei normala lucru ce a continuat toata ziua.
Am mers din nou la acelas medic urolog care mi-a facut eco la rinichi si vezica urinara dar nu a aparut nimic suspect din cate mi-a spus el.
Maine mi-a spus ca doreste sa ma internez la nefrologie sa preia ei mai departe problema.
E posibil sa fie ceva de la rinichi ? Nu am avut temperatura si nici dureri in cadrul celor 2 urinari hematurice de pana acum.
0
29-05-2010, ora 03:35
popmarius20
Nu este medic/terapeut
popmarius20
Buna, am si eu o problema de urinare. In zilele in care fac sport mai intens decat de obicei (1 ora culturism, 1-2 ore tenis de masa si eventual un fotbal) observ ca urinez maroniu (cateodata maro inchis). Alte efecte nu apar, nici febra, nici dureri la urinare, nici un fel de disconfort. In zilele in care practic mai putin sport (doar culturism) nu am nicio problema. Este o solicitare fizica prea intensa ?
Astept cateva sfaturi.
0
29-05-2010, ora 08:29
Dr. Oancea Mihaela
Nefrologie, Bacau
Dr. Oancea Mihaela
Buna ziua!
exista mai multe variante posibile de dgn si pentru a va lamuri e suficient deocamdata sa efectuati citeva analize: sumar de urina + urocultura, hemoleucograma, uree si creatinina. Trebuie sa precizez ca pentru a fi lamuritoare e necesar ca proba de urina sa o recoltati din acea urina maro pe care o eliminati dupa efort.
ar fi bine ca momentan sa practicati sport MODERAT, fara excese.
multa sanatate!
0
03-02-2012, ora 18:17
alexandrutza_alexxe
Nu este medic/terapeut
alexandrutza_alexxe
Salut, am si eu o problema...acum 7 luni am fost lovita in vagin de o prietena in apa, am avut dureri dupa vreo 5 luni de la incident...mi-am facut un test de analize + urina si la hematii a iesit Negativ cand valoriile biologige de referinta sunt: 0-4/camp (5 ul), doamna doctor a zis ca nu e nimic in neregula, dar ma ustura foarte tare vaginul iar urina are o culoare putin rosiatica, in plus de asta rezultatul leucocitelor sunt 40-42, va rog ajutati-ma cu un raspuns sunt ingrijorata!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hematii în urină - explicații
  •