hematon la piciorul stang de la o lovitura

05-03-2010
iurchivici mariana florina
Nu este medic/terapeut
iurchivici mariana florina
am ramas cu o umflatura si ma jeneaza cand stau pe scaun multe ore iar umflatura este la pulpa de sus si o am de 8ani.ce trebuie sa fac?
7 comentarii
0
05-03-2010, ora 23:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu inteleg localizarea anatomica a problemei D-voastre: la sold, coapsa, genunchi, gamba, glezna sau picior, anterior/posterior, medial/lateral etc etc?
Ce sex, varsta ocupatie, sporturi practicate, greutate/inaltime ne puteti preciza?
Poate fi vorba despre o fractura, o ruptura musculara, o ruptura tendinoasa, un hematom inchistat sau alte sute de afectiuni.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
02-07-2010, ora 10:43
viooo
Nu este medic/terapeut
viooo
buna ziua am si eu o problema daca se poate sa ma ajutatii la varsta de 6 ani am fost lovita cu o piatra la piciorul jos la muschii aproape de incheietura. sa invinetit sa umflat si porma au inceput dureriile si simteam k ma ardea si mereu cand ma atingea cineva ma durerea si nu numai si cand stateam.la varsta de 16 ani am fost operata de catre doctorul Paris Stelian din constanta spitalul port cfr. mi'a spus k am un hematon si k este cam marisor si este aproape de vena principala de la picior si k ai este frica.dar am insistat sa ma opereze.ma operat iar dupa vreo luna era la loc la fel si in ziua de azi am aceea durere si umflatura si simt k ma ardee am 18 ani acum am facut si Rnm'u dar nush la ce doctor bun sa ma duc sa stiu odata ce am.sper sa ma ajutatii va multumesc
0
03-07-2010, ora 22:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va raspund punctual:
- nu inteleg localizarea anatomica a problemei D-voastre;
- de ce ati facut un RMN, care a fost justificarea din punct de vedere clinic?? Ce trebuie cautat si gasit la RMN??
- nu inteleg expresiile: ""nush", ""k", ""ardee"", ""hematon"".
Va ajut daca imi precizati detalii semnificative privind greutatea, varsta, sexul, ocupatia, antecedente de toate felurile, dar mai ales localizarea precisa a suferintei, caracterul si periodicitatea durerii, intensitatea si tipul ei etc etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
05-11-2010, ora 22:18
Florin I.
Nu este medic/terapeut
Florin I.
Buna seara se pare ca mai este cineva in aceasta situatie ca mine, cu hematon la pulpa superioara sau cum se numeste, in fine...in urma cu aproape o luna am cazut de pe scuter destul de binisor as zice cand m-am ridicat aveam o durere localizata la piciorul stang de la genunche pana la coapsa, cam o jumatate de ora a durat pana ce mi-am revenit, avnd ameteli din cauza durerii senzatii de voma etc... abia am putut calca in picior vreo cateva zile, ma asteptam sa imi negreasca locul
da nu a fost asa, treptat a disparut dutrerea dar am ramas cu piciorul amortit asta cam vreo 2 saptamani si gata, credeam eu insa se para ca in partea frontala a piciorului cam de la o palma de la genunche in sus a aparut un fel de punga de apa, si de manifesta cand stau mult pe scaun sau cand ma lovesc prin intepaturi asemanatoare unei amorteli dar ceva mai pronuntate nu ma nelinisteam dar se pare ca de cateva zile parca a mai crescut. intrebare : Este grav, Ce poate fi, unde trebuie sa merg si daca se trateaza cu pastile ? Va multumesc pentru osteneala de a citi si raspunde
greutate 63 kg
inaltime 1.69 m
barbat varsta 31 ani
P.S.Va rog nu ma luati cu "- nu inteleg expresiile: ""nush", ""k", ""ardee"", ""hematon"". " pentru ca eu am scris cu cuvintele mele si nu cunosc termeni medicali.
0
09-04-2011, ora 14:31
vintur elena
Nu este medic/terapeut
vintur elena
buna ziua. am o problema cu spatele de cateva luni, mai exact de 8 luni. ma doare foarte tare coloana, drept jos. acum 3 luni am inceput sa nu mai pot misca piciorul drept asa cum o faceam inainte. nu-mi mai pot lua sosetele sau sa mai indoi piciorul bine. daca incerc, ma i-a o durere ce duce exact la spate. am facut tratament cu antiinflamatoare dar nu m-au ajutat deloc.acum de cateva zile am inceput sa am senzatia ca am o punga cu apa la soldul stang. cand ma intind, parca as sta pe ceva cu apa. ma doare tot bazinul. va rog sa ma ajutati. macar sa stiu despre ce e vorba, daca nu mai mult. momentan nu-mi mai permit sa merg la medic. va rog sa-mi raspundeti, daca se poate. va multumesc.
0
09-04-2011, ora 14:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
D-voastra descrieti un sindrom compresiv lombar (de tip hernie de disc sau stenoza canalului lombar).
Nu ne-ati precizat varsta, greutatea, statusul ocupational si sportiv, antecedente etc.
Primul reflex logic este scaderea drastica a efortului fizic, protejarea coloanei lombare de eforturile exagerate si, daca sunteti supraponderala, este strict obligatorie normalizarea greutatii.
Urmatorul reflex logic este un consult clinic la NEUROCHIRURG.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
09-04-2011, ora 15:59
vintur elena
Nu este medic/terapeut
vintur elena
imi cer scuze ca nu am precizat virsta. am 37 de ani si sunt casnica. am un metru 64 cm si in jur de 74 de kg poate chiar si mai putin. nu m-am cantarit de mult si intre timp am mai slabit..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul