helicobacter pylori la stomac.. cum scap de virusul asta?

15-04-2011
maro
Nu este medic/terapeut
maro
Am si eu o problema, am facut anlize la sange si toate analizele mi-au iesit bine, la stomac mi s-a depistat helicobacter pylori.Mi-a dat medicul un tratament cu nexium, no spa, amoxicilina si clarithromycina.am luat prima doza de dimineata si ma cam doare stomacul si parca imi vine sa vomit nu stiu ce sa fac sa i-au pastilele in continuare sau sa le intrerup.va rog poate cineva sa ma ajute? si daca am sanse ca de la tratamentu acesta sa acap de virusul asta?
8 comentarii
0
15-04-2011, ora 13:19
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,

NU..cum sa le intrerupi?

Propunere:
- inainte de a le lua, mananca bine..iar medicamentele sa le iei pe rand cu multa apa..si nu le "bagi"in gura toate odata..si bea multe lichide: apa plata, ceai..rar cafea..si NU bauturi acidulate, NU fumat, NU prajeli, mezeluri, etc..citeste pe net "alimente interzise si permise la Helycobacter" si vei afla mai multe.

Ce am facut eu, acum 7 saptamani - in timpul tratamentului?
- ma sculam dimineata, mancam, luam pe rand antibioticele -fiecare cu multa apa plata, apoi stateam cam 1-2 ore intinsa pe pat (daca esti la scoala sau serviciu...scoala-te cele 7 zile...mai devreme..asta e..);
- mancam apoi cam la 2 ore..ceva: biscuiti, paine cu unt si miere, alt ceai, ..
- si asta cam tot la 2-3 ore..adica putin si des...
- eu le luam dim.3 antibiotice la pranz doar omez si nistatin, iar seara..iar cele 3 antibiotice si cautam ca, dupa ce le luam sa fiu iar la orizontala;
- da, senzatii de cap greu, ameteala, varteji prin urechi, uneori jena prin intestine si/sau sub coaste ba in stanga ba in dreapta, dif...au fost si la mine, DAR, mi-am impus ca, 7 zile..nu-i o viata si..uite ca s-a terminat cu bine;

Ai intrebat ca, daca vei scapa de acest virus...
SIGUR nu poate sa-ti spuna nimeni..depinde de la "om la persoana".
Eu de ex.nu am luat nici un antibiotic in ultimii 18 ani si...acest "soc" cu antibiotice..si-a facut efectul...iar altii, am citit..pe net ca...sunt la al 2-lea sau chiar la al 3-lea tratament..si.poate nici nu au respectat sau n-au avut timp..pt.a respecta cele scrise..mai sus..

Bacteria se considera eradicata DOAR daca, nu mai este depistata in analiza de fecale (CHIAR DACA, APARE IN ANALIZA DE SANGE).

Iti doresc sanatate si s-auzim de bine.

O zi buna.
0
15-04-2011, ora 14:42
niki 22
Nu este medic/terapeut
niki 22
Buna.Si fetita mea a avet acelasi microb (helicobacter pylori) Si ea a avut dureri la inceput dar pe parcurs s-au ameliorat.Nu te ingrijora te vei face bine.Dar dureaza. Trebuie sa ai incredere si multa rabdare.Continua sa iei tratamentul dar niciodata sa nu il iei niciodata pe stomacul gol.Multa sanatate.
0
15-04-2011, ora 14:46
maro
Nu este medic/terapeut
maro
, da cam asa ma simt si eu cum ai scris mai sus, iti multumesc mult pt sfaturi ma ajuta mult, sa-ti dea dumnezeu sanatate, si sa auzim numai de bine
0
15-04-2011, ora 14:48
maro
Nu este medic/terapeut
maro
multumesc mult, parca m-am mai incurajat
0
15-04-2011, ora 16:58
niki 22
Nu este medic/terapeut
niki 22
Nu ai pentru ce sa imi multumesti ma bucur ca am fost cat de cat de ajutor.Sa te faci bine.Multa sanatate
0
22-01-2019, ora 23:46
Radu 80
Nu este medic/terapeut
Radu 80
Buna tuturor! Va rog din suflet sa ma ajutati cu cateva sfaturi cu privire la aceasta bacterie de care multa lume sufera si nu se scapa asa usor! Nu stiu ce sa mai fac..ghinionu meu e ca sunt si in alta tara Uk si sunt foarte greu accesibile tratamentele naturiste! Momentan mi s-a prescris antibiotice cum ar fi amoxicillin 500g, clarotomicin 500mg si omeprazol 20mg...le iau dar simt ca tot nu-mi trece. Nu stiu ce sa mai fac, nici macar protector pt ficat nu mi-au dat! Mi-e frica de urmari...eu incerc sa tin un regim si iau aceste antibiotice dar simt ca nu e de-ajuns! Va rog sa ma ajutati!! Cu ce alt tratament as putea sa combat aceasta bacterie?? Va multumesc din suflet pt raspuns uri si va doresc sa aveti grija de sanatatea Dvs.Doamne ajuta la toata lumea!
0
07-06-2020, ora 17:20
Simona3
Nu este medic/terapeut
Simona3
Buna Radu. Sper ca ai rezolvat problema cu bacteria si ești bine. Și eu sint in Uk și am aceeași problema. Din păcate ma chinui de câteva săptămânii sa fac o endoscopie și nu reușesc din cauza Covidului. Simt ca ma lasă puterile și răbdarea de la atâta stres.
0
05-04-2022, ora 01:00
Ionut1982
Nu este medic/terapeut
Ionut1982
Ce sintome aveai
Eu ragaieli excesive
Greata
Durere in timpul mesei
Partea stanga sub coaste zona stomacului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.