heliobacter pylori

17-12-2013
sv1964
Nu este medic/terapeut
sv1964
Sotul meu are 57 de ani, in urma cu doua luni, s-a operat de un chist, dupa doua sapt de la operatie i-a aparut o urticarie, a fost internat la ploiesti la dermato i s-a favut tratament dar dupa ce numai lua tratament ii aparea iar...daca a vazut ca nu-i trece s-a internat la bucuresti la sp militar, aici i s-au facut analize care la ploiesti nu i s-au facut.i s-a depistat aceata bacterie heliobacter pylori.se poate sa fi luat acest microb atunci cand l-a operat de chist si urticaria se poate sa apara de la acest microb.acum are tratament, nu i-a mai aparut dar cat timp ar trebui sa faca tratament ptr aceasta bacterie si cum poate vedea daca s-a vindecat in urma tratamentului.
7 comentarii
0
17-12-2013, ora 13:59
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Buna ziua! Pentru a va putea raspunde la intrebarea cat timp trebuie facut tratamentul pentru Helicobacter ar trebui sa ne spuneti ce tratament a primit. Dupa terminarea tratamentului se recomanda sa se lase o pauza de 2 saptamani si apoi se face analiza numita Antigen Helicobacter pylori din materii fecale care arata daca helicobacerul a disparut sau nu. Daca aveti nevoie, va stau la dispozitie cu noi informatii si recomandari.
dr Petre Muresan
0
17-12-2013, ora 14:15
sv1964
Nu este medic/terapeut
sv1964
Pentru heliobacter pylori i-a dat xyzal cate o tb pe zi timp de o luna, claritromicina o cp la 12 ore timp de sapte zile, metronizadol o cp la 12 ore timo de sapte zile si omeprazol o cp la 12 ore timp de sapte zile.este normal ca urticaria sa-i fi aparut de la acest microb
0
17-12-2013, ora 17:18
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
In acest caz, sa faca tratamentul pe care l-a primit si asa cum v-am spus, recomand ca dupa o pauza de 2 saptamani sa faca analiza Antigen Helicobacter pylori din scaun pentru a vedea daca a disparut. Va stau la dispozitie si cu alte lamuriri atunci cand vreti sa mi le cereti. dr Petre Muresan
0
17-12-2013, ora 17:43
sv1964
Nu este medic/terapeut
sv1964
Multumesc frumos ptr rapuns
0
22-12-2013, ora 08:57
sv1964
Nu este medic/terapeut
sv1964
Cat a avut concediu medical si cat a stat in spital nu ia mi aparut acea urticarie, cum a inceput munca a venit de la servici iar cu urticarie.sa fie ceva pe la munca de ii apare numai lui, sa fii devenit alergic?v-am mi trimis eu mesaje in leg cu aceasta uricarie si cu bacteria care i-a fost gasita.tratamentul ptr bacterie la terminat joi, vineri i-a parut din nou urticaria, mai are doar niste xyzal de luat.se poate ca aceasta urticarie sa apara cumva si pe fond nervos, el ia tratament si ptr ca ii tremura mana dreapta, se agita ca vede ca de doua luni cu cat tratament a facut nu-i trece aceasta urticarie cum au numit-o doctorii.nu stim ce sa mai facem.pana la urma se duce iar la sp militar ptr ca el apartine de acolo.dar cum sunt sarbatorile acum ii e frica sa nu-l interneze in nou.
0
22-12-2013, ora 14:30
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Din moment ce simptomele revin mereu, se impun noi investigatii. Cred ca o internare ar putea fi solutia, daca medicii care-l trateaza considera acest lucru ca necesar. Va recomand sa urmati toti pasii pe care vi-i recomanda medicii care-l trateaza. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
0
22-12-2013, ora 14:55
sv1964
Nu este medic/terapeut
sv1964
Multumesc ptr raspuns.sarbatori fericite va dorim si un an nou plin de realizari.fam pietraru ploiesti
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: