Condioma acuminatum se transmite?

27-03-2007
eu_86
Nu este medic/terapeut
eu_86
acum un an am fost depistata cu condioma acuminatum.Am o relatie stabila insa acum ceva vreme prietenul meu a fost depistat cu moluscum.vreau sa stiu dak putea sa ia de la mine virusul.si dak eu pot sa iau d la el si el de la mine.din moment ce eu am o forma si el alta forma.va rog ajutati-ma.
10 comentarii
0
29-03-2007, ora 00:00
dr alexandru
Identitate neconfirmată
dr alexandru
Este vorba de virusi diferiti, deci daca tu ai avut condiloma acuminatum virusul care provoaca aceasta boala nu putea sa determine la el aparitia de molluscum contagiosum. Ambele virusuri sunt insa transmisibile si pe cale sexuala deci te poti contamina si tu cu molluscum (si el cu vegetatii daca la tine nu s-a rezolvat problema).
0
29-03-2007, ora 00:00
eu_86
Nu este medic/terapeut
eu_86
la mine de 1 an de zile nu a mai aparut nimik.e posibil sa imi mai apara?stiti dak acel vaccin ma mai poate ajuta la ceva dak eu am deja acest virus in organism?k am inteles k acel virus nu o sa dispara niciodata din organism...:(
prietenul meu a fost la doctor si ia cauterizat toate bubitele...e posibil sa ii mai apara?
va multumesc din suflet pt raspuns dl dr alexandru
0
29-03-2007, ora 00:00
dr alexandru
Identitate neconfirmată
dr alexandru
Vaccinul acopera 4 tipuri de HPV si teoretic poti sa-l faci (daca ai pana in 26 ani) pentru ca te va proteja de tulpinile HPV cu care nu ai fost infectata. Nu influenteaza insa o infectie actuala cu HPV.
Teoretic da, condiloma acuminata poate sa mai apara pentru ca virusul poate persista fara sa ai momentan manifestari, dar nu este obligatoriu.
In cazul prietenului tau sansele de reaparitie sunt si mai mici pentru ca de obicei molluscumul se ia de la alte persoane, prin obiecte, etc, deci daca a fost tratat corect ar trebui sa fie ok.
Sper ca am fost de ajutor!
P.S. Sunt Dna Dr, nu Dl Dr!
0
03-04-2007, ora 00:00
eu_86
Nu este medic/terapeut
eu_86
pot sa mai am relatii sexuale fara prezervativ??din moment ce el s-a tratat si eu la fel.??
e posibil k eu sa fi luat boala d la prietenul meu si sa nu se fii manifestat ink??? km kre este perioada d incubatie la molluscum?
va multumesc
0
03-04-2007, ora 00:00
dr alexandru
Identitate neconfirmată
dr alexandru
Eu zic sa te linistesti... daca nu ati folosit prezervativ pana acum nu are sens sa incepeti din acest moment. Incubatia la molluscum e intre 2 saptamani si 6 luni dar chiar daca iti va aparea nu pune probleme, se rezolva prin tratament (de multe ori se vindeca si spontan).
0
20-04-2007, ora 00:00
eu_86
Nu este medic/terapeut
eu_86
km d 1 saptamana si 1/2 am niste scurgeri...destul de abundenta si de groasa...nu inteleg de ce.am luat niste pastile pt imunitate ""ISOPRINOSINE"" sa fie oare de la asta?..
astept raspuns.va multumesc pt raspunsurile de pana acum
0
22-04-2007, ora 00:00
dr alexandru
Identitate neconfirmată
dr alexandru
Nu are legatura. Mergi la medic sa faci un examen de secretie.
0
03-05-2007, ora 00:00
eu_86
Nu este medic/terapeut
eu_86
dupa ce v-am adresat ultima intrebare.am obs ca nu am mai avut acea secretie...insa dupa un contact sexual neprotejat am obs ca p penisul prietenului meu ramane ceva alb...care pana acum nu ramanea.oare e ceva grav?...oricum trebuie sa ma duc la medic cat mai rpd pt a-mi face un examen de secretie.
va multumesc anticipat
0
03-05-2007, ora 00:00
dr alexandru
Identitate neconfirmată
dr alexandru
Nu cred ca e ceva grav. Controlul medical va lamuri situatia.
0
20-08-2010, ora 12:10
Kor!na
Nu este medic/terapeut
Kor!na
Va rog sa'mi raspundeti si mie la o intrebare! Dupa chiuretarea pt. moluscum contagiosum raman semne? pt. k mie mi'au aparut pe un tatuaj si as vrea sa stiu dak e posibil sa se modifice definitiv! Sau poate stiti o metoda, in afara de chiuretaj, de la care sa nu ramana semne!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Bolile cu transmitere sexuală la vârstnici - o povară pentru sistemele de sănătate
  •