mi s-a spus ca am ulcer bulbar Hp pozitiv..

17-03-2011
liviutz73
Nu este medic/terapeut
liviutz73
mi s-a spus ca am ulcer bulbar Hp pozitiv si mi s-a indicat sa iau ospamox (amoxicilina ) 1000 mg 10 zile, roclarin (claritromicina) 500 mg - 10 zile si nexium 40 mg - 30 zile dar as dori sa stiu si alta parere e bine
cineva mi-a recomandat un leac mai babesc - sa beau apa cu sulf luata de la un izvor natural dimineata pe stomacul gol. ce spuneti e bine. daca da imi poate spune cineva cat timp si in ce cantitate sa beau. are un miros mai dubios dar pentru sanatate ce nu faci
5 comentarii
0
17-03-2011, ora 17:52
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,
O parere:
-nu mai cauta variante; e f.bine ce ti-a prescris medicul pt.Helycobacter;
-si eu am luat timp de 7 zile: amoxacilina, Klabax, metronidazol dim si seara (dupa 12 ore) si la pranz, am luat Omez.;(tratamentul era pt.10 zile, DAR, eu am luat DOAR 7 zile);
Precizare:
-am suportat f.bine PT.CA, am mancat destul de bine inainte de a lua antibioticele, iar APOI am stat intinsa in si pe pat aprox.3-4 ore (in prima zi nu am stat la orizontala si: am avut stari de ameteala, greata, usoare palpitatii, ..putin disconfort)..si am incercat de la mine putere sa, stau intinsa. Asa am obs.ca, totul era ok: citeam, ascultam muzica, ma uitam la TV si au trecut repede cele 7 zile;
- daca sunteti cu vreun program zilnic si, nu puteti acest lucru, stati la orizontala macar 1/2 ora, astfel trebuie sa va treziti ma devreme;
-acum, la 2-3 saptamani de la terminarea tratamentului, ma simt bine-fara acele simptome;
Pentru eradicarea bacteriei,
veti fi nevoit sa faceti o analiza a fecalelor abia dupa o luna, de la terminarea tratamentului...CHIAR DACA IN SANGE MAI APARE, ..IMPORTANT ESTE sa nu mai apara in fecale.

Sanatate si s-auzim de bine!
O seara buna!
0
17-03-2011, ora 21:45
miruna68
Nu este medic/terapeut
miruna68
HP este prezent la oricine si se inmulteste doar daca exista o probelema la stomac dar nu este nicidecum cauza bolii, ci urmarea ei. Cand ai o aschie in piele se formeaza puroiul ca sa poate sa scoata aschia. Acel puroi contine microbi !Daca combatem puroiul aschia nu iese caci puroiul are exact acel scop. Si la stomac este la fel, HP este urmarea bolii. Cu medicamentele descrise iti lichidezi stomacul, pancreasul, ficatul. rinichii, flora intestinala si o sa ai si mai grave probleme dupa tratament decat inainte. Nu cunosc inca un singur om vindecat de HP cu medicamente chimice.
Lucia, mai asteapta ceva timp si o sa vezi rezultatul. Va recomand la toti cu HP tratament naturist sau homeopat si dieta. Medicamentele acelea aduca daune masive si care nu le remarcati decat dupa tratament.
0
17-03-2011, ora 22:07
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
Bună seara. Sunt de acord cu ce spune Miruna68 în ceea ce priveşte tratamentul pentru Helicobacter. Eu înainte sa urmez tratamentul nu aveam aşa simptome urâte să zic aşa, doar mă durea puţin stomacul, dar după ce am urmat tratamentul mi-au apărut tot felul de simptome - arsuri, ceea ce eu nu am avut niciodată pană atunci, gust amar, senzaţie de vomă când mâncam sau dimineaţa, balonare, şi încă un simptom cu care mă lupt în continuare - SENZAŢIE DE FOAME DUREROASĂ. Aşa că mare grijă, nici eu nu cunosc pe nimeni care să se fi vindecat de ulcer, gastrită sau cineva care să scape de această bacterie cu tratament alopat.
0
18-03-2011, ora 13:30
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Daca ti-ai facut analiza ptr depistare HP din sange, cat de mare scria ca este? Daca este putin peste 1, 1 e chiar o greseala sa bagi in tine atatea chimicale
.
Din propria mea experienta (si a altora, asemenatoare, cu care am dialogat pe parcursul a trei ani) antibioticele sunt foarte nocive, sunt in doze foarte mari, altfel oricum nu au efect etc.Dar cam toti au renuntat la ele, motivul e simplu: HP, in 80% din cazuri, o spun chiar gastroenterologii, nu se vindeca nici chiar dupa 2 cure consecutive. Apoi, iti distrugi pur si simplu flora intestinala, iti intoxici ficatul si tot organismul, poti ramane cu sensibilitate si cand, Doamne fereste, chiar e nevoie sa nu mai poti lua.
Punctual, pentru toate senzatiile date de bacterie, aciditate sau mucoasa stomaca afectata eu am luat MASTIC GUM. Am incercat si Sulphoraphan si n alte produse, sunt bune, dar "slabe" ca sa zic asa. Asta e singurul cu care nu mai am dureri decat rar, iau o capsula pe zi, pe stomacul gol si seara, sau dimineata Venter, eu am si reflux al bilei si aciditate.
Alegerea e a ta. Spun din nou: depinde cat de "mult" e HP, trebuie sa tii regim (fara acide, cruditati, eventual dulciuri) si sa iei antiacidul asa cum ti s-a prescris.

PS: nu pune pe ganduri faptul ca antibioticele astea recomandate sunt in doze universale?? Pai eu la 50 de "kile" cum sa duc ditai cantitatea de antibiotic, la fel cu un barbat, de ex. care are 90 de kg? In stomac trebuie aceasta doza, e raspunsul clasic. Si apoi? Dispare brusc din organism?? Eu dupa 2 zile am chemat salvarea...Consider ca ar tb reevaluat protocolul de administrare ptr HP dar prea putini medici mai au timp si de asa ceva..

Va salut cordial!
0
18-03-2011, ora 15:39
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
pt.eclectica

Buna ziua,
pai, ma gandesc ca si DACA nu luai antibiotice pt HP,
la 50 kg, SIGUR ca:magneziu, calciu si/sau fierul (sideremia) ti-s in "plop si plopu-n aer.."..scuza exprimarea,
DAR nu e de mirare ca, ai chemat Salvarea..chiar NU E...
Antibioticele se iau dupa ce ai mancat BINE, ori la 50 kg..ma gandesc ca, ..consumi doar fructe si apa..

Acest tratament este pt.adulti si copii..iar tratamentul se prescrie fiecarui OM, dupa varsta si kg, dupa sexul F sau M..etc...nu asa ai primit??!?

Ma rog,
iertare daca te-am suparat, DAR lasa oamenii sa-si termine tratamentul, e dat de diferiti medici si..e BINE asa.

O zi buna, iti doresc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici