hematii in urina

10-03-2011
sonia jax
Nu este medic/terapeut
sonia jax
buna seara.am o fetita in varsta de 1am de vreo 3 luni a devenit capricioasa la mancare.scaunul il face cu dificultate si este tare.asa de capul meu am facut niste analize la scaun si urina sumar.rez.sunt urm.dens 1010, leucocite 500, ph 7, si25 hematii pe ul.iar la digestie amidin frecvent.medicul de familie e bolnav.altcineva ne a sugerat sa repetam analiza.avand in vedere varsta frageda, nu pot sa nu ma speriu.va rog sa ma sfatuiti
este ceva grav?
2 comentarii
0
12-03-2011, ora 19:36
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca medicul de familieeste bolnav, trebuie sa-l inlocuiasca cineva, , , , , copilul trebuie consultat de catre medic.face febra ? vomita ? plange mai mult decat de obicei, mai ales cand face pipi ? stii cand face pipi sau are inca pampers ?Ce greutate are ? Da-i mai multe lichide, fa-i ceai de musetel cu miere de albine, mai putine banane si mere.
0
13-03-2011, ora 11:30
sonia jax
Nu este medic/terapeut
sonia jax
fetita implineste un an maine.s-a nascut cu 3, 8 kg.a luat in greutate in limite normale pana la 8luni, apoi, din cauza dintilor, putin rosu in gat, a scazut, si nu a mai luat in greutate ca si pana acum.a suferit si o interventie, sub anestezie generala pt coalescenta labii mici.care acum cred ca se reface.ar trebui sa mentionez.a fost cu suferinta la nastere, nota7/8, insuficienta respiratorie48 de ore, lichid amniotic meconial, a suferit ffrau de colici, am facut controale la neuro, la 3 luni a fost diagn.cu retard motor, am luat tonotil n, si b compl.in rest nu am avut alte probleme, decat 2 viroze usoare, am facut profi, cu ferum haus.si desigur vigantol.are 6 dinti.si se pregatesc altii, sa iasa, nu a mers de busilea, s-a ridicat in picioare singura in patut la 11luni.zice mama, tata, papa, da, si alte silabe, chiar si numele ei, ana.insa multa vreme, a avut o agitatie, parca psihica, inainte de somn, o culcam ff greu si dormea putin, si era fffff speriata, se speria de orice, si plangea, de i se taia respiratia.acum.noi am facut toate controalele ce ni s-au indicat, si am discutat si cu medicul neurolog si cu cel de familie.s-a corectat, cu multa dragoste din partea noastra, pt ca din partea medicilor nu ni s-a indicat ceva anume.febra a facut doar la episoadele de viroza, ultimul, in urma cu o luna, si a tinut cateva zile, cam patru, am tratat-o cu nurofen, paracetamol supozit, alternativ, tantum verde, alternativ cu, glicerina cu anest, si si a revenit.am facut analizele la scaun si urina, asa de capul meu ca sa asigur ca e ok, pt ca inca nu ni s-a indicat nici o serie de analize.ma ingrijoreaza faptul ca are scaunul tare, il face cu dificultate, urina era colorata, inchisa, uneori era agitata de parca ar avea o durere, nu ma lasa sa ma uit la prunuta, cred ca o doare ceva, si ma cam chinui sa o hidratez, nu cred ca bea suficient, medicul, nu m-a lasat sa i dau ceai cand era bebe mic, doar 3, 4 lingurite de apa dupa masa, si acum il cam refuza, in total, max.600ml-700ml, in cel mai fericit caz..analizele le am facut la synevo, dar le am repetat, pt ca au zis ca s-au contaminat cu materii fecale.si nu a mai iesit nici hematii, nici leucocite.doar densitatea1010.imi cer scuze ca am scris atat, ma gandesc ca poate e vreun detaliu care v-ar putea folosi, si poate ma sfatuiti, ar trebiu sa mai repetam analiza, la urina?am uitat si ca e la al 3lea episod de intertrigo genital.marti primim analizele de la coprocultura.va multumesc din suflet pt amabilitate.ce ma sfatuiti sa fac?cu stima, mama anei
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul