hematologie

29-03-2008
lucianval
Nu este medic/terapeut
lucianval
Mid (%) Eoz, Baz, Mono = 11, 7. Ce reprezintă?Este ceve rău (grav) să fie cam mare?
2 comentarii
0
30-03-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Mid include populatiile granulocitare numite eozinofile, bazofile si monocite. Aparatul la care s-a analizat proba dvs. le numara pe toate la un loc, astfel la o eventuala crestere a Mid nu ne putem da seama pe seama carui tip celular a aparut aceasta crestere.
Valoarea de 11, 7 nu este prea mare, ba chiar ar putea fi considerata normala.nu cred ca e vorba de o problema.
Numai bine!
0
05-08-2011, ora 12:21
MoraruAI
Nu este medic/terapeut
MoraruAI
Buna ziua,

Va deranjez si eu cu o intrebare. De aproximativ 2 luni am un ganglion la baza urechii stangi, nedureros si imobil care si-a mai redus inflamatia. De asemenea, mai am unul undeva in zona cefei in partea dreapta tot nedureros si imobil. Interesant este ca pentru a-i simti trebuie sa intorc capul in anumite pozitii, mai precis in partea opusa zonei cu ganglion. Daca tin capul normal si palpez zona este ca si cum nu as avea nimic. M-am speriat si mi-am facut analizele de sange iar totul a iesit normal, inclusiv VSH-ul si calcemia. As vrea sa stiu daca chiar este vorba de ganglioni si daca da, care este cauza lor si ce trebuie sa fac.

Va multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.