helicobacter pylori

06-04-2011
mariusos2003
Nu este medic/terapeut
mariusos2003
sal tuturor!fiind in cautare de noi tratamente in lupta cu bacteria asta am intrat si pe site asta.am HP(238NTU)am urmat un trat cu ospamox lanzul persen duspatali(sau ceva pe aproape)dar nu a dat ortu popiii!sunt pe cale sa repet tratamentul, credeti ca as avea mai multe sanse rmind un tratament naturist?am intrat pe un site si am vazut ca in multe cazuri au facut minuni...multumesc!A...daca cineva ma poate ajuta cu adresa lui Scarface ca vad ca are o faima buna intre voi.
18 comentarii
0
06-04-2011, ora 15:19
elena raluca
Nu este medic/terapeut
elena raluca
Buna Marius, imi pare rau sa aflu de afectiunea ta.In primul rand vreau sa te intreb de cat timp ai fost diagnosticat si cine ti-a prescris acest tratament?Cred ca in momentul in care ti-ai facut testul(care tip testul de respiratie, anticorpii Ig G cei specifici impotriva H pyloric, sau endoscopie? )nu urmai nici un tratament, altfel nu prea e relevant rezultatul.Intrebarea poate parea ciudata, dar de obicei in afectiunea ta tratamentul ar fi altul.
In prinul rand trebuie sa urmezi o dieta alimentara(macar pe o anumita perioada) bazata pe legume(bine spalate) si mai putin pe carne;evita pe cat posibil bauturile carbogazoase, alcoolul, condimentele, prajelile, citrice(maresc aciditatea gastrica).In cuvinte simple, ai putea tu sa iti faci lista cu alimente ce-ti priesc(la cel mai mic semn de durere la gura stomacului, in epigastru, usturime, arsuri, furnicaturi)renunti la alimentul ce l-ai mancat in acea zi.
Tratamentul care de obicei se recomanda si da rezultate(sper si in cazul tau), ar fi de luat 10 -14 zile de antibiotic dintre care amoxicilina, tetraciclina, claritromicina(doar un medicament dintre astea, NU toate 3).Ar mai fi nevoie si de un antiacid, si un protector gastric(ca Omez, Lansoprazolo 1cp inainte de a lua antibioticul).Cel mai bine ar fi sa-ti intrebi medicul de familie(sunt in masura si ei sa prescrie un tratament pt. Hp;nu doar gastroenterologul).Medicamentele trebuie luate dupa mancare(nu pe stomacul gol).In cazul in care esti alergic la vreunul din antibiotice (de la sine inteles) NU il iei.
De obicei cand organismul nu raspunde la un tratament, se schimba medicamentu(in cazul tau antibioticul);nu se repeta acelasi tratament.Nu te sfatuiesc sa folosesti tratamente naturiste(nu am nimic impotriva medicinei naturiste, dar in cazul acestei bacterii nu e de jucat;pe termen lung, netratata poate da niste coplicatii.(tu decizi).Dupa terminarea tratamentului la o luna circa, trebuie repetat testul.
Sanatate multa.
0
06-04-2011, ora 18:00
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,
eu am luat 7 zile klabax, amoxacilina, metronidazol si omez.
Rezultate..super..DAR..cu regimul prescris in postarea mai sus...

Precizare:
bacteria se considera eradicata DOAR dupa 1 luna, din analiza fecale (chiar daca ea mai apare in analiza de sange)...
important este ca, ea sa nu apara in analiza fecale.!!!!!!

Costul acestei analize este 45 lei si nu se compenseaza.

Sanatate si s-auzim de bine!
O seara frumoasa!

P.S.
de ce vrei sa repeti tratamentul?
a) mai ai dureri?
b) pt.ca ti-a iesit HP in sange/
doar daca as sti..
0
06-04-2011, ora 22:39
mariusos2003
Nu este medic/terapeut
mariusos2003
multumesc ptr sfaturi in primul rand!Sa vedeti, a inceput sa ma derenjeze ca acum 2 ani (arsuri, senzatia de nod in gat)ma rog la ora respectiva nu aveam habar de bacterii de ce avem in stomac.Problema e ca nu locuiesc in tara si vin cam o data la 2 3 ani(doar stiti ca toti romanii vin in romania sa se repare :))si deci vara trecuta am fost la un cabinet de specialitate unde am facut mai multe analize de singe si endoscopia.Cred ca la singe a iesit bacteria aia ca au asteptat vreo 5 zile o analiza specifica bacteriei.Cind am inceput tratamentul si cam o luna dupa aia m am simtit bine am putut manca si o ciorba de burta:) Proba aia care se face la o luna ca sa se verifice in fecale prezenta bacteriei nu am facut o nu mai aveam timp!am facut aici o proba a respiratiei pentru a vedea daca mai am bacteria. Eu cred ca o mai am ptr ca simtomele sunt aceleasi pe care le aveam inainte(nod in git, arsuri aproape la orice mincare)si bineinteles ca tin regim am lasat si tutunul cafea nu mai beau!problema este ca aici pina iti dau astia un tratament adevarat sau te planifica mori cu zile asa ca esti silit sa iei masuri, sa ti cauti singur remediul, ptr asta am intrebat de trat naturist am vazut pe alte situri ca sunt multi care l recomanda...
0
07-04-2011, ora 15:05
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,
tratament naturist e BUN...DOAR daca e preventiv, dar, daca ai deja bacteria...cumparati acele antibiotice sau sa ti le trimita cineva din tara, iti voi scrie apoi ce si cum sa le iei.
Important este ca nu mai fumezi...ei, o cafea -2 mai merge..aia beau si eu...inca dupa tratament..

Si pana atunci, incearca atunci cand simti acele arsuri sau...la cateva ore..cum crezi, sa mananci biscuiti SIMPLI..nu cu cacao sau fel de fel de creme...ma repet biscuiti simpli...si-ti vor fii pt. moment ca un pansament gastric.(2-3 biscuiti..chiar si dim. pe stomacul gol..si vei vedea..rezultatul..)

Sanatate si s-auzim ca ai vesti de BINE.
O zi faina!
0
07-04-2011, ora 15:48
mariusos2003
Nu este medic/terapeut
mariusos2003
multumesc ptr sfat lucia am deja tratame de antibiotice lanzul, amoxicilina, claritomicina, dimineata am inceput sa iau suc de cartofi amestecat cu suc de morcovi ce sa zic ma simt un pic mai bine am facut o comanda de produse naturiste chiar azi pana ajung aici pot sa termin antibioticele, vream sa iau plantele asa ca un rem, ediu suplimentar doar stii ca atunci cind suferi de ceva l ai minca si pe naiba numai sa ti treaca!Tinem legatura sa vad cum evolueaza bacteria asta afurisita
0
25-04-2011, ora 18:24
mariusos2003
Nu este medic/terapeut
mariusos2003
Din pacate vad ca tratamentul nu avut rezultate!partea buna e ca testul de respiratie a iesit negativ la hp...nu inteleg totusi de ce am aceleasi simptome ca atunci cind aveam hp(arsuri in in git toate zilele)sa fie altceva?
0
30-04-2011, ora 10:21
elena raluca
Nu este medic/terapeut
elena raluca
Marius am inteles ca nu esti in Romania, vroiam sa te intreb unde ai facut testul de respiratie.Din pacate se intampla si in alte tari(nu numai la noi)ca se fac si greseli;nu asi vrea ca sa te demoralizezi, dar in locul tau asi astepta inca o saptamana si asi reface testul de respiratie insotit de testul din scaun.Ma gandesc si la un reflux gastric, un stomac iritat(ca pt aceste arsuri).Ar fi bine daca ti-ai face si un tampone faringeano sa vezi daca nu esti purtator sanatos de vreo bacterie.Pe langa acele arsuri in gat nu ai si senzatii de furnicaturi??????Daca rezultatul va fi pozitiv la hp... va trebui sa schimbi antibioticele.Sanatate multa.
0
01-05-2011, ora 21:27
mariusos2003
Nu este medic/terapeut
mariusos2003
merci de raspuns!ce sa ti spun nu este vorba de arsuri ci de ceva ca si sum te ar stringe ceva de git, intelegi?m am gindit sa nu fie vreo forma de candidoza ptr ca se manifesta mai puternic in urma consumului de lapte si de faptul ca medicul gastro din rom nu a recomandat un antimicotic ptr antibiotice...testul de respiratie l am facut in spania.saptamina asta e programata o vizita la orl si apoi din nou la digestivo..
0
03-05-2011, ora 19:40
elena raluca
Nu este medic/terapeut
elena raluca
Sper sa ai vesti bune la urmatorul control;referitor la acea senzatie care o ai "strans de gat" nu stiu ce sa-ti spun(oricum cand mergi la doctor in Spania spunei, explicai cat mai bine si senzatia asta).Daca ai vazut ca-ti apare acea senzatie dupa ce consumi lapte, incearca pt.cateva zile sa nu mai mananci(poate ai vreo intoleranta si ca urmare organismul tau reactioneaza asa).Sanatate multa.
0
03-05-2011, ora 20:39
mariusos2003
Nu este medic/terapeut
mariusos2003
buna seara!azi am fost la ORL list si a zis ca poate fi un reflux pe camera a vazut ca si cind ar fi inflamat partea digestiva a esofagului a prescris un antiiflamator si un antiacid sa vedem cum evolueaza boala multumesc oricum!
0
04-05-2011, ora 18:38
elena raluca
Nu este medic/terapeut
elena raluca
Marius, sper ca asta sa fie diagnosticul final si sa ai doar un reflux gastric cum ti-am mai spus mai devreme;atentie mare cand ei antiinflamatoarele(mereu dupa mancare si NU pe stomacul gol-iti va irita si mai tare stomacul).E valabil pe perioada cat ai tratamentul prescris sa eviti sa consumi tot ce poate fi iritant pt. stomac(prajeli, condimente, sucuri acidulate, usturoiul, tigari, cafea, ciocolata cu cacao, bauturi alcoolice..etc).Daca senzatia de nodul in gat, cand te strange de gat persista, ar fi indicat sa-ti faci un control la tiroida.Urmareste si vezi daca te ingrasi, slabesti nejustificat in aceasta perioada.Evita laptele sub orice forma(iaurt, praf si simplu).Sanatate multa.
0
04-05-2011, ora 19:50
mariusos2003
Nu este medic/terapeut
mariusos2003
multumesc de incurajare, o chestie insa :iaurtul cu fermenti lactici tip bifidus sau acidophylus mi s a spus ca se poate minca in sfirsit aici se spun multe depinde daca l suporti multumesc oricum, pa
0
05-05-2011, ora 10:55
elena raluca
Nu este medic/terapeut
elena raluca
Hristos a inviat ! Ar fi mai bine daca l-ai evita;daca te simti in stare sa faci un "experiment" pe propia piele, incearca si daca nu il tolerezi -nu il mai manaci.Eu una nu ma incred in ceea ce spun sau scriu producatorii pe etichete(ai vazut si tu cate lucruri"minunate " tip aditivi adauga, cica sa tina mai mult timp.Propriu-zis acele produse care au termen indelungat de valabilitate trebuie evitate(ma refer la produse lactate).Nu stiu de unde esti din Romania, dar la tara unde se fac produsele din lapte, mai mult de 2-3 zile nu tin deoarece sunt naturale, fara conservanti.Sanatate multa.
0
05-05-2011, ora 22:13
mariusos2003
Nu este medic/terapeut
mariusos2003
aici nu pot decit sa ti dau dreptate, eu vad produse de la mama lor doar in vacanta (cam la 2 ani)sau in amintiri :)) nu locuiesc in tara iar pe aici produse naturale.doar in filme, incercam sa evitam cit putem E urile!O chestie insa am auzit ca lobontiu ala cu Esophys a inceput sa opereze in Romania la floreasca stii ceva pe tema asta?
0
06-05-2011, ora 11:53
elena raluca
Nu este medic/terapeut
elena raluca
Imi pare rau, nu stiu nimic referitor lalobontiu;nici eu nu locuiesc in Romania(sunt in Italia la fata mea care este asistenta medicala intr-un spital si care a intervenit si ea cu sfaturi, recomandari care se regasesc in raspunsurile mele), si nici in Bucuresti.Pacat ca vii acasa asa de rar(cum asa, doar la 2 ani???), cunosc multe persoane care lucreaza ca tine in Spania, dar vin mai des acasa.Sper sa te simti mai bine, iar cand vii acasa sa reusesti sa-i dai de capat.Sanatate multa.
0
06-05-2011, ora 23:55
mariusos2003
Nu este medic/terapeut
mariusos2003
ce sa ti spun multa munca, de fiecare data arunci o gamada de bani ia tara nu mai am pe nimeni is aici cu catel cu purcel:)) sora, frate, nepoti pana si mama de 80 de ani e aici.Asa ca sa ma duc sa vad saracia din romania imi ajunge o data la 2 ani, ies mai ieftin sa fac vacanta aici ca s la 5 km de mare, nu?Oricum nu ma gindesc sa ma intorc in Romania vreodata...nu vezi ca avanseaza astia precum testoasele
0
07-05-2011, ora 10:33
elena raluca
Nu este medic/terapeut
elena raluca
In cazul de fata iti dau dreptate;daca ti-ai adus toata familia in Spania(frate, sora, sotia, chiar si mama;spune-mi cum rezista) sigur nu ai la ce sa "fugi" in Romania.Eu vin doar sa-mi vizitez fetele, nu imi place sa stau aici(cel mai mult am stat 6 luni si am crezut ca innebunesc -singura in casa;de iesit cu fetele doar cand sunt libere;asa ca stau in Romania si vin la ele de 2 ori pe an.Referitor la ce e acasa te inteleg f. bine avand in vedere ca ca traiesc acolo.Aici fetele stau la munte asa ca de mare..nici nu se pune problema, iar cand sunt in concediu vin acasa sa mai faca ceva la apartamentele pe care si le-au luat(cum face tot romanul -munceste si in concediu).Sper ca sa se schimbe ceva si la noi in tara(in bine)ca sa te intorci acasa.Sanatate multa, rabdare si binecuvantari de la Dumnezeu peste casa ta.
0
16-05-2011, ora 01:09
mariusos2003
Nu este medic/terapeut
mariusos2003
multumesc la fel si tie scuze ptr raspuns intirziat lucrez in afara localitatii vin la sfirsit de saptamina...numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: