helicobacter pylori provoaca urticarie?

62 comentarii 1 23 Înainte ›
0
04-08-2008, ora 00:00
prtsard
Nu este medic/terapeut
prtsard
Eu zic sa iti controlezi infectia cu HP. HP se localizeaza in mucoasa stomacala iar acolo stratul protector se poate subtia si asa alimentele pot intra in contact direct cu organismul si de aici apar toate umflaturile si alte chestii de genul asta.
Corpul le interpreteaza ca fiind corpuri straine si se alerteaza.
O cauza principala a alergiilor cu edeme pe piele sunt PARAZITII INTESTINALI.
Daca nu ti-ai facut pana acum iti recomand sa iti faci analize repetate pentru giardia, limbrici, tenie si HP, zic repetate pentru ca un singur test nu este evident.
Toti acesti paraziti provin in general din apa potabila.
0
04-08-2008, ora 00:00
ramona_puscasu
Nu este medic/terapeut
ramona_puscasu
Multumesc ptsard!
Chiar in seara asta merg sa iau rezultatele la ceva analize pe care le-am mai facut, printre care si scaun...
Ce as vrea sa te intreb, stii ce tratament se da in general pentru paraziti intestinali si HP ? Se administreaza antibiotice sau ce? Ma gandesc sa fac si un tratament din asta in caz ca am ceva si totusi nu iese la analize...ce rau imi poate face? Decat sa tot iau antihistaminice la nesfarsit...
0
05-08-2008, ora 00:00
prtsard
Nu este medic/terapeut
prtsard
Pentru eradicarea HP se face un tratament combinat o schema continand doua antibiotice ( amoxicilina si claritromicina pentru a asigura un spectru larg ) si un inhibator de pompa de protoni ( reduce aciditatea stomacului). HP se dezvolta in mediu acid asa ca este indicat sa iei mai mult timp un medicament pentru reducerea aciditatii, nu au nici un efect advers si sunt recomandate in mai multe boli, inclusiv esofagita de reflux care apare in urma infectarii cu HP.
Mai exista o schema unde in loc de amoxicilina se recomanda metronidazol.
Dozele pe care trebuie sa le iei trebuie stabilite de medic in functie de gravitatea infectiei, parerea mea este ca daca iti iese pozitiv la sange (si ar fi bine sa iti iasa pentru ca daca e de la HP esti ca si scapata de urticarie) sa te duci sa iti faci si o biopsie la mucoasa stomacala pentru ca este cel mai sigur mod de a-ti verifica nivelul de infectare.
Trebuie sa faci o endoscopie pentru asta.
Pentru paraziti intestinali cel mai bun medicament este pe cale naturala si se numeste USTUROI si PROPOLIS.
Daca nu suporti mirosul de usturoi tai catelul de usturoi putin la ambele capete si il inghiti ca atare.

Oricum mai vorbim despre asta dupa ce iti faci analizele de sange.
Multa sanatate iti doresc.
0
05-11-2008, ora 17:49
ramona_puscasu
Nu este medic/terapeut
ramona_puscasu
Va salut din nou, din pacate sunt in aceeasi stare, am facut si testul pentru HC si mi-a iesit negativ (0, 52 U/ml) deci...nu e de la asta, eu nu simt aciditate la stomac oricum, stiu doar ca am o digestie foarte foarte lenta...si sangerez la aproape fiecare scaun, nu stiu ce se intampla, am fost la medic privat la un screening si a spus ca am ceva hemoroizi interni dar nu in faza avansata si ca sangerarile se datoreaza mucoasei anale foarte uscata...ma rog, folosesc unguent cu galbenele zilnic pentru asta dar tot asa sunt...
Acum iau seara Tavegyl, ma gandeam sa mai schimb si sa iau Kestine, sa mai incerc si altceva... Mi-am tratat si candidele (mi-a iesit in secretia vaginala si in gat)am luat Nistatina, Diflucan si Flucoric si ceva ovule Pimafucin.
La ultimele analize mi-au iesit Ig G -ul mic (681 mg/dl). Oare ce inseamna? Ptsard nu stiu daca lucrezi in domeniul medicinei, asa imi pare din raspunsurile tale, mi-ai putea raspunde te rog?
Mersi
0
09-11-2008, ora 21:13
yby
Nu este medic/terapeut
yby
Problemele create de acest HP par a fi principala cauza in aparitia urticriei la cei mai multi colegi de suferinta de pe acest forum.Suzana 53, voi incerca sa-ti raspund, cit mai repede, pe adresa ta dar succint voi puncta si aici ultimile noutati de la mine:din aug. 2007 nu am mai luat pastile si n-am tinut regim;din sept. pina in dec. au fost 3 evenimente dure in viata mea si n-am avut urticarie(deci exclud factorul psihic, emotional, stresul) ;in octombrie anul acesta, debutind cu aceleasi simptome-dureri epigastrtrice-au aparut citeva pete de urticarie.N-am luat antihistaminice ci omez sau omeran.Pentru mine se contureaza mai clar ideea ca HP este responsabil si de gastrita care ma siciie si de urticarie.HP provoaca ulcerul si uneori ceva mai grav (de aceea ii zice Suzana -"bacteria ucigasa")Dar sa n-o mai speriem pe Ramona, ca se plinge iar de unii de pe aici...Ramona, desi nu mi-ai pus mie intrebarea, ti-as recomanda sa citesti cu atentie tot ce s-a scris aici(chiar si printre rinduri) si sa nu repeti pasii inutili facuti de altii (inclusiv de mine)si eu te-as sfatui, daca ai acea problema cu singerarea, sa nu te opresti la ce a zis cineva, indiferent cine, care nu te-a tinut sub observatie un timp suficient si cu analize complete si complexe.Multa sanatate.
0
10-06-2009, ora 21:42
klara23
Nu este medic/terapeut
klara23
Din pacate ma vad nevoita sa revin la acest forum si sa va intreb cum va merge? Mie mi-a revenit problema de cateva zile, mai violent ca niciodata, iar astazi a fost atat de rau incat am ajuns la urgenta... Mi s-au prescris vesnicele Aerius si Alerid, iar in plus Xyzal, sper sa dea rezultate.
Pielea ma arde efectiv, imi apar blande (ca ciupiturile de tantari sau blandele de la urzici) si ma mananca ingrozitor. In plus, mi se umfla foarte tare picioarele si imi apar niste galme care ma mananca si ma dor cand merg. Analizele sunt bune ca de obicei, am calciul si glicemia putin scazute, dar nu cu mult, nimic deosebit. Crizele pe care le am acum sunt nu doar mai violente ci si mai dese... chiar si 3-4 pe zi...
Spuneti-mi va rog daca v-ati maiconfruntat cu aceasta problema intre timp... sper sa gasesc o rezolvare, deja nu mai pot sa vad medici care ridica neputinciosi din umeri. Multa sanatate!
0
14-06-2009, ora 16:28
yby
Nu este medic/terapeut
yby
klara23, pe 05 -10-2007 ti-am spus ce tratament iau eu; regim alimentar sever nu tin ca nu are rost.
V-am incurajat atunci sa fiti optimisti, dar banuiam ca mai devreme sau mai tirziu la multi "vi se va dezumfla balonul".In primavara asta mi-a aparut si mie o forma usoara si am inceput sa iau Telfast 180 dim. si in locul Aleridului, care nu se mai gaseste iau Xyzal -seara si e ok ; voi lua 3 luni si voi intrerupe;daca ma va tine un an -ramine de vazut. Nu stiu daca ti-e usor sa ajungi la sp. Malaxa, dar eu ti-as recomanda cum am mai facut-o si alta data.Poti sa crezi ce scrie cu majuscule si in postarea de mai sus si-mi spui si mie daca a dat rezultate, ca eu, unul, am devenit sceptic.
0
14-06-2009, ora 21:29
dragospd
Nu este medic/terapeut
dragospd
Buna tuturor. M-am trezit si eu ieri (sambata) cu urticarie pe maini si picioare. Pe palme, pe degete, multe papule destul de dureroase ca atunci cand te urzici. Si pe picioare dar mai putine. Nu stiu daca o sa fac ceva cronic dar stiu ca in trecut am mai avut ceva probleme la anumite alimente (mancarime in anumite zone ale degetelor) - aceleasi simptome dar la o scara mult redusa - la care nu prea ma deranja.
Luni dimineata m-a intepat o albina in zona fetei. A aparut o zona mai deosebita sub ochi, in zona intepaturii dar care s-a resorbit in doua-trei zile. Ieri (adica sambata) s-a declansat urticaria dupa pranz. la pranz am mancat si niste cirese si o piersica.

Am vazut ca voi stiti mai multe in domeniu, ati mai fost pe la medici, e posibil ca acea intepatura de albina sa declanseze peste cinci zile un acces de urticarie?

Din cate imi dau seama de azi dimineata pe maini nu mi-au iesit bube noi, in alte zone cred ca da - mai ales pe picioare. Cum iti dai seama ca a inceput remisiunea? Cat tin la voi bubele pana se vindeca?

multumesc si va urez sanatate
0
14-06-2009, ora 22:43
klara23
Nu este medic/terapeut
klara23
Dragospd, nu stiu daca sa asociez urticaria cu intepatura albinei, de obicei reactiile alergice apar imediat dupa ciupitura, cred ca cel mai indicat este sa consulti un medic. Ia un alerid sau xyzal si daca vezi ca nu iti trece in cateva ore mergi la medic, este cel mai sigur. Umflaturile care imi apar mie se retrag in cateva ore (maximum 4) dar nu sunt dureroase. Mai degraba pot spune ca simt o arsura a pielii in zona in care imi ies, dar blandele nu ma dor. Nu ezita sa mergi la medic.

O alta problema cu care ma confrunt acum, cu exceptia urticariei este durerea in piept. Si ieri si astazi m-a durut in piept, simteam o intepatura pana in spate. Ieri a durat 5 minute astazi aproape 1 ora. Nu cred ca ar putea fi o criza de inima, ma simt prea tanara pentru astfel de probleme (22), si vreau sa va intreb daca ar putea fi considerat un efect advers al medicamentelor pentru alergie.

Multumesc! Multa sanatate!
0
25-06-2009, ora 21:54
klara23
Nu este medic/terapeut
klara23
Din pacate ieri am facut soc anafilactic si am ajuns la urgente.am avut noroc ca eram aproape de spital a inceput foarte repede si nici nu mi-am dat seama cand am inceput sa ma umflu si sa nu mai pot respira. Medicii in continuare ridica neputinciosi din umeri si nu gasesc un remediu... maine ma duc la domnul doctor Coldea Teodor am auzit ca este f bun. Ce ma sfatuiti ati ajuns pana acum la soc anafilactic
0
30-06-2009, ora 09:20
prtsard
Nu este medic/terapeut
prtsard
Nu stiu cine este silviu_m74 dar se pare ca ne scrie numai articole publicitare care dupa parerea mea sunt traduse din engleza automat. Klara eu dupa ce am fost internat la spitalul Malaxa medicii de acolo mi-au prescris o trusa antisoc ce consta intr-o capsula injectabila si doua pastile ce ar fi trebuit sa o folosesc la nevoie din fericire pentru mine nu am ajuns niciodata in situatia respectiva. Am ridicat mai sus problema infestarii cu HP ca factor declansator in urticariile cronice dar am inteles ca in cazul tau nu se pune problema. Ai incercat sa identifici alergenii care iti provoaca urticaria Cere doctorilor intr-o noua investigatie sa iti faca testul pentru urticarie autoimuna iti iau sange il centrifugheaza iar apoi iti fac un test de urticarie cu plasma astfel rezultata. Mie mi-a iesit pozitiv in sensul ca s-a deslantuit o puternica reactie alergica la acest compus. Reactia care mi-a provocat-o a fost cel putin stupefianta : eram alergic la sangele meu. Timp de 2 luni am facut de 2 ori pe saptamana tratament cu sange adica imi trageau o seringa de sange din vena antebratului si imediat mi-o injectau in fund. Problema era ca totul trebuia sa se desfasoare cat mai rapid pentru ca sangele coagula foarte repede. Aceasta metoda este discutabila dar as fi incercat orice pentru a scapa de problema urticariei.
0
01-07-2009, ora 08:56
prtsard
Nu este medic/terapeut
prtsard
Silviu, nu am vrut sa fiu rautacios, dar asta este primul post in care te exprimi natural. Daca vrei cu adevarat sa ajuti pe cineva incearca sa ne spui povestea persoanei care s-a vindecat pentru ca cei care citesc aceste lucruri sa inteleaga ca prin ce trec ei au mai trecut si altii.
0
02-07-2009, ora 10:17
yby
Nu este medic/terapeut
yby
Am senzatia ca vorbesc scriu in van...Klara23, dupa cum vezi si prtsard a ajuns la Malaxa, dupa ce s-a plimbat pe la multi doctori, ca si mine.Pot sa-ti spun ca si mie mi s-a recomandat sa am asupra mea acea trusa de urgenta, de catre cei de la Malaxa.Eu nu am facut edem Quincke de glota zona laringelui care duce la asfixiere, cum se pare ca ai facut tu.Te intreb:de ce ti-e atit de greu sa mergi la Malaxa Acolo, iti spun eu, ti se vor face investigatii complete si chiar daca nu-ti vor prescrie reteta miraculoasa de vindecare, cel putin te vor ajuta sa te feresti de ce e mai rau.De ce nu vrei sa sari peste etapele pe care si eu le-am parcurs fara rost Ai facut, cel mai probabil, edem Quincke de glota socul anafilactic, dupa definitie, este sechestrarea singelui in plexurile cutanate, tahicardie, scaderea tensiunii arteriale.MULTA SANATATE si asteptam vesti bune de la tine.
0
03-07-2009, ora 14:25
alles
Nu este medic/terapeut
alles
Salutare tuturor. Ma bucur ca am gasit acest forum activ. De 2 luni de zile am si eu probleme cu o urticarie urata. Am ajuns de 3 ori la urgente, ultima oara, saptamana trecuta, a fost nevoie de adrenalina. Am facut testele clasice la un centru de alergologie, pozitiv la ambrozie, faina amestec, faina orz. De 2 saptamani nu am mancat absolut nimic ce contine gluten; ambrozia nu e inflorita, ma feresc de toate alimentele ce pot provoca alergii si totusi nu scap de urticarie. Sunt sub Xyzal, 2/zi. Analizele au iesit toate bune, astept rezultatul la HP. Test la paraziti negativ - iau totusi tratament (in ideea ca am ceva dar inca nu apare la teste) Cateva intrebari:
1) cu ce va mai potoliti mancarimile? (alcoolul mentolat nu isi mai face efectul, alergologul mi-a prescris crema elocom, inutila )
2) stiti cumva daca e posibil ca o intrerupere a anticonceptionalelor sa provoace o urticarie atat de urata intr-un organism? acum 3 luni am facut pauza la anticonceptionale (pentru 2 luni) si cam la mijlocul perioadei au debutat crizele de urticarie. Din cate am citit, administrarea de anticonceptionale poate provoca urticarie, dar nu si oprirea lor. (de 2 ani de zile folosesc aceleasi anticonceptionale, fara vreo problema)
Multumesc.
0
14-08-2009, ora 02:20
lumi_printi
Nu este medic/terapeut
lumi_printi
Buna.Si eu am aceiasi problema ca si voi, am urticarie cronica de un an si noua luni.A inceput sa se manifeste din a dua luna de sarcina dar pe tot parcursul sarcini nu am mers la dermatolog am facut decat analizele care le face or ce femeie gravida.Doctora mea nu stia ce inseamna acele umflaturi pe piele a zis ca probabil e de la sarcina iar eu am lasat asa.Dupa ce am nascut (acum un an), a treia zi dupa nastere, a inceput sa mi se umfle si buzele si am stat asa fara sa stiu ce e si de la ce e, nu ca acum asi sti de la ce e, pana in luna aprilie mai precis cand sora mea a venit din italia si ma dus la dermatolog.Acolo am descoperit ca am urticarie si am inceput sa fac analize dar spre surprinderea mea au iesit super bine.In luna mai am luat xizal dimineata si aerius seara, in iunie am luat decat xizal, in iulie telfast si xizal iar acum iau decat telfast.Vreau sa zic ca o perioada nu miau mai iesit, sa zic asa cam toata luna lu iulie si pana duminica trecuta cand iam facut ziua la baiat si nam mai rezistat si mam infipt in platoul de mezeluri(ceia ce doctorul mia interzis sa mananc) si luni dimineata mam trezit plina de umflaturi(mi sau interzis bananele, rosiile, bulionul, piersicile, caisele, nectarinele, portocalele, kiwi, ananas, carnea de porc, mezelurilesi bine inteles nu mec sau mai stiu eu ce fast fooduri).Deci concluzia daca nu mananc ce mi sa interzis si imi iau pastilele nu apare.dar oare toata viata o sa fie asa?
Trebuie sa existe ceva care sai dea de cap acestei alergii
0
01-11-2009, ora 09:35
marushea
Nu este medic/terapeut
marushea
Buna! Am citit mesajele voastre si am si eu o problema... am urticarie de un an jumate, cu intreruperi, am fost la dermarolog, am fost la alergolog, analize si pastile, dar mie in iese urticarie in continuare, si a devenit o obsesie, pt ca imi eise doar noaptea, ceea ce mia provocat insomnii, atat mie cat si sotului, pt ca il trezesz sa am dea cu apa termala cu spirt, pt ca simt ca paralizez de durere si macarime..
in ultima instana, mia mai dat medicul sa fac analiza de helicobacter pylori, iau rezultatul luni...
Pana la aceasta analiza miau zis ca sunt alergica la mediu, pt ca mutasem in alt oras, appi la mancare, dar mam chinuit sami dau seama cear fi, dar nam dat de capat, pt ca bubele imi ieseau cand aveau ele chef...
Acuma as vrea sa fac un bebe si vrea sa aflu ce am si din ce acuza imi apare urticaria, ca nu cumva sal afecteze invreun fel...
0
03-01-2010, ora 19:14
alintoma90
Nu este medic/terapeut
alintoma90
salve
am si eu o urticarie de o luna si jumatate nu ma lasa deloc
pare sa imi treaca si dupa aceea imi iese din nou
as avea si eu o in trebare pt voi care aveti aceasta problema de mai mult timp:ati incercat vreodata cu produsele pe baza de aloe vera de la foreve ? rsi daca da au dat ceva rezultate merita sa incerc?
multumesc
0
14-01-2010, ora 17:03
delfina24
Nu este medic/terapeut
delfina24
buna seara, club al urticariatilor!
sunt si eu o victima. sufar ingrozitor de...cinci saptamani. IgE este usor marita. alte teste imi ies negative. paraziti nu sunt. ma alimentez foarte atent, nu sufar de constipatie...nu am avut vreodata probleme. si totusi, de la orele 16-17 incep sa-mi apara. somnul este redus la zero. si asa am ajuns in urgenta. diagnostic: urticarie cronica(?) daca nu fac hemisuccinat in fiecare zi, seara, a doua zi sunt umflata ca un butuc, inclusiv fata, buzele, pleoapele. arat monstruos! deja simt ca nu e in regula sa mai fac hemisuccinatul. resimt efectele secundare. nu ma bucur ca suferiti, dar macar ami pot vorbi cu cineva.
va rog sa-mi scrieti. va doresc din suflet sanatate!
0
20-02-2010, ora 22:20
balan_nela
Nu este medic/terapeut
balan_nela
ei.dragii mei.citesc si iar citesc.eu am urticarie afrigore din 2005.anul acesta este cel mai rau.in anii din urma ieseam iarna din casa dar pana la 5 grade plis.anul acesta nu am mai iesit nici la 10 grade.nu ma mai ajuta nici un antihistaminic.astept vara sa vad ce mai zic cei de la Malaxa.dar cred ca nu prea au ce.
0
03-05-2010, ora 20:43
balan_nela
Nu este medic/terapeut
balan_nela
adrian_buc multumesc mult...am cautat si am citit despre TRANSFER FACTOR...se pare ca e o minune pentru sistemul imunitar.voi cauta...acum, ca e mai cald...25 de grade afara, pot iesi dar cu fular, caciula 3 pulovare 2 perechi de panataloni.asa sper sa ajung la MALAXA, pentru analize ( am fost suspecta de crioglobulinemie...dar la spital Coltea, nu mi-au gasit la analiza din creasta iliaca, asa ca a ramas tot alergia la frig}.dar deocamdata nu, mai tarziu, pentru ca in spital cred ca nopatea e mai putzin de 23 de grade si nu pot inca.in iunie...si am si programare la Constanta la homeopatie dr Soescu, am baut aloe vera, am comandat argila...ceaiuri antialergice si tincturi, nerenuntand la telfast, aerius, zyrtec.de atata stat in casa, de la 1 decembrie, am devenit hipertensiva... 20 cu 11.sanatate
0
18-06-2010, ora 09:29
freeenduro
Nu este medic/terapeut
freeenduro
Buna ziua... povestea mea este cam asa... Anul trecut prin Martie a inceput sa-mi apara niste pete rosii mici in palma care ma mancau destul de tare si ma scarpinam pana la durere. apoi am fost in iulie in concediu la mare in Croatia si mi-au trecut. Au revenit anul acesta cam tot in martie daca imi aduc bine aminte numai ca ceva mai serios. M-am sperit putin si am fost la alergolog. Am facut analize de vreo 700 ron. Rezultatele au iesit bine iar doctoritza a spus ca CRIOGLOBULINE sun 2+ si trebuie sa scapam de ele.Am facut si testul de alergii ( am iesit alergic la: rosii, carotfi, telina, faina de grau, secara, familia migdale alune, nuci etc) Despre pete a spus ca este o urticarie alergica si m-a indopat cu pastile. Nevazand nicio ameliorare am intrerupt tratamentul. Petele apar cand vor ele. Anul acesta am uitat sa spun ca mi-au iesit si pe corp, fata, talpi, spate, in cap. Cel mai deranjant este in palama unde am observat ca atunci cand apas sau aplic o presiune asupra lor, parca ar aparea mai repede.
Neavand incredere in alergolog am fost la Tg. Mures la o clinica ( nu stiu daca se numeste cu bio rezonanta - a trebuit sa tin un obiect metalic in mana, apii doctoritza cu un aparat imi apasa pe un deget iar pe monitor ma verifica la fiecare aliment sau famile de alimente, fructe etc) Si tin sa va spun ca nu am iesit alergic al absolut nimic, , alune, faine, fructe, legume...absolut nimik. Insa mi-a iesit o intoleranta la Glutamat - E-621 (este un ameliorator de gust care nu face altceva decat sa minta creierul ca mancarea ar un gust excelent) Doctoritza a spus ca trebuie sa-l evit o luna, apoi sa revin la o terapie si ca voi fi bine.

Acum referitor la urticaria mea...ce spune-ti.. am procedat bine? Aveti alte sfaturi? Nu este foarte foarte rau dar cand imi ies in palma si ating apogeul nu mai pot sa ma ating cu palmele de nimik ca sa nu ma ia scarpinatul api ele trec de la sin in max 2 zile.

Multa multa sanatate doresc la toata lumea

Flavius
0
01-08-2010, ora 17:30
iulyanna
Nu este medic/terapeut
iulyanna
buna ziua !
am citit tot ce s-a scris aici...ce sa zic, sunt exact in situatia unora de aici...mai exact...baiatul meu are doar 17 ani si din aprilie a facut prima data urticarie...dar foarte puternica, cu soc anafilactic...pana acum a facut de 3-4 ori soc anafilactic. bineinteles ca am fost la urgente de fiecare data.hidrocortizon intravenos...si pastile zilnic aerius si ketof.
orice mananca ii apar blande pe piele...peste tot, si-n talpa.
maine merg sa-l vada un medic alergolog de aici din BT dar sunt disperata cu mancarea. nu stiu ce sa-i mai dau sa-i faca bine. ma ingrijoreaza faptul ca a si slabit mult, si sta numai in casa.
numai orez fiert cu morcov, mere si ceai, atat tolereaza.
ce sfaturi imi dati in alimentatie?
0
15-11-2010, ora 06:20
ionutcrome
Nu este medic/terapeut
ionutcrome
am o intrebare...Anticorpii descoperiti in la testul de sange pot sa iasa pozitivi si pe fond de stres sau stiu eu ce fara a exista bacteria in corpul tau?
0
19-11-2010, ora 13:47
alintoma90
Nu este medic/terapeut
alintoma90
incercati si cu peritol pt ca si eu am avut aceasta problema si aproape un an am luat tot felul de pastile insa fara rezultat.urticaria era mereu prezenta cum am inceput sa iau peritol a disparut complet mai apare citeodata insa disparerepede
0
17-02-2011, ora 14:52
ioncelpatit
Nu este medic/terapeut
ioncelpatit
Acum 5 luni mi-a debutat urticarie cronica, pete rosii apareau mai mult seara si disparea peste zi, cu prurit, inflamare buze sau pleoape, dureri de piele rare, dureri de articulatii, inflamare articulatii, etc. Am luat 4 luni Xyzal timp in care am vizitat toti medicii posibili si am facut analize incredibil de scumpe si multe. Avand probleme de tiroida in trecut toata luma acuza tiroida desi aveam analizele normale. In final am gasit pe un forum ca ar putea fi virusul varicelei reactivat sau o forma nespecifica de zona zoster. am facut tratament cu aciclovir 2 sapt si de atunci petele au disparut. Va tin la curent cu evolutia petelor dar luati in calcul si varianta asta
precizez ca toti medicii cu care am vorbit (cu o exceptie timida) au spus ca nu poate fi vb de virusul varicelei desi pe internet am gasit o gramada de info care se portiveau cu simptomele mele
0
21-07-2011, ora 11:12
tudoboss24
Nu este medic/terapeut
tudoboss24
salut, si eu am facut o urticarie acuta de vreo 2ani de zile si nu stiu ce sa mai iau sa scap de ea, locuiesc in spania de vreo 6 ani si am tot vazut medici dermatologi care mi-au recomdat tot felul de pastile dar fara nici un rezultat, singurele pastile care imi fac bine se numesc dezacor de30 mg, dar problema e ca au corticoizi.acum 3 luni de zile am vazut un medic dermatolog care mia prescris o reteta care se pare ca isi face efectul, consta in cimetidina, hidroxicina si ramitidina, una dimineta si una seara.problema este ca am lasat dupa 3 luni sa mai iau si urticaria mia reaparut.acum stau si ma gandesc o sa iau toata viata pastile.a vroiam sa stiu exicta cine care a reusit sa scape de urticarie?
0
05-03-2012, ora 00:46
OneSoul
Nu este medic/terapeut
OneSoul
Eu am urticarie de 10 ani...nu mi-a trecut niciodata. Am fost la multi medici, atat dermatologi cat si alergologi. Am facut tot posibilul si imposibilul...Rezultatul: Nimic, totul este la fel...Nu se stie sigur ce am intrucat am avut numai diagnostice diferite, de la medic, la medic...uneori cred ca nu mai pot...s-a adunat prea multa suferinta!
0
05-03-2012, ora 09:08
freeenduro
Nu este medic/terapeut
freeenduro
Buna ziua, acum dupa mult timp revin si va spun ca sfatul ce l-am primit de la Tg. Mures a fost de mare folos. Adica m-am ferit de tot ce insemna E 621 adica glutamat monosodic. Unde vedeti pe etichete potentiator de gust - glutamat monosodic sau orice potentiator de gust feritiva la maxim de el...nu face de cat sa omoare neuronii din creier si sa minta creierul ca are un gust bun produsul respectiv si de a va face sa-l cumparati iar si iar.
Eu am scapat total de petele rosii si de mancarimi.
Va doresc multa sanatate.
0
20-04-2012, ora 19:24
iulian.iulian
Nu este medic/terapeut
iulian.iulian
buna eu am ulticare de 3 ani si am facut nenumarate controale si analize sifara rezultat dar acum cateva zile am fost internat la cel mai mere spital si performant din din wiena si acolo am tinut un regim de 7 zile la care am mancat doar paine uscata si cu ceai sa vada daca de la mancare imi iasa si petele au continuat sa iasa la care dupa un timp de analize si analize au descoperit Helicobacter pylori si miau spus ca de la aceaste bacteri imi iasa ulticari si miau dat doua feluri de tratamente unul pe durata de 10 zile pentru bacteri si unul de 3-4 luni pentru ulticarie si cam pe atunci ar trebui sa scap de ia cine e interesat de acel tratament il ajut si il spun cu mare drag.
0
22-05-2012, ora 21:43
yby
Nu este medic/terapeut
yby
Sunt iarasi sacait de urticarie. Aceleasi simptome :durere in stomac si blande pe piele.Daca iau pastile nu ma supara nimic 24 sau maxim 36 de ore(am observat incercind sa renunt la tratament dupa vreo 2 luni)V-am spus ca la mine recidiveaza dupa lungi perioade de acalmie, probabil ca aceasta bacterie de care se scapa foarte greu are perioade cind poate deveni mai agresiva.Va voi tine la curent cu noutatile.
Adaugă un comentariu / răspuns
62 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.