helicobacter pylori

3188 comentarii 1 2 ..... 777879 ..... 106 107 Înainte ›
0
22-11-2012, ora 10:21
matrixradu
Nu este medic/terapeut
matrixradu
Danut, la mine Candida apare de fiecare data, fara excepte, de la antibiotice. Si o mai faceam si de la spalaturi dese cu sapun. M-am tratat de fiecare data cu succes in felul urmator:

Intr-un pahar umplut cu apa pun bicarbonat de sodiu (cel alimentar) pana la saturatie (adica pana cand vad ca nu se mai dizolva). Intr-un alt pahar storc jumatate de lamaie.
Torn pe gland dar mai ales in orificul uretrei jumatate din apa cu bicarbonat, apoi la fel torn zeama de lamaie avand grija sa patrunda si in orificiu. Apoi aplic cealalta jumatate din apa cu bicarbonat.
Foarte important: in timpul acestui tratament sa schimbi lenjeria intima si la spalat s-o dezinfectezi cu clor.

Cand aplici lamaia te va ustura intens dar foarte scurt (2-3 secunde). Procedeul se repeta inca de 2 ori la interval de 12 ore. In felul asta Candida e distrusa 100%.

Succes!
0
22-11-2012, ora 14:19
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Haide ca am gasit, pe pagina sus este o banda galbena unde scrie activati alerta, dati clic pe buton ca sa primiti instiintari cand se posteaza ceva nou.
Pupici XXX
0
22-11-2012, ora 15:43
danutzu123
Nu este medic/terapeut
danutzu123
Radu interesant. Eu stiam decat de apa+bicarbonat. Dc am spus ca este o problema e pt ca eu de fiecare data cand am luat antib am luat si pt candida sa nu fac. Faza e ca duminica seara dupa act nu aveam nimic si cand m am trezit luni aveam bube atat pe gland cat si pe piele.( probabil ca secretiile ei in contact cu pieleanu au fost tocmai bune). Si astzi a fost la gineco si are candida facuta din cauza augmentinului pe care l a luat pt o infectie la o masea.
Acum pe gland urolocul mi a dat o crema. Si de marti de cand ma dau ubitele mi au disparut dar nu stiu ce sa fa c cu iritatiiele de pe piele ca nu au trecut inca. As aplica metoda lui radu + ca maine tb sa iau fluconazol conf tratamentului.
Scz de greseli. Scriu dp tel.
0
24-11-2012, ora 14:37
sandy bel
Nu este medic/terapeut
sandy bel
Adara draga eu dau clic de fiecare data pe activeaza alerta, si totusi nu mai primesc nimic pe mail. na din cand in cand ne uitam sa vedem cine ce mai scrie. in 30 noi. daca D-zeu ma ajuta, seara ajung acasa la cluj.
tu ce mai faci sper ca esti bine. si eu faceam frisoane de la anestezii cand imi lucram ceva la dantura. ma bucur ca ai terminat cu dantura.
uite am gasit altceva. sa vad daca functioneaza.
aici cand scrii, sub chenar, apare doresc sa primesc alerte pe mail etc. o sa bifez inainte de a apasa pe Trimite, sa vad ce o sa fie.
te pup si iti doresc sanatate. sper ca si ceilalti de pe forum se simt bine. si sunt sigura ca nici ceilalti nu mai primesc alerte si de aceea nu mai scriu.
pa pa
0
24-11-2012, ora 15:59
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Sanda, dupa ce te loghezi, in stanga sus iti apare Urmareste acest subiect (primesti alerte pe email cand se posteaza comentarii):si o casuta unde scrie activeaza alerta totul e scris intr-o bara galbena lunga, eu am primit alerta acum de am intrat.Astazi sant mai bine, dar ieri am crezut ca mor.Am mai povestit ca mi-am terminat dantura si doctora a fost foarte draguta si mi-a facut reducere vreo 160 de lire, mai ramasesem datoare 10 lire la ea si ieri m-am dus sa-i duc banii, dar m-am gandit pt ca afost asa draguta sa iau cate un buchet de flori ei si asistentei.Pt asta m-am dus mai departe de mine la un supermarket.Cand am plecat de-acolo am stat in trafic nemiscata vreo ora ca sa ajung la doctora era cat pe-aci sa nu ajung la timp ca ea la ora 3 pleca.Eu de dumnica trecuta mi s-a spart un vas de sange la picior si de atunci tot mi se sparg vene intr-una si am o durere in spate in cutia toracica.Ei, statul asa in masina nu mi-a facut bine, m--am dus si i-am lasat florile si banii si cand m-am intors aceeasi problema, trafic, lucrau astia drumurile.Si am simtit cum mi-au amortit picioarele, mai apoi mainile si incepuse si capul, nu mai simteam nimic, si parca aveam o stare de lesin/ m-am gandit daca fac vreun infarct, vreun cheag de sange mi-o fi blocat vreo artera pe undeva.In final am ajuns acasa m-am dezmortit cand am coborat dar tot restul zilei m-am simtit ca naiba, si azi dimineata m-am trezit la ora 4.30 cu dureri mari de spate adica chiar in spate in dreptul inimii.pe la 8.30 m-am culcat la loc si m-am trezit pe la 11 parca ma simteam mai bine.Ma tot uit pe net de remedii naturiste pt vasele de sange fragile si am gasit catina ca este foarte buna.In fine sper sa fiu bine pana la urma, cred ca ma bag iara in pat ma simt asa ametita.
Si eu sper ca toti sant bine, te pupic XXX
0
25-11-2012, ora 15:37
sandy bel
Nu este medic/terapeut
sandy bel
Adara draga si eu am vazut aceasta casuta in stanga sus sau un plic ce o fi, si am activat de fiecare data dar mie nu-mi mai apar alertele pe mail si cred ca ptr.ca mi-am lasat adresa de mail pe forum. comentariul respectiv cu adresa mea a si disparul repede de pe forum si am observat ca dispar toate comentariile mele negative la unele produse. na asta e. imi pare rau de tine ca nu te simti bine.
te pup pa pa
0
26-11-2012, ora 19:31
biulica
Nu este medic/terapeut
biulica
Buna seara tuturor

Ma bucur ca sunteti cu toti bine...

De o saptamana si ceva am iesit din spital dar abia azi am reusit sa dau drumul la PC;
pot sa va spun ca m-am operat de chist pe 29 oct acum sunt bine din acest punct de vedere;pana la urma chistul avea 12/6 cm foarte mare;am avut ceva emotii pana au venit rezultatele dar medicul care m-a operat mi-a zis imediat dupa operatie ca nu am motive de ingrijorare ; recuperarea a decurs destul de lent, dupa 2 zile de la operatie am lesinat si am pierdut pe drena vreo 400 ml de sange si dai cu transfuzii si alte chestii dar pana la urma totul s-a terminat cu bine;

mai am eu din cand in cand stari de anxietate pt care iau tratament(anxiar) la nevoie;.si cu asta a fost o adevarata aventura; in spital am fost trimisa la psihiatru si mi-a prescris tratament cat am stat in spital si m-a diagnosticat cu sindrom depresiv major;
dupa ce am iesit din spital am zis sa consult un alt psihiatru ca mi s-a parut ca diagnosticul a fost cam dur; da, sunt anxioasa dar depresiva.. si inca major mi-am zis ca nu este cazul;.
asa ca il iau pe sot si ajung la o dna dr psihiatru recomandata de dr de familie ; de cand am vazut-o mi-a creat o stare de neincredere; si am avut dreptate ce credeti ca a facut mi-a dublat dozele la doua dintre medicamente si pe unul la schimbat cu 6 comprimate de extraveral;..eram total debusolata am citit si recitit prospectele.la primele doua medicamente dozele erau maxime pentru situatii chiar majore de depresie iar la extraveral nicaieri nu am citit ca s-ar lua mai mult de 2 compr.
asa ca am vorbit cu o cunostinta cu care din cand in cand mai fac si psihoterapie si am renuntat la toate medicamentele; zicea ca daca le-as fi luat as fi ajuns ca o leguma..doamne fereste.

daca ati crede ca problemele mele s-au incheiat va inselati acum am alta sau cel putin asa cred eu;iata despre ce este vorba:
in spital cred ca din cauza mizeriei din frigider si a faptului ca eu am depozitat, pentru o perioada mancarea acolo, pana mi-a dat seama, m-am ales cu scaune diareice; cat am stat in spital am luat in prima zi imodiu si apoi am continuat cu furazolidon si totul a fost ok mi-a revenit; de cand am ajuns acasa in primele 2 zile nu am avut scaun iar dupa am inceput sa am cate 3-4 scaune pe zi ; nici nu stiu ce sa mai cred;.pana acum cateva zile aveam dupa fiecare masa ;

ce credeti ca as putea lua ceva naturist pe cat posibil???

haideti ca am scris...sper ca nu v-am plictisit.

sanatate maxima
0
26-11-2012, ora 20:03
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Wau biulica, ce ma bucur ca ai scris!ma bucur si ca ai facut operatia si ai scapat!Si eu am avut probleme cu depresia scriam eu mai demult ca aveam fobii si apnee in somn, m-a dus o prietena la un medic care m-a trimis la psihiatrie, si dr mi-a dat sa iau xanax de 3 ori pe zi anafranil parca de 3 ori pe zi si inca un medicament de 3 ori pe zi, cand m-am dus la farmacie sa le iau m-a intrebat farmacista pt cine sant si i-am spus ca pt mine, si mi-a zis vezi-ti doamna de treba cine ti-a dat sa iei atatea medicamente ca sant f tari, si am luat cate o pastiala din fiecare in ziua aia si cand s-a intors copilul de la scoala s-a speriat de mine, dintr-o singura doza am fost planta vre 3 zile si nu am mai luat.M-am remediat singura cu liniste, am eliminat in primul rand stresul si nu m-am mai incarcat cu problemele altora.Despre scaunele tale dese, ar trebui in primul rand sa-ti faci un test la scaun sa nu ai vreo salmonella sau mai stiu eu ce, si ceva naturist, ia o lingurita rasa de orez si bei apa si iti trece imediat, dar ar trebui sa-ti faci si analiza.Te las intru mai tarziu te pupicXXXX
0
27-11-2012, ora 14:42
matrixradu
Nu este medic/terapeut
matrixradu
Am ramas stupefiat cand am citit ca exista medicamante pentru anti-depresie. Ma intreb ce-or avea acesti doctori in cap ?
Ma gandesc mai degraba la filme comedii, desene animate, interactiunea cu oameni care au dezvoltat simtul umorului si nu in ultimul rand iesitul in natura cum ar fi de ex ascensiunile montane. Important e sa te rupi o perioada de mediul care iti provoaca stres, anxietate. As recomanda ruperea de tot de acel mediu chiar daca asta implica demisia. Sanatatea e mai importanta decat serviciu.

Multa sanatate!
0
27-11-2012, ora 15:50
adara
Nu este medic/terapeut
adara
bine ai zis Radule, eu consider ca cel care mi-a dat asa un tratament fara nici-o investigatie in prealabil este mai nebun decat toti nebunii care ii trec pragul cabinetului.Ai sa ramai uimit, aici pe acest forum este un topic deschis anxietate si atacuri de panica ceva de genu si daca intri acolo, te crucesti, ce fete si baieti tineri au probleme si ce tratamente fac.Cineva povestea, ca a avut probleme la scoala a fost amenintat si de atunci i s-au declansat starile de panica, altcineva se casatorise si ii murise sotia la cateva luni si o luase razna spnea ca vrea sa se sinucida, am raspuns persoanei respective in privat l-am sfatuit ca viata e frumoasa si merge inainte, de atunci, am primit mereu mesaje de pe acel topic pana mai acum cand au schimbat sistemul.Am intrat de cateva ori de curiozitate si citind am simit ca ma apuca panica pe mine si de atunci nu am mai deschis paginile respective.Sa vezi cum fac tratamente luni, ani si sant in cerc vicios, le face mai mult rau decat bine.Ai dreptate cu schimbarea mediului care iti face rau, este singura solutie, nu tratamentul este solutia, tratamentul te amelioreaza pe moment dupa care stand in acelasi mediu starile de rau iti revin.Eu de pilda ma incarcam cu problemele altora, vroiam sa ajut pe toata lumea si nu era zi ca la mine in casa sa nu vina cineva sa spuna "sa vezi ce mi s-a intamplat"!nu veneau cand le era bine sa ma bucur de bucuria lor veneau cu tot felul de necazuri, iar eu cand am dat de probleme, nu am avut pe nimeni alaturi, m-au lasat singura.Am decis sa nu fac niciun tratament si am plecat din tara, in vreo 6 luni de zile mi-am revenit, dar 6 luni am tinut o dieta sanatoasa fara carne si am stat cu draperiile inchise pt ca ma deranja si lumina zilei.De atunci mi-am revenit, am mai primit telefoane din tara cu "sa vezi ce mi s-a intamplat "dar le-am ignorat si acum altfel vad lucrurile.Eu as sfatui pe cei care au asa probleme sa inceapa sa faca un sport, sa-si schimbe numarul de telefon, sa-si ignore asa zisii "prieteni "care vin cu fel de fel de probleme, sa isi schimbe dieta, sa se odihneasca, sa mearga chiar pana la schimbarea serviciului asa cum spui tu daca locul de munca este stresant, sau de ce nu, chiar o pauza daca te tine buzunarul.Dar cum vrei tu Radule sa-si mai vanda astia medicamentele, ca doara trebuie sa-s faca si ei niste bani nu?iar pacientii depresivi sant clientii potriviti!Auzi sa-mi dea xanax de 3 ori pe zi, numai M.Jackson lua asa medicamente si in multe tari sant interzise, o singura pastila e suficient de tare sa te trimita la somn vreo 3 zile daramite 3 pe zi?a..si mi-a zis sa revin peste doua saptamani sa-mi mai dea tratament:-)putea sa-mi dea ceva usor de calmare, de somn dar nu asa nenorocire de tratament.!
Anxietatea Biulicai vine din cauza stresului pe care l-a avut fiind bolnava, intri in panica, te gandesti la operatie, frica de operatie, nu sti ce se intampla cu tine, dar acum dupa oeratie o sa-si revina la normal fara tratament, doar cu odihna multa, dragoste din partea familiei, si liniste.Va pupic, XXX
0
27-11-2012, ora 19:21
sandy bel
Nu este medic/terapeut
sandy bel
salut biulica, adara
acuma m-am uitat din curiozitate sa vad daca cineva a mai scris. eu nu mai primesc alerte.
ma bucur ca biulica s-a operat. eu m-am chiniut cu tot felul de tratamente naturiste 30 de ani dupa care in sfarsit, anul acesta m-am operat si sunt bine.recuperarea nu se face chiar asa repede. biulica tu nu ai voie sa ridici nimic 6 LUNI sau sa lucrezi ceva greu. si cu siguranta ca te faci bine. acuma altceva... eu am facut tratament 8 saptamani cu XANAX de 0, 25 mg. dar luam dimineata 1/2 tableta iar seara 1 tableta.asta 6saptamani, dupa care 2 saptamani numai dimineata 1/2. si m-am facut bine. asta a fost in urma cu 3 ani.din cand in cand, mai am asa stari de panica, si mai iau cate 1/2 tableta asta seara dar nu mai mult de 3 zile si imi trece. am observat ca aceste stari imi apar numai cand sunt foarte obosita, stresata sau suparata. da avem nevoie de multa dragoste si afectiune din partea tuturor nu numai din partea familiei.
pupici la toti pa pa
0
28-11-2012, ora 11:47
matrixradu
Nu este medic/terapeut
matrixradu
Intr-adevar traumele din copialarie se vindeca foarte greu. Mi-au luat zeci de ani ca sa-mi vindec cat de cat ranile si sa-mi diminuez violenta si frica adanc impregnate in subconstient. Dar tot nu am scapat de ele.

Ai mei au ramas cu gura cascata cand le-am spus ca am fost traumatizat in copilarie de catre fratele si tatal meu. Nu mi-a lipsit nimic altceva decat comunicarea, intelegerea si adevarata iubire care nu ar trebui sa lipseasca in nici o familie normala. Iar la scoala profesorii ne terorizau. Concluzie: mi-au samanat adanc frica in subconstient.

Am inceput sa traiesc cu adevarat viata cand am plecat la facultate departe de ai mei, dar ei nici acum nu stiu asta.
N-am cum sa dau vina pe parinti pentru ca nu au stiut cum sa-si creasca copii. Foarte putini parinti stiu cu adevarat ca violenta genereaza violenta si teama in subconstientul copilui. Asa ca i-am iertat si pe ai mei.
Nu e de mirare de ce am respins atatia ani ideea de intemeia o familie si de a avea copii.

Scuze pentru off-topic.
0
03-12-2012, ora 16:03
miruna@lo
Nu este medic/terapeut
miruna@lo
buna seara.M-am tratat la orl pt o faringita timp d eo luna.nu a trecut.intre timp mi-au aparut reflux gastric si un nod in gat care se plima pe tot esofagul, si faringita.Medicul de familie mi-a dat nexium pe care-l urmez.Mi-am facut analiza la sange pentru helicobacter si mi-a iesit negativ.Poate acest medicament sa-mi modifice analiza ?
0
04-12-2012, ora 22:28
danutzu123
Nu este medic/terapeut
danutzu123
Nu prea cred ca ar avea cum.
0
04-12-2012, ora 23:37
danutzu123
Nu este medic/terapeut
danutzu123
I.a spuneti mi si mie cum trtez candida bucala. Adara, radu, sandy ce mai faceti?care mai e viata voastra?
0
05-12-2012, ora 00:50
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Salut.curios ca i-am raspuns mirunei si mi s-a sters comentariul, spuneam ca Nexiumul nu modifica analiza de hp, daca hp=-ul ti-a iesit negativ, inseamna ca nu ai hp.
Danutzu pt candida bucala iei o singura doza de fluconazol 150mg de la farmacie, si gata!:-)
Eu sant bine, m-a lasat stomacul, mai am 10 zile si merg sa-mi repet analiza, de-abia astept, simt ca m-am vindecat de helicobacter si ca o sa fie bine.Voi ce mai faceti, Radu, Sanda, ai ajuns in tara?
Va pupic XXX
0
05-12-2012, ora 18:59
danutzu123
Nu este medic/terapeut
danutzu123
In ultimeld 2 saptamani am luat cate un fluconazol pe saptamana si este tot prezenta dsra candida. limba incarcata. Plus ca am inceput sa am si afte ( asta tot din cauza candidei ).Sigur a aparut din cauza antibioticelor luate in ultima luna.
La ultima sesiune de candida am bagat 5 zile fuconazol de 150 si atunci am rezolvat o. Din pacate :(. In rest pot sa spun ca m a lasat problema cu testicolul. Hp - ul am si uitat ca l am avut, acum mi am adus aminte. Nu am facut analiza inca eu dau din una intralta :)). O sa bag k ajg aks apa cu bicarbonat + glicdrina si dk v vad k in trei zile nu se amelioreaza repet dupa cum am spus ca am mai patit. :).
0
06-12-2012, ora 21:40
sandy bel
Nu este medic/terapeut
sandy bel
salut ADARA, DANUT, RADU ETC:::
ce frumos ca mai scrieti.
RADU NICIODATA NU ESTE PREA TARZIU, SA-TI INTEMEIEZI O FAMILIE:::mai ales ca o sa stii si cum sa-ti cresti copii daca o sa-i mai ai.
scriu de pe tf. si probabil o sa mai apara grseli dar voi cu siguranta o sa intelgeti ce scriu.
am ajuns cu bine in tara.si ma simt foarte bine acasa numai ca m-a apucat o raceala sau nu stiu, ca 2 zile nu am avut voce deloc nu am putut vorbi m-am si speriat dar probabil din caza ca am scimbat aerul. aici e mai rece.
Adara tu esti bine cum te simti? eu am scris cand am ajuns, i-am raspuns si mirunei, si tare interesant ca dupa 2 ore, s-a sters definitiv cele 2 comentarii ale mele si cred ca dupa cum scrieti, niciunul dintre voi nu le-ati citit. INTERESANT:
mie nu-mi mai apare nici un comentariu pe mail. Danut imi pare rau ca ai atatea probleme dar sigur de la antibiotice ai facut aeasta candida.
va doresc la toti sanatate si sa ne mai scriem din cand in cand si cand suntem fericiti nu numai cand avem probleme.

v-am pupat pa pa
0
06-12-2012, ora 22:48
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Sanda ma bucur ca ai ajuns cu bine acasa, si cred ca ai schimbat aerul si de-aia ai racit.Asa mi se intampla si mie cand plec in alta tara, prima saptamana ma apuca raceala si dupa aia sant ok.Si mie mi -s sters un mesaj, si nu, nu am citit mesajele care le-ai postat.
Radu de-abia acum am citit prin ce ai trecut, scuze nu am vazut.Nici eu nu am avut o copilarie prea fericita, am stat mai mult la internat, si ma mai lua acasa o verisoara de a tatalui meu care sot ma abuza, de cate ori era ea plecata.Am spus atunci parintilor mei dar nu au luat nici-o masura.Si eu am avut foarte multe probleme si cand spun asta ma refer la fel de fel de abuzuri fizice, psihice.etc..la un moment dat credeam ca sant foarte tare si trec peste orice, nu ma afecteaza nimic dar, nu a fost asa, cand am picat m-am dus direct in cap.Chestia ca de cate ori cazi trebuie sa faci toate eforturile sa te ridici.Eu nu am facut tratament pt depresie anxietate..etc, am ales sa ma retrag in liniste si sa imi corectez, si balansez prin dieta si un stil de viata sanatos, starile de anxietate si depresie, si am reusit.M-a ajutat foarte mult faptul ca mi-am facut intotdeauna de lucru, orice, de la citit, la orice fel de munca care bineanteles sa-ti faca placere si sa iti aduca si satisfactii, trebuie sa-ti tii mintea ocupata ca sa nu mai ai timp sa te gandesti in trecut, la ce ti s-a intamplat.Trebuie sa privesti numai spre viitor, trecutul nu il mai putem schimba, dar cum vom fi pe viitor depinde doar de noi.Parintii si rudele nu ti alegi, deci daca ceva nu e in ordine in relatia ta cu ei, i-ai asa cum sant, nu ai cum sa-i schimbi, gaseste-ti jumatatea, intemeiaza-ti un camin departe de ei, si viziteaza-i de Pasti si de Craciun.Iar cand vei avea copii, asigura-te ca nimic din ce ti s-a intamplat tie nu li se v-a intampla lor.
Dane vezi ca 5 zile de fluconazol 150mg e mult, iti termina ficatul, citeste prospectul.Limba in general, iti arata cat de sanatos esti pe dinauntru, adica incepand de la varful limbii iti arata esofagul, la mijloc stomacul si la capat de tot colonul.Normal dintr-o doza de fluconazol ar fi trebuit sa scapi de candida.Uita-te in ce parte a limbii ai incarcatura si iti dai seama de unde vine problema, poate trebuie sa faci o curatare de colon, o deparazitare...dupa caz.
Eu ma simt bine, mananc toate dulciurile din lume am golit minimarketul de langa mine :-)dorm foarte bine, nu mai am probleme cu somnul, mai am o saptamana si repet testul pt helicobacter, de-abia astept sa vad ce surpriza ma asteapta.Eu nu beau alcool dar daca iese negativ, o sa sarbatoresc cu un pahar de vin rosu:-)!!
Va las acum si astept vesti de la voi.Pupici XXX
0
07-12-2012, ora 10:05
matrixradu
Nu este medic/terapeut
matrixradu
Buna Adara, Sandy, miruna, Danutz.

Multumesc pentru sfaturi :)
Ma simt mult mai bine, dar tot nu am scapat de tot de gastrita. Daca am grija ce mananc seara e bine, daca nu atunci pot apare jene la stomac intr-o anumita pozitie cand dorm.

Miruna, asa cum a zis si Adara, nu ai HP. Refluxul gastric e cauzat de combinatia unor alimente pe care stomacul tau le digera greu. Renunta o perioada la usturoi, ceapa cruda, borsul acru, branza/smantana amestecata cu ou. Daca mananci alimente greu digerabile atunci serveste un singur fel de mancare la o masa. Cauta sa vezi care din alimente iti provoaca refluxul si elimina-l o perioada. Ai focul digestiv slab.
Eu as renunta la Nexium, ca la mine nu a avut nici un rezultat. Apa de ploaie in opinia mea.

Adara, iti tin pumnii sa-ti iasa negativ la testul HP, desi cred ca ai scapat de ea. Pregateste vinul rosu :)

Danutz, banuiesc ca ai fost la un medic specialist de ti-a descoperit candida in cavitatea bucala! Sper ca nu ti-ai dat tu un diagnostic citind pe net. Limba incarcata in mare parte exprima starea ficatului.
E bine sa razi limba in fiecare dimineata cu o lingurita. Depunerea de pe limba e cea mai mare otrava pe care organismul o elimina. Un profesor universitar de chimie din Iasi mi-a confirmat aceasta. Aceasta substanta a ucis un cobai in cateva ore.

Sandy, sa-ti treaca rapid raceala, mai ales ca urmeaza sarbatorile.

Multa sanatate. Va pup.
0
07-12-2012, ora 13:16
sandy bel
Nu este medic/terapeut
sandy bel
Buna la toti!


Adara am ramas masca cu ce ti s-a intamplat in copilarie. sincera sa fiu am plans cand am citit si am citit de 2 ori, si credeam ca nu am inteles bine. Esti intradevar o persoana f.f.f.puternica si ma bucur ca te-a ajutat D-zeu sa treci oarecum peste aceasta nenorocire sa zic asa ca nici nu am cuvinte sa catalogez acest lucru.
Tu cum de nu i-ai spus atunci si verisoarei ce face sotul ei?
In fine ma bucur foarte tare ca te simti bine si poate bem toti cate un pahar de vin rosu cand auzim ca ai scapat de HP:

Mersi Radu deja ma simt un pic mai bine.
va pup pe toti si sanatate multa va doresc.
0
07-12-2012, ora 14:42
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Buna, Sanda eu aveam 10 ani pe atunci, iar verisoara tatalui meu era trecuta de 60 ea si sotul ei.Nu aveau copii impreuna el avea un baiat dintr-casatorie anterioara, El era din Moldova stateau in Mogosoaia la casa si bea tot timpul.Dar si treaz facea la fel.Fiindca erau atat de batrani eu ii consideram bunici, chiar asa ii si strigam.Bunica era o femeia deosebita care m-a invatat multe lucruri bune si folositoare pt viata.Vroia sa ma infieze, spunea tot timpul ca faptul ca nu are copii si daca el moare inainte, fiul lui din Moldova o sa o dea afara din casa.Pe el l-am amenintat ca o sa il spun bunicii dar nu am facut-o niciodata din respect pt ea, era foarte bolnava cu inima.De atunci nu am mai avut respect pt persoanele in varsta, si am devenit un pic rebela.Nu pot sa spun aici pe forum prin cate am trecut, de asta ii spuneam lui Radu trebuie lasate in urma, nici nu trebuie sa te mai gandesti la ce a fost.trebuie sa gandesti la viitor, numai tu ai puterea sa schimbi viata in bine pt tine.Multi copii sant abuzati, multi nici nu spun de frica, sau de rusine, altii spun si nu sant crezuti sau cum e cazul meu, cand le-am spus parintilor, nu au luat nici-o masura au spus sa nu mai merg acolo si mama ca sa ma consoleze a spus ca bunicul s-a dat si la ea si la sorame-a.Intrebarea e daca mama mea a stiut ce fel de om e, cum de m-au lasat sa-mi petrec weekendurile la ei.
Radu, sa te auda Dumnezeu cred ca ar fi cea mai mare realizare a mea pe anul asta daca scap de HP.Vinul il am luat deja:-)! Va pupic XXX
0
07-12-2012, ora 15:06
matrixradu
Nu este medic/terapeut
matrixradu
Asa e, ce-a fost a fost, dar asta e valabil pentru minte. Traumele raman in subconstient si nu se vindeca usor. Aceste traume genereaza frici de care multe persoane nici nu sunt constiente. Iar frica, indiferent de natura ei, poate fi cauza reala a unei boli.
Alte cauze ar fi: stresul, furia (care de cele mai multe ori e generata tot din frica), violenta (idem ca la furie), rautatea, gelozia, critica excesiva, invidia si nu in ultimul rand prostia.
Si uite asa tratam o boala si apare alta si ne intrebam de ce.
Putem sa ne tratam noi cu cele mai bune leacuri din lume, ca adevarata cauza nu va fi eliminata pana nu o inlocuim cu opusul naturii ei.

Eu nu cred in imbolnavire aleatorie (haos sau ghinion). Boala, dupa parerea mea, vine ca sa ne atraga atentia ca pe undeva inca gresim in atitudine.

Pupicei.
0
07-12-2012, ora 17:39
adara
Nu este medic/terapeut
adara
ai dreptate Radu in tot ceeace spui, boala la mine a inceput pe fondul unei frici puternice, si a unei dezamagiri profunde, intr-un minut viata mea s-a schimbat total.dar bineanteles ca in subconstientul meu zaceau din trecut lucruri mult prea grave care le-am ignorat, spunandu-mi mereu ca sant puternica si trec peste.Toata viata din cauza a ce s-a intamplat am simtit nevoia sa tin garda sus tot timpul, sa-mi fie frica de oameni, si sa banuiesc ca ei nu sant de fapt asa cum ii vad eu, tot timpul aveam impresia ca toata lumea poarta o masca.Pe de alta parte am incercat sa fiu eu personajul pozitiv, si sa ajut pe altii care erau abuzati intr-un fel sau altul si m-am mai incarcat si cu problemele lor.era ceva genul daca imi spuneau problemele lor deja erau problemele mele.Imi pare bine ca am realizat ca am gresit si m-am detasat de tot, si traiesc foarte linistita acuma.
Pupici XXX
0
07-12-2012, ora 17:42
danutzu123
Nu este medic/terapeut
danutzu123
la cum am avut simptomele nu imi trebuie medic specialist, pt ca le am exact ca in momentul in care am facut candida de am luat 5 fluconazoale timp de 5 zile. Dar in momentul asta am luat asa ( poate va ajuta si pe voi ) :
-am fiert 200 ml de apa in care am dizolvat o lingurita de bicarbonat de sodiu si am clatit gura de 2 ori pe zi ( ar trebuie de mai multe ori, dar atat am avut timp fiind foarte mult timp plecat ), dupa cca 5 min de la asta am dat cu glicerina boraxata ( un fenomen extrem de interesant, imediat cum dadeam cu glicerina dizolva toata depunerea de pe limba si era super curata - bineinteles doar o anumita per de timp - ).;
- dupa cele expuse mai sus, intre mese am luat 1 nistatina bauta si in acelasi timp 1 tinuta pe limba de 3 ori pe zi sa se dizolve pe limba ( extrem de amara :( ) si limba incet incet incepe sa se curete.
Sunt in a doua zi de tratament ( mentionez ca in ieri am luat decat 1 nistatina de 3 ori pe zi tinuta pe limba ). Momentan ma mai linistit. vedem ce se intampla peste 4 zile :), cum o sa stam.
Cand am luat fluconazolul ala de 150 timp de 5 zile era nasoala rau treaba, 2 saptamani nu am putut manca din cauza candidei si dupa 3 zile de tratament candida disparuse, oricum eu lucarnd la o firma de produse naturiste imi protejez ficatul de fiecare data cand iau medicamente, cu silimarina + ca acum iau si echinaccea ca sa mi intarsesc sistemul imunitar dupa atata antibiotic.

adara, alarteri seara incepuse incet incet sa se extinda spre toata limba, acum am varful cat de cat curat si incepe mijlocul sa se curete si el sa speram ca urmeaza si baza :)
0
07-12-2012, ora 18:07
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Danutu, poate ai vreo reactie la gluten, incerca sa mananci fara gluten si fara aditivi, conservanti si coloranti, si i-ati un probiotic bun, daca ai acid reflux atunci se explica de ce ai limba asa de incarcata.L glutaminul este foarte bun iti strange supapa acolo pe unde vine acidul inapoi, si scapi de 2 probleme deodata.XXX
0
07-12-2012, ora 20:49
sandy bel
Nu este medic/terapeut
sandy bel
adara eu am scris candva nu stiu daca iti mai amintesti, ca daca vrem sa traim lejer si bine in prezent, trebuie sa facem pace cu trecutul. este foarte greu si nu toti reusesc acest lucru.uite ca si lui radu ia luat ceva timp sa poata accepa prin ce a trecut. din fericire tu ai reusit.ma bucur si te apreciz sincer ca esti asa puternica.adara eu inca mai sunt socata
si ma tot gandesc cum poate o mama si chiar si un tata, sa nu ia atitudine la asa o tragedie..fereasca d-zeu ca eu cu siguranta l-as fi nenorocit si l-as fi bagat in puscarie pe viata.
adara L glutaminul dupa cate stii tu se gaseste aici la noi?


sanatate, fericire si sa auzim numai de bine.
0
07-12-2012, ora 22:02
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Da Sanda ar trebui sa se gaseasca, in farmacii naturiste dar cel mai probabil in salile de fitness de sport, sportivii il folosesc cand isi rup tesuturile, la sala.L-Glutaminul repara tesuturile si e indicat pt cei care sant in convalescenta.Poate se gaseste si n farmacii dar cel mai bun e cel pulbere ca sant si pastile dar pulberea e asimilata mai usor si mai rapid, Se ia o lingurita rasa inainte de masa de pranz amestecat in jumatate de pahar de apa.
Sanda chestia asta mi s-a intamplat acum 36 de ani, pe vremea aia lumea nu vorbea de asa ceva, era rusine, cand le-am spus alor mei discutia s-a terminat intr-un minut spunandu-mi ca se luase si de ea si de sorame-a si de atunci si pana in ziua de astazi cati ani sant de atunci, nu au mai deschis niciodata subiectul asta.Ai mei sant oameni de la tara, si nu stiu cat de normal sau anormal li s-a parut ce le-am spus.Acum sant legi care-i condamna, pe vremea aia cazuri din astea se musamalizau, se intamplau si atunci f multe lucruri dar nu apareau in presa ca in ziua de astazi.Eu cred ca tatal meu trebuia sa ia atitudine, dar din respect pt verisoara lui a tacut.daca era copilul meu eu muream cu el de gat.Culmea e ca el, bunicull omorase un copil si a facut inchisoare, eu nu stiu cum l-a omorat, tatal meu auzise ca a dat din greseala cu masina peste el.Dar acum ma indoiesc, cine stie ce s-o fi intamplat de fapt?
Imi amintec cand ai scris ca trebuie sa facem pace cu trecutul, eu am facut deja, daca ma gandesc la ceva ma gandesc acum la prezent si la viitor.Trecutul l-am lasat in urma, bunicii au murit mai intai ea si dupa aceea el, nu mai e nimic de facut in situatia asta, nu am pe cine sa trag la raspundere, nu am cu cine ma certa, bunicii mele ii mai aprind cate o lumanare din cand in cand.Asta e viata.Va pupic, XXX
0
07-12-2012, ora 22:16
danutzu123
Nu este medic/terapeut
danutzu123
nu cred ca am alergie la nimic, adica sper :), vad ca incet incet se curata dar cu pasi mici, rabdare am :) ca stiu ca daca nu merge trec la fluconazol :). mah e aiurea ce discutati voi aici, dar si eu stiu cum este din pacate sa nu ai o copilarie fericita :(

adara cum te mai descurci cu hepatita?

faza e ca eu tot scot limba afara sa vad cum este si au inceput sa ma usture si buzele :))
0
07-12-2012, ora 22:20
danutzu123
Nu este medic/terapeut
danutzu123
adara amandoi prezenti :)
Adaugă un comentariu / răspuns
3188 comentarii 1 2 ..... 777879 ..... 106 107 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.