helicobacter pylori

3188 comentarii 1 2 ..... 9899100 ..... 106 107 Înainte ›
0
05-10-2013, ora 15:39
matrixradu
Nu este medic/terapeut
matrixradu
Cand murdarim o haina din neatentie, nu e suficient doar sa ne promitem ca vom fi atenti pe viitor, ci trebuie sa spalam bine aceea haina si chiar sa insistam cu diferite solutii pana vom indeparta toate petele.
Usor e de patat, dar nu e usor de indepartat pata.
0
05-10-2013, ora 16:36
juliamo ramazzoti
Nu este medic/terapeut
juliamo ramazzoti
Matrixradu este foarte real ce ai scris dar eu nu inteleg foarte clar... la ce te referi ? sunt ceva ani de cand am studiat in Romania lucrez in Romania vorbesc numai romäneste cu sotia, colegii ( doar cu fetita vorbesc spaniola) dar totusi trebuie sa recunosc ca-mi scapa unele lucruri subtile. ( ca si in politica )
0
05-10-2013, ora 21:39
matrixradu
Nu este medic/terapeut
matrixradu
:)
Haina = corpul nostru
murdarie = violenta de orice natura, stress, furie, suparare, ura, ranchiuna, gelozie, dispret, frica, neacceptarea persoanelor din jurul nostru, tensiune, barfa etc

Atitudini vindecatoare: IERTARE, a rade cat mai mult (dar nu sarcastic), voie buna, relaxare
0
06-10-2013, ora 10:26
juliamo ramazzoti
Nu este medic/terapeut
juliamo ramazzoti
Aha! ar fi minunat sa poti face asta tot timpul dar din pacate, nu reusim sa radem, sa ne relaxam, sa fim veseli tot timpul cand avem tot felul de probleme sa zic asa uneori grave. Independent de vointa noastra, suntem stresati.De iertat ar trebui sa iertam indiferent de natura problemelor nui chiar asa greu numai sa vrei. Noi oameni nu suntem in masura si nici nu avem acest drept sa judecam persoanele din jurul nostru indiferent care ce face eventual evitam contactul cu ei si poate sa ne bucuram ca noi reusim sa fim altfel ( sa ne bucuram ca suntem altfel nu ca ceilalti sunt rai )
0
06-10-2013, ora 12:05
matrixradu
Nu este medic/terapeut
matrixradu
Da, tot felul de probleme inventate de mintea noastra. Suntem stresati pentru ca noi alegem sa fim, nu oamenii din jur.
Nimic nu ne poate opri sa fim relaxati si fericiti.
Nu exista cineva sau ceva care sa ne ameninte: daca nu esti stresat iti perzi casa, painea sau familia. Doar propria minte creeaza nemultumirile, stresurile si orice atitudine negativa.

Poti sa fii sarac si fericit asa cum poti sa fii bogat si vesnic nemultumit. Fericirea nu are nici o legatura cu banii, serviciu, cei din jur si nici cu boala. Fericirea nu este conditionata de nimic din exterior.
A nu se confunda adevarata fericire cu un sentiment sau o placere trecatoare. Acum sunt bucuros, acum nu sunt. Asta e tot o conditionare a mintii.
Orice fel de suferinta e cauzata de propria noastra minte. Pana si durerea este controlata de creier.

Daca am reusi sa ne cunoastem propria minte am putea s-o controlam. Ceea ce epuizeaza, suge de energie o minte sunt ambudenta de ganduri.
Un singur gand invata mintea sa se focalizeze. Lipsa gandurilor face ca mintea sa capete forta, sa se reinvigoreze. Mai multe ganduri o epuizeaza.
De asemeni orice discutie mentala, imaginativa epuizeaza mintea (adica atunci cand ne imaginam ca discutam cu o persoana).
A ne gandi mereu la trecut sau la viitor nu ne poate aduce decat stresuri si nemultumiri. Oricum nu se petrece precum a stabilit mintea noastra ca va fi in viitor. Iar trecutul nu poate fi influentat, e ceva consumat, trecut..

Totul e aici si acum, in prezent. Daca am fii constienti de faptul ca noi nu existam decat in prezent, atunci am constata ca nu exista cu adevarat nefericire, stres, nemultumire. Am fi sicronizati cu puslul naturii, universului care nu exista decat in prezent.
Problema e ca mintea nu este obisnuita sa traiasca in prezent. Ea cauta mereu sa se agate de trecut sau viitor. Asta inseamna ca ne controleaza ea pe noi ?
0
10-10-2013, ora 19:53
CristianCristian12
Nu este medic/terapeut
CristianCristian12
Salut la toti din nou.

Ia spuneti-mi dupa cat timp de tratament va simtiti voi bine ? eu iau de 2 luni controloc (antiacid). si cica mai imi da 1 luna ? wtf ? voi cat ati luat antiacid ? (controloc, emanera, nexium ? astea ) ?

Si cat timp tineti regim sau cat vi s-a spus ?
0
12-10-2013, ora 14:26
juliamo ramazzoti
Nu este medic/terapeut
juliamo ramazzoti
Cristi si eu deabia am terminat cu antibioticele, si trebie sa iau si eu ptr stomac un tratament de o luna cu Nolpaza dimineata cu 30 minute inainte de micul dejun. stii stomacul este putin distrus de bacterie. in general se face o gastrita de la HP, si de aceea trebuie facut tratamentul asta. dar cum am zis o luna de zile probabil la tine este mai agravata gastrita sau poate ca si eu o sa iau in continuare daca nu ma simt bine.

ceilalti ce faceti cum sunteti?
pup
0
12-10-2013, ora 15:30
sandy bel
Nu este medic/terapeut
sandy bel
Da Ruxi acuma de doua ore m-am intors din Olanda, si raman aici in Germania pana pe 1 Dec. daca totul e ok. Am vrut sa-ti scriu privat dar nu pot intra ti-ai inchis mp?

Jaquelinne mersi de mesaj acuma l-am citit. Ce faci cum esti cu operatia? sper ca esti bine si mai ales fericita ca ai scapat cu bine. ce-ti face fetita mai face tratament?

sper ca si ceilalti sunteti bine nu mai am timp sa citesc care ce ati mai scris.
pupici
0
13-10-2013, ora 08:37
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Buna!
Cristian, eu am luat omeprazole doar pe timpul tratamentului, iar regim am tinut cateva luni, vreo 3 sau 4.

Sanda, ma simt bine acum, multumesc lui Dzeu.Dar am observat ca unele alimente pe care le consumam inainte, acum nu mai pot sa le consum, mi se face un pic de greata ca sa spun asa, dar in rest sunt bine sau mai bine zis din ce in ce mai bine si am grija destul de mult la ceea ce mananc, dar dr a spus sa incerc alimentele, sa vad ce pot consuma si in felul asta am aflat ca unele dintre ele imi fac un pic rau.
Fetita face in continuare trat.cu omeprazole, unul pe zi dimineata, sper sa gasesc un trat.din plante ceva si sa poata renunta la omeprazole, deocamdata suntem in cautare...In rest totul bine, cu scoala, teme...stii cum e. :)
Adara, scumpa, deja imi fac griji!!! Poate reusesti sa dai un semn ceva sau macar pe mess lasa-mi un mesaj sa stiu ca esti bine!

Pup
0
13-10-2013, ora 11:08
sandy bel
Nu este medic/terapeut
sandy bel
Jaqi ma bucur ca esti deja mai bine.Cu mancarea sa stii ca trebuie sa mananci de toate ca organismul trebuie sa reactioneze si sa se obisnueasca cu toate mancarile asa ca si copii mici dupa ce nu mai mananca lapte.Normal nu exagerat de ex.usturoi daca mananci foarte putin e ok dar daca mananci mult e nasol.Adara nu are net acolo si eu sper sa fie bine. Acolo la tine cand au copii vacanta?
ps. scriu de pe mobil si probabil sunt greseli..
sanatate pa pa
pup
0
13-10-2013, ora 16:59
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Medicul mi-a spus ca, daca mananc ceva si mi se face rau, sa mai astept 2-3 saptamani apoi sa incerc din nou.Stiu ca trebuie sa mananc din toate, dar am sa le iau cu incetinisorul :), ca la bebelusi :)))))))))))))))
Copiii aici au vacanta de primavara 2 sapt, cea de vara 4 luni si in timpul scolii niste mini-vacante de 2-3 zile, nici nu iti inchipui cat de bine prind acele mini vacante din timpul scolii.

Pup
0
14-10-2013, ora 15:32
adara
Nu este medic/terapeut
adara
dragii mei am intrat de pe calculatorul unei prietene sa va salut si sa va spun ca sunt bine, Mama si-a rupt piciorul si are tija s-a ridicat din pat merge c cadru acum cred ca mai stau 2 saptamani in ro si ma intorc acasa.Am fost si eu la medic cu sinuzita mea mi-am facut analizele si am, stafilococ auriu, am facut un tratament injectabil fara nici un efect, acum iau alt tratament cu antibiotic.Jakie ma bucur ca te-ai operat si ca esti bine, Sanda o sa iti scriu cand ma intorc, nu am timp sa citesc tot ce a-ti scris dar o sa citesc cand ma intorc.Va pup XXX
0
14-10-2013, ora 15:53
sandy bel
Nu este medic/terapeut
sandy bel
Da Jaqi uneori 2-3 zile libere fac cat o luna. Ma bucur de Adara ca a scris pacat biata de ea ca nu se simte bine si ca are probleme. sa speram ca va fi bine.
Eu sunt bine.
pup
0
14-10-2013, ora 17:57
matrixradu
Nu este medic/terapeut
matrixradu
CristianCristian12, depinde de la om la om, e relativ.
Regimul alimentar trebuie luat pana cand se reface flora intestinala si stomacul se obisnuieste sa nu mai secrete aciditate.
din abundenta. Obisnuinta se creeaza usor, flora se reface mai greu, in timp, in functie de stomacul fiecaruia si sitemul imunitar.

Dar cel mai important aspect de retinut este ca factorul care declanseaza super aciditate este STRESUL. E suficient sa te superi chiar si pentru o secunda si stomacul deja a secretat aciditate in excess. Daca ai stomacul gol si gastrita nu a fost complet vindecata atunci vei simti jene, dureri, intepaturi.

Poti sa iei toata viata orice antiacid vrei tu ca problema nu este eliminata daca nu inveti sa nu te mai stresezi.
0
14-10-2013, ora 17:58
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Adaraaaa, ce ma bucur ca esti bine!!Incepusem sa imi fac griji si chiar ma gandeam sa te sun, dar nu stiam daca nr de Anglia il folosesti si in tara...dar bine ca ai dat un semn, m-ai cam tinut pe jar :)))).Imi pare tare rau pt mama ta, sper sa se recupereze cat mai repede.Multa sanatate ii doresc!!!
Sa stii Sanda ca fac cat o luna acele zile, uite chiar sapt asta are 3 zile libere :)), este o sarbatoare aici.
0
14-10-2013, ora 20:12
alehandra 58
Nu este medic/terapeut
alehandra 58
Buna!
am o intrebare.In urma cu 2 ani am fost operata de histerektomie totala si pana acuma de 3 luni, m-am simtit foarte bine dar acuma am dureri si in partea stanga si in partea dreapta asa cum aveam dureri inainte de operatie.Ce ar putea fi ?
sa fie cumva probleme cu vezica dupa cate stiu este situata in partea dreapta dar eu am simtome parca m-ar durea ovarele ceea ce nu e posibil ca nu le mai am.
acuma vad ca am postat intrebarea intr-un loc cu alt diagnostic dar ma rog poate totusi ati trecut careva prin aceste probleme si ma ajutati cu un sfat.

sanatate si multe succese va doresc tuturor de pe Forum!
0
18-10-2013, ora 19:59
sandy bel
Nu este medic/terapeut
sandy bel
Buna !

Care ce mai faceti? Jaqi cum esti cum te simti? Radu, Biulica, Juliamo etc...voi cum sunteti?

Alehandra numele tau cu aceasta asociere 58, imi aminteste de cineva. Ai lucrat cumva in Cluj la Atel.Proiectare (Gribowschi ) ?
Alehandra si eu am avut aceasta operatie ca si tine dar anul trecut si ma simt bine dar aceste dureri de care tu spui, le am si eu din cand in cand mai ales cand ridic greutati sau car ceva greu si inca ceva sa nu-ti fie rece la picioare. Dar aceste dureri pot fi si de la colon de ex, sau vezica eu nu am avut timp sa ma duc la medic sa vad ce este si m-am si saturat sa zic asa de medici si de spitale. Acuma tu trebuie sa vezi si sa decizi sfatul meu este totusi sa te duci la medic daca durerile sunt asa mai ciudate.

pup
0
19-10-2013, ora 19:18
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Buna Sanda! Sunt bine slava domnului, cu timpul stau cam prost :), asa se intampla mereu cand se deschid scolile, dar incerc sa imi fac timp si pt prietenii mei dragi! :)
Vroiam sa te intreb, tu ai facut ecografie sau colangio rmn dupa operatie? Ca eu l-am zapacit pe dr meu pana mi-a dat trimitere sa ma duc sa imi fac, asta pt a fi sigura daca nu au ramas ceva caluli dupa colecistectomie :D
0
20-10-2013, ora 09:49
biulica
Nu este medic/terapeut
biulica
Buna,
A trecut ceva timp de cand nu am mai scris dar sa stiti ca din cand in cand mai intru sa citesc ce mai postati.Ma bucur ca sunteti cu toti bine.eu pana acu vreo 2 zile am fost bine, cand am fost la gineco la o consultatie si dr mi-a zis ca nu ii place cum arata colul.si mi-a recoltat ppt papa nicolau si de atunci sunt intr-o agitatie continua:insomnii, lipsa poftei de mancare...Acum astept sa termin tratametul si sa iasa rezultatul, sper sa nu o iau razna pana atunci..Adara ma bucur ca ai dat un semn ca incepusem sa ma sperii.
Sanatate maxima tuturor!!
0
21-10-2013, ora 14:04
sandy bel
Nu este medic/terapeut
sandy bel
Jaqi draga ti-am scris ieri dar acuma vad ca s-a anulat raspunsul meu probabil ptr.ca am scris ceva ( oricum real) referitor la medicii de la noi. Deci eu nu mi-am facut nici un rmn dupa nici o operatie nu m-a trimis nici un medic sa-mi fac. Nu trebuie sa-ti faci atatea probleme.Sa fii foarte sigura ca s-au scos toti calculi.
Ti-ai facut deja rmn-ul? si cum este? esti OK?:

Biulica de ce te stresezi atata fara nici un rost pana nu stii rezultatul? ci si atunci gandeste-te ca daca o iei razna, o sa fii singura in lumea ta nu o sa te poata ajuta nimeni. SI TU NU ASTA VREI ptr.ca ai o familie care are nevoie de tine. Gandeste un pic mai pozitiv.

pup
0
21-10-2013, ora 14:27
alehandra 58
Nu este medic/terapeut
alehandra 58
Da Sandy ce fain ca ne intalnim dupa atata timp. si cum?
Parca acuma te vad cand desenai arborii cotiti de la maxipresa de 1000 t si ne punea-i pe toti la punct
ca ne bateam joc de lucru.imi amintesc cum iti cerea seful nostru parerea in momentele dificile mai
ales cand venea Ceausescu in vizita la fabrica.

Tu ce faci unde lucrezi acuma ca toate Proiectarile s-au desfiintat. Pot sa-ti scrii in privat imi dai adresa de mail?
as dori sa ne intalnim. Eu locuesc in Ungaria.Poate imi faci o vizita cu familia.Ce-ti face baiatul a terminat cu studiile?
scrie-mi te rog.

pupici si la toti de pe Forum sanatate
0
21-10-2013, ora 19:08
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Buna!
Sanda, nu am facut deocamdata rmn-ul, dar urmeaza sa ma duc, trebuie sa imi fac programare.Mi-am facut doar o ecografie abdominala si dr mi-a spus ca nu este nevoie de rmn, ca totul este in regula, dar ce..se poate intelege cineva cu mine cand mi se pune pata pe ceva :))))))))))). Am zis sa mai astept un pic, pt ca in ult.vreme am facut tot felul de investigatii si corpul meu s-ar putea sa nu fie de acord cu atatea presiuni asupra lui :D.
Biulica, nu te stresa degeaba, de multe ori medicii se inseala si mai mult baga frica in oameni degeaba.Si eu ar cam trebui sa trec pe la ginecolog...cu atatea pe cap am cam amanat.
Pup fetele
0
22-10-2013, ora 16:18
CristianCristian12
Nu este medic/terapeut
CristianCristian12
Inseamna ca, corpul meu v-a trebui sa se obisnuiasca stresului si nervilor :D. si totul v-a fi bine :D. Multumesc..
0
24-10-2013, ora 22:08
kopak
Nu este medic/terapeut
kopak
Salut, Radu eu am terminat antibioticele in ianuarie ! De atunci ma simt mult mai bine, nu am mai avut probeleme cu digestia aproape deloc, a fost o evolutie foarte inceata. Am facut cateva greseli si am mancat de cateva ori ciocolata, pt ca nah, am zis ca mi-am revenit si pot sa mananc mancaruri interzise, insa am observat ca in perioada in care am mancat ciocolata am inceput sa am iarasi balonari si intepaturi si m-am oprit. Credeti ca mancarurile acestea interzise precum ciocolata ar putea reactiva HP ???
0
25-10-2013, ora 08:36
CristianCristian12
Nu este medic/terapeut
CristianCristian12
Ma.. eu mananc de toate acum. Inafara de cartofi prajiti. Ma inteapa de la ei si simt un fel de iute in gura..bine nu fac exces de nimic, manan cu masura din fiecare.. toate bune..
0
25-10-2013, ora 15:25
sandy bel
Nu este medic/terapeut
sandy bel
HP nu recidiveaza de la ciocolata sau alte mancaruri, ci mai mult de la stres. dar un procent de 1 /1000 recidiveaza dupa tratament daca este facut corect.

Jaqi draga este normal si NECESAR din cand in cand sa mai treci si pe la ginecolog !!!!! Dupa fiecare interventie oricat de usoara, chiar si dupa o raceala organismul trebuie sa se odihneasca un pic si pe urma supus la tot felul de investigatii ai vazut ca si dupa tratamentul cu antibiotice ptr.HP, rezultatul ok se stabileste numai dupa 6 luni.

Alehandra scumpa ti-am lasat adresa in privat. Nu o sa ne plictisim zilnic o sa avem cate 10 minute timp ptr.noi cum o faceam in timpul serviciului. A fost extrem de greu dar foarte foarte frumos.

Radu tu ce mai faci cum esti ? Biulica ? tu ai un rezultat deja ?
Juliamo mersi de mesaj.
pup
0
26-10-2013, ora 23:39
eeleena
Nu este medic/terapeut
eeleena
Buna, as vrea sa stiu daca exista oameni care s-au vindecat de helicobacter. Eu am luat tratament cu antibioticele prescrise de medic (amoxiciline=a, claritromicina, metronidazol si innexium) in total 14 zile. totul a fost ok cât am luat antibiotice dar imediat ce le-am terminat durerile si usturimile au inceput. acum mai am de luat innexium o saptamana dar mi-e teama ca nu am scapat de microb.
0
27-10-2013, ora 12:09
sandy bel
Nu este medic/terapeut
sandy bel
Elena

Ai scapat fara grije.Aproape la toti s-a manifestat la fel. Dar rezultatul il stii numai dupa 6 luni.Analiza din scaun. Din sange iti arata mult timp pozitiv chiar daca te-ai vindecat.

ceilalti ce faceti cum sunteti?
pup
0
30-10-2013, ora 09:50
adara
Nu este medic/terapeut
adara
dragii mei aseara m-am intors acasa, nu mi-am luat laptopul cu mine in Ro ca a trebuit sa car niste carje care oricum mama mea nu le-a folosit, pt ca I-am cumparat cadru.Ma simt obosita, epuizata, ma doare spatele si in special rinichiul la care am anevrism, si asta pt ca nu m-am odihnit cum trebuie simt ca am oboseala cronica si am carat foarte multe greutati.Mama mea cu operatia la picior, tatal meu operat de prostata, a trebuit sa fac toate muncile de toamna singura ca ei stau la tara, Deci va inchipuiti ca nu am avut o zi libera nici macar sarbatorile sau duminicile.Am vrut sa-i las pregatiti pt iarna.Si da, am descoperit ca am stafilococul auriu in nas, el e cel care ma zapaceste de cap, care mi-a creat rhinosinuzita, care imi da durerile de gat si ma face sa ma simt ca naiba.Am facut injectabile dar degeaba, exista un medicament dar care se da doar pe reteta si numai in Australia sau Canada, dar nu am mai avut timp sa merg la doctora mea sa imi faca reteta.Aseara am citit pe net ca ar putea avea effect mierea de manuka factor 16 +, o sa incerc sa fac spalaturi nazale sa vedem daca are vreun effect.daca nu o sa rog o prietena sa mearga la doctora mea sa ia reteta cu pricina.Nu am avut timp sa citesc tot ce a-ti scris, am citit doar pagina asta o sa citesc restul mai tarziu cand imi fac timp.Ma bucur ca santeti bne cu totii.Nu va mai faceti probleme din cauza bolilor, cu rabdare orice problema se rezolva..Va pupic dulce xxxxx
0
03-11-2013, ora 08:56
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Bine ai revenit adara! Ti s-a simtit lipsa foarte tare, deja incepusem sa imi fac griji, dar noroc cu sanda care mi-a spus ca esti in tara si nu ai acces la net :).Imi propusesem sa te sun, dar asa cum am mai spus, nu stiam daca nr de Anglia are acoperire si in tara...Cum te mai simti?
Eu sunt bine acum dupa operatie, am eliminat raul :), sper sa nu dau de altul mai tarziu...
Pup
Adaugă un comentariu / răspuns
3188 comentarii 1 2 ..... 9899100 ..... 106 107 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.