helicobacter pylori

3188 comentarii 1 2 ..... 798081 ..... 106 107 Înainte ›
0
19-12-2012, ora 10:27
matrixradu
Nu este medic/terapeut
matrixradu
Daca farmacista a spus adevarul cand a afirmat ca perhidrolul e toxic si ca s-au ars multi oameni cu el, atunci intr-adevar chiar 2 'lucruri' nu au limite: Dumnezeu (bineinteles) si prostia omeneasca.
Chiar cat trebuie sa fie de nauc un om incat sa confunde perhidrolul cu apa. Asta e singurul caz pe care l-am auzit in legaturra cu arsurile generate de perhidrol in Romania.

In ce priveste toxicitatea: daca inghiti mai mult de 4-5 aspirine poti ajunge in spital, corect ? Astea inseamna ca aspirina e toxica sau prostia ?
Pai atunci sunt de acord sa nu se vanda perhidrolul in farmacii daca nu exista masura in creierul uman.
0
19-12-2012, ora 11:05
danutzu123
Nu este medic/terapeut
danutzu123
De la fluconazol intradevar nu mi a trecut, dar medicul la care am fost o solutie de nistatina cu bicarbonat + glicerina, cred ca o concentratie mai mare decat de obicei, si rezultatul : dupa o zi de aplicari de 4-5 ( asta ieri ) am limba curata curata, si vreau sa spun ca depunerile erau atat de mare incat nu mai imi vedeam santul din mijlocul limbii.
Oricum asta mi a dat pentru moment ca sa ma dau pana imi iese fungigrama ca sa nu ma indoape de medicamente iar. este posibil candida mea sa fie rezistenta la fluconazol de data asta. Astept fungigrama.
0
19-12-2012, ora 18:10
kopak
Nu este medic/terapeut
kopak
Salut ! cred ca farmacista a spus ca e periculos (nu toxic) nu mai tin minte exact si ca s-au accidentat multi oameni cu el, cred ca s-au ars la cap incercand sa-si decoloreze parul. Avand perhidrolul in mana, voi incepe si eu experimentul si o sa va tin la curent :)
0
21-12-2012, ora 12:45
kopak
Nu este medic/terapeut
kopak
am luat o picatura si m-a ars la stomac, diaree, acest perhidrol e otrava curata, n-as vrea sa stiu ce se intampla daca inghit 3 picaturi. NU va jucati cu asa ceva, ultima solutie este la doctor :(.
0
21-12-2012, ora 13:01
matrixradu
Nu este medic/terapeut
matrixradu
Ai diluat picatura in 250 ml apa ? E imposibil sa te arda, ce ai stomac de pluta ?
Adica eu luam cate 7 picaturi in 250 ml apa si nu simteam nimic si tu de la o picatura crezi ca te-ai ars ? Stomacul rezista la acidul clorhidric secretat de corp, e imposibil sa te arzi de la o picatura de perhidrol mai ales ca era si diluata.
Am pus o picatura in palma si abia simteam ca ma gadela ceva. Dimineata asta am luat 2 picaturi in 150 ml apa pe stomacul gol si nu am simtit nici o jena.
Sigur ai perhidrol 30% concentratie si nu apa oxigenata 3% cu acid fosforic ?

Apa oxigenata nu provoaca diaree. Ai mancat ceva expirat sau stricat. Si sigur confunzi durerea cu arsura.
0
21-12-2012, ora 21:17
sandy bel
Nu este medic/terapeut
sandy bel
hai ca-am ras bine cu stomacul de pluta!

Adara tu ce mai faci nu mai scrii nimic.sper ca esti bine. ce ti-a iesit la test?

Danut ti s-a vindecat limba?

nu stiu daca mai apuc sa intru pe net in zilele astea., dar va doresc la toti SARBATORI FRUMOASE;
sa ne bucuram de pace, sa ne deschidem sufletul pentru a primi dragoste si fericire, si traim fiecare zi ca pe un dar nepretuit.
NOAPTEA DE CRACIUN este o noapte speciala in care poti intalni o persoana speciala. Este
vorba despre copilul care ai fost candva.Uita grijile si retraieste miracolul NOPTII DE CRACIUN asa cum o faceai
in copilarie.

Va imbratisez si sanatate multa
0
21-12-2012, ora 21:51
kopak
Nu este medic/terapeut
kopak
stomac iritat de Pylori. Scrie pe sticla 30% perhidrol. Din moment ce te poate irita un graunte cu gluten de ce sa fie absurd ca o picatura de perhidrol sa fie iritanta pt mucoasa. Perhidrolul e folosit in concentratii mai mari ca si combustibil pt rachete, anyway, nu zic ca nu poate eradica Pylori-ul, dar cu ce pret. Sincer nu pot sa cred ca poate cineva sa inghita 7 picaturi pe zi, darmite 21... mi se pare aberant.
0
22-12-2012, ora 00:18
matrixradu
Nu este medic/terapeut
matrixradu
Kopak, prietena mea s-a vindecat cu 9 picaturi pe zi si s-a oprit, eu cu 15, dar am mers mai departe si am luat 21 picaturi pe zi timp de 7 zile. Ea are un stomac foarte sensibil si eu la fel. Hai sa incheiem subectul asta. Iti doresc sa-ti gasesti antidotul pentru H Pylory si multa sanatate si un an nou fericit.

Sandy, foarte frumos mesajul. La fel si tie iti doresc. Adara, Danut multa sanatate si sarbatori fericite.

Pupicei!
0
22-12-2012, ora 20:54
adara
Nu este medic/terapeut
adara
yes, yes, yes!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Am uitat ieri sa sun la clinica, de obicei ma sunau ei si ma chemau de urgenta daca era ceva, si mi-am adus aminte astazi de fapt acum la 7 fara 20 si ce credeti?NEGATIV!!I-am spus tipei de la telefon ca o iubesc mult:-))))a ras si ea.Deci, dragii mei, am scapat de nenorocitul de helicobacter, nu imi vine sa cred cati ani de zile m-am chinuit si cati bani am cheltuit pe tratamente aiurea!Daca as avea banii aia acum, as face Craciunul si revelionul pe coasta de Azur:-))).Va multumesc si voua pentru suport, nici nu stiti sau poate stiti cat de bine e sa ai pe cineva alaturi sa te incurajeze, si vreau sa-i multumesc in primul rand lui Jaquelinne cea care a deschis acest topic, si de care nu mai stiu nimica.Sper ca si ea e bine.Sanda, Radu, Danutz si Kopak nu stiu daca va inchipuiti cat de fericita sant!Am zis ca beau un pahar de vin rosu, dar ma pastrez pt Craciun!Mi-am cam dat eu seama ca am scapat de el dupa simptome, pt ca dupa tratamentul cu monolaurin simptomele mi-au revenit, iar acuma nu.Ma bucur si ca am fost la dentist in perioada cat faceam tratamentul ca sa nu mai ramana nici urma de HP.Pentru sarbatorile care se apropie va urez multa sanatate, bucurii, Craciun si An nou fericit!:-)Va pupic !XXXX
0
23-12-2012, ora 15:30
danutzu123
Nu este medic/terapeut
danutzu123
Ouaaaau... Ma bucur nespus de mult ca ai reusit sa scapi de el:). Multumesc pt urari si eu iti doresc sarbatori fericite multa multa sanatate si tot ce iti doresti. Dar i a spune mi ce tratament ai urmat si cum l ai urmat ca sa scapi?
0
23-12-2012, ora 16:03
adara
Nu este medic/terapeut
adara
danutz am fost diagnosticata de ani de zile cu HP, nu am stiut cat de grav e ca duce la cancer...etc, am crezut ca e ceva usor si ca se poate scapa usor de el.La inceput acum vreo sa tot fie 4-5 ani, mi-au dat antibiotice 2, 800 mg pe zi, dar eu nu mancasem nimic de 3 saptamani nu stiu ce s-a intamplat dar nu-mi intra mancarea in stomac, se oprea undeva deasupra stomacului.Cand am luat antibioticele pe stomacul gol, a doua sau a trei-a zi am fost dusa la urgente cu tahicardie si m-au tinut peste nopate acolo si mi-au zis sa nu mai iau tratamentul.Ei, de atunci eu m-am speriat si faptul ca am un anevrism la rinichi si faptul ca am hepatita b si nu am voie sa iau niciun fel de antibiotice, am cautat sa ma vindec cu metode naturiste.Deci am luat toate formele de tratament ce se gasesc pe net si care spun ca vezi doamne te scapa de helicobacter.Vreau sa stie toata lumea ca nu exista tratament naturist pentru helicobacter si ca bacteria este foarte puternica, mi-au trebuit 3000mg de antibiotic ca sa o termin.Am luat Amoxicilina 1000mg dimineata si 1000mg seara, Claritromocina 500mg dimineata si 500 seara si 1 lansoprazol de 30mg pe zi dimineata inainte de masa cu 20-30 minute.Un singur lucru m-a ajutat, si anume un regim special care l-am tinut timp de 7 zile cat am luat tratamentul, adica:dimineata, un ou fiert moale si terci de ovaz cu banana amestecat, la pranz o supa de carne sau legume, si pui la gratar cu cartof copt si salata, iar seara somon afumat facut sandwich, nimic dulce fara un gram de zahar, fara lactate, doar fructe de padure, si ceaiuri gastrice, sau de lemn dulce daca nu ma lua somnul si eram iritata.atat si apa cat cuprinde plata Am uitat sa mai spun ca nu trebuie mancat intre mese, ca sa lase antibioticul sa-si faca treaba..Pe parcursul tratamentului m-am simtit foarte bine, cand l-am terminat am inceput sa bag dulciuri mute, lactate si stomacul mi-a dat u pic de furca pt ca era iritat, Am facut greseala sa mananc o nuca de cocos cu textura foarte tare si am avut niste crampe ingrozitoare.Dupa tratament am bagat probiotice de 10 bill ca din astea am avut in casa ca sa imi refac flora si..atat.Aveam un fel de alergie zic eu la mancaruri inainte, nu puteam sa mananc orice, toate le puneam pe seama ficatului, dar acum imi dau seama ca erau din cauza hp-ului.De pilda eu nu puteam sa mananc pateu mai ales ca e facut cu piper, acum am mancat si nu mai am nimic.Inca mai simt ca am asa ceva la stomac, dar o fi din cauza abuzului de medicamente cate am bagat.Deci, sfatuiesc pe toata lumea care are helicobacter sa faca tratamentul o sapt cu antibiotice si sa tina putin regim ca sa aiba efect sa nu mai dea de mancare bacteriei.Daca eu care sant bolnava cronic am facut tratamentul atunci poate toata lumea sa-l faca.Nu resping nici ideea lui Radu, cu perhidrolul, ala chiar ca termina tot bacterii, virusi..etc, o sa ma apuc si eu de tratament la anul pt virusul de hepatita, am target ca pana la anu pe vrremea asta sa distrug si virusul de hepatita care il am.Deci danutz, daca stii ca ai hp trateaza-te baiete si scapa de el, esti baiat tanar si hp-ul inseamna halena in primul rand. adica gura urat mirositoare:-( e foarte neplacut!chiar daca tu nu-ti dai seama, isi dau seama cei din jurul tau.Eu sant cea mai fericita ca am scapat:-)) Te pupic XXX
0
23-12-2012, ora 16:47
kopak
Nu este medic/terapeut
kopak
Salut Adara si felicitari !!! iti urez sarbatori fericite si merci ca ai relatat experienta ta cu eradicarea banditului, voi incerca si eu dupa sarbatori cu antibiotice :D
0
23-12-2012, ora 17:01
adara
Nu este medic/terapeut
adara
multumesc kopak, iti urez succes, si cum am mai zis, daca eu pot, toata lumea poate, voi nu santeti bolnavi cronici ca mine.O saptamana nu moare nimeni, dar ai grija la regimul care l-am scris mai sus, sa vezi ca nu o sa ai nici-o problema si te trezesti scapat de el.PupiciXXX
0
23-12-2012, ora 17:06
danutzu123
Nu este medic/terapeut
danutzu123
Eu simptome de helycobacter nu am deloc pot manca absolut orice. Oricum o sa merg sa mi fac analiza.
0
23-12-2012, ora 17:09
adara
Nu este medic/terapeut
adara
danutz, poate nu ai simptome acum, dar o sa ai mai tarziu, cand formeaza colonii si te scapi greu de el.de ce crezi tu ca doctorii iti dau terapie cu un antibiotic dupa aia cu cu 2 cu 3 si cu 4 pentru ca nu stiu cat de mult a avansat, muti se vindeca de-abia cu 4 antibiotice, deci aia au formate colonii..Fa-ti control acum ca sa scapi mai usor de el.
0
23-12-2012, ora 17:11
danutzu123
Nu este medic/terapeut
danutzu123
Si dupa cat timp ti ai facut analiza?
0
23-12-2012, ora 17:13
adara
Nu este medic/terapeut
adara
analiza se face la doua luni dupa tratament, daca o faci mai devreme iese tot pozitiv, pana se curata tot.
0
25-12-2012, ora 16:28
sandy bel
Nu este medic/terapeut
sandy bel
HAY!

ADARA SUPER !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ASTA DA VESTE BUNA.
cel mai bine stie Radu ca si el a scapat de bacterie.

Adara ce mult ma bucur !
nu am mai intrat pe net pana azi dar cand am citit, mi-au dat lacrimile de bucurie. pana acuma pot spune ca am fost singura de pe forum, asa mai pe la inceputul conversatiilor, care am incercat sa lamuresc si sa conving pe toata lumea, din expierienta mea si a altor cunostinte de ale mele, , ca toate aceste produse naturiste ex. mastic gum, brocoli, miere de manuka samd, SUNT NUMAI RECLAMELE PRODUCATORILOR, timp pierdut si banii nostri ( foarte multi ) aruncati in speranta de a ne face bine nimic altceva. ma bucur ca ai specificat si tu acest lucru.
Radu, Danut, Kopak sper ca ati avut toti UN CRACIUN FERICIT.

pupici la toti si sanatate.
0
25-12-2012, ora 18:05
biulica
Nu este medic/terapeut
biulica
Craciun Fericit tuturor!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Sa va dea Domnul multa sanatate, sa va lumineze sufletul si casa, sa aveti parte numai de belsug si bucurii!!!!!!!!!!!!!!!

Adara ma bucur nespus ca ai scapat de hp; tu esti puternica si vei reusi sa scapi si de virusul de hepatita;

Sper ca macar acum de Craciun toti suntem mai bine;


Sanatate maxima si numai bine tuturor!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11
0
25-12-2012, ora 18:42
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Craciun Fericit la toti va urez dragii mei si o melodie din partea mea sa o ascultati in dar:
-------------*
Da, am scapat de bacterie si vreau sa spun ca sant mai fericita ca oricand.Sandy am spus la toata lumea sa se stie cine are urechi sa auda, ca fara antibiotice nu scapi de bacterie, si ca tratamentele naturiste sant bani aruncati in vant, si daca eu care sant bolnava cronic am ficatul praf am putut, atunci toata lumea poate, am lasat si indicatii de regim in cazul celor carora li se face rau de la antibiotice.Sandy tu te-ai bucurat de mine cum m-am bucurat eu de Radu cand a scapat, sa treaca sarbatorile si in februarie cand te intorci in Germania sa te cauti si tu de sanatate.
Biulica, ma bucur ca mai dai pe la noi si ne mai citesti, parca ma simt altfel acum pot manca orice, nu mai am probleme cu mancarea, oricum nu sar calul din cauza ficatului, si sper ca la anul pe vremea asta sa va dau veste ca am scapat si de hepatita.
Va doresc la toti multa, multa, multa sanatate, si bineanteles ca daca am scapat de hp sa nu credeti ca nu mai intru pe forum, intru sa-i sustin pe cei care au inca probleme.Va pupic XXX

(*modificat de admin)
0
25-12-2012, ora 19:58
matrixradu
Nu este medic/terapeut
matrixradu
Adara, asta da veste buna dar sa stii ca ma asteptam la ea. Ma bucur de bucuria ta ca ai scapat in sfarsit de H Pylori :)

Multa sanatate la toti si sarbatori fericite.
0
27-12-2012, ora 00:33
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Da mai Radule, iti vine sa crezi?mie inca nu-mi vine sa cred nici acuma ca am scapat, iti dai seama sant ani de zile de suferinta..e cel mai frumos dar care l-am primit de Craciun vreodata.sanatate!A si am gustat un pic de vin rosu la niste prieteni astazi stii ca am zis ca o sa sarbatoresc cu un pahar de vin rosu, , am baut doar 2 guri de vin
dar fiinca n-am mai gustat de ani de zile mi s-a dus direct in varful picioarelor, pur si simplu m-am ametit din 2 guri de vin:-)))!!
PupiciXXX
0
29-12-2012, ora 18:57
sandy bel
Nu este medic/terapeut
sandy bel
Salutari
ADARA, RADU, DANUT, BIULIKA, KOPAK :::::::JEQUELIINE !!!!

Ne vine sa credem sau nu, Noul An se intinde inaintea noastra ca un volum nescris cu 365 de
pagini goale.
Haideti sa le scriem doar cu dragoste, impliniri si zambete, sa trecem fara ura peste
tot ce- a fost si sa avem icredere in noi pentru ca la sfarsit sa avem in fata noastra un " best seller!

" LA MULTI ANI "
Sanda
0
01-01-2013, ora 12:44
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Nu va doresc ca Noul An sa va aduca in dar indeplinirea tuturor viselor, ci sa aveti puterea de a le face fata atunci cand se vor implini. Sa aveti parte de tot ce e mai bun in viata si multa sanatate va doresc!
Va pup XXX
0
04-01-2013, ora 09:36
danutzu123
Nu este medic/terapeut
danutzu123
Haideti ca eu nu am mai avut timp deloc sa stau sa citesc toate comentariile pt ca eram pe fuga rau si in ultimele zile nu am avut acces la net. Acum am avut timp sa citesc toate com si va multumesc pt toate urarile si sper ca totceea ce doriti la altii sa vi se indeplineasca voua.

Sandy da limba mi s a vindecat cu solutia aia mai concentrata plus probiotice timp de 2 saptamani. Acum chiar daca mai are o tenta de alb mi se curata cand folosesc apa de gura. Important este ca sunt bine acum.
0
04-01-2013, ora 11:46
kopak
Nu este medic/terapeut
kopak
Salut si La multi ani !
Adara vreau sa te intreb daca pe langa antibiotice ai luat si ceva anti acid ? am auzit ca ar slabi efectele antibioticelor.
si daca nu ai consumat nici Kefir? stiu ca laptele ar fi interzis pt ca reduce efectul antibioticelor... insa multi recomanda kefirul... nu stiu daca e bine sa fie consumat pe perioada antibioticelor sau nu.
0
04-01-2013, ora 13:42
adara
Nu este medic/terapeut
adara
salutari pe 2013 la toata lumea!
Kopak, tratamentul asta nu se poate lua fara antiacid, da, am luat 30 mg Lansoprazole, s-ar putea ca in Ro sa aiba alta denumire ca Lanzop, dar este bun si Nexium.In timpul tratamentului, nu te atinge de zahar, lactate si nu manca intre mese.Ce se intampla, pt ca antibioticele sant f puternice, ele nu distrug doar bacteria iti distrug si flora buna a stomacului, daca nu ai lua antiacide ai avea probleme grave de acid reflux.Daca manaci dulciuri zahar etc..ajuti candida sa se inmulteasca si pe ultimele zile de tratament nu o sa te simti bine.Daca mananci intre mese, tai efectul antibioticelor ele trebuie lasate sa lucreze liber, nu-ti incarca stomacul.La sfarsit dupa terminarea tratamentului, baga probiotice recomandate sant de 30 billion, kefir, iaurt cu pre si probiotice.Deci, iei antiacidul dimineata cand te trezesti, la o jumatate de ora manaci un ou fiert cu zeama si putina paine si iti faci un terci de ovaz adica fierbi 3-4 linguri de fulgi in putina apa pana se face ca o mamaliga moale(cauta sa cumperi fulgi de ovaz de undeva)tai o banana rondele intr-un castronel, si pui terciul de ovaz deasupra, manaci, si dupa, iei 1000mg amoxicilina, 500 de claritromincin.La pranz fa-ti o friptura de pui, (pulpa+aripioara )pe gratar cu salata verde daca gasesti si cartof copt sau fiert, nimic prajit..Seara mananca sandvisuri cu somon afumat sau somon pe gratar cu legume fierte.dupa care iti iei iara 1000mg amoxicilina (2pastile de 500mg)+500mg claritromicin.fa-ti 1L-2 de ceai gasesti la plafar ceai gastric 2 sau coada soricelului, bea in timpul zilei neandulcit.Daca ai posibilitatea si gasesti mananca fructe de padure cat de multe, nu stiu daca acolo se gasesc congelate le poti lua congelate si le lasi la dezghetat.Daca nu, e un sortiment de mere care nu sant asa dulci si se pot manca le zice Grany Smith.Deci trebuie sa gasesti niste fructe sa fie foarte coapte dar in acelasi timp sa nu fie dulci.Ma gandeam ca poate si gutuile facute compot neandulcit ar putea sa inlocuiasca fructele de padure daca nu o sa gasesti.Nu iti fie teama de tratament cand te gandesti wau 3000mg de antibiotic!daca respecti ce ti-am spus eu, fara prajeli, dulciuri, lactate si sa nu mananci intre mese, ai sa vrei sa mai faci tratamentul asta de 100 de ori.Deci antiacidele nu slabesc efectul antibioticelor, iar kefirul il poti lua la sfarsitul tratamentului.Dupa ce ai terminat tratamentul la 2 luni iti refaci testul, nu mai devreme de 2 luni pt ca ar indica pozitiv.Succes si tine-ne la curent, apuca-te de tratament si da cu bacteria asta nenorocita de pamant, ca daca nu da ea cu tine!
PupiciXXX
0
05-01-2013, ora 09:30
kopak
Nu este medic/terapeut
kopak
Merci mult Adara pt indicatii, am inceput tratamentul antibiotic de astazi si am sa tin cont de ce ai spus tu, doar ca eu am decis sa nu mai mananc nici banane pt ca sunt cam dulci. Unele persoane sustin ca antibioticele ar trebui luate pe burta goala ca sa termine HP, suna cam sado-maso... o sa vad poate voi incerca si eu in ultimele zile asa...o sa revin cu statusla ce am realizat :D
Un weekend de vis va doresc :)
0
05-01-2013, ora 14:24
adara
Nu este medic/terapeut
adara
kopak, bananele sant putin dulci dar au rostul lor sa-ti tina organele interne sanatoase, in special rinichii, potasiul din ele ajuta rinichii sa se refaca repede dupa socul antibioticelor, iar ceaiurile la fel.Nu lua niciodata antibiotice pe stomcul gol, e suficient sa nu mananci nimic intre mese.Ai sa vezi ca daca ti regimul asa cum ti l-am spus nu o sa patesti nimic, din contra o sa te simti excelent., atata doar ca o sa te pictisesti de aceeasi mancare in fiecare zi, dar o saptamana nu mori.Iti doresc succes, si sa imi spui cum te simti saptamana asta.Pupici!
0
05-01-2013, ora 14:32
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Si inca ceva kopak incearca sa iti faci programul in asa fel incat sa iei tratamentul la aceleasi ore de exemplu daca ai luta antibioticele la 8 dimineata urmatoatele le iei la 8 seara ca sa fie 12 ore si tot asa iti calculezi deci, te trezesti, iei antiacidul pe stomacul gol, astepti o jumatate de ora timp in care iti pregatesti manacarea, mananci si iei antibioticele.La pranz mananci doar si nu ai tratament, seara manaci doar si iei antibioticele.Antiacidul il iei doar o data pe zi dimineata pe stomacul gol.A doua zi continul tratamentul la aceleasi ore.XXX
Adaugă un comentariu / răspuns
3188 comentarii 1 2 ..... 798081 ..... 106 107 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.