test helicobacter pylori pozitiv

08-11-2007
corny
Nu este medic/terapeut
corny
Buna seara!
As dori ajutorul dvs in intepretarea unui rezultat pentru helicobacter pylori ca a iesit pozitiv cu o valoare de 1, 46 U/m. Este o cifra care presupune un tratament? Mentionez ca inafara de o stare usoara de greata dimineata si oboseala nu prezint alte simptome.
Va multumesc pentru raspuns!
10 comentarii
0
10-11-2007, ora 00:00
olimpus2007
Identitate neconfirmată
olimpus2007
Helicobacter pylori este cauzantul a 70% din ulcerulu gastric si in 90% din ulcerul duodenal si care se prezinta cu o simptomatologie absenta sau foarte redusa.Valoarea egal sau mai mare de 1, 1 indica un test pozitiv adica trebuie sa faceti tratament.Schema cea mai buna este Omeprazol 2x20 mg/zi asociat cu Amoxicilina 4x300 mg/zi timp de 14 zile dupa care trebuie sa repetati testul.
0
12-11-2007, ora 00:00
corny
Nu este medic/terapeut
corny
Multumesc frumos pentru raspuns.
0
13-11-2007, ora 00:00
marius85
Nu este medic/terapeut
marius85
buna ziua
si eu am helicobacter pylor. Rezulaul primei analize a fost 1.43 u/ml, am urmat un tratament cu amoxicilina, nexium si inca un medicament (nu-mi mai amintesc denumirea acestuia) dupa care am repetat analiza, chiar ieri am luat rezultatul, acesta fiind 1.21 u/ml. Trebuie sa repet tratamenul pana ajung la o valoare normala ?
0
15-11-2007, ora 00:00
cactus
Nu este medic/terapeut
cactus
buna ziua
Am primit azi rezultatul analizelor pt Helicobacter pylori, rezultatul este pozitiv...2.77U/ml...stie cineva ce inseaman ce tratament se face?Va rog sa ma ajutati, tot azi am fost la medicul de familie care ca deobicei nu era, si asistenta acestuia mi-a recomandat un tratament pe care il copiase de pe o alta reteta...ce sa fac?...sa iau tratamentul sau sa astept pana termin sesiunea si sa merg la alt medic?
0
21-11-2007, ora 00:00
florinc39
Nu este medic/terapeut
florinc39
Re: Gastro-enterocolita acuta/ gastro-duodenita Data postarii: 22-11-2007 9:27AM
Am facut endoscopie la CRAIOVA la domnul doctor SAFTOIU,...In urma analizei am fost diagnosticat cu HELICOBACTER PILORY, GASTRITA CRONICA, HERNIE HIATALA CU ALUNECARE, si mi sa recomandat urmatoarele medicamente:
CONTROLOC de 40 mg-1 capsula la 12 ore
AMOXICILINA 50mg --2 capsula la 12 ore
CLARITROMICINA 50 mg--1capsula la 12 ore
apoi dupa acest tratament, voi lua timp de 2 saptamini controloc 1 capsula pe zi.
Dupa acest tratament care il urmez la ora actuala am sa va anunt daca m-am vindecat.
As vrea sa va intreb la ce perioada de timp dupa tratament trebuie efectuat din nou un endoscop, pentru confirma sau nu vindecarea?
VA MULTUMESC
0
23-11-2007, ora 00:00
mgi
Nu este medic/terapeut
mgi
buna seara.Am nascut in urma cu 3luni si acum am dureri mari de stomac.Am facut analiza Ac.Helicobacter Pylori Ig G (ELISA cantitativ)DRG iar rezultatul e 68.26 u/ml.Va rog sa-mi spuneti daca pot face tratament pentru ca alaptez baietelul si ce tratament pot urma.Va multumesc.Mentionez ca in urma cu 3-4 ani am mai avut helicobacterul si am facut tratament cu antibiotice.
0
31-12-2007, ora 00:00
florinc39
Nu este medic/terapeut
florinc39
in urma tratamentului pe care l-am urmat cu :
controloc+amoxicilina, pentru HELICOBACTER, pot sa va spun ca nu m-am vindecat, uneori simpt o jena la stomac,.si uneori seara salivez abundent, nu stiu ce tratament sa mai urmez.cred ca am sa fac o noua endoscopie.
nu ma gindeam ca dupa un asemenea tratament de o luna sa nu imi treaca.nu stiu ce sa mai urmez..
0
01-11-2008, ora 20:50
mrpop
Nu este medic/terapeut
mrpop
Am 40 ani si rezultatul analizelor de acum cateva zile e urmatorul:
- anticorpi helicobacter pylori-IgG (test cantitativ) 6.1 UI/mL
In acest memont doctorul meu e in concediu si revine cam peste 2 saptamani, fara sa pot sa iau legatura cu el in acest timp
Poate cineva sa-mi spuna pe scurt ce inseamna acest rezultat si daca e nevoie sa iau urgent legatura cu alt doctor, sau pot astepta perioada de 2 saptamani ?
Rog seriozitate maxima in raspuns.
0
15-04-2009, ora 18:24
roxana_yulya
Nu este medic/terapeut
roxana_yulya
buna ziua!
in urma cu cativa ani am lesinat si de atunci s-au tot repetat aceste lesinuri
am tot facut analize si nu se depisteaza nimic.anul acesta mi sa gasit helicobacter pylori.mi-ati putea da si mie un raspuns dak se poate ca de la acesta bacterie sa lesin si sa ma simt rau sa ma doara capul si sa fiu ametita.va rog din suflet dak se poate sa imi raspunde-ti k nu stiu ce sa mai fac m-am saturat sa imi fie rau.astept raspuns -*


(*mo9dificat de administrator)
0
23-02-2012, ora 18:17
alin ionita
Nu este medic/terapeut
alin ionita
Buna seara,
Bunicul meu (78 ani) a facut testul Helicobacter Pylori iar rezultatatul este 3, 27.
V-as ruga daca se poate sa ma ajutati cu o interpretare a acestui rezult iar in acest caz un tratament de urmat.
Va multumesc anticipat!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sportul și psihoterapia ameliorează oboseala pacienților cu cancer
  • De ce apare greața în sarcină?
  • Oboseala de după-amiază ar putea avea legătură cu sistemul de recompensă de la nivel cerebral
  • De ce mă simt obosit tot timpul?
  • Obosit tot timpul - cauze medicale frecvente
  • Helicobacter pylori are o atracție pentru clor
  • Senzația de greață după masă - afecțiuni posibile
  • Mă simt obosit deși am dormit bine - cauze posibile
  • O nouă cercetare poate duce la dezvoltarea de terapii împotriva Helicobacter pylori
  •