helicobacter pylori

3188 comentarii 1 2 ..... 747576 ..... 106 107 Înainte ›
0
29-09-2012, ora 19:43
sandy bel
Nu este medic/terapeut
sandy bel
Cea mai frumoasa veste ca te simti bine.Sper ca si ceilalti.Deocamdata si eu ma simt bine dar am mult de lucru si nu prea am timp sa scriu
va pup pe toti
Sanda
0
30-09-2012, ora 08:15
matrixradu
Nu este medic/terapeut
matrixradu
Adara, ma simt bine cu stomacul atata timp cat mananc regulat, nu ma stresez si respect prgramul de somn. Simt ca rana inca nu s-a cicatrizizat complet si ca daca incalc una din aceste conditii durerea poate sa reapara. Mi-am luat gandul de la H Pylory.
Multi doctori sunt cu pluta cand spun ca stresul nu are de-a face HP. Stresul si oboseala cronica sunt adevaratele cauze care duc la scaderea imunitatii organismului si apoi la aparitia bolilor de stomac (tractul digestiv in general).

Poti sa faci toate tratamentele din lumea asta ca daca nu ai eliminat adevarata cauza (stresul, oboseala cronica, furia, socul emotional negativ, ura, gelozia, invidia) intretinuta, atunci boala va recidiva sau va apare alta boala sau chiar mai multe.
Parerea mea e ca boala ne spune ca pe undeva gresim in atitudine.

Va imbratisez!
Radu
0
02-10-2012, ora 18:09
sandy bel
Nu este medic/terapeut
sandy bel
Salutari la toti!
Adara cum te simti fara suplimente ai terminat cu dantura?
Ai dreptate Matrixradu, doctori nu o sa spuna niciodata, ca bolile vin de la stres exceptie fac probabil psihologii care te indruma sa gandesti mai pozitiv si sa nu exagerezi cu stresul. In descrierile anterioare, si eu am scris acelasi lucru si anume ca toate bolile se declansaza de la stres si de la toate necazurile pe care le traim in viata.
La inceput apar bolile digestive si pe urma restul..
Sanatate va doresc la toti. !
Sanda
0
03-10-2012, ora 13:37
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Buna dragii mei, asa este cum spuneti voi cu stressul, de la stres apar dereglari in organism, sistemul imunitar scade si contactezi toti virusii si bacteriile cu care vi in contact, organismul nemaiavand puterea si anticorpii necesari sa se apere.Si cum un necaz nu vine niciodata singur, e suficient sa contactezi ceva ca mai apoi sa ai dereglari de tot felul care se transforma in boli incurabile.Despre mine pot sa va spun ca banuiesc nu sunt sigura ca am scapat de bacterie, in 2 saptamani ma duc sa refac testul.Cred ca am scapat de bacterie pt ca mananc ce inainte nici nu visam, adica ceapa, usturoi, ciocolata, inghetata, rosii si pasta de tomate adaugata la mancaruri, am avut niste musafiri duminica si am facut o supa de linte in care am pus pasta de tomate, lintea in sine sau fasolea boabe imi facea rau, am si prajit-o gandindu-ma ca eu nu o sa mananc, dar, cand am pus in farfurii m-am razgandit si am mancat si eu, si nu s-a intamplat nimic, nu mi-a mai facut rau.La desert am avut tort gateau de capsuni care l-am cumparat din comert, iara era ceva care nu as fi putut manca, de obicei fac prajituri in casa fara aditivi, coloranti etc, am asteptat sa-mi fie rau in seara respectiva sau macar a doua zi, dar surpriza, nu am avut absolut nimic.De la ciocolata mi se pare ceva ciudat dar cred ca e de la ficat pt ca nu ma multumesc sa mananc putin am inceput sa manac o ciocolata pe zi, si cred ca nu e bine, ma apuca asa o stare de oboseala, in rest nimic.Inainte aveam intoleranta la gluten, daca mancam paine alba sau ceva cu gluten ma constipam, acum am inceput sa mananc si produse cu gluten si nu mai am probleme.Alta problema o aveam cu somnul, nu prea puteam sa dorm noaptea, ma apuca dimineata, pur si simplu nu imi era somn, dormeam spre dimineata cateva ore si eram obosita toata ziua fara energie.Acum dorm intre 9-11 ore pe noapte.Sandy cu dantura inca nu am terminat, de-abia am inceput am fost atunci o zi si m-a tinut 45 minute pe scaun mi-a curatat si scos nervul de la o masea, acum m-a mai programat pe data de 8, nu a putut sa ma programeze mai devreme ca a zis ca doctora vrea sa aiba alte 45 de minute cu mine si nu a vut niciun spatiu liber decat luni pe 8.E bine si asa.Voi cand trebuie sa va refaceti analiza pt HP?
Radu, eu cred ca s-ar putea ca tu sa ai si un pic de gastrita, gastrita iti da simptomele care le spui tu.Pt ca acum ai stomacul sensibil as zice sa mananci numai mancaruri care nu-ti irita stomacul, ca piureuri de morcovi si cartofi, fulgi de ovaz fierti foarte bine facuti terci, fructe foarte coapte nu verzi, chiar mere coapte in cuptor, supe de zarzavat si de pui, carne fiarta de pui si peste, sau carne fiarta de curcan, pana isi revine un pic stomacul, nimic acidulat.si fara cafea.
Ma gandeam la tratamentul care l-am facut dupa metoda lui Amy King, ea spunea mai intai ca a facut tratamentul o luna si ca e suficient sa-l faci doar o luna, dar si-a facut analiza la o luna si HP inca era prezent si a mai facut inca 2 saptamani de tratament si a mai luat multe, multe suplimente.Eu am inceput tratamentul cu o jumatate de doza prima saptamana dupa care am luat doza intreaga 3 saptamani si inca o saptamana jumatate de doza, si nu am mai luat niciun supliment.Sunt tare curioasa ce v-a iesi! Va las acum mai scrieti si voi cand aveti timp, ma bucur cand primesc mesaje de la voi, imi da puterea sa merg mai departe.Va pupicXXX
PS.Radu, nu dispera, m-am gandit asa ca daca tratamentul meu nu da randament, il pot incerca pe al tau, si invers daca al tau nu da randament si da al meu il poti incerca pe al meu, eu oricum mai am un tub de Monolaurin care l-am cumparat si nu l-am mai luat si unul de mastic gum, daca m-am vindecat si tratamentul tau nu da randament ti le pot trimite si iti mai iei si tu ca oricum nu o sa-ti ajunga de pe internet.Asa ca..intotdeauna mai exista o speranta:-) !!
0
09-10-2012, ora 16:10
sandy bel
Nu este medic/terapeut
sandy bel
Hay!
Cine ce mai face? care cum se mai simte? sper ca sunteti toti OK.
Adara ai fost ieri la dentist? de 2 zile ma doare si pe mine foarte tare gingia stanga de jos chiar la capat de tot langa amigdale nustiu ce este cred ca am o imflamatie la radacina ultimei masele dar sper sa fie numai atat si nu altceva grav.
va imbratisez si va doresc sanatate multa !
Sanda.
0
09-10-2012, ora 16:29
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Buna, Sandy am niste dureri groaznice de stomac, chiar am vrut sa va scriu, de cand m inceput sa mananc normal si mai ales dulciuri m-am nenorocit.Acum parca am si probleme cu colonul, constipatie si dureri groaznice, sincer?nu cred ca am scapat de bacteria asta nenorocita.N-am dormit vreo 2 nopti, si ieri m-am dus la dentist aveam programare la 2.15 asa mi-am amintit eu, cand am ajuns acolo s-au uitat aia la mine d parca eram picata din cosmos, si mi-au zis ca programarea mea fost la 12.15, cand m-am uitat pe hartie aveau dreptate, ca sa vezi si tu cat m-am zapacit.Am luat astazi tinctura din aia cu nuci negre si pelin si am mai luat si mastic gum si tot nu mi-a trecut, in final mi-am facut un ceai de sunatoare cu coada sorecelului si vad ca m-a mai ameliorat.Nu de alta dar am treaba, trebuie sa ies in oras si nu ma pot deplasa cu fata asta schimonosita de durere.
Tu ai grija ca acolo unde spui tu este maseaua de minte, in general maselele de minte sant periculoase, mergi la un dentist, ca daca infectia continua, nu e bine, pe toti i-am auzit ca au avut probleme cu maselele de minte, tu probabil ai facut infectie la radacina, de obicei au radacini foarte adanci, ar fi bine sa-ti faca radiografie mai intai sa vezi ce se intampla dedesubt de ce vezi tu
0
09-10-2012, ora 16:37
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Pe mine m-a programat acum peste 2 saptamani iara, vad ca maseaua la care mi-am scos nervul e ok, si inflamatia care o aveam s-a dus, deci pot astepta linistita inca 2 saptamani.Luni pe 15 ma duc sa fac testul pt HP, daca imi mai iese pozitiv am sa stau de vb cu dr sa vad daca ma poate interna in spital sa fac tratamentul cu antibiotice supravegheata de medici si in acelasi timp sa primesc perfuzii pt ficat, au ei niste solutii care spala cum se zice ficatul.nu stiu daca o sa si vrea, dar eu o sa ii propun ca nu am alta solutie.
Radu, cum mai esti?astept vesti bune de la tine, tu esti ultima mea speranta naturista:-))daca nici tratamentul tau nu da rezultate sant un om mort.
V-am pupatXXX
0
09-10-2012, ora 20:21
matrixradu
Nu este medic/terapeut
matrixradu
Adara, imi rau ca iar te-au apucat durerile.
Nu ma mai doare stomacu cum era inainte de tratament. Apar niste intepaturi doar cand sunt foarte obosit sau cand mananc mult seara. Cred ca rana nu s-a vindecat complet. Prostia mea e ca mananc dulciuri si prajeli inloc sa vindec complet rana mai intai.
Alta greseala pe care o fac e ca nu dorm suficient. Pur si simplu urasc sa dorm si ma pomenesc cu o ooboseala cronica.
De poimaine incep cura cu Aloe Vera sa citratizez rana complet si apoi imi fac si eu testul HP. Sper sa fi scapat de tot de bacterie.
Eu zic ca perhidrolul e foarte bun. Nu dispera Adara, mai sunt si alte remedii naturiste cum ar fi Transfer Factor Plus pe care il tot lauda colegul meu. Dar e cam scump. Daca nu ma vindec complet in 10 zile ma apuc sa-l iau. Am inteles ca acest produs creste foarte mult imunitatea organismului.

Multa sanatate. Adara iti doresc sa te faci bine cat mai repede.
0
10-10-2012, ora 13:43
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Radu ma bucur ca mi-ai scris, ai mare grija cu oboseala, eu eram asa uram sa dorm si stateam cu saptamana nedormita, aveam eu o vorba ca o sa dorm pe lumea cealalta destul, oboseala si stresul nu sant bune, fa in asa fel sa dormi macar 8 ore pe noapte, iti spun cu ce m-am remediat eu cu somnul si acum dupa atita ani dorm fara probleme.Ia de la farmacie ceai de radacina de lemn dulce iti faci o cana de ceai (nu trebuie indulcit ca este el dulce) e bun si pt ficat si pt stomac, iti induce un somn normal, te linisteste si calmeaza.Organismul are nevoie de somn ca sa se refaca, daca nu dormi suficient, sistemul imunitar iti slabeste.Daca il bei zilnic nu i lua mai mult d 2 saptamani, eu l-am luat decat la nevoie cand vedeam ca sant agitata si nu pot dormi.Despre factor plus am auzit si discutat pe tema asta, cu mai multe persoane, nu cred ca are puterea sa distruga HP, am luat si eu tot felul de tratamente pt stimulatea sistemului imunitar dar nu are legatura cu bacteria.Hp odata intrat in stomac se prinde de peretii stomacali, uitat-te la poza mea de la avatar cam asa arata helicobacterul, si se hraneste cu grasimi, zahar, lactate, e mult mai simplu sa nu-i mai dai de mancare si sa actionezi cu tratamente pt distrugerea ei.Acel factor plus are si zahar in compozitie si acid lactic din cate am vazut eu, Mai multa incredere am in tratamentul tau decat in transfer factor plus, o fi bun tratamentul asta dar pt alte afectiuni nicidecum pt hp.Sant disperata ca nu stiu ce sa mai fac, am ficatul bolnav care nu suporta nici 1000mg de antibiotic daramite 3ooomg pe zi timp de 7-10 zile, ar insemna sa intru direct in coma.Faptul ca poti manca prajit e un semn bun dar daca organismul iti cere dulciuri nu e bine, cred ca de fapt bacteria iti cere de mancare, incearca sa nu mai manaci dulciuri, eu iti zic dar si eu snat la fel, mananc inghetata in fiecare zi, si nu e bine.Puteam macar sa ma abtin de la dulciuri pana faceam analiza dar uite ca nu am vointa.Luni merg sa fac analiza, nu am niciun fel de speranta ca am scapat, ar fi de vis sa primesc rezultatul negativ, si toate durerile care le am acuma sa fie de la ranile ramase in urma, asta ramane de vazut, saptamana viitoare cand o sa am rezultatul.Ma gandesc la tine acuma, sa zicem ca tratamentul tau a reusit sa omoare bacteria, tu iti dai seama ca ti-a ramas rana in stomac si daca ii tot dai cu prajeli risti o gastrita?Incearca pe cat posibil sa bei ceaiuri multe, cicatrizante, pe mine m-a ameliorat coada sorecelului, am avut dureri zilele astea de nu puteam sa stau in picioare, cum am baut ceai de coada sorecelului m-au lasat durerile pe toata ziua.Te las si ai grija de tine !pupici xxx
0
10-10-2012, ora 15:33
sandy bel
Nu este medic/terapeut
sandy bel
Adara draga!
Imi pare tare rau de tine ca nu te simti bine.dar inca nu esti un om mort.
incearca sa vorbesti si cu dr.Himovitch la telefon daca bineinteles stai cat de cat bine cu banii, sau scrie-i pe mail, si spune-i tot ce ai si poate ca ea te rezolva cu produsele ei. Deci eu cunosc sigur cateva persoane care s-au vindecat de diverse boli foarte grave care nu aveau vindecare, si trei persoane care s-au vindecat sigur de HP. cu produsele ei.Eu am aflat tarziu de dansa.Am incercat ca si tine si multi altii, toate prostiile de produse de pe net, si fara nici un rezultat sau poate cu sanatatea mai distrusa dupa tratamentele astea si cu multi bani cheltuiti degeaba si timp pierdut aiurea. Poate ca merita macar sa incerci sa ai o comunicare cu dansa pe mail.
eu ma simt mai bine nu ma mai doare asa rau gingia.
Adara scrie-mi cand mai ai timp si sa stii ca ma gandesc la tine.Cura cu aloe vera de care scria matrixradu, au mai incercat-o si alte cunostine de ale mele, si nu a dat nici un rezultat.dar ma rog incercam toate prostiile in speranta ca ne facem bine.
Adara te pup si ai grija de tine. Pa Pa
0
10-10-2012, ora 16:44
matrixradu
Nu este medic/terapeut
matrixradu
De adormit adorm repede, problema e ca nu-mi place sa dorm ca sImt ca pierd timpu dar asta e o problema a miintii mele.
Adara, o sa adaug si coada soricelului la ceai. Multumesc.

Aloe Vera e cea mai buna in vindecarea gastritei si a ulcerului.
Am avut ulcer perforat acum 4 ani de pe urma stresului si dupa cateva cure nereusite, prescrise de medic, am dat de Aloe Vera care m-a vindecat in 7 zile si 3 ani de zile nu am mai avut nici o problema. Bineinteles tratamentul cu Aloe trebuie sa dureze cel putin 3 luni ca boala sa nu recidiveze.

Aloe Vera nu are nici un efect asupra bacteriilor. Mai intai trebuie sa anihilezi bacteria si apoi vii cu Aloe pe rana.
Am comandat-o de cateva zile de la cineva, mai ieftin si astept sa mi-o aduca.
In 10 zile daca nu cicatrizez complet rana cu Aloe atunci sigur nu am scapat de HP. Oricum voi face si testul tot atunci si va anunt.

Perhidrolul nu te costa nimic si nu exista nici un risc daca respecti protocolul de administrare.


Keep in touch!
0
11-10-2012, ora 20:29
matrixradu
Nu este medic/terapeut
matrixradu
Adara, sotia prietenului meu a avut ciroza la ficat, abdomenul exagerat de umflat. Medicii i-au zis ca trupul ei respinge ficatul si ca il vede ca pe un inamic. Groaznia vestea. A urmat chimioterapia si efectul a fost un dezastru, ficatu s-a marit mai mult, iar de la chimicale si stress a facut si gastrita. Era diperata.
Totu s-a terminat cand a luat Aloe Aureea (care contine 4 tipuri de Aloe). In 3 saptamani ficatul si-a revenit complet, iar cand am vazut-o am ramas uluit s-o vad, iar plina de viata. Daca vrei iti pot da numarul ei in privat ca s-o intrebi cum s-a vindecat.
Nu mai sta pe ganduri si ia Aloe Vera Aureea pentru ficat. Este produs de Zuccari si costa in jur de 40 EUR.

Multa sanatate!
Pe curand cu vesti bune!
0
15-10-2012, ora 23:50
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Dragii mei, nu am mai avut timp sa va mai scriu, am avut o gramada de treaba, si am avut dureri de stomac cat cuprinde.Astazi am facut testul pentru HP si am intrebat cand pot lua rezultatul si mi-a zis sa sun vineri dupa ora 2, daca rezultatul nu este pana atunci inseamna ca lucreaza in laborator pe tulpini cu alte cuvinte daca nu iau rezultatul vineri, inseamna ca HP-ul este pozitiv.Mari sperante nu imi fac pt ca am vazut ca mi s-au intors simptomele.Dca e pozitiv atunci voi lua o decizie ce sa mai fac in continuare sa sun d-ra care mi-ai zis tu de ea Sandy sau sa fac terapia cu hidrogen peroxide ca Radu.Sa ma consult si cu d-ra care a zis ca imi da tot suportul poate reusesc sa ma internez in spital sa fac tratamentul supervizat.Radu, crede-ma e mai usor sa te vindeci de ciroza decat de o hepatita cu virus.Ficatul meu la analize arata bine, am facut si biopsia, in afara de megaloblastie care inseamna celulele foarte mari de sange adica anemie megaloblastica in rest e ok.Virusul este nedetectabil si am avut hepatita cronica virala, problema este ca virusul ramane in ficat nu ai cum sa-l scoti de acolo si roade incet, incet.Pe aici o numesc moarte silentioasa.Am mai citit ca megaloblastia poate fi si din cauza aHP-ului, si ca multe persoane dupa ce au eradicat HP-ul celulele de sange au revenit la normalMie nu ficatul imi face probleme, ci stomacul, dar imi face ficatul figuri daca iau antibiotice puternice, ficatul meu nu se mai poate apara..Maine dimineata merg din nou la dentist, noroc ca m-au sunat ca uitasem, Din seara asta am inceput sa iau din nou Mastic gum si m-au mai lasat durerile, o sa iau si dimineata pana merg la dentist ca nu vreau sa mi se faca rau pe-acolo.Radu ia te rog radacina de lemn dulce care este foarte indicata pt stomac ai sa vezi ca vezi altfel viata o sa te calmeze si o sa mergi singur la somn, asa eram si eu ca tine agitata si parca de la ora 9 seara ma apucam de toate treburile eram mai activa pe timp de nopate decat ziua.Voi cum va mai simtiti?Cand o sa mergeti la analize sa vedeti daca a-ti eradicat HP-ul ca sant curioasa de-abia astept.!Va las si va tin la curent.Pupici, aveti grija de voi XXX
0
16-10-2012, ora 09:41
biulica
Nu este medic/terapeut
biulica
Buna ziua tuturor,
Nu am mai intrat de foarte mult timp pe aici dar de ceva timp m-am simtit rau si am inceput sa caut din nou tratamente;
problema mea: dureri si arsuri retrosternale pe care doctorul le-a asociat cu BRGE;acum trei ani cand am mai avut aceasta problema mi-a prescris omez motilium si venter si nu a avut nici un rezultat pana cand am luat gaviscon adus de cineva din italia si in maxim 2 saptamani mi-a trecut
acum a zis ca inlocuiasca omezul cu controloc in rest acelasi tratament;de o saptamana jumatate le iau si nu se vad mari imbunatatiri;in cate o zi am dureri de dimineata pana aseara in alta aproape deloc;am luat si gaviscon de data asta pe cel din romania dar nu am obtinut nicio ameliorare;
intrebarea mea era daca este posibil ca gavisconul pe care l-am luat din romania sa aiba alta concentratie si de aceea sa nu isi faca efectul?

poate imi sugerati un tratament naturist pentru refluxul asta care este atat de suparator;

tin sa va spun ca si eu am avut hp acum cativa ani si dupa doua scheme de tratament cu antibiotic a cedat;dar am luat in continuare si sulphorane si argila algo;
zilele trecute am facut din nou testul pentru hp (ma gandeam ca poate a reaparut), din materiile fecale si a iesit negativ (oare o fi cocludent acest test)

o zi buna si sanatate maxima!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
0
16-10-2012, ora 13:57
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Buna Biulica, nu te-am mai vazut de mult pe forum, ma bucur ca ai scapat de bacteria asta nenorocita.Ma gandesc ca s-ar putea ca tu sa fi facut o gastrita, cel mai bun remediu pt gastrita, ulcer sau GERD este Lansoprazole 30mg, nu stiu poate sa aiba alta denumire acolo in RO ca Lanzop trebui sa intrebi un farmacist.Sant medicamente de ultima ora care trateaza GERD, intr-o luna, gastrita in 3 saptamani si ulcerul intr-o luna si jumatate, se ia in fiecare dimineata pe nemancate 30 mg cu o jumatate de ora inainte de masa, nu trebuie sa ti vreun regim cand il iei.Altele ar mai fi mastic gum care iau eu acuma, e un produs naturist, cred ca si aloe vera este foarte bun, dar cel mai bun este Lansoprazolul cum ti-am zis.Daca ai facut testul din scaun pt HP si a iesit negativ inseamna ca nu mai ai HP.Am facut si eu testul ieri sa vad cum o sa iasa.Ar trebui sa-ti mai faci un test pt paraziti, pt ca parazitii iti dau aceleasi simptome ca la HP cu acid reflux.Testul se face tot din scaun.Imi zicea o negresa ca cel mai bun remediu pt HP sant bamele, zicea ca africanii in general manaca mancare de bame si nu se infecteaza cu HP.Am incercat si eu dar mi-au facut rau la stomac de parca as fi luat antibiotice.Daca nu ai incredere in Gavisconul de acolo eu pot sa-ti trimit de aici, numai sa-mi spui de care ca vad ca in rafturi sant de mai multe feluri.Te pupicXXX
0
16-10-2012, ora 14:02
matrixradu
Nu este medic/terapeut
matrixradu
Buna!
Biulica in primul rand renunta la medicamente chimice. Nu vor rezolva niciodata BRGE.
La tine e simplu, refluxul gastro-esofagian este produs de o refulare a suculu gastric. Cu alte cuvinte stomacul tau are o digestie slaba. Asta inseamna sa renunti pentru o perioada la usturoi, ciocolata, citrice, grasimile saturate, produse de patiserie, muraturi, prajeli, borsul acru, sosuri facute dn faina, ceapa si rosii.
Trebuie sa mananci putin si des. Nu combina mancarea gatita cu fructele dezhidratate. Nu consuma mai mult de un fel de alimente dense in nutrienti (sau grasimi) la o masa.
BRGE va inceta deindata si dupa un timp vei putea introduce treptat, in alimentatie, cate un aliment din cele mentionate mai sus si cu atentie vei observa care din ele declanseaza BRGE (in functie de tipologia persoanei).
Ti-am 'vorbit' din experienta personala. Totu e sa gasesti care sunt alimentele pe care stomacelul tau le digera greu.

Coprocultura (din materii fecale) are sanse sa nu fie concludenta, dar e cel mai ieftin test si nu prezinta nici un risc.
Cel mai concludent test este biopsia gastrica dar e si cea mai scumpa si cea mai riscanta.
Un test fara riscuri dar mai concludent ar fi cel 'respirator cu uree' dar nu intdeauna e disponibil si dureaza 1h 30 min si e mai scump decat coprocultura.

Adara deja am inclus lemnul dulce in plantele pentru ceai, multumesc. Mananc acum de toate, doar trebuie sa am grija sa nu ma stresez si sa respectul programul de somn ca sa nu recidiveze gastrita.
Adara, e clar ca in cazul tau ficatul s-a saturat de antibiotice. E si normal sa fie asa.

Lunea viitoare voi face si eu testul HP, coprocultura. Vreau sa las sa treaca macar 3 saptamani dupa terapia cu Perhidrol.

Multa sanatate!
0
16-10-2012, ora 14:36
matrixradu
Nu este medic/terapeut
matrixradu
Puterea de digestie a stomacului depinde foarte mult de sistemul imunitar al organismului. Si invers, sistemul imunitar este influentat de puterea digestiei. Cand corpul se lupta cu boli, cand e suprasolicitat fizic, stresat sau cand stomacul are o digestie grea atunci sistemul imunitar scade, vitalitatea organismului scade si ea. Odata cu scaderea sistemului imunitar ne expunem si mai mult la boli.

Ca sa evitam acest lant distructiv trebuie sa intarim sistemul imunitar prin:
- tratament naturist
- regim ca sa usuram digestia, sa purificam ficatul, rinichii, etc
- relaxare renuntand total la stres, nesomn, epuizare fizica etc


Medicamentele nu fac altceva decat sa amane suferinta pentru o perioada si asta daca au macar acest efect.

Usor de spus, mai greu de realizat :)
0
16-10-2012, ora 17:09
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Radu, cred ca eu mi-am declansat boala din cauza medicamentelor si ma refer la hepatita virala, pt ca se poate face din chimicale.Cred ca atunci cand am inceput sa vomit si nu mai puteam manca, am avut nenorocita asta de bacterie +GERD si bineanteles aveam probleme cu Candida, ei atunci am luat Difulcan in nestire.Difulcan sau Fluconazol este un medicament pt candida dar scria clar sa nu se depaseasca doza pt ca imbolnaveste ficatul ireversibil, dar nu spunea ce anume ii face ficatului.Dupa ce am luat doze masive de difulcan pe o perioada indelungata mi-a aparut hepatita, eu mi-o tin cu capul ca de aici mi se trage.De atunci am devenit f sensibila la tot ce inseamna chimicale, parfumuri, mancaruri cu aditivi, coloranti, , etcAm refuzat sa cred atunci ca o bacterie poate sa-mi faca asa de rau si am pus totul pe seama candidei, ajunsesem la un moment dat sa cred ca am candida sistemic, si am abuzat de medicamente chipurile sa o tratez.Ai facut bine ca ai inclus lemnul dulce pe lista ta de ceaiuri, nu abuza de el ia-l la nevoie ca sa-l poti lua mereu daca il iei in fiecare zi nu depasi 2 saptamani si faci pauza ca are efect asupra rinichilor.Eu beau numai daca vad ca mi-a trecut ore de somn se face 3-4 dimineata si intru intr-o stare de stress adica mi-e somn dar nu pot dormi.Doar atunci il folosesc.Imi ajuta si ficatul si este recomandat si pt stomac mai ales pt H Pylori.
Astazi am fost din nou la dentist, inca nu mi-a terminat maseaua, mai am de lucru la ea.
Doamne fereste de bolile digestive, cred ca toate bolile de la stomac incep, daca oamenii ar sti ce stiu eu acuma ar fi mai atenti si mai cumpatati cu alimentatia.
0
17-10-2012, ora 09:55
danutzu123
Nu este medic/terapeut
danutzu123
salut, adara si matrixradu, cum va mai simtiti? si ma bucur ca mai este cineva prezent pe aici :). Si eu sunt un vechi utilizator al acestui forum cu privire la helycobacter, eu am luat aproximativ 5 luni mastic gum + jarro dophilius dar din pacate nu am tinut regimul fara prajeli fara dulciuri si cred ca nu mi a trecut. De vreo saptamana nu am mai luat nici un medicament pt HP pt ca as vrea sa mi mai las putin organismul sa respire dupa atatea medicamente, mai ales ca acum iau antibiotic pt o infectie :( ( si chiar nu am ce alta varianta pt a o trata complet ). Urmeaza sa mi fac testul dupa ce termin cu antibiotic si daca nu va fi bine o sa incep o luna cu argila, dupa care mastic gum 2 cps / zi, golden seal 2 cps/zi si jarro 3 cps/ zi. si bineinteles regim :(
0
17-10-2012, ora 11:06
biulica
Nu este medic/terapeut
biulica
ieri am luat rezultatul la analize:dezastru
Anti tpo-- 467 cand valoarea maxima ar tr sa fie maxim 5, 61
CA 125-- 50 valoarea maxima 35
vsh 22-- valoarea maxima 20
fibrinigen 353-- valoarea maxima 350

in rest sunt in limite normale;daca se poate spune asa ceva dupa asemenea rezultate
doctorul de fam a zis ca este posibil sa fi dezvoltat o boala autoimuna si corpul in loc sa distruga microbii distruge anticorpii;
azi am programare la endocrinolog dar deja ma gandesc la ce e mai rau;

de dimineata m-am trezit cu o stare fooooooooooooooarte proasta : anxietate si greata ( si la miros mi se intoarce stomacul pe dos);am uitat sa va spun ca am si chist ovarian de 11 cm;
este de-a dreptul deprimant
deja nu ma mai pot concentra la fetita mea care mai are nevoie de mine cateodata pentru teme
sunt de-a dreptul disperata
o sa va tin la curent cu ce mi-a zis dr. endocrinolog

o zi buna!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

am inceput in aceasta dimineata sa iau argila algo dar doza de soc cate 200 grame la un borcan de 800 ml sa vedem cum o fi
0
17-10-2012, ora 11:53
biulica
Nu este medic/terapeut
biulica
.si da adara am gastrita cronica superficiala nespecifica asa scrie pe rezultatul la endoscopie;asta de acum 5 ani
acum nu mai am curaj sa fac;
numai cand ma gandesc la ea ma ia cu rau, aproape sa lesin
0
17-10-2012, ora 12:38
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Buna danutzu, imi pare rau ca si tu ai HP ca si noi, este foarte greu de eradicat, eu am facut tratament o luna si o saptamana cu mastic gum, miere de manuca 19+ si Monolaurin si cu regim fara zahar prajeli, fructe dulci, sau lactate, acum la doua luni am facut testul din nou si astept rezultatul pe vineri.Radu a facut si el oxiterapie cu hidrogen peroxide, si urmeaza ca si el sa-si faca testul.Acum sa vedem care din tratamente a dat rezultate.Numai cu ce spui tu ca ai luat nu o sa te vindeci, bacteria este foarte puternica si regimul este foarte important, bacteria asta se hraneste cu zahar si grasimi deci, nu-i mai da bacteriei sa manance.
Biulica nu ma pricep sa citesc analizele tale dar daca dr a zis asa inseamna ca stie el ce stie, Eu cred ca ar trebui sa rezolvi gastrita care o ai si chistul sa-l operezi, dar nu inainte de a-ti face o bipsie.Poate dupa ce rezolvi problemele astea iti revii la normal.Asa cum am zis eu intr-o alta postare, eu am anemie megaloblastica, si am gasit undeva ca s-ar putea sa fie de le HP, daca reusesc sa scap de bacterie s-ar putea ca sa imi revin la normal.Pe mine ma ia cu lesin cand ma gandesc la anevrismul care il am in interiorul unui rinichi malformat, e ca o bomba cu ceas, poate sparge oricand si daca se intampla, nu o sa am timp sa ajung la spital, in cateva minute sant gata.Stai linistita ca nu este asa grav, am vazut multe femei care s-au operat de chist fara probleme, iar cu gastrita ti-am zis o rezolvi in 3 saptamani cu Lansoprazole, Nu dispera, sant altii mult mai bolnavi decat noi care au cancer si le mai da cateva saptamani de trait, noi santem un caz fericit:-)Va pup XXX
0
17-10-2012, ora 20:52
biulica
Nu este medic/terapeut
biulica
asa cum am promis va scriu ce am facut la endocrinolog;
vestea buna: chiar daca rezultatul la anticorpi pentru tiroida este mare nu este nimic foarte grav pentru ca in rest celelalte analize pt tiroida sunt bune, este boala autoimuna dar care nu necesita tratament asa mi-a spus dr.dar tr sa fiu calma, sa nu ma supar sau stresez;usor de zis greu de facut si peste 6 luni din nou repetate analizele
vestea rea:chiar tr sa ma operez de chistul ovarian
uffffffffffffffffffffffffffffff va tr sa o fac si pe asta
sper ca dupa aceea totul va fi bine
totusi nu inteleg de unde starile astea pe care le am cateodata de greata;sa fie de la chist??????????????
nu cred;
oricum sanatate pe toata lumea...
0
19-10-2012, ora 18:43
adara
Nu este medic/terapeut
adara
fratilor cred ca e de rau.am sunat la clinica si mi-a spus sa ma prezint urgent la dr acum la 5.30.Ma duc si va spun ce am facut.Parerea mea ca HP-ul e tot acolo.sant pregatita pt vesti proaste.:-(
0
19-10-2012, ora 20:38
adara
Nu este medic/terapeut
adara
am fost la medic, vestea proasta este ca nu am scapat de helicobacter.Deci nu mai sfatuiesc pe nimeni sa faca tratamentul meu.Medicul mi-a dat sa iau amoxicilina 2X500mg dimineata si 2X500 seara, Lanosprazole 30mg dimineata 30mg seara si Claritromocin 500mg dimineata, 500mg seara..M-am hotarat sa ma apuc de tratamentul asta, stiu ca este groaznic dar o sa incercAm intrebat daca pot sa ma tratez in spital si a zis ca nu s-a mai pomenit ca sa fie tratat hp-ul in spital si am cerut sa-mi dea protectoare pt ficat si a zis ca protectoarele se dau doar cand am ficat failure adica ceva genul cand am ficatul terminat.L-am rugat sa-mi dea un probiotic mai puternic decat cele care se dau la farmacii fara reteta si a spus ca probioticele nu fac parte din medicina alopata ci din medicina naturista si el nu are cum sa-mi prescrie asa ceva, sa mananc iaurt dar numai dupa ce termin cu tratamentul.Am zis sa ma apuc de marti ca am un pic de treaba, dar o sa ma apuc din seara asta, incep sa iau dupa ce mananc.
Biulica stai linistita ca operatia nu este asa de grea, am prietene care s-au operat si sant bine, sant convinsa ca dupa operatie multe din simptomele care le ai acum, inclusiv boala autoimuna or sa dispara.Fi puternica si mergi inainte!Radu, sper ca tu sa rezolvi cu hidrogenul peroxide, eu am fost un pic dezamagita astazi, dar sincer ma asteptam la rezultatul asta, am fost un pic nelinistita ca m-a chemat de urgenta si credeam ca e ceva mai grav.Dar in fine asta e, va mai tin la curent, va pupicXXX
0
20-10-2012, ora 16:57
sandy bel
Nu este medic/terapeut
sandy bel
BUNA ADARA; BIULICA ETC::::::


Nu am mai intrat pe net o perioada ca nu am avut timp.
Adara draga imi pare foarte rau ca nu esti bine si mai ales ca tratamentul tau nu a dat nici un rezultat bun,.
Nu am vrut sa te dezamagesc dar eu am fost aproape 100/% SIGURA ca nu o sa te faci bine. Eu m-am convis cu toate tratamentele astea de pe net naturiste, ca nu au nici un rezultat. Si eu le-am incercat si degeaba.Asa cum am mai scris, toate sunt reclame pe banii nostri, si din pacate nu le verifica si nu le stopeaza nimeni. Asta e.
Eu sper ca nu mai am bacteria.SPER . Aceleasi antibiotice le-am luat si eu 8 zile, medicul mi-a prescris tratamentul ptr.7 zile dar de la farmacie mi-a dat medicamentele ptr.8 zile asa le-am cerut. La noi in Romania se mai poate lua si fara reteta daca ai cunostinte si relatii. Trebuie sa bei foarte multa apa in timpul tratamentului, si multe ceaiuri ptr. rinichi ca altfel se distrug de la asa multe antibiotice deodata. Adara iti doresc sanatate si nu dispera ca daca nu te stresezi din cauza bolii, o sa te faci bine.Eu am avut o cunostinta, cu ficatul PRAF si a fost nevoita sa faca acest tratament SOC cu mai multe antibiotice, si a rezistat pentru ca este o fire foarte vesela, gandeste tot timpul pozitiv, si nu zice niciodata ca este bolnava ci dinpotriva zambeste tot timpul si se bucura de tot ce este in jurul ei. Din pacate trebuie sa recunosc., ca eu nu reusesc sa fiu asa pozitiva oricat ma straduiesc.
PTR. BIULICA:
Eu m-am chinuit aproape 30 ani cu tot felul de chisturi la ovare, o tumoara pe vezica, fibroame la uter si multe alte afectiuni de acest fel, le-am tratat cu tot felul de prostii sa zic asa, ca mi-a fost frica de operatie, si nici un rezultat. De curand de 6 luni, m-am operat le-am scos pe toate afara, si sunt cea mai fericita din lume nu ma mai doare nimic si ma simt foarte bine. Daca mai stateam cateva luni, aveam un cancer de toata frumusetea dar mi-a dat D-zeu un moment de intelepciune si curaj, si m-am hotarat sa ma operez ca asa nu mai puteam trai si uite acuma cum am scris sunt ffff fericita. Operatia nu este grea de loc la tine e mai simplu ca ai numai niste chisturi, iti scoate ovarele in cateva minute, si gata te refaci foarte repede.nu este complicat absolut de loc. Frica este mai mare decat restul.
Iti doresc numai bine, si sa nu-ti fie frica ca nu este greu deloc.
Hai ca iara am scris mult.
Va imbratisez pe toti si sa auzim numai de bine.
Sanda
0
21-10-2012, ora 21:37
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Dragii mei, am vesti bune!Am inceput tratamentul de Vineri seara, astazi e Duminica si...nimic, nu ma doare stomacul, nu ma doare ficatul, nu ma dor rinichii, lucrez, si nu am nici-o problema, decat ca am gura amara.Dar, atentie tin regimul care l-am tinut inainte cand am luat tratamentul naturist, adica, dimineata un ou fiert, terci de ovaz si coacaze, iau Lansoprazolul 30mg dupa o jumatate de ora mananc, si iau antibioticele, imi fac o cana mare de ceai de coada sorecelului, care o beau in timpul zilei.La pranz, iau un probiotic 10 billion si mananc salmon pe gratar cu un cartof copt, seara, iau Lansoprazolul si la o jumatate de ora mananc pui la gratar cu cartof copt, dupa care iau antibioticele.Stau si ma gandesc am luat de Vineri seara si pana astazi 6.000mg de antibiotic cu seara asta 9.000mg si nu am niciun simptom, nici-o durere, nici-o ameteala.Ficatul trebuia sa raspunda in primul rand.Inainte daca luam 250mg de amoxicilina imediat ma durea ficatul.Am o singura explicatie, ori dieta ma ajuta, cu toate ca nu vad cum m-ar ajuta la ficat dat fiind faptul ca sant chimicale si toxice in cantitate asa mare, sau m-am mai gandit la ceva, cum ca tratamentul care l-am facut anterior cu Monolaurin, scrie pe net ca omoara virusul hepatitei C, a omorat virusul care il aveam in ficat, iar ficatul s-a refacut.alta explicatie nu am decat ca mi s-au format anticorpi si ca organismul a inceput sa produca Interferon si se apara singur.Trebuie sa ma uit pe niste hartii sa vad cand trebuie sa imi mai fac analizele pt ficat.Parca mi s-a limpezit capul.Am nevoie de odihna, aseara m-am culcat pe la ora 2 si m-am trezit devreme, pe la 7 si de dimineata m-am simtit un pic obosita, dar am dormit mai tarziu doar o jumatate de ora, ca mi-a sunat telefonul si nu am mai putut dormi, si m-am trezit fresh.Daca ma ajuta Dumnezeu, mai am pana Vineri dimineata de luat si scap.Vreau sa mai tin regimul si dupa tratament, si ii dau cu iaurturi si probiotice vreo luna, dupa care introduc incet, incet mancare normala, sa vad ce se intampla.Am citit undeva despre antibiotice, ce sa faci si ce sa nu faci cand iei antibiotice.Aici era vorba despre niste antibiotice mai speciale pt diferite boli.am aici linkul:------------*
Sanda imi pare rau, prin ce ai trecut, esti tare, daca ai avut curajul sa treci prin asa ceva.Eu am bomba cu ceas anevrismul de care sufar si care trebuie sa-l operez, trebuie sa dau rinichiul afara, si sant stresata de cate ori imi creste tensiunea ca nu cumva sa sparga.Sincer, as fi vrut sa ma operez acuma dar ei nu vor, asteapta sa se faca mai mare de 2, 5 cm, acum am 2, 1cm.
Biulica am vazut la tv, ca Adriana Bahmuteanu s-a operat de ceva asemanator, la o clinica din Bucuresti, cauta pe net si vezi despre ce este vorba, de fapt nici u a operat-o, la mana i-a pus ceva, nu stiu ce, si chistul sau fibromul, nu stiu ce era deja a dat inapoi.Este o procedura neinvaziva, si am inteles ca nu costa mult.Poti sa-i lasi un mesaj pe facebook si sa o intrebi ca iti spune despre ce este vorba.
Radu, tu cum mai esti?
Va las, va doresc multa sanatate si tineti-mi pumnii in urmatoarele zile, sa fiu tot asa sa pot termina tratamentul.Va pupicXXX

(*modificat de admin)
0
22-10-2012, ora 09:40
matrixradu
Nu este medic/terapeut
matrixradu
Adara, in perioada oricarui tratament pe care l-am urmat (naturist sau chimic), m-am simitit bine si nu mai m-a durut nimic. Important e rezultatul final, dupa ce se termina tratamentul.
Din cate am inteles exista o schema de tratament chimic din cele 4, care are efect asupra HP.

In opinia mea, chimicalele sunt bune pentru o problema grava care trebuie rezolvat urgent.
Teoria cretina de 'a lupta pentru pace' pe care o vehiculeaza in mod inconstient medicii nostrii clasici, ma lasa rece. E ca si cum ai da bomba de la Hiroshima in trupul tau. Normal ca va ucide boala dar odata cu ea vor fi afectate toate organele.
Adara, tu te simti bine de la pansamentul gastric. Cu cat acesta e mai puternic cu atat efectul antibioticului e mai mic. Daca tot arunci bombita chimica macar fa-o total, fara pansamente gastrice care nu fac decat sa suspende temporar durerile.

Deocamdata prefer ceva naturist chiar daca da lent roade, dar macar nu-mi afecteaza organele vitale.
In caz ca nu m-am vindecat o sa mai incerc si alte variante naturiste.
Maine dimineata, marti, voi face testul HP. Iar poimaine o sa am rezultatul.

Va imbratisez cu drag, ne auzim.
0
22-10-2012, ora 12:12
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Buna Radu, fi atent ca Lansoprazolul nu e pansament gastric, este antiacid.In momentul cand iei mii de mg de antibiotic, faci acid reflux, si de-aia ti se face rau.Dr-a mea din tara vara asta cand am fost la ea mi-a dat acelasi tratament dar in loc de Lansoprazole, mi-a dat Nexium, dar nu le-am luat stiind cum stau cu ficatul.Eu incerc tratamente naturiste de vreo 4 ani, fara niciun rezultat, am cheltuit o gramada de bani, si in tot acest timp, mi-a fost rau sa mor.Mi-am lasat serviciul pt ca imi era rau tot timpul, si mi-am deschis propria afacere sa lucrez de acasa.Nu am mai socializat cu prietenii, pe aici se strang cateodata romanii si mai sarbatoresc cate ceva, eu nu am putut sa particip niciodata, ma simt oribil pt ca oamenii ma privesc intr-o alta lumina, or fi crezand ca sant o ciudata.Aici unde locuiesc este foarte frumos, e frumos sa te plimbi, sa iesi la cumparaturi, etc, eu n-am mai iesit din casa decat la supermarket pt cumparaturile saptamanale, si atunci cand ajungeam la casa sa platesc, simteam ca ma prabusesc acolo.Am plecat in cateva comcedii, dar pozele cu care am venit de acolo, indica o persoana fericita, adevarul este ca am zambit tot timpul pt pozeun zambet fortat, de altfel eu nu ma simteam bine deloc, m-am dus mai mult pt sotul meu, daca era din partea mea, nu m-as fi dus pt ca imi era rau pe avion, ce sa mai, peste tot pe unde mergeam imi era rau.Anu trecut cand am fost m-am dus la plaja in rest am stat in camera de hotel.In casa imi faceam absolut toate treburile in 2-3 ore acum am ajuns sa le fac in zile intregi.Gradina mea e in paragina, pt ca nu am energie sa fac ceva.Sa nu-ti mai spun de probleme cu alimentatia, intoleranta la fel de fel de mancaruri., am ajuns de nenumarate ori cu salvarea la spital, d cate ori imi faceau analizele imi spuneau ca nu am nimica, in afara de HP, iar hepatita ziceau ca am virus nedetectabil.Prima data cand am incercat sa iau antibiotice acum vreo 3 ani jumate-4 am ajuns cu tahicardie la spital dupa 2 zile de tratament.M-au tinut peste noapte acolo, si au vrut sa ma interneze, iar eu am refuzat, pt ca imi era frica de spitalele lor, era o forfota acolo care ma scotea din minti, devenisem, foarte iritata la orice.Gandeste-te cat de rezistenta este bacteria asta, daca trebuie sa faci coktail de antibiotice ca sa o distruga, si d multe ori nu o distruge, apai ce sa faca produsele naturiste?ca alea sant degeaba, Poate hidrogen peroxide sa aiba efect, dar de restul ma indoiesc.Eu cred ca secretul consta in alimentatie cand iei tratamentul cu antibiotice.Sa nu atingi de zahar in timpul tratamentului, ca sa hranesti bacteria sau candida, sa mananci fara gluten fara lactate de niciun fel, si fara fructe dulci.Lichide multe si mancare usoara, peste, pui..si cate un ou pe zi, vegetale la aburi sau cartof copt.Daca tratamentul care l-am facut acum nu da rezultate, acum am curajul sa fac si tratamentul cu 4 antibiotice, chiar sant hotarata sa scap de aceasta nenorocita de bacterie, orri ea, ori eu, amandoua nu putem trai in acelasi corp:-))
Sanda vreau sa te intreb, daca tu cand ai facut tratamentul cu antibioticele astea ca mine, daca ai avut vreo problema, durere, sau vreun discomfort daca ti-a fost greu cand l-ai luat, pt ca eu ma simt bine, si nu imi vine sa cred ca nu am nici cea mai mica problema, sa nu-mi fie de deochi:-)
, Radu iti urez sa ai vesti bune maine.Pupici!
0
22-10-2012, ora 13:10
matrixradu
Nu este medic/terapeut
matrixradu
Ziceam ca am inteles ca sunt 4 scheme (tratamente) de antibiotice si ca una din ele ar anihila bacteria. DIn cate am inteles se porneste de la cea mai slaba pana la cea mai puternica reteta. Deci daca nu reusesti la asta pe care o urmezi acum, sa nu disperi ca mai sunt inca 2 retete.
Cat despre alimentatie ai mare dreptate, fara regim e foarte greu sa distrugi bacteria. Dar singurul aliment care m-a ajutat sa pot dormi noaptea e laptele. Pana l-am descoperit trebuia sa dorm oblic fata de orizontala altfel imi venea acidul in partea superioara a stomacului si nu mai puteam dormi. Era ca un cosmar. Acum dupa terapia cu perhidrol nu mai am problema asta.. Dar totusi nu am scapat complet de arsuri daca sunt foarte obosit, daca mananc mult seara sau daca ma supar.
Dar sa vad rezultatul mai intai ca sa stiu sigur daca perhidroul a distrus bacteria de tot sau doar a diminuat-o.

http://www.ifamilia.ro/sanatate/regimul-alimentar-pentru-eradicarea-bacteriei-helicobacter-pylori
...deci lapte ai voie.
Adaugă un comentariu / răspuns
3188 comentarii 1 2 ..... 747576 ..... 106 107 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.