help me: dureri groaznice de stomac

14-12-2008
ms sephora
Nu este medic/terapeut
ms sephora
...am dureri d stomac groaznice..in special dimineatza le aseman unor arsuri cva d genu..ma gandesc k poate fi si dn kuza tigarilor...
in urma cu cateva luni nuj exact sa precizez...cum sa zic...la scaun tot timpul sangeram..ma gandesc la o fisura anala..sau poate f vb d hemoproizi?pt k ieseam f greu..stateam ap o ora si aveam si dureri..
12 comentarii
1
15-12-2008, ora 19:54
s.adriana28
Nu este medic/terapeut
s.adriana28
mergi urgent la medic internist, pentru investigatii.poate fi o gastrita, chiar ulcer!!
1
15-12-2008, ora 20:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Dumneavoastra aveti simptomele unei gastrite antrale insotita de dureri si pirozis!
Durerile cand faceati scaunul le aveati pentru ca ieseati cum ati spus dvs greu, sau erau localizate in zona abdominala? Sangele poate fi din multe cauze: de la fisuri anale pana la "iritarea" colonului sau hemoroizi (cum ati sp si dvs.).

Pt a "iesi afara" normal va recomand sa folositi Herbolax, un supliment din plante care va regleaza tranzitul intestinal si eliminarea materiilor fecale. Luati 2 cps de 3 ori pe zi.

Pt problema cu stomacul ar trebui sa consultati un gastroenterolog pentru a va face o endoscopie. Un tratament foarte bun pt simptomele dvs este urmatorul:

- Controloc 40 mg (1 la 12 h inainte de masa); (daca dupa maxim 5 zile nu va trec arsurile, inlocuiti controloc-ul cu ranitidina, din care luati 1 cp de 150 mg de doua ori pe zi in timpul mesei);
- Motilium 10 mg (2 pe zi- pranz si seara inainte de masa cu 30 de minute);
- Spasmomen 40 mg (3 pe zi dupa masa)

Controloc de 40 mg de pantoprazol, un inhibitor de pompa de protoni (IPP) care actioneaza la nivelul celulelor parietale din mucoasa gastrica, reducand cantitatea de acid gastric;

Motilium contine 10 de domperidon, un antagonist dopaminergic care mareste evacuarea gastrica, presiunea sfincterului inferior cardia si are un efect atidispeptic si antiplenitudine (impiedica indigestia si senzatia de satietate sau balonare);

Spasmomen contine 40 mg de bromura de otiloniu care are efect antispastic, fiind foarte eficient in cazul gastritelor, colonului iritabil etc.

Ranitidina reduce aciditatea gastrica prin inhibarea actiunii histaminei asupra receptorilor H2 care stimuleaza secretia de acid clorhidric.

Numai Bine!
0
01-01-2009, ora 17:15
dava
Nu este medic/terapeut
dava
Uita-te pe ---------* la analizele medicale si interpretarea lor.

(*modificat de admin)
0
01-01-2009, ora 18:28
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Uite ca exista, dar multumesc pentru apreciere, chiar am o imaginatie foarte bogata dar nu mi-o exprim in cazurile in care trebuie sa ajut un om, mi-o exprim pe hartie cand compun cantece!

In cazul in care nu stiati, durerile "groaznice" de stomac sunt de cele mai multe ori produse de o gastrita provocata de hiperaciditate, si in care exista si Helicobacter; 80% din gastritele cu Helicobacter sunt antrale!

In loc sa postati zeci de mesaje de genul: "intrati pe despreboli.ro" etc. etc. etc. si sa contraziceti oameni care stiu ce spun, mai bine v-ati gasi o ocupatie mai interesanta, cum ar fi sa NU COMENTATI daca nu stiti!

Numai Bine :)
1
01-01-2009, ora 20:12
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
AAA...si daca nu ati observat, i-am recomandat doamnei dupa ce i-am spus ceea ce v-a deranjat pe dvs., sa, si citez: "Pt problema cu stomacul ar trebui sa consultati un gastroenterolog pentru a va face o endoscopie."

CITITI CU ATENTIE...daca ati citit si nu ati observat ceea ce am spus, inseamna ca trebuie sa consultati un oftalmolog; ceea ce v-am spus acum face parte tot din imaginatia mea?
0
01-01-2009, ora 21:13
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
;))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
;))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Pup Nick
1
02-01-2009, ora 13:54
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
:)))

Chiar m-am enervat, pentru ca din experienta pe care am avut-o eu cu stomacul, am invatat foarte multe dsp gastroenterologie (nu m-am consultat pe degeaba cu 2 profesori doctori in gastroenterologie)...si vine cineva care imi spune ca am imaginatie bogata fara sa se deranjeze sa citeasca tot ce am postat..."spicuiala" nu inseamna citire integrala!!!

Dar asa se intampla cand iti este somn in timpul zilei si vrei sa nu adormi!

Pup Jackie!
0
02-01-2009, ora 14:41
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
D-na dava nu va mai luati de oamenii care incearca sa ajute, Nick chiar se pricepe la probleme stomacale.
Cel mai bine ar fi sa va ocupati de site-ul pt care faceti atata reclama, pe care sincer am intrat si nu-mi place, prefer sa raman pe romedic pt ca pe acel site nu am gasit nici un rasp la prob.mea dar gusturile nu se discuta.
Pup nick si Jacki
1
02-01-2009, ora 18:46
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Multumesc pentru sustinere Jackie!
Eu nu am nimic cu nimeni, d-na dava poate sa faca publicitate cat doreste (daca se merita), dar nu imi plac oamenii care critica fara sa cunoasca, doar pentru ca au ei senzatia ca asa ceva nu se poate...uite ca se poate...d-na doctor Tiganisteanu, o prietena foarte buna pe care o recomand frecvent pe acest forum pentru ca merita (este un medic fantastic de bun), m-a consultat acum ceva timp, si doar prin niste pipaituri mi-a spus exact ce si cum...dupa 5 zile, ecografia mi-a confirmat exact tot ce a spus doamna doctor, asa ca se poate sa pui un diagnostic si fara sa recurgi la un aparat medical...
Eu nu sunt medic, dar stiu foarte bine ce spun din propria mea experienta pe care am avut-o cu stomacul; de atunci, m-am mai informat si am retinut perfect foarte multe informatii utile si scheme de tratament etc. etc.

Am intrat si eu pe site si intr-adevar ai dreptate, este o "harababureala" totala!

Pup Arena si Jackie!
0
02-01-2009, ora 19:22
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Dragii mei, deja trebuie sa ne obisnuim cu astfel de specimene printre noi, care vorbesc doar sa se afle in treaba!!Nici nu trebuie sa ne mai obosim ochii citindu-le mesajele ;)))))))))
Sa-i lasam in prostia lor ;))))))))))))))))
Pupicei arena si Nick
1
02-01-2009, ora 21:03
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Multumesc mult de tot Arena (in msj anterior am spus Jackie in loc de Arena!)
Multumesc Jackie...sunteti niste femei extraordinare amandoua!

Aveti dreptate amandoua, dar te enervezi cand vezi ca incerci sa ajuti pe cineva si altcineva se baga in discutie si incearca sa te discrediteze si mai ales iti spune indirect ca aberezi!

Pup!
0
29-12-2021, ora 21:10
DFlorentin
Nu este medic/terapeut
DFlorentin
Buna seara sint Florentin si sint nou pe forum doresc un ajutor de la dvoastra de vreo 6, 7, zile am o arsură in gura stomacului dar dacă mănînc imi trece si sint si putin balonat eu mănînc numai la regim pentru dureri de stomac tin sa va anunt ca am.fost operat de stomac in 1987 iar de atunci nu am avut nici o problema cu stomacul la medic nu pot sa ajung deoarece nu am asigurare de sanatate va rog un tratament aveti pentru mine cei care ati avut simptomele mele?multumesc Florentin Cluj
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • 10 recomandări pentru un stomac sănătos
  • Alimente care pot provoca reflux și probleme digestive
  • Arsurile stomacale - cauze, diagnostic, tratament și sfaturi utile
  •