help! pete albe pe corp

02-03-2009
sezen
Nu este medic/terapeut
sezen
acum vreo 6-7 ani am fost la mare, toate bune si frumoase pana m-am intors si am observat ca aveam pe burta pete mai deschise la culoare, albe.am spus ca este ceva trecator.cateva veri am evitat sa merg la plaja.de anu trecut am inceput sa ma ingrijorez, mi-am dat seama ca nu e nimic"trecator", nu pot sa spun ca s-ar fi inmultit in timp sau daca au facut-o a fost lent datorita neexpunerii mele.la dermatolog.m-a trimis la examem cu lampa wool dar si pentru obs la microscop, acolo nici vorba de vreo ciuperca tratabila, in concluzie nu m-am ales cu nici un diagnostic din partea medicului, mi-a recomandat o crema de corp si expunere zilnica la soare si m-a linistit spunandu-mi ca nu imi va trece probabil niciodata.mai rau e ca asta vara am fost iar la mare si cu toate cremele de cel mai mare factor de protectie petele s-au imultit si sunt parca si mai vizibile, mentionez ca m-a m spalat si cu nizoral pe corp.in ultima vreme am observat ca pe pete pielea e mai uscata.va rog sa ma ajutati cu un sfat.sunt disperata!!!
3 comentarii
0
05-03-2009, ora 17:42
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca examenul micologic si tratamentul antimicotic nu au dat rezultate, probabil ca este vorba despre un vitiligo.
0
06-03-2009, ora 15:07
sezen
Nu este medic/terapeut
sezen
am vazut cum arata aceasta afectiune dar la mine nu este asa, adica petele sunt destul de mici si nu sunt atat de bine conturate si de albe cum arata vitiligo si sunt pe o suprafata destul de mare pe burta pe spate si pe coapse.ce ar trebui sa fac?
0
07-03-2009, ora 09:03
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Un examen dermatologic la alt medic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  •