hematom la picior?

21-07-2009
angiku
Nu este medic/terapeut
angiku
De vreo doua luni am observat pe piciorul stang, o pata rosiatica pe piele, de aprox 2 cm, situata chiar in zona osului lung. Sub acea pata, exista o umflatura, ca un nodul sesizabila doar la pipait, care doare foarte putin. Am crezut ca e vorba de o lovitura, dar se pare ca nu trece nici culoarea pielii nu prea sufera schimbare. Am luat la sfatul unui farmacist Lioton gel, cu care imi dau de o saptamana. Sincer, nu vad ameliorare. E oare vb de un hematom, in ce conditii trece si daca ramane asa ce se poate intampla?
97 comentarii 12 3 4 Înainte ›
0
21-07-2009, ora 17:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna?
La ce nivel anatomic se situeaza: sold, coapsa, genunchi, gamba, glezna sau picior? Ce varsta aveti, ce greutate, ocupatie, tip constitutional, ce eforturi practicati, ce antecedente hepatice, renale, cardiace sau circulatorii periferice aveti?
Pot fi zeci de cauze diferite.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
21-07-2009, ora 17:27
Nu este medic/terapeut
Buna ziua, am 28 de ani, lucrez ca editor, deci la birou, am 94 de kg şi 1, 73, nu stiu sa am afectiuni interne la niciun organ, nu am avut antecedente hepatice sau renale si nici cardiace, de care sa stiu. Roseata si galma din interior sunt situate in partea de jos a piciorului, la gamba, in fata, la vreo 10 cm mai jos de genunghi, pare a fi o lovitura pe osul care popular se numeste "fluierul piciorului", academic nu imi amintesc..probabil tibie. Imi amintesc vag de o lovitura mai tare in zona respectiva, pe care insa atunci nu am considerat-o foarte importanta. Multumesc, astept raspunsul dumneavoastra!
0
21-07-2009, ora 17:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna (stimate Domn??)
Sa inteleg ca problema se situeaza la nivelul gambei, anterior, si in nici un caz la nivelul piciorului (care se afla mai jos de glezna...).
Pot fi zeci de cauze diferite, de la un hematom post-traumatic la o dilatatie venoasa de tip varicos, de la un banal lipom pana la o ruptura musculara, de la o ruptura aponevrotica pana o hernie musculara etc etc.
Trebuie sa efectuati un consult clinic, pentru ca altfel este absolut imposibil de emis un diagnostic.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
21-07-2009, ora 17:36
angiku
Nu este medic/terapeut
angiku
Multumesc! Speram sa pot scapa de mers "propriu-zis" la medic, dar se pare ca nu am alta alternativa.
0
21-07-2009, ora 23:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Exact: nu aveti alternativa.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortope cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
22-07-2009, ora 10:06
molli
Nu este medic/terapeut
molli
Buna ziua! Am 35 de ani şi monturile pe care le am au început să mă doară foarte tare. Înainte mă dureau numai când mergeam pe tocuri, acum în schimb mă dor şi la talpă joasă. Mă interesează şi pe mine care ar fi costurile pentru o asemenea operaţie. Menţionez că am la ambele picioare.
Vă mulţumesc!
0
22-07-2009, ora 12:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Preturile sunt publice, se afla expuse pe site-ul Memorial Hospital, motiv pentru care nu este tocmai "profesional" sa le repet aici.
Putem discuta pe mail, infinit mai comod (aveti datele mele de contact cand dati "click" pe numele meu).
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortope cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului.
0
22-07-2009, ora 23:11
ioana norica
Nu este medic/terapeut
ioana norica
buna ziua.am 38 de ani, lucrez in alimentatie publica, si mi a cazut un pet de 3 l pe piciorul drept cu dopul pe picior de la cca un metru.nu am luat in seama, este aprox o luna am fost la medic ortoped, m i s a facut o radiografie si se pare ca am un hematom antepicior drept, undeva intre degetul mare si cel de langa el.mi a prescris medicul oxacilina 500 mg la 6 ore si tador 1/12 ore, si m a doare mai rau.ce credeti ca este de facut?Va multumesc.
0
22-07-2009, ora 23:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Antibioticul este perfect inutil si profund daunator.
Recomandarea lui este justificata exclusiv in infectiile documentate biologic (analize modificate) si bacteriologic.
Este posibila existenta unei fracturi sau entorse, iar tratamentul in acest caz este profund diferiti si absolut niciodata unul bazat pe antibiotice.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortope cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului.
0
22-07-2009, ora 23:25
ioana norica
Nu este medic/terapeut
ioana norica
oxacilina mi a prescriso tocmai pentru a evita infectia, dar piciorul este in continuare umflat si pielea este de o culoare rosiatica.ma doare m ai tare cand merg m ai mult sunt momente si cand nu m a doare m ai ales cnd e odihnit, spre exemplu dimineata.daca ar fi fisura sau entorsa banuies ca m ar durea tot timpul.cum as putea trata hematomul?Va multumesc
0
23-07-2009, ora 07:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Acest gen de afectiuni nu se pot trata de la distanta, in absenta unei consultatii.
Tot ce va pot spune este ca antibioticul este inutil si daunator.
0
13-10-2009, ora 22:20
cernica renato
Nu este medic/terapeut
cernica renato
buna seara, joc fotbal si in urma unei lovituri pe tibie mi s-a format un hematom cred eu.O umflatura care prin apasare simt ca se imprastie si se retrage apoi apare la scurt timp dar nu la fel de umflat, sunt vreo 2 saptamani de cand am aceasta problema.Puteti sa-mi dati un sfat va rog frumos?
0
13-10-2009, ora 22:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Un consult ortopedic va solutiona problema. Poate fi o contuzie musculara sau chiar o leziune osoasa.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
13-10-2009, ora 22:30
cernica renato
Nu este medic/terapeut
cernica renato
va multumesc!
0
02-01-2010, ora 00:25
franci_bibi
Nu este medic/terapeut
franci_bibi
Sunt din Timisoara si am o fetita de trei ani si jumatate. Am observat recent ca are pe ambele picioare, de la genunchi in jos, niste umflaturi sub piele. Au o culoare mai inchisa decat pielea piciorului. Initial am crezut ca este o noua vanataie. De asemenea doar pe unul din picioare are cateva pete rosii asemanatoare cu intepatura de purice. Unde sa ma duc cu ea la control? Puteti sa-mi dati un sfat va rog frumos? Va multumesc
0
02-01-2010, ora 08:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Incepeti cu un consult la pediatru, care va analiza situatia si va va trimite eventual la dermatolog, internist sau hematolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
02-01-2010, ora 12:02
franci_bibi
Nu este medic/terapeut
franci_bibi
Dl doctor multumesc frumos de raspuns. D-vstra credeti ca ar trebui sa m-a ingrijorez? Mai poate astepta cateva zile problema? Nu gasesc nici un doctor acum dupa sarbatori. Va multumesc.
0
02-01-2010, ora 23:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna.
Nu ma pot pronunta obiectiv asupra cauzei, nefiind in cunostinta de cauza (nu am examinat pacientul).
Uneori poate fi urgent, alteori nu.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
05-01-2010, ora 18:40
franci_bibi
Nu este medic/terapeut
franci_bibi
Dl Doctor, am fost astazi cu fetita la doctor dermatolog si a diagnosticat-o cu ERITERM NODOS. Deasemenea a si fost foarte uimita d-na doctor si spunea ca nu a mai intalnit diagnosticul acesta la o fetita asa de mica. D-vstra ati mai auzit de acest diagnostic la un copil de trei ani si jumatate?
Va multumesc.
0
05-01-2010, ora 18:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Din pacate competentele mele in materie de dermatologie pediatrica sunt minime, prin urmare nu ma pot pronunta deloc.
Este bine totusi ca ati descoperit problema in timp util.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
05-01-2010, ora 21:55
franci_bibi
Nu este medic/terapeut
franci_bibi
Va multumesc frumos. Cu stima
0
08-01-2010, ora 12:05
AdinaRux
Nu este medic/terapeut
AdinaRux
Buna ziua. Am 17 ani si de 3 zile nu mai pot calca pe piciorul drept., imediat dupa degetul mare in jos, spre interior, mi s-a umflat si ma doare, uneori chiar si cand nu apas.Am fost la un medic si dupa ce a palpat zona, mi-a comunicat ca am un hematom in acel loc, dat fiind faptul ca l-am capatat dupa ce am mers cateva ore cu o pereche de ghete cu toc care ma strangeau foarte tare.Acesta mi-a recomandat sa stau cu ghiata sau apa rece in zona respectiva iar, in cazul in care se umfla mai tare sa ma prezint la el ca este necesara punctia care, din pacate, el nu prea o recomanda in acea zona.Nu stiu cum sa procedez, am stat cu ghiata si apa rece 2 zile dar nicio diferenta in afara faptului ca nu ma mai doare asa tare, insa umflatura este la fel...Sa merg sa fac o radiografie sau sa mi se faca punctie in acea zona?Ati avea vreun sfat, va rog?
0
08-01-2010, ora 12:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sunt posibile zeci de diagnostice, de la fracturi de stress pana la afectiuni inflamatorii, de la probleme vasculare si pana la cea mai simpla, flictena determinata de un pantof prea dur.
Un consult clinic specializat va decela cu siguranta originea suferintei.
Nu va sfatuiesc de prinicpiu sa faceti punctie decat ca metoda unica de prelevare a secretiei in vederea unui eventual examen bacteriologic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
24-01-2010, ora 22:43
IrinaR
Nu este medic/terapeut
IrinaR
Buna seara !

Azi am fost cu o prietena la spital, in urma unei lovituri la gamba, zona tibiei, unde s-a format o umflatura de dimensiunea unui pumn. I s-a spus ca are un hematom, din care insa nu ii mai poate scoate sangele cu seringa, pentru ca a trecut prea mult timp de la lovitura. I s-au prescris niste medicamente si niste injecti, iar acum seara a inceput sa sangereze. Este normal ? Adica asa elimina sangele ?
0
24-01-2010, ora 22:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Trebuie sa raspundeti unor intrebari suplimentare:
- varsta pacientei, status ponderal, antecedente traumatice, metabolice, hepatice, cardiace etc
- Cat de vechi este traumatismul,
- care a fost energia traumatismului: accdident de munca, domestic, sportiv, rutier, la ce viteza???
- unde este localizarea anatomica: anter-medial, postero-lateral, treimea medie, distala sau proximala?
- se afla la nivel osos sau muscular, in lojile musculare ale gambei (care dintre ele?)
- ce medicamente s-au prescris, ce doze? ce injjectii s-au facut, ce doze si ce cale de administrare?
- ce tratamente mai avea pacienta si ce doze?
- la ce nivel este sangerarea: gingivala, rectala, nazala, vaginala???
Reprezinta un minimum de intrebari semnificative, fara de care nu putem avea nici cea mai mica imagine a problemei.
Asteptam raspuns.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
24-01-2010, ora 23:03
IrinaR
Nu este medic/terapeut
IrinaR
Are 46 de ani, relativ grasa, fara antecedente traumatice, dar sufera de hipertensiune arteriala. Traumatismul este de azi dimineata, iar lovitura s-a petrecut acasa, din cauza unei porti inghetate. Hematomul este situat cam 2 palme sub genunchi. I s-a prescris oxacilina, 1 la 6 ore, movalis si niste injectii...nu imi aduc aminte decat ca numele incepea cu F...si ca erau anticoagulante. Inainte lua pastile pentru tensiune ( nebilet ) si pentru inima...aspenter si ceva care incepe cu P. Sangerarea este la nivelul gambei...practic sangereaza umflatura.
0
24-01-2010, ora 23:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Nu inteleg ce inseamna pentru D-voastra "practic sangereaza umflatura"...este o sangerare interna (hematom) sau se exteriorizeaza la nivelul pielii, cu imbibarea pansamentului??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
24-01-2010, ora 23:38
IrinaR
Nu este medic/terapeut
IrinaR
Dupa ce am ajuns acasa de la spital, la cateva ore, sangerarea s-a exteriorizat la nivelul pieliii, cu imbibarea pansamentului
0
24-01-2010, ora 23:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cred ca ar trebui sa tineti legatura zilnic cu medicul, pentru ca sangerarea activa este destul de ingrijoratoare, mai ales ca este urmarea unei stari de hipocoagulabilitate accentuata de administrarea tromboprofilaxiei.
Nu stiu daca exista o tulburare a circulatiei periferice, arteriale sau venoase, insa nu trebuie sa neglijat!!
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
20-03-2010, ora 15:16
andoru
Nu este medic/terapeut
andoru
acum doua sapatamani mam lovit intro teava la coapsa piciorului stang, sa facut o vanatatie cam de doua palmi shi nu puteam sa stau pe scaun, dupa o saptamana vanataia a inceput sa se traga dar mia rams ca o umflatura, un nod tare, cam de 3-4 cm. Am inceput sa iau antibiotice(oxacilina-500) cate 2 la 8 ore.
dati va rog un sfat, shi spunetimi dc este ceva grav ?!
Adaugă un comentariu / răspuns
97 comentarii 12 3 4 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  •