helicobacter pylori

3188 comentarii 1 2 ..... 676869 ..... 106 107 Înainte ›
0
14-02-2011, ora 11:52
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
Buna Lucia.Sa ne tii la curent cu evolutia starii tale de sanatate.Sunt foarte curioasa daca tu dupa tratamentul cu antibiotice o sa te simti bine si daca chiar o sa scapi de bacterie fara sa incepi sa ai de acuma inainte alte simptome neplacute pe care poate nu le aveai inainte.Multa sanatate
0
16-02-2011, ora 14:34
nicu24
Nu este medic/terapeut
nicu24
buna tuturor!
sunt la al 3 -lea tratament cu antibiotice esuat pentru helicobacter, ultimul l-am terminat in ianuarie: metronidazol 500mg-3/zi, tetraciclina cate 2*250mg la fiecare 4 ore, nexium 40 mg 1/zi si De Nol 3/zi. Nu mi-au fost prescrise amoxicilina si caritromicina pentru ca le luasem inainte si esuase terapia. Valoarea HP antigen scaun inainte de tratament a fost de 15.57( mai mare de 1.10 e pozitiv) si la 6 saptamani dupa tratament de 14.30, deci o diferenta insignifianta. Am stiut imediat dupa ce am terminat tratamentul ca esuase pt ca bacteria imi provoaca si halena( nu am absolut nicio carie sau afectiune dentara, limba mi-e curata).
Halena a disparut complet pe durata terapiei si a reaparut cam la o zi-doua dupa ultimele doze de antibiotice, deci dispun de acest detector natural pentru HP si nu mai trebuie sa fac neaparat teste.Cand dispare halena stiu ca a disparut si HP. Probabil nu sunt singurul caz de infectie HP rezistenta la antibiotice, dar nu-mi dau seama cum as putea scapa. Am luat multe suplimente nutritive in timpul curei cu antibiotice, ca adjuvante: mastic gum, sulforaphane, colostrum, lactoferina, sofran( turmeric) si cayenne si am respectat restrictiile alimentare( fara prajeli, citrice, paine sau produse de patiserie, nimic ce contine zahar- nici macar fructe sau miere, etc, etc).
Ma gandesc sa fac o gastroscopie( +biopsie) doar daca se poate obtine o antibiograma pentru cultura HP cum am citit pe sfatul medicului: "in cazuri foarte rare biopsia poate fi plasata intr-un recipient care stimuleaza cresterea lui H.pylori, acest lucru purtand numele de cultura H.pylori. In cazul in care bacteria creste la nivelul culturii, se poate determina sensibilitatea bacteriei la antibiotice." Nu mai vreau sa iau antibiotice orbeste pt ca imi distrug sanatatea, cat a mai ramas din ea.Am sunat la bioclinica si mi-au spus ca nu se face cultura cu antibiograma pentru HP din biopsie, se poate doar confirma sau infirma prezenta bacteriei.
Stiti ceva despre asa ceva? Se poate face undeva in Romania Cultura HP din biopsie cu o eventuala antibiograma?
0
16-02-2011, ora 22:41
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
Buna seara.

Nu vreau sa credeti sa sunt pesimista sau rautacioasa dar eu una am ajuns la concluzia ca bacteria asta nu trece nu ANTIBIOTICE.

Eu am facut o singura data tratamentul cu antibiotice si trebuie sa recunosc ca dupa ce am terminat tratamentul ma simteam mai rau decat inainte sa il incep...si o buna perioada de timp m-am simtit asa pentru ca stomacul meu a fost afectat de medicamente.

Pun pariu ca nu v-a recomandat nimeni sa luati ceva gen BIOTICS pentru a nu fii afectat stomacul (nici mie nu mi s-a recomadat de aia zic.)


O seara buna
0
16-02-2011, ora 23:05
nicu24
Nu este medic/terapeut
nicu24
Biotics este pistol cu apa, are doar 1 miliard de bacterii pe capsula, sunt unele studii care au dovedit ca dozele terapeutice de bacterii probiotice incep de la 4 miliarde in sus. Eu am luat de pe la jumatatea curei cu antibiotice un probiotic foarte eficient, produs in SUA, Healthy Origins Probiotics care are 30 mld. de bacterii/ capsula si 8 tulpini diferite nu doar 2 ca Biotics. L-am luat cam la o distanta de 4 ore de ultima doza de antibiotice pentru ca daca sunt luate in acelasi timp bacteriile pozitive sunt omorate de antibiotice si nu isi au rostul.
De altfel, probioticele pot preveni infectia cu HP dar daca infectia e deja instalata nu mai pot face altceva decat sa mentina flora intestinala in timpul sau dupa curele de antibiotice.
0
16-02-2011, ora 23:15
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
Si cum anume ti ai procurat Healthy Origins Probiotics? Sau poate se gaseste si aici.
0
17-02-2011, ora 16:52
nicu24
Nu este medic/terapeut
nicu24
buna,
mi-am luat probioticul, si nu numai, de pe iherb.com. E un magazin online de suplimente nutritive din SUA, au niste preturi foarte bune. Avantajul mai consta si in faptul ca platesti doar 4$ transportul prin posta( international airmail) iar dezavantajul e ca astepti cam 2-3 saptamani pana ajung produsele, dar pentru mine merita asteptarea. Au si un program de recompense, la prima comanda ai reducere de 5$( deci ti-ai putea asigura transportul gratuit si iti mai ramane 1$) daca introduci codul de referinta a celui care ti-a recomandat iherb, -*


(*modificat de administrator)
0
17-02-2011, ora 17:15
nicu24
Nu este medic/terapeut
nicu24
am uitat sa mentionez, eu recomand un probiotic puternic doar in timpul unei cure cu antibiotice sau imediat dupa, pt refacerea florei intestinale, in astfel de cazuri isi are utilitatea. Eu nu am avut efecte secundare de la antibiotice tocmai pt ca luam probiticul.Insa la o saptamana dupa terapie probioticul mi-a provocat constipatie, probabil din cauza ca flora intestinala era deja refacuta iar suplimentarea cu o doza asa de mare de bacterii a dus la un dezechilibru( excessive drainage syndrome). De altfel printre efectele adverse ale probioticelor se numara constipatia si flatulenta. Asa ca pe termen lung nu se justifica suplimentarea cu doze mari de probiotice, doar in perioadele in care aparatul digestiv e supus stresului si toxicitatii curelor cu antibiotice.
0
17-02-2011, ora 18:27
carmiv
Nu este medic/terapeut
carmiv
Vai nicu24 mi-ai dat o veste tare proasta!!!sunt la a parta zi de antibiotice din a doua varianta de tratament in cazul esecului triplei terapii si eram mai mult ca sigura ca imi va trece!asa cel putin mi-a garantat medicul meu.Poate la mine nu-i chiar asa de rezisenta bacteria si am mai mult noroc..Pana in prezent simptomele nu s-au meliorat.La mine se manifesta cu eructatii, gaze.
Tu ai facut gastoscopie?In afara halenei mai ai si alte simptome?Ti-a iesit vreodata analiza negativa decand stii de HP?Eu am scapat vreo cateva luni de ea si din pacate m-am reinfectat.Se spune ca sansele sunt destul de mari sa te reinfectezi in primii doi ani si ca atunci poti sa repeti primul tratament, dar eu m-am reinfectat de la mama mea care facuse primul tratament dar la care nu a avut succes, asa ca era mai sigur acum sa incerc a doua varinata de terapie...
Si eu am inceput de ieri sa iau enterolactis si e logic ce spui tu sa se ia la un interval de cateva ore intre antibiotice numai nu reusesc decat la 2 ore caci eu la 6 ore iau tetracilina de 4 ori pe zi.
Te-a durut capul sau ai avut alte siptome, pe perioada tratamentului'?Efecte negative?
Altceva ce tetraciclina ai luat? Cea de la Antibiotica?Eu am avut okazia sa-mi cumpar din Germania caci daca tot e sa iau antibiotice iau ce-i mai bun posibil.
As lua si nistatin dar mi-e frica caci deja sunt asa de ulte antibiotice numai ca am deja limba cam incarcata..
0
17-02-2011, ora 19:54
nicu24
Nu este medic/terapeut
nicu24
buna carmiv,
fii optimista, nu suntem toti la fel, sunt sanse mari ca helicobacterul tau sa nu fie rezistent la antibiotice.
Sper sa te incadrezi in cei 80% care scapa de el dupa antibiotice, sansele de a eradica infectia cresc foarte mult daca nu ai luat alte tratamente cu antibiotice de cand ai infectia - chiar si pentru alte infectii decat HP; de ex daca ai luat amoxicilina pentru o infectie dentara si aveai deja HP e posibil ca microbul sa fi dezvoltat rezistenta la amoxicilina in urma unei mutatii genetice spontane( isi schimba dintr-o data ADN-ul) - cum se intampla uneori cu bacteria asta nenorocita si cu alte superbacterii rezistente la antibiotice.
Inca nu am facut gastroscopie, as vrea sa fac doar daca mi se poate preleva o biopsie care mai apoi sa fie testata pentru cultura HP si sensibilitate la antibiotice, ca sa nu mai iau tone de antibiotice orbeste. Saptamana viitoare merg la gastroenterolog special ca sa intreb de asta, dar sincer nu cred ca se face asa ceva, cel putin nu la noi in tara, am intrebat pe la laboratoare.
Mie nu mi-a iesit niciodata negativ HP si toate testele au fost antigen HP din scaun, este cel mai concludent test dupa biopsie. In afara de halena am si eu eructatii( chiar si dupa un pahar cu apa stomacul mi se umfla cu aer ca un balon), senzatie de greata dupa masa, uneori simt intepaturi dar sunt trecatoare, plus ca stomacul mi-e permanent inflamat, umflat ca un balon, cum spuneam. Nu am arsuri sau dureri in afara de acele intepaturi, cel mai probabil in cazul meu HP nu a provocat ulcer, cel putin nu inca. Efecte negative nu am avut in timpul tratamentului, cred ca probioticul si-a facut datoria, sper sa nu ai nici tu. In privinta tetraciclinei, am luat romanesti. Nu vreau sa fiu carcotas, dar nu cred ca exista vreo diferenta semnificativa intre cele romanesti si cele nemtesti, antibioticele de la Iasi sunt de calitate, americanii importa anual antibiotice romanesti in valoare de milioane de dolari, asta in conditiile in care FDA are cele mai stricte reguli de siguranta si calitate pt produsele farmaceutice ce patrund pe piata americana.
Cred ca e foarte bine sa iei nistatin si enterolactis( pare un probiotic bun, mai ales cel la pliculete), de fapt chiar indispensabil, altfel e posibil sa ai probleme cu candida, mai ales daca ai de urmat 14 zile de tratament, cum am avut eu.Sfatul meu e sa incerci sa mananci cat mai mult broccoli, usturoi si ardei iute( contine capsaicina care ucide bacteria in vitro); regimul alimentar nu trebuie sa fie chiar extrem, dar trebuie neaparat sa eviti zaharul( e o sursa de energie pentru orice bacterie sau fungi), amidonul-paine, cartofi, prajelile, acidulatele, etc.
In plus, ce am incercat si eu, fara succes, e sa suplimentez cu megadoze de vitamina C. Intr-un studiu pe pacienti infectati cu HP, o doza zilnica de 5 grame de vitamina C a eradicat bacteria in 30% din pacienti, ceea ce pare promitator, mai ales ca vitamina C, fiind hidrosolubila, nu face rau organismului chiar si in doze foarte mari. Eu luasem 2 grame de Cetebe zilnic pe durata tratamentului.
E adevarat ca daca ai un membru de familie infectat cu HP se complica treburile, la fel e si la mine, dar am intalnit si cazuri sot-sotie in care sotia nu avea si sotul ba, deci depinde de sistemul imunitar al fiecaruia. Totusi cei care avem infectia de mult timp avem si sisteme imunitare compromise, deci are logica sa te reinfectezi de la un membru al familiei, presuspun ca ar fi bine sa urmeze si persoana respectiva terapia cu antibiotice.
Iti urez mult succes cu tratamentul tau si fii optimista!
O seara buna!
0
17-02-2011, ora 23:33
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
Buna Nicu.Ti am trimis un mesaj privat.
0
18-02-2011, ora 12:48
carmiv
Nu este medic/terapeut
carmiv
Apropo cum se citeste un mesaj privat(stiu ca a mai intrebat cineva dar nu am retinut).De scris stiu cum se scrie.Ms!

Nicu cam aceleasi simptome le am si eu mai putin halena.Am facut deja 2 gastroscopii si nu am nimic nici macar gastrita.Poate unii care nu cunosc aceste simptome se intreaba de ce vreau neaparat sa scap de bacterie.Doar cei ce trec prin asa ceva stiu ce mult poate sa-ti influenteze calitatea vietii.
Incerc sa fiu optimista dar sunt deja la a 5 -a zi de antibiotice si chiar mi s-au agravat simptomele.Am aer in stomac cum spui si tu si de la o gura de apa.
Ceea ce avem noi se numeste dispepsie si la un procent destul de mare dupa eradicarea bacteriei dispar si simptomele.
Nu prea am luat multe antibiotice pana acum doar strictul necesar, numai cum acum stiu ca m-am reinfectat cu o tulpina destul de rezistenta si vad ca nu mi se amelioreza simptomele nu mai sunt asa de optimista.
La tine pe perioada tratamentului nu s-au mai manifestat aceste eructatii?
Sotul meu are un alt sistem imunitar.I-a iesit acum la analize( si eu tot numai din scaun am facut acesta analiza si am incredere numai in Bioclinica) valoarea 1, 25u.Dar chair daca este asa de mica tot o sa se trateze caci mie mi-a spus profesorul Sporea ca teoretic conteaza ce valaore ai dar practic nu.Eu ultima oara am avut-o destul de mica 2, 3 u.Dar acum un an si jumatate cand am inceput sa am siptome am avut valoarea 33 u!O alta problema majora a mea este ca si fiul meu o are si incepe sa aibe si el siptome!Si nu mai pot sa-l mai tratez cativa ani caci este in crestere si tratamentul este prea puternic.

Dupa cele scrise de tine vad ca esti destul de documentat in privinta HP-ului.In ultimul timp am fost nevoita sa ma informez si eu si am postat tot ce am gasit eu ca ar fi de folos pentru a ajuta la eradicarea bacteriei.
Ai dreptate ce spui cu usturoiul, numai ca au nu pot sa mananc caci i se agraveaza foarte mult simptomele!Apreciez totusi orice sfat care ar putea sa ma ajute cumva.

Ultima oara cand am facut gastroscopia am vrut si eu sa-mi fac biopsie dar nu se face la noi in tara.
0
26-02-2011, ora 00:34
emvi
Nu este medic/terapeut
emvi
La analize mi-a iesit o valoare f mare hp: 229.7 in sange. Ar trebui sa incep tripla terapie, dar mi-e si frica dupa ce am citit ce reactii apar in urma ei. In schimb sunt curioasa daca stie cineva ceva despre efectele mierii de Manuka sau a altor tratamente naturiste asupra acestei bacterii.
0
16-03-2011, ora 11:56
sevenx
Nu este medic/terapeut
sevenx
M-am capatat si eu cu un H.Pilory detectat prin antigen sange in decembrie.
Ma luat 5 saptamni argila Bocan, apoi 3 sapatamani Nikvorm iar acum de 2 saptamni gel de aloe vera + tinctura propolis. In urma cu o saptamana am facut o endoscopie cu biopsie si.J.Pylori e bine mersi in stomacul meu.Mia mult lucreaza si la o gastrita in forma usoara.
Oare ce mai e de facut? Sa trec pe antibiotice?
0
16-03-2011, ora 15:57
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,
ma bucur ca, toate ati ajuns la concluzia pe care, am scris-o -prima- inca de cand, ai pus intrebarea?
Precizare:
-pt. cele 3 antibiotice trebuie sa mananci mult inainte de-a le lua si peste zi cam 2 l/apa;
- una aveti deja vaginita: Nu v-am scris ??? ca, pe perioada tratamentului cu antibiotice ORICAND IN VIATA se ia in paralel si NISTATIN /tablete cate 1 dim si una seara.pt. a preveni o ciuperca d.p.d.v. ginecologic..si iata ca, deja, una are aceste simptome;
- am mai precizat ca, dupa ce luati antibiotice, cam 2-3 ore sa stati la orizontala (in sau pe pat)..sau daca munciti sau/si mergeti la scoala, macar 1/2 ora...si, veti vedea cum suportati :ametelile, greata, uneori dureri de cap..etc...
- nu trebuia intrerupt metronidazol...chiar daca, o perioada mai da aceste simptome...;
- simptomele nu sunt de la vreme sau ca "asa are toata lumea"...astea sunt, putintica rabdare si..veti scapa de H.P...
- dupa o luna se verifica, DAR doar in fecale...analiza din sange nu este concludenta.

Sanatate si s-auzim de bine.
O primavara frumoasa sa aveti!
0
26-03-2011, ora 00:20
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
Buna tuturor.Cum va mai simtiti? Jaquie ce mai faci cum mai esti? Nu am mai vb de un car de timp cu tine....Eu...eu cred ca mai am putin si fac ulcer...Simpomele sunt..ca la carte Nu stiu ce sa mai fac...Te pup
0
06-04-2011, ora 20:06
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Salutare tuturor!
Buna si tie Melania! Eu ce sa fac, sunt bine dar super ocupata.De cand merge fetita la scoala, nu mai am timp aproape deloc :). Intr-adevar nu am mai vorbit de f mult timp, sper sa ne sincronizam intr-o zi pe mess sa mai vb si noi ca fetele :P.
Pai cum sa faci ulcer fata? Ca te vindecasei parca...
0
06-04-2011, ora 20:06
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Pupici cu sclipici! :-* :-* :-*
0
18-04-2011, ora 20:14
valentin1
Nu este medic/terapeut
valentin1
Salutare tuturor! Am decis sa va spun si eu povestea mea, poate aveti sfaturi utile pentru mine.
Totul a inceput acum aproximativ acum un an, cand am inceput sa resimt o usoara jena in epigastrul drept.La analize am descoperit o fiere lenesa, "cu mal".Un medic mi-a recomandat sa fac o cura de grapefruit pe stomacul gol, ceea ce am si facut, ocazie cu care mi-am dat peste cap (va dati seama ce aciditate provocam)stomacul si cred ca am reusit sa activez si helicobacter. In plus sunt si fumator si a contribuit si chestia asta la agravarea simptomelor mele. Mi s-a prescris tratament cu amoxicilina+claritromicina+esomeprazol contra helicobacterului depistat-clinica nu mi-a dat si valorile-(intre timp ma simteam mai rau, dureri stomacale, balonare, usoare senzatii de greata).Am urmat tratamentul, pe perioada de 14 zile m-am simtit excelent pe perioada acestuia, insa dupa problemele au revenit, ba chiar s-au accentuat.La 2 luni am repetat testul de hp din fecale, mi-a iesit pozitiv+un parazit numit blastocystis hominis(userul gaviota am vazut ca are probleme similare).Normal ca nu mi-a spus nimeni sa iau ceva pt a impiedica distrugerea florei intestinale, medicamente gen Biotics, etc. si deci mi-am distrus flora intestinala., in plus cred ca am facut si o frumusete de candida de la antibiotice(limba incarcata, alba, crapaturi in coltul gurii, etc).Senzatia de balonare mi s-a accentuat, am eructatii ffff multe, si daca iau o gura de apa ragai, pur si simplu elimin aer din stomac si intestine pe gura, durerea in partea dreapta persista(eu cred ca exista ceva probleme la nivelul duodenului).
Astfel ca acum nu stiu ce sa fac, in curand fac o endoscopie, as incerca schema cu 4 medicamente(de nol+tetraciclina+metronidazol+omeprazol) dar mi-e cam teama, avand in vedere cum ma simt dupa primul tratament.
S-a vindecat cineva cu Sulforafan?Ce pot face impotriva candida si impotriva blastocystis hominis?(asta din urma am inteles ca se trateaza cu metronidazol).Ce ma sfatuiti, ca deja m-am speriat de eructatiile astea permanente, de balonarea persistenta si de bolboroselile din stomac?
0
18-04-2011, ora 22:35
carmiv
Nu este medic/terapeut
carmiv
Imi para rau pentru tine Valentin!Unii dintre noi te inteleg perfect, pentru ca au trecut sau mai trec inca prin aproximativ aceleasi simptome.
Eu am avut dupa primul tratament ce l-ai facut si tu rezultatul la analiza HP negativ, dupa care la vreo 5 luni iar mi s-a pozitivat.Nu stiu cum, reinfectare sau s-a inmultit din nou bestia.
Am facut al doilea tratament (citeste mai sus) si acum la o luna si jumatate am facut analiza si-i negativ HP.Nu prea ma bucur caci tot mai am simptome, nu ca inainte dar eructatiile astea sunt mai tot timpul prezente si dupa apa..sunt insa in numar mult mai mic.Medicul mi-a spus ca-i psihic...bineiteles ca nu cred asta, caci baiatul meu care-i micut are aceleasi siptome..si ce probleme psihice are el?Si lui i-au iesit acum analizele negative...
Nici nu stiu ce sfat sa-ti dau...ca si eu am nevoie.Merita sa faci al doilea tratament, daca am sti sigur ca asta este problema...Si eu m-am ales cu candida si crapaturi pe limba(medicul mi-a spus ac daca a ajuns pe limba am si pe tractul digestiv) dar nu le mai bag de seama ca am dezvoltat si o anxietate care poate da organismul de tot peste cap.!!(ai grija si la asta)
ce analize ai facut pentru depistarea acelui parazit?ca m-am gandit si la asta, dar la cele uzuale din scaun nu ne-a iesit nimic.
Al doilea tratament in cazul esuarii primului este cu metronidazol asa ca ai impusca doi iepuri deodata.Stiu destule persoane care nu au scapat de HP decat dupa al doilea tratament.Numai sa lasi cateva luni sa treaca intre ele.Si sa iei ceva pentru refacerea florei inclusiv pentru candida.
Tu ai avut candida si inainte?Poate fi si asta ce provoaca simptomele noastre?
Multa sanatate si incearca sa gandesti pozitiv ca sigur ajuta!
0
18-04-2011, ora 23:09
carmiv
Nu este medic/terapeut
carmiv
am recitti ce ai scris.Exact aceleasi siptome am si eu.Identic a inceput si la mine povestea acum un an si jumatate, cu dureri in partea dreapta etc.
Eu incep sa cred ca nu-i HP de vina.Sa-ti spun de ce:99% stiu de la cine m-am infectat.Persoana a locuit cu noi cateva luni si la scurt timp au inceput simptomele.Iar acea persoana are fiarea scoasa si cam aceleasi sipmtome, plus ulcer duoadenal( e in varsta si ia multe medicamente probabil de aia).Am crezut ca sigur are HP si ca asta e inamicul, dar la analizele din sange i-a iesit HP negativ!!!!
Poate fi oare altceva?
0
19-04-2011, ora 00:21
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
Buna tuturor.Buna CarmiV draga mea nu am mai vb demult.Buna Valentin.

Un prim sfat daca se poate.Am citit de cand am si eu probleme cu stomacul, zeci daca nu sute de mesaje cu astfel de probleme si un singur raspuns am: Bacteria asta nu trece cu Antibiotice oameni buni !!!!! Antibioticele ptr eradiarea HP sunt criminale !!! Regret si in ziua de astazi ca am facut si eu tratamentul cu antibiotice pentru HP...Dar de unde era sa stiu ce si cum...abia apoi m-am dezmeticit si eu cum sta treaba..dar era prea tarziu, nici BIOTICS nu mi s-a recomandat...OFFFF...Eu sunt de parere ca tot homeopatia sau naturistele sunt scaparea...Cum mi-a spus si mie cineva : In prezent, orice gastroenterolog decent si la zi cu niste studii va recunoaste ca schemele cu antibiotice au o rata de insucces de 80% daca tirul e mare si nu fac decat sa faca insensibil HP.

Am o prietena foarte buna care acum este internata la Medicala 3 din Cluj Napoca pentru imvestigatii la stomac.Avea si ea draga de ea dureri cam mari de stomac.
I au facut endoscopie, si ghiciti ce? S-a crucit toata lumea de ce i-a spus doctorul.I-au facut si analiza pentru HP, i-a iesit NEGATIV, dar pe buletinul de analize scria pozitiv si i-au dat antibiotice pentru ca au presupus ca totusi are acele simptome de la bacterie si sa fie siguri. :)) Daca o lasa acasa nu ii mai prescriau tratamentul cu antibiotice, dar pentru ca era internata trebuiau sa justifice cumva prezenta ei acolo.

Am primit si eu o reteta si o dat mai departe, chiar maine mi-o prepar:

Se ia un sfert de litru de ulei de floarea-soarelui care se amesteca cu 250 g miere poliflora, cu 250 ml tuica (de prune - ar fi ideal) si cu 250 ml ceai concentrat de sunatoare. Ceaiul de sunatoare se prepara astfel: intr-o jumatate de litru de apa se pun doi pumni de floare de sunatoare (pojarnita) uscata si se fierbe pana cand scade la jumatate. Se obtin astfel 250 ml ceai concentrat. Se amesteca cele 4 componente si se obtine 1 l de emulsie. Se agita bine si se pune sticla la macerat, la intuneric (sau invelita intr-un ziar), pentru doua saptamani. Se agita zilnic. Dupa macerare, se agita sticla din nou si se administreaza de trei ori pe zi cate 50 ml de emulsie, inainte de mese. Dupa terminarea tratamentului se face o pauza de doua saptamani si se poate relua, daca mai este nevoie. Eu mi-am vindecat astfel o gastrita acida care m-a chinuit efectiv ani de zile si nu a cedat la nici un tratament alopat. Reteta este aproape miraculoasa. Acum mananc orice (cruditati, tocatura, ceapa, usturoi) si am dat uitarii cumplitele dureri care mi-au facut viata un calvar (am repetat de doua ori reteta).


Am auzit iarasi numai de bine de un medicament, se cheama Mastic Gum, e naturist.

Eu una clar am ramas cu o sensibilitate la stomac dupa tratamentul cu antibiotice, sensibilitate care din noiembrie 2009 ma chinuie :(( :((.Aveti mare grija !!!

Va pup

Paste Fericit va doresc tuturor in cazul in care nu mai vorbim saptamana asta !!!

Carmiv iubita..eu pentru balonari si eructatii, am luat o luna de zile Bitter Suedez de la Bano, o lingurita dimineata in 150 ml de apa, dupa mancare si nu am mai avut probleme.

Multa sanatate tuturor.
0
19-04-2011, ora 00:32
carmiv
Nu este medic/terapeut
carmiv
Merci bestiutza, esti tare draguta!
Am mai auzit si eu chestia cu tuica si biterul suedez si o sa le incerc.Problema mea cea mai mare, este baietelul meu, ca daca ar fi vorba numai de mine nu m-as stresa asa..ii dau miere manuka de vreun an dar degeaba.
si eu va pup pe toti si va urez Paste fericit!
0
19-04-2011, ora 19:40
valentin1
Nu este medic/terapeut
valentin1
Buna carmiv, buna bestiutza.
Multumesc pt sfaturi si incurajari.Apropo de anxietate, din cauza problemelor pe care le am am o stare psihica foarte proasta, nu mai am chef de nimic, nu ma mai intereseaza nimic, si ma tot gandesc ca pana acum aprox 2 ani nu aveam si nu am avut absolut nicio problema gastrointestinala.Da, un medic cica exista un substrat pe fond nervos, si pac, mi-a dat Xanax, pe care evident ca nu l-am luat.
Parazitul ala blastocystis hominis mi-a iesit la analiza din fecale, impreuna cu hp, din ce m-am documentat si el da balonari, greata, etc. si cica se inmulteste necontrolat in situatia unui dezechilibru al florei intestinale, tratandu-se ca si giardia, cu metronidazol.
Oricum, concluzia pe care am tras-o, si nu prea am vazut sa spuna nimeni chestia asta, este ca helicobacter devine f agresiv in momentul in care sistemul imunitar este slabit, dar e un cerc vicios, luand antibiotice evident ca-ti distrugi sistemul imunitar si mai mult.
Eu n-am mai avut candida, banuiesc doar ca am din cauza antibioticelor (limba incarcata, albicioasa, crapaturi in coltul buzelor) si posibil sa fie si asta implicata si candida in simptomatologia mea.
Unul din cele mai neplacute lucruri sunt aceste eructatii, care nu erau asa frecvente inainte de tratament, devine foarte neplacut, chiar un handicap social, sa te apuce la serviciu, in timpul unor discutii, chiar si pentru partenerul de viata e neplacut, sa te vada tot timpul ragaind.
De felul meu nu ma panichez, sunt destul de puternic psihic, dar avand acest disconfort zilnic, implicit te gandesti mereu la chestiile astea si poti chiar sa dezvolti o psihoza, te analizezi mereu, ce mananci, cum te simti, daca te doare, cum te-ai trezit in ziua respectiva, ajungi sa iti analizezi chiar si scaunul :-))).Eu am decis sa nu ma mai gandesc atat la asta, dar e greu, durerile, disconfortul iti amintesc mereu de tampenia asta.
In cazul meu problemele sunt mai mult de natura intestinala decat stomacala, dureri de stomac mari nu am, dar cum spuneam si mai sus, totul e un lant, dezechilibrul intestinal duce la dezechilibrul tranzitului, apar constipatii, diaree, etc, ; flora dezechilibrata permite inmultirea bacteriilor "rele" si a parazitilor de tip blastocystis hominis, asadar reactie in lant, culminand cu slabirea sistemului imunitar.
Culmea e ca pe perioada tratamentului cu antibiotice m-am simtit intr-adevar foarte bine, chiar nu credeam sa ajung dupa in situatia asta, si mai proasta decat inainte de tratament, dar mi se pare o crima din partea unui medic sa prescrii claritromicina+amoxicilina fara protector gastric.Nu stiu ce sa mai spun si mai ales ce sa mai fac, eu, care intr-un timp ma mandream ca am un stomac "de fier" :-)
Oricum, o sa va tin la curent, o sa fac si o endoscopie si cred ca o sa incerc si varianta a doua de tratament, cu metronidazol, de nol, tetraciclina si omeprazol, desi dupa cum m-am simtit dupa prima schema de tratament, numai optimist nu sunt..
Multa sanatate tuturor!
0
19-04-2011, ora 20:32
carmiv
Nu este medic/terapeut
carmiv
la schema de tratament de mai sus sa nu uiti de nexium de 20 mg de doua ori pe zi inainte de masa cu jum de ora.Oricum daca este sa faci un al doilea tratament scrie, caci as putea sa-ti dau ceva sfaturi referitor la modul de administrare.
Ce analize de scaun pentru parazitii aia ai facut ca-s mai multe: examenul coprazitologic?Si eu am avut dureri intestinale si gaze dar dupa primul tratament au disparut.Acum dupa al doilea au mai ramas eructatiile si ceva jena stomacala la anumite mancaruri.Mai repet oricum analiza de hp si va spun daca se merita al doilea tratament cu hp.Acum din punctul meu de vedere caci stiti ca fiecare organism reactioneaza altfel.
Nu trebuie sa te gandesti la ce-i mai rau!Eu asa am facut si ti-am spus ca am avut probleme de anxietate.Si mie mi s-a recomandat xanax si nu am luat.Am incercat cu sedativ pc ceva mai usor din plante dar nu m-am simtit bine si am renuntat.A trebuit sa iau si aspacadin pentru inima.(am avut ceva aritmii indusa de problema asta ).Dar mi-am revenit singura caci si eu sunt sau am fost o persoana destul de puternica.
Stiu e neplacut cand te gandesti, ca acum ceva vreme erai un om fara griji, perfect sanatos si acum...dar trebuie sa te consolezi cu ideea ca ceea ce avem noi sunt intradevar probleme sacaitoare dar nu grave.
0
19-04-2011, ora 21:03
valentin1
Nu este medic/terapeut
valentin1
N-o sa uit de nexium, nici n-am cum, e si el inclus in schema de tratament(esomeprazol).
Pentru paraziti se face examen coproparazitologic, la asta mi-a iesit blastocystis hominis.
Referitor la candida, chiar acum citeam o chestie interesanta : "Candida este un fungus care face parte din familia drojdiilor si exista, in mod normal in numar mic, in tractul gastrointestinal unde coexista cu diferite bacterii folositoare. Problemele apar cind balanta dintre Candida si bacterii se inclina in favoarea Candidei (de multe ori in urma tratamentelor cu antibiotice), creind asa numitul Sindrom de Supra-crestere Candida (Candidoza). Ceea ce dauneaza organismului nu este prezenta in sine a Candidei ci produsele pe care aceasta le secreta, asa numitele micotoxine. Manifestarile posibile cele mai frecvente sunt: balonari, gaze intestinale, diaree, oboseala, dureri de cap, stare depresiva, infectii vaginale repetate (la femei),...Cind se inmulteste prea mult (cauza principala fiind excesul de antibiotice sau infectarea prin contact sexual), Candida se poate raspindi in tot organismul, manifestindu-se cu predilectie in urmatoarele zone:

Sistemul digestiv. Simptome: balonari, gaze, crampe, diaree/constipatie alternative, alergii multiple la alimente.celula fungica "dainuie" in stomac si intestine, fiind tinuta o vreme in frau de flora intestinala sanatoasa si de soliditatea imunitatii. In aceasta faza candida nu da simptome. Problemele apar cand starea de normalitate este perturbata., etc"
Multumesc pentru sfaturi carmiv, foarte bine ca n-ai luat Xanax, probabil ca ti-a dat Persen, asta e mai acceptabil, mai usor, in fine, sa fim optimisti si, facand o analogie, sa aplicam principiul "eu te-am facut, eu te omor" la aceste bacterii, paraziti si ce or mai fi pe acolo :-)).
0
20-04-2011, ora 19:33
valentin1
Nu este medic/terapeut
valentin1
Revin cu noutati :am facut endoscopia cu urmatoarele rezultate:
esofag:hernie gastrica transhiatala, medicul cica nu-i grav
stomac: gastrita papuloeroziva antrala
pilor: normal
BD: duodenita congestiva
DII: normal.
Mi-a prescris tratament cu metronidazol+tetraciclina+bismut+nexium, timp de 10 zile.N-am niciun chef sa incep tratamentul, mi-e teama de reactia la antibiotice, doctorul a spus ca gastro-duodenita nu e grava.Demn de mentionat e faptul ca de data asta am primit si Biotics pe prescriptie, insa vreau sa vad daca nu gasesc totusi ceva mai bun.Cam asta e, sper doar sa nu ma mai chinuiesc iar degeaba cu tratamentul asta.
0
20-04-2011, ora 22:00
carmiv
Nu este medic/terapeut
carmiv
ma bucur ca ai o veste buna!
Eu am facut tratamentul asta si as mai face si altul daca o sa fie nevoie!Sunt o lupattoare si nu renunt asa de usor.Sunt multe persoane care s-au tratat de HP, de ce sa nu reusim si noi!E adevarat ca este extrem de rezistenta, mai ales tulpinile de la noi, pentru ca luam antibiotice si atunci cand nu este cazul.
Pe perioada tratamentului nu am avut nici un fel de probleme, reactii etc, ma gandesc ca nu o sa ai nici tu.Eu am acum HP negativ si asta cred ca merita!
Nu stiu cat o sa se mentina asa si nici de ce mai am simptome, dar sa speram ca trece...
Ce sfat pot sa-ti dau referitor la tratament: pe prospectul de la Tetraciclina din Germania(eu am avut ocazia sa mi le cumpar de acolo) scrie ca se ia cu o ora inainte de masa sau 2 ore dupa.Eu am luat cu o ora inaite de masa.Nexium cu jumatate de ora, de nol nu mai stiu, cred ca odata cu nexium, iar la metronidazol nu am gasit nimic mentionat si l-am luat dupa masa.
Nu uita de nistatina si tamponari cu gilcerina boraxata, eventula si gargara cu o lingura bicarbonat in jum de pahar apa.N-o sa mai timp de altceva.Eu mi-am facut o schema.!

Numai bine!
0
20-04-2011, ora 22:03
carmiv
Nu este medic/terapeut
carmiv
altceva eu am luat 14 zile.Stiu ca unii medici dau numai 10 zile dar din germnaia mi s-a recomandat 14 zile si medicul meu de aic, i care este cel mai bun din vestul tarii, mi-a recomandat tot 14 zile.Acum faci cum crezi...
0
21-04-2011, ora 22:54
valentin1
Nu este medic/terapeut
valentin1
Multumesc pentru sfaturi Carmiv, o sa incep tratamentul, totusi am o nelamurire cu tetraciclina.Medicul mi-a dat sa iau 2 doze pe zi la interval de 12 ore.Tu cum ai luat-o?Iar nexium mi-a dat de 40 de mg, asta inseamna o singura pastila pe zi.Nu stiu cum sa procedez.
0
30-04-2011, ora 16:16
carmiv
Nu este medic/terapeut
carmiv
scuze valentin1 ca-ti raspund asa de tarziu, dar am avut f.mult de lucru.Sper ca ceea ca-ti scriu acum, sa-ti mai fie de folos, caci ma gandesc ca deja ai inceput tratamentul.Orice gastroenterolog ar trebui sa cunoasca schema clasica de tratament a cvadruplei terapii:
-De nol 125 mg de 4 ori /zi
-Nexium de 20 mg de 2 ori/zi( sau odata de 40 mg dar cred ca este mai bine sa fie impartita in 2)
-Tetraciclina de 500 mg de 4 ori/zi
-Metronidazol 500 mg de 3 ori/zi

Daca dai un search pe net acelasi schema o sa gasesti.Majoritatea medicior de familie nu sunt la curent decat cu schema clasica cea a triplei terapii.
Este stiut ca in zonele unde se constata o rezistenta la claritromicina, nu se mai foloseste cvadrupla terapie ca terapie secundara, ci din start se teromanda ca prima alternativa de terapie.In America s-a constatat ca ambele au un rezultat asemanator cu o rata de eficienta de 85%.
sa nu tii la curent cu starea ta!Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns
3188 comentarii 1 2 ..... 676869 ..... 106 107 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.