Helicobacter pylori. Sfaturi cum sa scap de aceasta bacterie?

05-09-2008
blue77
Nu este medic/terapeut
blue77
Buna ziua. Am probleme cu stomacul de aproape 2 ani cu dureri(nu in capul pieptului, fara greata, varsaturi), cu meteorism( balonari), scaun normal. Am facut o radioscopie atunci si mi s-a dat diagnosticul : gastrita acuta( nu fumez). Am urmat un trament pentru balonare, nu mi-a mers decat pentru o scurta perioada de timp, am schimbat tratamentul. In luna decembrie am facut analiza pentru H. pylori care a iesit pozitiv, am urmat tratament pentru eradicarea microbului: claritromicina 250mg- 7 zile, amoxi 500mg- 7zile, stamicin - 7zile, de-nol -10zile, omeprazol 20mg- 15zile. Dupa acest tratament la interval de 3 luni a reaparut acesta bacterie, am urmat acelasi tratament, m-am simtit bine o perioada scurta de timp si acum repet pentru a 3-a oara acelasi tratament. mentionez ca din decembrie si pana acum am facut doua ecografii abdominale, nu mai am probleme zilnice de balonare, doar f.f. rar.
Nu stiu ce sa mai fac, va rog sa-mi dati un sfat. Am inteles ca se scapa f. greu de aceasta bacterie(l-am sfatuit si pe sotul meu sa-si faca acum 3 luni acesta analiza si i-a iesit pozitiv urmand si el acelasi tratament).Va multumesc.
29 comentarii
0
05-09-2008, ora 00:00
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Buna ziua.
H.pylori poate sa dezvolte rezistenta la antibiiotice (ca orice microb). Exista rezistenta la claritromicina, caz in care probabilitatea de a scapa de bacterie scade de la 90% la 20%. S-ar putea ca aceasta sa fie cauza pentru esecul tratamentului de eradicare. In general, daca un regim de antibiotice nu merge, ar trebui inlocuit cu altceva. Nu cred ca mai are rost sa continuati cu schema pe care ati incercat-o deja. Exista si alte scheme de antibiotice pentru H.pylori (cu tetraciclina). Regimurile mai lungi (2 saptamani in loc de 1) pot fi mai eficiente.


Numai bine!
0
06-09-2008, ora 00:00
blue77
Nu este medic/terapeut
blue77
Daca a mai urmat cineva schema de tratament cu tetraciclina, va rog frumos sa mi-o scrieti si mie exact. Multumesc
0
07-09-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
eu am facut de 3 ori tratamente diferite dar tot nu am scapat de bacterie!!prima data am facut timp de 7 zile tratament cu amoxicilina 500 o capsula la 8 ore, claritromicina 500 o capsula la 12 ore si omeprazol o capsula la 12 ore dar dupa acest tratament am avut dureri si mai mari de stomac decat am avut inaintea tratamentului.al 2-lea tratament a fost mult mai bun cu claritromicina 500 la 12 ore, metronidazol 500 tot la 12 ore si un omaprazol pe zi si a durat tratamentul 14 zile, iar al 3-lea tratament a fost cu un sirop de smochinedar tot nu am reusit sa scap in totalitate de bacterie.dureri la stomac nu mai am decat uneori!!eu m-am interesat de niste tratamente naturale, nu stiu cat de eficiente sunt dar am sa le incerc totusi!!
0
07-09-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Tetraciclină

4 x 500 mg/zi

14 zile
Metronidazol

2 x 400 mg/zi

14 zile
SBC

4 x 120 mg/zi

14 zile
asta e o schema cu eradicarea bacteriei in proportie de 94%
0
07-09-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
a doua schema cu eradicare de 93%
Famotidină

2 x 20 mg/zi

14 zile
Tetraciclină

4 x 500 mg/zi

14 zile
Metronidazol

4 x 250 mg/zi

14 zile
SBC

4 x 120 mg/zi

14 zile
0
07-09-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
a 3-a schema cu tetraciclina cu eradicare de 85%
Ranitidină

2 x 150 mg/zi
Tetraciclină

4 x 500 mg/zi
Metronidazol

4 x 250 mg/zi
0
07-09-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
sper sa va fie de folos si sa ma tineti si pe mine la curent daca incercati ceva si reusiti cu tratamentul ca sa incerc si eu!!multa sanatate
0
08-09-2008, ora 00:00
obbika
Nu este medic/terapeut
obbika
Buna!Am descoperit si eu k am aceasta bacterie, hp, de acum o saptamana si abia de 3 zile am inceput sa iau tratament cu :omeran20 mg(omeprazol), amoxi 500, 1 la 8 ore si klacid(claritromicina)500 1 la 12 ore.Din cate am tot vazut despre aceasta bacterie pe forum, e foarte greu sa scapi de ea.Eu am inceput sa am greata si varsaturi, sa ma simt f molesita cam de o luna. Greseala mea a fost k am crezut k e o indigestie, am stat o saptamana acasa fara sa fac nimic, apoi am fost la gastroenterologie si mi-a dat un tratament cu motilium, controloc si maalox si m-am simtit mai bine.Acum in skimb de cand am descoperit bacteria si mai iau si tratament ma simt mai rau, am dureri stomacale si dimineatza am frisoane.Spuneti-mi va rog daca voua va este bine, dak este cineva caruia i-a trecut sau dak cineva din preajma voastra a fost infectat.Mie imi este foarte frik si ma simt neajutorata..
0
09-09-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
obbika si eu am facut tratamentul care il faci tu si tot asa mai rau mi-a facut!!dar am fost la medic si am cerut sa imi schimbe tratamentul.am luat klacid 500 la 12 ore, metronidazol 500 la 12 ore si un omez pe zi si a fost mai bine dar tot nu am scapat de bacterie.eu al 2-lea tratament l-am facut timp de 2 saptamani.inca sunt in cautari de tratamente mai eficiente, a nu pot incerca toate antibioticele fiindca sunt destul de periculoase pt organism
0
09-09-2008, ora 00:00
obbika
Nu este medic/terapeut
obbika
Am fost la doctorita de fam kiar ieri si a zis k nu ma simt rau din cauza pastilelor si sa le iau in continuare asa si mi-a dat un fel de pastile sa nu fac candida de la antibiotice. Dar tu de cat timp ai bacteria de esti la al doilea tratament?Nu trebuie sa treaca 2/3 luni pana sa faci testul sa vezi dak o mai ai?Eu una asa am inteles, k se face dupa 2/3 luni pt k simptomele continua kiar dak am eradicat bacteria.Si intrebare, ce fel de test ai facut?Analize la sange?Eu asa am facut..si ce ma sperie cel mai tare e faptul k minimul de la care incepi sa ai hp e 1.1 si eu am 7, 34.
0
09-09-2008, ora 00:00
obbika
Nu este medic/terapeut
obbika
Si ink ceva..sunt agitata dimineatza sau la pranz cand sa dorm, plus k ma simt f slabita si imi vine sa plang deseori fara un motiv bine intemeiat.Ma gandesc k faza cu plansul e de la psihic, dar starea de agitatie si de moleseala oare de la ce poate fi?
0
09-09-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
tot in sange am descoperit hp, la mine era slab pozitiv si prima data mi-a dat tratamentul pe care il faci tu acum si mai rau mi s-a agravat situatia, apoi fara sa fac din nou analize am cerut sa imi prescrie alt tratament si am facut trat.2 sapt, m-am simtit mai bine dar tot mai am uneori unele simptome de greata sau dureri si banuiesc ca inca nu am scapat de bacterie ca altfel nu le mai aveam.din cate stiu trebuie sa treaca ceva din dupa tratament ca sa repeti analizele pt ca bacteria chiar daca ai eradicat-o mai apare ca fiind prezenta la analize.agitatia si plansul cred ca se datoreaza unei depresii, nu cred ca are legatura cu bacteria...bea ceaiuri de levantica, te relaxeaza!!si cumpara niste hepatoprotectoare de la farmacie pt ca antibioticele iti afecteaza ficatul!!eu acum am gasit ceva pe net cu produse naturale dar nu stiu cat de eficiente sunt, plus ca sunt pt ulcer nu pt helicobacter pylori si nu stiu cat o sa imi foloseasca...off..tare greu cu bacteria asta!!
0
10-09-2008, ora 00:00
obbika
Nu este medic/terapeut
obbika
Pai iau biotics, mi-a zis doct de fam k e sa previn candida, dar de fapt reface flora intestinala si ajuta la prevenirea candidei, deci cred k e bun asta k sa nu imi afecteze ficatul.Cat despre tratament parca ma simt putin, dar putin mai binea, adik tot mai am stari usoare de greatza si ma mai doare stomacul.In skimb nu pot scapa de frisoane si de starea de moleseala si nu stiu de la ce pot fi.Tu de cat timp stii k ai hp?Si s-a imbolnavit cineva din preajma ta cu hp?
0
10-09-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
pai de cateva luni am descoperit ca am dar cu siguranta bacteria este de foarte mult timp!!pai la fetita mea i-am facut analizele sa fiu sigura si au iesit negative iar sotul nu stiu...el oricum are probl.cu stomacul mai demult.unii spun ca nu se transmite asa usor altii spun ca da, acum cine stie..dupa sansa ;))
0
11-09-2008, ora 00:00
obbika
Nu este medic/terapeut
obbika
Pai asta am vazut si eu, unii zic k se transmite f repede, altii k sunt putine sanse sa se transmita, da mie imi e frik pt cei din jurul meu si ei nu vor sa isi faca testul decat daca se simt rau..Oricum, Doamne ajuta sa ne facem bine si sa fie si cei apropiati bine!Si ma bucur sincer pt tine k nu are fetita ta.Apropo, sa-ti traiasca!!
0
11-09-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
multumesc frumos!!pai..cu Dumnezeu inainte!!o sa scapam noi si de bacteria asta odata si-odata!!tinem legatura oricum.daca mai aflu noutati in domeniu am sa postez aici ;)) numai bine
0
11-09-2008, ora 00:00
obbika
Nu este medic/terapeut
obbika
Da, vorba ta, cu Dumnezeu inainte!!!Sa ma tii la curent dupa ce iti faci testul;o sa te tin si eu, desi eu am sa il fac cam in 2/3 luni, dar cu siguranta mai vb pana atunci.Am sa mai scriu si eu ceva dak mai aflu.Numai bine si multa sanatate, si tie si familiei tale!!!
0
11-09-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
pai eu nu o sa il fac asa curand pt ca stiu sigur ca o sa apara iar in sange, iar la endoscopie nu merg nici picata cu ceara ;)) o sa cumpar medicamentele alea pe baza de plante si daca au efect am sa te anunt!!dar cica dureaza cel putin 3 luni tratamentul dar se zice ca e foarte eficient..acum vom trai si vom vedea ;))
0
11-09-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
http://www.calivita.profituri.ro/calivita.html uite aici site-ul, vezi poate gasesti si tu ceva care sa te ajute!!numai bine
0
12-09-2008, ora 00:00
obbika
Nu este medic/terapeut
obbika
Pai atunci mult noroc cu tratamentul!!Eu sincer nu prea am incredere in tratamentele naturiste, nu stiu de ce, da nu prea am incredere.Dar daca totusi este bun ce iei, poate am sa imi skimb parerea.Oricum, eu am sa imi fac endoscopie cred, sau ce imi recomanda doct de fam sa fac si sper sa fie..Multa bafta ink o data cu tratamentul si Doamne ajuta sa fie bine!!!
0
15-09-2008, ora 00:00
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Daca exista ulcer (gastric sau duodenal), cauza este foarte probabil infectia cronica cu Helicobacter pylori. Tratamentul de eradicare pentru bacteria duce la vindecarea ulcerului in 80-90% din cazuri. Dar daca NU exista ulcer, insa exista H.pylori, chiar daca se scapa de microb, de multe ori simptomele continua. Aceasta "dispepsie non-ulceroasa" se poate trata mai bine cu enzime digestive (Trienzim, etc.), Metoclopramid pe durata scurta etc.

Numai bine!
0
15-09-2008, ora 00:00
obbika
Nu este medic/terapeut
obbika
Apropo de simptomele care continua, am terminat de vreo 4 zile tratamentul pentru hp(care l-am tinut o saptamana), dar de 2 zile am cateodata o usoara greata. Ulcer nu cred k am, deoarece am facut ecografie(dar dupa ce luasem masa de pranz) si la cat s-a vazut, mi s-a zis k nu e nimic grav.
0
01-11-2008, ora 20:04
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
obbika am mai aflat cate ceva despre h.pylori!!da click pe id-ul meu si vezi la intrebarile postate, un subiect deschis despre aceasta bacterie.intra sa citesti ca poate te ajuta cu ceva!!pup
0
20-01-2009, ora 21:45
niceNslow
Nu este medic/terapeut
niceNslow
Bun gasit

timp de 2 luni am avut o intreaga psihoza legata de aceasta bacterie. AM crezut ca am cancer la stomac. Va rog nu ma blamati sunt cam ipohondru dar ma tratez.

Am facut tratementul cu antibiotice si dupa ce l-am terminat mi-au revenit arsuile pe piept si la stomac. Ba mai mult am si greata fara varsaturi in urma tratamentului. Cred ca mi-am busit putin ficatul pt ca numai cu Redigest reusesc sa-mi revin si sa nu imi vars sufletul dupa masa copioasa.

Citind ce spuneati dvs mai sus am dedus ca greturile dupa tratament sunt "normale" si ca e posibil ca ficatul sa fi fost afectat. Intrebarea mea este daca Liv 52 remediaza problema...

Multumesc
0
27-01-2009, ora 19:54
blue77
Nu este medic/terapeut
blue77
Acum ceva timp mi-am luat "inima-n dinti" si am mers sa fac o endoscopie. Este o investigatie traumatizanta, dar cand esti disperat si nu stii incotro sa o mai apuci trebuie sa te innarmezi cu mult curaj. Interventia nu dureaza mai mult de 6-7 minute, trebuie sa te autocontrolezi si sa fii foarte atent la tot ce-ti spune asistenta sa poti coopera cu ea. In urma acesteia mi s-au gasit mici hemoragii pe intestin si o gastro-duodenita. Am urmat tratament o luna de zile si vreau sa va spun ca nu am mai avut asa probleme, multumesc lui Dumnezeu.
0
06-03-2009, ora 23:16
pending
Nu este medic/terapeut
pending
Am fost si eu diagnosticat cu acest virus sau microb.. La mine se manifesta prin faptul ca imi mirosea gura(scuzati expresia) desi foloseama pasta si apa de gura de la Amway(din pct meu de vedere cele mai bune)..Am observat ca de ceva timp a reinceput aceasta problema cu mirosul..Ar trebui sa fac o investigatie sau un tratament care l-am vazut pe aici ?..Multumesc..
1
02-05-2009, ora 14:39
delphine
Nu este medic/terapeut
delphine
am o intrebare: cele 2 medicamente klacid si metronidazol trebuiesc luate in acelasi timp? trebuie sa incep tratamentul azi. Va multumesc!
0
22-05-2009, ora 12:54
Pissicmik
Nu este medic/terapeut
Pissicmik
lilianamoise77 tu ziceai ca ai probleme foarte rare de balonare. si eu am aceasta bacterie si am luat tratamentul de 2 ori dar desi nu am dureri decat rara ma balonez ingrozitor.imi este mai mereu rau din aceata cauza. pentru balonare mai ales ce as putea face?am incercat cu ceaiuri dar nimic nu merge.va multumesc!
0
25-05-2009, ora 15:36
blue77
Nu este medic/terapeut
blue77
In cazul in care mananci tocatura, fasole, mazare, etc ti-as recomanda sa le consumi mai rar. Eu cand ma balonam luam espumisan 1tb-2tb/zi si beam ceai de sunatoare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: