helicobacter pylori

3188 comentarii 1 2 ..... 656667 ..... 106 107 Înainte ›
0
30-06-2010, ora 18:57
just_john
Nu este medic/terapeut
just_john
buna Bestiutza si la toti cei aflati in acest topic :)
Pai ce sa facem, muncim, ca sa nu uitam ca, ce a fost frumos a trecut (cand eram tineri si nu avem nicio grija) dar cu speranta ca vor veni si multe alte momente placute !
In rest incerc sa nu ma prea gandesc la problemele de sanatate, si inca odata regret ca am facut tratamentul acele cu antibiotice, ca numai probleme am avut dupa el, si inca nu am scapat de toate, dar voi scapa :)
Am inceput un tratament (ma rog nu stiu daca acesta ar fi termenul potrivit) cu homeopate pt. detoxifierea organismului recomandat de scarface, si consum cate 2-3 catei de usturoi pe zi, la cate lucruri bune am auzit despre el, nu ca inainte nu as fi mancat, dar nu asa des.
Profitand de vremea mai "placuta" din dupa-amiezile acestea m-am reapucat de baschet (nu ca as avea 2 m fara cap, sau vice-versa :P) dar asa din placere si cu drag.
Scriind aceste randuri constat ca mi dor sa ma dau cu bicicleta, fara sa glumesc, caci nu m-am mai dat de. muuulta vreme :)
In rest ce sa va mai zic, imi caut prietena, ca vechea m-am parasit, actuala e prea "independenta", iar pe viitoare inca nu o cunosc :D
Ce va mai spun multa sanatate si vointa, ca altceva numai Dumnezeu stie de ce avem noi mai multa nevoie !
Voi cu ce va mai ocupati timpul ?!

Toate cele bune !
0
01-07-2010, ora 16:14
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Salutare tuturor!
Nick, pe aici nu ai mai trecut deloc...Bine macar ca ne mai intalnim prin alte locuri :D.Hai sa iti dau o veste minunata :P, am vesti de la arena!!!Am fost atat de fericita de nu iti pot spune, ma bucur ca este bine, doar cu timpul sta cam prost, munceste, munceste si iar munceste si ghici ce?Se cam pregateste de nunta!!Yupiiii!!Tu cum te mai simti??

just_john, sa stii ca atat eu cat si Bestiutza23 am inceput tratamentele homeopate tot cu detoxifierea organismului, pt ca trebuie scos tot raul din corp si mai apoi sa tratezi ce este de tratat.Ai sa vezi ca nu vei regreta nimic din toate astea, bineinteles cu conditia sa urmezi cu exactitate ceea ce iti spune scarface ;).
Uite eu acum imi tratez si sinuzita, tot cu homeopate, iau de cateva zile si deja ma simt foarte bine, durerile de cap pe care le aveam la contact cu aer rece aproape ca au disparut in totalitate.
Este foarte bine ca ti-ai reluat activitatile din trecut, pt ca sportul ajuta foarte mult.Cat despre prietena ce sa zic...sunt convinsa ca iti vei gasi jumatatea la un moment dat, iar pana atunci profita si bucura-te de viata, pt ca e atat de scurta...

Bestiutza23 scumpa, nu ne-am mai intersectat pe mess.Tu esti bine?

Pupici cu sclipici! :-*
0
01-07-2010, ora 16:38
niknak
Nu este medic/terapeut
niknak
nu mai am helycobacter!!!

formula "magica":

1. Credinta in Dumnezeu. Medicii trateaza, natura pune si ea ingredientele la bataie, dar Domnul este Cel care vindeca in final.

2. Miere Manuka 16, timp de 30 de zile (pranz si seara, 30 min inainte de masa, cate o lingurita).

3. Mastic Gum, timp de 30 de zile, cate doua pastile luate dimineata, inainte de masa cu 30 minute

4. Sulforaphane, timp de.zile (cred ca am luat mai mult de 60 de zile, cu oarece pauze), la pranz, inainte de masa cam cu 15 minute (dupa mierea manuka)

5. Regim la sange anti-reflux gastro-esofagian. Domnul sa o binecuvanteze pe sotia mea!

6. Ceai gastric sau de flori de salcam, o cana dupa fiecare masa (in prospect zice sa il iei inainte de masa, dar eu l-am luat dupa).

7. Astea dupa tratamentul clasic cu antibiotice, in urma caruia era sa fac soc anafilactic.

Atentie, analizele din fecale nu se fac imediat dupa incetarea tratamentului, ci cam la 1-2 saptamani, ca sa nu existe influente care sa spuna ca nu mai ai HP, cand de fapt ele sunt "ametite" de antibiotice.
0
02-07-2010, ora 15:10
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
Buna Niknak.Ma bucur ca ai scapat si tu de bacteria asta pacatoasa.
Esti dragut sa ne impartasesti si noua in ce a constat regimul la sange anti-reflux gastro-esofagian?

Multumesc

Multa sanatate
1
10-07-2010, ora 16:40
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Helloooooooooooooooooooooo!!!

Jackie, sunt extraordinar de ocupat, de aceea nu am mai accesat acest topic, de care mă leagă multă afectivitate :-)
Mă bucur că ai primit veşti de la Arena, vechea noastră prietenă. Dumnezeu să o binecuvânteze. Dacă vei mai vorbi cu ea, te rog să-i transmiţi toate cele bune din partea întregului forum Romedic, şi bineînţeles, casă de pietră :) Mi-e foarte dor de ea..., dar o înţeleg. Timpul trece...
Cum mă mai simt eu? Din punct de vedere mentalo-psihic mă simt absolut minunat, dar din punct de vedere fizic...no comment. Încă trăiesc cu dureri cronice de gât, cu diskinezia biliară, şi nu numai..., dar supravieţuiesc. Cu psihicul pe care-l am, ca de altfel şi cu credinţa, Slavă Domnului, pot să supravieţuiesc şi într-o cuşcă cu 1000 de lei :-)
M-am gândit să reapelez la homeopatie, dar... :( data trecută, după numai o administrare a unui remediu, am crezut că ajung la urgenţă. Mi-a fost foarte rău!!! Nu ştiu, mă mai gândesc :)
Tu cum te mai simţi? Ce mai face prinţesa ta? Sper că totul este ok. Doamne ajută!
Jackie, te iubesc, ai grijă de tine, prietenă dragă :-)
.

Ceilalţi useri, ce mai faceţi? Bestiutza, Adara, Just_john...Iodorin, Lilic, Biulica, Obbika, Alinutza şi toţi ceilalţi??? Unii dintre voi nu aţi mai dat niciun semn de viaţă! :(
Toate cele bune vă doresc. Dumnezeu să vă binecuvânteze :-)


Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister Nick ;)
0
11-07-2010, ora 01:49
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Draga Nick, ce sa iti mai spun ca mai fac, nu fac nimic bine, le fac pe toate pe dos:))
Am fost programata la biopsie pe data de 6 iulie, marti, si nu stiu de ce mi s-a parut ca e pe 7 iulie miercuri.Bineanteles ca m-am prezentat la spital pe 7 iulie si am crezut ca pic din picioare cand mi-a spus receptionista ca eram de fapt programata cu o zi inainte.Acum cine stie cat mai dureaza pana primesc alta programare.Ma simt binisor fata de cum eram inainte, imi tin regimul cu strictete, cu somnul o mai scrantesc cateodata ca am de lucru pana tarziu, si nu imi dau seama cand trece asa de repede timpul, normal trebuie sa dorm 10-12 ore pe noapte iar eu dorm cateodata 5 sau 6.
Azi m-a sunat o prietena spaniola cu care am lucrat mai demult si mi-a zis ca si-a reluat jobul de managera si am rugat-o sa imi dea si mie cateva ore pe sapt.Nu ca nu am ce face, doar asa sa mai socializez si eu cu lumea.
Am uitat sa iti spun ca aveam viremia f mare in noiembrie anul trecut de 147 de milioane nu mai retin bine si in martie am facut analiza din nou, imi scazuse la doar 46.Dar trebuie sa iti spun ca am citit pe un site american de ciuperca shiitake.Un medic chirurg american s-a taiat la mana in timpul operatiei si s-a infectat de la o pacienta bolnava cu hepB.A fost exclus din randul medicilor si viata lui a luat o intorsatura neasteptata.La randul lui a facut niste cercetari si a descoperit ca ciuperca shiitake are nu stiu ce substanta care formeaza interferon.A inceput sa ia extract de shiitake, iar din doua in doua sapt mergea la un prieten si isi facea analizele si a observat ca viremia ii scadea.La 3 luni cand a mers la control la medicul lui, nu numai ca viremia ii scazuse la 0 dar ii disparuse virusul cu totul iar corpul lui producea interferon.
Cand am venit din tara la sfarsitul lui ianuarie am inceput sa caut extract de shiitake, dar aici nu am gasit.I-am rugat pe cei din US sa imi trimita dar nu au vrut.Tot cautand pe net am aflat ca doza care o lua doctorul era echivalenta cu 100 de gr de ciuperci.Iar ciupercile se gasesc aici in supermarket aduse din China.sant la cutii de 120 gr.Am luat timp de 5 saptamani zi de zi.cu o saptamana inainte sa merg la control am oprit pt ca m-am gandit sa nu imi afecteze analizele cumva.
De rezultat am aflat abia acum o luna cand am fost din nou la control.Mi-am dat seama ca ciupercile cu pricina au avut un efect benefic asupra mea, si am inceput sa le iau din nou.Dar din nou le-am oprit pana sa merg la biopsie pt ca interationeaza cu alte medicamente si mi-a fost teama sa nu interactioneze cu anestezia.Acum am inceput din nou sa iau.Sper ca pana la sfarsitul anului sa nu mai ramana nici picior de hep B:))
In rest ce sa iti spun, lucrez de acasa, imi tin mintea tot timpul ocupata, ca sa nu am timp sa imi plang de mila:)), sunt foarte pozitiva, si sper ca in curand sa spun adio hep B.E diferenta de la cer la pamant, la cum m-am simtit in astia doi ani si cum ma simt acum.Nu mai am dureri de rinichi, de spate, de oase, nu mai sant ametita ca inainte, nu mai am limba incarcata, nu ma mai vait de nimic.Astazi am fost prin oras, am facut plaja, dupa amiaza am avut musafiri si am facut un gratar.Ce frumoasa e viata cand te simti cat de cat mai bine!
Tu chiar ma ingrijorezi cu durerile tale de gat!Chiar nu ti-au mai trecut?Da-mi voie sa iti trimit ulei de cocos si ai sa vezi cum iti vor disparea durerile din prima zi!Ti-am mai scris parca anterior ca eu am avut toata viata prob cu gatul si de cand am luat uleiul de cocos nu ca nu ma mai doare dar nici nu am mai racit nici macar o singura data de doi ani si jumatate.Lasa-ma sa iti fac un bine si ai sa imi multumesti.Lasa-mi adresa ta pe messenger te rog.In maxim o saptamana o sa il ai!!
Nu te costa nimic sa incerci!
Te pupic!!
0
14-07-2010, ora 16:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Buna tuturor!Ce mai faceti dragilor?
Am fost cam ocupata zilele acestea si nu am mai reusit sa intru pe net...
Nick, stiu ca esti ocupat pana peste cap si ma bucur ca reusim sa mai vorbim, cam rar ce-i drept, dar mai bine decat deloc! :D Si eu ma bucur tare mult pentru arena si cu siguranta am sa-i transmit toate gandurile bune din partea ta :).
Pai Nick, mai incearca sa faci trat.homeopate, trebuie sa existe un remediu care sa te ajute, este imposibil sa nu se gaseasca vreun tratament, pentru ca este tare aiurea sa ai starile acelea de rau cu care te confrunti de atata timp ;(.Scarface a devenit tatic, nu prea mai are timp foarte mult de net, dar sunt convinsa ca si-ar face un pic timp pt a te ajuta.Mai gandeste-te un picut si la tine te rog!!Ca daca tu esti bine, vei avea puterea sa ajuti in continuare si pe altii.
Pupici cu sclipici! :-*
0
20-07-2010, ora 13:57
alexxy_a
Nu este medic/terapeut
alexxy_a
offf...ce ma bucur sa va gasesc :D credeam ca n-o sa mai dau de voi pe aici. Tot la voi revin.
Offff Nick, tot cu probleme? :(( Jackie, te pup scumpa :* si pe tine si pe printesa cea mica :X

Intreb si eu, daca stie cineva un medic homeopat in Ploiesti..? Nick, tu ramai baza aici. M-am saturat de hormonii astia artificiali din pastile. Am refacut ecografie, si inca mai am ovare micropolichistice, dupa 10 luni de Diane. Caut un tratament naturist, ca vad ca altfel nu merge. :( Recomanda-mi ceva, te rog, un medic prin zona, un tratament, ceva. :(

Va pup, o zi superba!
1
20-07-2010, ora 21:37
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hellooooo!

D-nă Adara, îmi pare foarte rău că vă confruntaţi cu problemele descrise. Nu pot să vă spun decât atât - cu credinţă constantă în Dumnezeu veţi reuşi să vă eliberaţi de suferinţă, dar aveţi nevoie şi de răbdare.
În ceea ce priveşte problema mea cu gâtul, chiar nu ştiu ce să mai spun. De 11 ani am dureri cronice! Mă doare zilnic, dar câteodată, adică destul de frecvent, cu tot cu limbă, ceea ce-mi produce o stare nu tocmai foarte suportabilă. Problema cu gâtul, care, inevitabil, afectează şi funcţionalitatea laringelui, ca de altfel şi a vocii, a avut, în trecut, o cauză foarte profundă - o amigdalită cronică hipertrofică. Şi, totuşi, la 19 ani, obligat de circumstanţe, am recurs la amigdalectomie pentru că riscam să mor. Cu toate acestea, durerile "insistă să persiste", chiar şi la foarte mulţi ani de la intervenţia chirurgicală. Mult timp am suferit şi de reflux gastro-esofagian. Şi această patologie mi-a afectat mult gâtul. Făceam foarte des laringită "de reflux", în condiţiile în care cântam pe post de contratenor într-un cor. Am tot cântat cu laringită...offff...până am ajuns la stadiul de disfonie hiperfuncţională cu glotă ovalară, adică o formă de răguşeală. În prezent...nici nu mai comentez. NU ştiu ce să mai fac! Am renunţat la cântat, pentru că nu am vrut să mă supun riscului major de a-mi periclita rangul vocal. De foarte mult timp am renunţat şi la orice formă de tratament (de aproape 1 an), pentru că niciuna nu s-a dovedit a fi utilă, nici alopată, nici naturopată (am consultat până şi cel mai bun medic român din Canada, care mi-a prescris tratament naturist, în valoare de peste 1000 de euro; tratament numai pentru gât. NU a avut niciun efect major). M-am tratat şi din proprie iniţiativă. Culmea este că ce mi-am autoprescris a fost mai util decât ce mi s-a prescris de medici, dar nu suficient de util :(
Partea proastă este că, din păcate, din ce în ce mă doare şi mai rău. Mă doare, mă ustură, mă arde...şi aştept vindecarea, pemtru că am multă răbdare! Nu ştiu dacă va veni vreodată, dar incertitudinea nu mă va face niciodată să-mi pierd speranţa. Nu ştiu dacă o merit, nu ştiu, dar continui să cred că mă va vizita :-)
Aş încerca să folosesc ulei de cocos, dar nu vreau să vă deranjez. În plus, colac peste pupăză, în acest moment, din păcate, familia mea traversează cea mai austeră situaţie financiară din ultimii 20 de ani. Nu aş vrea să-mi expediaţi uleiul gratis, tocmai de aceea...vă las pe dvs. să faceţi ce şi cum doriţi!
Vă mulţumesc pentru cuvintele frumoase.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Cu iubire şi respect,
Nick
.

Alexxy_a, te rog să-l contactezi pe d-nul doctor Traian Coroi (are cabinetul vis-a - vis de Liceul I.L. Caragiale...Nr. de tel. 0744527437). Este un medic homeopat foarte bun.
Un tratament extraordinar de bun pentru ovare micropolichistice, din fericire, este şi produsul Propolicium, ovule (contacteaz-o pe d-na Liciu Claudia - 0722.736.919 - aşa vei primi mai multe detalii).
Dumnezeu să te binecuvânteze cu însănătoşire grabnică, şi nu numai.
Cu iubire şi respect,
Nick
.

Jackie, nu ştiu când voi mai încerca vreun tratament homeopat. Scarface este un om minunat, dar organismul meu nu este destul de minunat să reacţioneze pe măsura...
Mă mai gândesc, îţi promit.
Dumnezeu să te binecuvânteze!
Cu iubire şi respect,
Nick



Vă iubesc pe toţi! :-)
0
21-07-2010, ora 10:11
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Pai chiar nu ma asteptam sa vb despre mine si oricat mi-am promis ca nu mai intru pe forum vreau sa va multumesc pt gandurile bune si sa va doresc multa liniste in suflete si mai ales multa sanatate.ma bucur ca sunteti ok, mai trag cu ochiul pe aici ca nu ma pot abtine:))
va pup cu drag
0
21-07-2010, ora 16:50
alexxy_a
Nu este medic/terapeut
alexxy_a
Multumesc mult Nick.
Imi pare tare rau sa aud ca ai probleme. Nu prea e cinstita viata cu noi; tu nu meriti asa ceva. Daca te pot/ putem ajuta cumva, oricum, te rog sa nu eziti sa imi/ ne spui. Da-ne, te rog, mai multe detalii In legatura cu uleiul de cocos..
1
21-07-2010, ora 19:23
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hello!

Arena, draga noastră prietenă, care ne urmăreşte din "umbră", mă bucur că ai scris rândurile revederii :-); le aşteptam de foarte mult timp. Prin aceste rânduri ne-ai confirmat că nu ne-ai uitat. Mulţumesc!
Dumnezeu să te binecuvânteze cu tot ce ai nevoie. Să fii fericită, sănătoasă şi împlinită.
Cu iubire şi respect,
Nick
.

Alexxy_a, nu ştiu cât de necinstită este viaţa cu ceilalţi oameni şi, mai ales, nu ştiu dacă este necinstită în realitate, dar în ceea ce mă priveşte pe mine, îţi pot spune că nu este deloc necinstită. Primesc ce merit! Trecutul din spatele meu...înţelegi?! :( Orice acţiune are şi reacţiune!
Nu mă poţi/puteţi ajuta mai mult decât deja aţi făcut-o. Îţi mulţumesc mult pentru gestul nobil de aţi dori să mă ajuţi, dar nu ai cum. În legătură cu uleiul de cocos, ai înţeles puţin greşit. D-na Adara s-a oferit să-mi expedieze ulei de cocos, pentru că acest ulei a ajutat-o pe dânsa să-şi trateze durerile de gât, şi nu numai, tocmai de aceea am făcut referire la el, nu din cauza pe care ai înţeles-o tu :-). Aştept să-mi dea dânsa mai multe detalii! (voi accepta să-mi expedieze uleiul doar dacă mă va asigura că nu se supune la niciun deranj).
Ai grijă de tine!
Cu iubire şi respect,
Nick
0
21-07-2010, ora 23:03
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Hi, Pai Nick ma rog de tine de saptamani, cat e de greu sa imi lasi adresa ta pe mess?Ti-am spus ca uleiul ti-l trimit gratuit, nu este nici un deranj, daca v-as putea vindeca pe toti, indiferent cat ar costa as face-o!
Uleiul cu pricina nu este nici macar scump, daca imi lasai adresa, il aveai pana acum.
Nu are side effect, nu este un ulei obisnuit si trateaza mai multe afectiuni, si rezultatele le simti imediat.Ai sa vezi ca stiu ce iti spun.Dar nu vreau sa iti spun mai multe vreau sa te convingi singur.Inca o data insist lasa-mi adresa ta pe mess.Va pup pe totiXXX
0
21-07-2010, ora 23:09
just_john
Nu este medic/terapeut
just_john
Buna ! la toti (nu pot sa-i enumar pe toti ca m-as simtii ca popa in biserica cand citeste pomenirile :D - sper sa nu o interpretati gresit)

Ma bucur ca inca acesta comunitate inca exista, sper sa fie asa pana la adanci batraneti cand vom povestii de nepoti si stranepoti pe forum ;)

Acum trecand la lucruri mai serioase, haide-ti sa incercam sa dam cateva sfaturi sper din tot sufletul utile, ca mie mi-au facut cel butin un bine !

Asadar Mr. Nick, ma bucur ca nu ne-ai uitat, dar si cu tristete afland de problemele pe care nu te lasa in pace.
Eu cred ca acesta problema de sanatate este una generala, daca mi se perimite, adica cu tratamentul alopat tratezi efectul si nu cu adevarat problema in sine.
Sincer imi pare rau ca ti-au scos "macelarii" amigdalele, aceasta fiind doar un ultim resort, care din pacate nu ajuta de foarte multe ori.
Cateva recomandari:

- gargara cu apa calda si sare (2-3 ori/zi) amelioreaza durerea efect antiinflamator
- badijonari cu albastru de metilen (se gaseste la farmacii, nu costa deloc mult) tot 2-3 ori/zi poti folosi un betisor pt. toaleta urechii, si te ungi cu acesta pe fundul gatului, bineinteles nu mananci 15-20 min. dupa
- propolis de albine (ajuta f. mult, mai bine cauti pe google cate lucru face, ca nu pot detalia aici), deasemenea si mierea de albine ajuta si ea foarte mult
- nu consuma alcool (ma rog, nu in mod excesiv)
- nu consuma bauturi carbogazoase (apa minerala, sucuri, etc.)
- fara tutun
- incearca sa consumi bauturile la temperatura camerei

Toate cele de mai de sus, ar trebui sa-ti amelioreze simptomele, insa sincer nu cred ca ti le va elimina complet !
Nu cunosc exact cazul tau, dar am mai descoperit o problema f. importanta in special la persoanele cu imunitatea scazuta, si anume CANDIDA (daca ai o depunere alba pe limba) atunci ai putea sa suferi ca multi altii de unele simptome pe care doctorii alopati le trec cu vederea si anume:

Infectii vaginale recurente, Oboseala (fatigue) constanta, ameteli, proasta dispozitie, Saliva alba lipicioasa si depuneri albicioase pe limba, crapaturi in colturile gurii, Dureri abdominale, gaze abdominale, indigestii
Dureri articulare asemanatoare celor provocate de artrita, Scurgeri din sinusuri, Limba incarcata(albicioasa), Pierdere sau crestere in greutate fara a putea fi schimbate, Minte incetosata, ne-eficienta, Fungusi la degetele de la maini sau picioare, Infectii urinare recurente (rezistente la antibiotice)
Ochi iritati, inrositi, lacrimand, Pete rosii pe piele (eczema, dermatita atopica), Mancarimi si iritari in zona anala sau in jurul organelor sexuale, Caderea parului.

Un simplu test de exudat faringian iti va spune rezultatul !
Bun alta recomandare, la Institutul Cantacuzino din Bucuresti se pot recolta probe din gat cat si din secretiile nazale, si faringiene pentru a se stabilii daca nu este cumva vorba de vreo bacterie de care corpul nu poate scapa asa usor, si se reinfecteaza cand imunitatea lui este scazuta.
In cazul in care ti se gaseste vreo bacterie sa zicem (de ex. stafilococ aureus, sau vreun strptococ, sau orice altceva) tot acolo si doar acolo (din cate stiu eu) ti se poate face un AUTOVACCIN rezultat din cultura proprie prelevata anterior, acest autovaccin este bun doar pt. cel caruia i s-au luat probe.
Nu stiu exact pretul (difera de la proba la alta, de la infectie la alta etc.) treaba este ca dureza ceva vreme (cateva spatamani pana la luni) pana cand vor putea sa-ti faca acest autovaccin dar crede-ma ca merita.

aici este adresa Institutului Cantacuzino:
http://www.cantacuzino.ro/ro/

am uitat sa va spun ca tot ei fac un vaccin impotriva candidei, de care am auzit recent, si as vrea sa-l incerc pt. ca e f. laudat si anume IBC-10 se numeste.
ideea cu imunizare este simpla, ai infectii repetate, atunci ajuta corpul sa produca acele substante necesare sa lupte impotriva bolilor, prin administarea in cantitati ff. mici din, culmea acea bacterie !

-

Acum despre helyco bacter:

aceste bacterii care se gasesc in corpul fiecaruia, zic eu, trebuie eliminate treptat, recomandari naturiste:

- 2-3 catei de usturi /zi timp de 2-3 spatamani
- iaurt dar nu de cumparat, doar de casa (la noi se cheama covăsât) si credeti-ma este extraordinar impreuna cu usturoiul la ce poate sa faca - tot cam 2-3 cesti bune pe zi timp de 2-3 saptamani
- merge si o cura de argila 3 saptamani

toate cele de mai de sus ajuta enorm la curatarea totala a sistemul digestiv, incepand cu cavitatea bucala si terminand cu colonul (ajuta pt. balonari, colon iritabil etc.)

- daca mai aveti si candida cum am patit eu, dupa ce am terminat cu tratamentul cu antibiotice, pe care nu-l mai recomand la NIMENI, ca numai rau face ! atunci am mai gasit ceva naturist insa nu stiu cat de bun este, dar fiind natural nu cred sa strice la ceva:
http://www.tratamente.ca/formula-candida-tratament-candidoza-zile-p-85.html
si bineinteles vaccinul IBC-10 de la Institutul Cantacuzino (pe care nu l-am incercat insa am sa-l incerc in curad)
- puteti face si gargara cu apa si bicarbonat de sodiu (ATENTIE DOAR DE SODIU "Na") si o sa vedeti efectele imediate la "albeata de pe limba", poate fi folosita si pt. zonele de pe corp afectate, impreuna cu ceaiul de galbenele
- de asemenea ceai de galbenele, coada soricelului si salcam

-

Tot ce am scris mai sus pt. candida sepoate folosi si la Helicobacter pylori, cat si pentru o gramada de alte probleme pe care nu am timp sa le detaliez aici.

As mai adauga:
- la alimentatie:
- nu mai mancati mancaruri prajite, arse, le inlocuiti complet cu cele: fierte, coapte, si chiar gratare
- fara multa sare (max. 15 g/ zi)
- la fel si zaharul
- dulciuri cat de putine
- inlocuiti painea alba cu cea integrala (sau semi) - painea alba feliata este cea mai nociva dintre ele
- inlocuiti uleiul de floarea soarelui cu cel de masline (pe cat posibil, mai ales dac trebuie musai sa prajiti ceva, se poate folosi si la salate etc)
- fara grasimi in exces, sau chiar deloc
- nu consumati un paharel de TARIE inainte de masa ci "DUPA MASA" si numai atunci
- incercati sa nu consumati apa (lichide) in timpul mesei pe cat posibil !
- eliminati bauturile carbogazoase din alimentatie, complet eliminate si sucurile
- nu consumati semipreparate
- fara mancare fast-food, mancare gatita in casa este cea mai buna !
- consumati multe lichide, mai ales ca este cald
- dupa efort nu consumati bauturi reci, incercati sa beti o cana de ceai fierbinte de exemplu chair daca suna aiurea, sau nu ma crede-ti pe cuvant, dar voi va ve-ti convinge singuri
- ELIMINATI COMPLET MEZELURILE ! - si vorbesc f. serios, mai bine o pulpa de pui, un file de peste, chiar si un gratar de porc decat prostiile pe care inconstienti le bagam in noi zi de zi ! - E greu, f. greu la inceput, pe urma imi ve-ti da dreptate !
- in aceesi categorie intra si eliminarea E-urilor din alimentatie (sunt mult prea nocive habar nu avem din ce cauza ni se intampla atatea fara sa stim) ce bine era inaite de toate prostiile pe care le gasim pe rafturile supermarket-urilor ! (aici intra jeleuri, chipsuri, sucuri, si multe altele, cam prea multe)
Of, de-am fi trait acum 100 de ani in urma macar, ce fericiti eram !

Incercati sa mancati cat mai DES si PUTIN, decat RAR si MULT la masa, si mestecati, incet, aveti rabdare cu voi insiva !

Nu uitati de am zis mai sus, cu USTUROIUL, IAURTUL DE CASA (COVĂSÂT), MIEREA DE ALBINE

da, sa nu uit, miam comandat si eu un borcan de MIERE DE MANUKA, zice ca face minuni, cu multumiri lui "niknak"
- este cam scumpa, dar eu sper sa-si merite toti banii:
http://manuka.ro/

de sulforaphane cred nu mai este nevoie sa reaminintesc:
http://www.vitaking.ro/plante-medicinale/100-natural-sulforaphane-din-broccoli-60-capsule.html

Ar mai fi asa multe de zis, dar timpul este limitat, si nici nu mai stiu exact cate mai am prin cap si as vrea sa vi le mai spun, dar cu siguranta am sa-mi amintesc la timpul potrivit ;)

-
Da, adoptati o atitudine pozitiva indiferent ce va fi, or sa treaca toate, defapt nici nu va mai ganditi la aceste lucruri, orice se rezolva ;) cu ajutorul lui Dumnezeu si putina atentie totul este posibil !

In rest, sa nu uit, sa nu crede-ti ca am glumit cand vam zis sa va apucati de sport, ce daca ai 35-40 de ani, sau daca esti bunica si ai vreo 80, important este sa faci miscare si NU munca, pt. ca MUNCA NU este egal cu SPORTUL, doar asa reusesti prin traspiratie sa elimini toate toxinele din organism, si este foarte important ! Nu asculatati de altii, si dati-le pace, voi va vedeti de treaba voastra, va luati frumos copilul, sotul, nevasta, bunicul :d, pisica, catelul, prietenul/prietena (si daca nu aveti merge-ti singuri, sau ma chemati si pe mine si vin cu placere ;) de mana si mergeti la un inot, macar 1 data /saptamana, la un fotbal, la un tenis, la un baschet, la o iesire cu bicicleta, al o alergare, la ce vreti voi, dar nu mai stati in casa cautand solutii pe forumuri, caci voi singuri si doar voi sunteti cheia vindecari voastre (a mintii si a trupului, caci a sufletului il lasam lui Dumnezeu) !

Asa ca, puteti zambi acum, nu-mi mai trece altceva prin minte, deci nu va mai chinui inutil, pana data viitoare :)
PS Imi cer scuze pt. eventuale greseli gramaticale, nu am timp sa le corectez ;)

Toate cele bune ! si
Dumnezeu sa va binecuvinteze !
1
23-07-2010, ora 21:24
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hello!

D-nă Adara, vă mulţumesc pentru bunătate. În urma conversaţiei avute pe messenger, v-au parvenit toate detalii necesare expedierii uleiului de cocos. Mulţumesc din suflet!
Să fiţi binecuvântată :-)
Cu iubire creştină,
Nick
.

Just_john, vă mulţumesc pentru toate informaţiile pe care le-aţi scris, în speranţa că-mi vor fi de folos. Credeţi-mă pe cuvânt că le ştiu de mai bine de 4 ani. Mai am puţin şi ajung tobă de medicină, inclusiv naturistă (dacă mă îmbrac în medic şi încep să consult/diagnostichez/tratez, cu ajutorul lui Dumnezeu, vă asigur că nu-şi va da seama nimeni că nu sunt). Am apelat la tot ce s-a putut! Mai recurg şi la uleiul de cocos, pe care, spre ruşinea mea, l-am scos din calcul atunci când am revizuit toate variantele alopato-naturiste posibile. Dacă nici el nu se va dovedi util, NU voi mai lua absolutamente nimic, niciodată. Am credinţa că vindecarea va veni, dar poate nu trebuie să vină atunci când doresc eu, ci când consideră de cuviinţă El, adică Dumnezeu.
Încă odată, cu recunoştinţă profundă, vă mulţumesc nespus de mult.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!

P.S. - În trecutul relativ îndepărtat, sincer vă spun, nici eu nu mă osteneam să corectez greşelile gramaticale. Scriam cum doream, dar nu mă uitam să vă dacă respectam normele gramaticale în vigoare. Şi, totuşi, la un moment dat am observat că şi o virgulă uitată, din păcate pentru unii şi din fericire pentru alţii, poate să modifice mult calitatea textului scris, per ansamblu, În prezent acord puţin mai multă atenţie acestui aspect, aşa că vă înţeleg perfect sentimentul :-) Numai Bine!
0
31-07-2010, ora 00:20
just_john
Nu este medic/terapeut
just_john
Bună la toţi, ce mai faceţi ?

Mr. Nick cum te mai simţi ?
Te rog, să foloseşti persoana a II -a în conversaţiile cu mine, dacă se poate, că sigur nu este o prea mare diferenţă de vârsta, dacă nu, am să încep şi eu cu "vă" şi "dumneavoastră" :) (oricum eu nu o consider lipsă de rspect, ci doar un ton mai prietenos, sper să nu fiu înţeles grşit)
Sper ca sfaturile să fie de folos, pentru toţi care vor să le urmeze !
Dacă zici că ti-ai făcut toate analizele posibile şi imposibile, şi ai încercat toate leacurile băbeşti, poate problema nu este de acolo ! Oricum din câte ştiu eu ai să rămâi cu o sensibilitate, la cald, la frig, la praf, la răceala, etc. etc. din cauză că nu mai ai acele amigdale, care ştim cu toţii că au şi un mare rol benefic.
Dar, în situaţia ta cred că cel mai bine ar fi să încerci să iei "ceva" de stimularea imunităţii, acel "ceva" înseamnă multe lucruri, cred că şti mai multe remedii decât mine în acest sens. (ex. sport, odihnă, muncă, porţia de râs în fiecare zi, eliminarea stresului, alimentaţie sănătoasă etc.) întrun cuvânt o viaţă echilibrată, iar restul ţine doar de mentalitatea fiecăruia, priveşte partea bună a lucrurilor !

Acum aş vrea să întreb dacă ştiţi ceva de curăţirea colonului ?
Eu am ramăs, cu o problemă oareşcum după episodul cu HP, nu reuşesc să elimin, toxinele din corp aşa cum puteam odată, şi am perioade de constipaţie, dar aş încerca ceva de genul "Colon Help" sau "Colon Cleaner" mă rog, căutaţi pe google sunt multe.
Oare au efect ? se merită ?
Accept şi alte sfaturi, păreri ?!

PS. Nu-mi palce să stau să pierd timpul, cu corectarea erorilor gramaticale (în special cele legate de diacritice) sunt mult mai pragmatic, îmi palce să văd esenţa şi nu aparenţa !
Vă mulţumesc pentru răbdare şi înţelegere !
0
01-08-2010, ora 18:49
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Buna copii!Ce mai faceti, ce mai ziceti( vb.fetitei mele ;)) ) ?

alexxy_a, bine ai revenit pisico!!Chiar ma intrebam pe unde-mi umbli?Ca nici pe mess nu te-am mai prins...Adevarul este ca nici eu nu prea am mai intrat :D.Sper sa iti rezolvi problemele si sa ne tii la curent!
Pupicei :-*

areeeeeeeee, iubitaaaa, ce bine imi pare ca ai mai trecut si pe la noi!!!Normal ca ne gandim la tine si ne pare tare rau ca "trupa racheta" cum ii placea lui Nick sa spuna, s-a cam destramat...Dar chiar si asa, nu avem cum sa uitam de prietenii nostri cei dragi, de suflet!
Te imbratisez cu drag iubita si sa mai treci din cand in cand si pe aici!Te pupic :-*

Nick, apeleaza te rog din nou la homeopatie, ia-ti inima in dinti si ai putintica rabdare, sunt convinsa ca o sa te faci bine!

Te pupic si pe tine dragul meu prieten! :-*

Eu sunt pe fuga, asa ca va doresc o seara minunata tuturor!
Pupici cu sclipici!
0
03-08-2010, ora 17:37
alex-andra
Nu este medic/terapeut
alex-andra
Va salut cu drag pe toti si ma bucur sa va regasesc pe site.
Just_John ai enorm de multa dreptate, sfaturile tale ar trebui predate in scoli, ptr. ca oamenii sa creasca in acest spirit de viata.
Eu am folosit produsele de la organika, nu le fac reclama, de nevoie am ajuns la ele, Colon Cleaner are efecte bune si regleaza scaunul, asa cum spuneai si tu mare atentie la candida, nu e de glumit, trebuie tratata si Formula candida rezolva acest lucru. A trebuit sa iau si ParaFree ptr. ca problemele mele au fost generate de paraziti care nu ies usor la testele coproparazitologice uzuale. Sotul meu a folosit Colon Help si e foarte multumit, i-a scazut bine si colesterolul, tine cont si de dieta, eu insa nu tolerez iaurtul cu care se ia acest produs.
In cautarile mele am descoperit si produsele www.biovitality.ro, eficiente.
Insa nu uitati de bitterul suedez si de propolis care fac adevarate minuni.
Nick, in mod deosebit vreau sa te imbratisez cu drag. Poate ca Just_John are dreptate si e vorba de o bacterie care nu iese la analizele obisnuite. Intreaba totusi si la adresa din site ce fel de analize au ptr. gat http://www.ecoparadiagnostic.ro. Asa cum sti si tu suferintele noastre au o cauza si probabil un scop. Va recomand si o carte" Poti sa-ti vindeci viata" se gaseste si pe net, care te ajuta sa intelegi de ce trecem prin aceste experientele legate de sanatatea noastra.
Jackie iti transmit si eu "Pupici cu sclipici" tie si fetitei tale.
Va doresc din suflet multa, multa sanatate!
0
27-08-2010, ora 11:23
madalina.T
Nu este medic/terapeut
madalina.T
Salut la toata lumea,

eu sunt noua aici pe froum, si sper sa ma intergrez si eu usor in grupul vostru.De ceva timp tot urmaresc discutiile voastre si mi se par f interesante.Am si eu o problema destul de mare cu HP, urmez acum un tratament bineinteles antibiotice cu augumentin, claritromicina, omez si entrol, singura chestie la tratamentul asta este, ca dupa fiecare data cand iau pastilele la 1 jumatate de ora am un gust de medicamnt pe gat de inebunesc si ma tine cam jumatate de zi asa, am inceput sa-mi fie sila de ele si mai am vreo 7 zile de luat(10 zile am de luat in total ).Cate am citit despre acesta bacterie ma ingrozeste si mie teama pt sanatatea mea si pt familia mea.Eu nu aveam prob cu stomacul, cu stari de voma decat ca de cateva luni aveam o durere cand si cand in partea stanga sub coasta dar daca nu o tratez cine stie ce se va intampla cu stomacul meu.
Vreau sa tin cont de sfatul lui Nick daca nu ma insel, el a spus de sucul de brocoli o sa incerc si eu, salutari si pt jaquelinne pe ei doi i-am urmarit de f mult timp si stiu ca sunt fideli acestui forum si iti raspund la orice prob ai avea.

pupici
0
02-09-2010, ora 14:14
alexxy_a
Nu este medic/terapeut
alexxy_a
Va pup, am trecut si eu sa va mai citesc putin :D La mine a a inceput sezonul racelilor. Evident, la prima bataie a vantului am racit...am imunitatea pe undeva pe sub pamant. :-j Voi, bine sanatosi?
0
02-09-2010, ora 15:42
madalina.T
Nu este medic/terapeut
madalina.T
Buna,

Astazi este ultima zi de tratament, vreau sa stiu dupa cat timp este bine sa repet analiza stiu ca nu trebuie sa mai fac la sange.
Astept si eu un rasp.

Pupici pt toata lumea,
0
02-09-2010, ora 19:26
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Bun gasit dragii mei!
Ale, te imbratisez cu drag scumpa mea!Pupici cu sclipici, tie si baietelului tau :-*.Nu ne-am mai sincronizat pe mess(vb.prietenului meu drag Nick :P )...Cum te mai simti?Sper ca de la f.b in sus!
alexxy_a pisico, pai incearca sa iti intaresti sistemul imunitar!Uite mie mi-a dat scarface niste remedii homeopate pt fetita mea, pt ca mai e un pic si merge la scoala si nah...eu gaina-mama imi fac tot felul de griji :D.
Bine ai venit printre noi madalina.T ! Sa stii ca toti cei care au facut tratament cu antibiotice(inclusiv eu :D ) am avut acel gust amar in gura pe tot timpul tratamentului.Sunt groaznice acele medicamente si sincera sa fiu daca as putea da timpul inapoi nu as mai apela la ele...Analiza la sange o poti repeta cam dupa 3 luni de la incetarea tratamentului, insa o poti face mai devreme daca iti faci antigen in fecale hp si din cate am inteles este mai sigur.Se face la Synevo sigur :).
Nick, tu pe unde-mi umbli strengarule?Mi-e tare dor de tine...
Pupici cu sclipici tuturor! :-*
1
03-09-2010, ora 10:17
madalina.T
Nu este medic/terapeut
madalina.T
Buna,

Multumesc frumos pt raspuns jaquelinne, sincer asteptam un rasp de la tine, am sa ma duc sa imi fac antigenu in fecale si sa vedem ce o sa-mi iasa, cu toate ca sunt sigura ca o sa apara din nou.As vrea sa mai stiu cat de bun este medicamentul "sulforaphane", daca l-ati incercat si daca mi-l recomandati cu toata increderea.

P.S.si daca se poate sa ma indrumati cum sa intru in posesia acestui medicament, il pot gasi in orice farmacie sau plafar?

Multumesc si ma bucur ca v-am gasit. :)
0
03-09-2010, ora 17:24
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Eu am luat sulforaphane vreo 7 luni...Mi-a mers bine de la el, numai ca am luat mai mult decat trebuia :D si mi se agravasera durerile stomacale, chiar daca scapasem de hp.Mi-am vindecat stomacul cu homeopate si de atunci nu am mai avut nici cea mai mica durere stomacala.Iti recomand si tie sa incerci homeopatia!
Eu comandam sulforaphane-ul prin telefon.Iti las adresa site-ului intr-un mesaj privat, ca sa nu fac aici reclama. ;)
0
06-09-2010, ora 14:35
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Heiiii, ce mai faceti dragilor??Cum va mai simtiti?Nu mai dati niciun semn?
Sper ca sunteti bine cu totii...
Eu ca de obicei sunt pe fuga, azi am si un motiv in plus :D, mi se mai adauga o primavara la cele 31 deja acumultate :)) :P.
Asa ca am trecut sa va imbratisez pe toti cu drag si sa va trantesc niste pupici cu sclipici!! :-*
0
06-09-2010, ora 16:24
madalina.T
Nu este medic/terapeut
madalina.T
Buna la toata lumea,

La multi multi ani!!! si multa sanatatea iti doresc Jaquelinne, multumesc pt mesaj, ai putea sa imi spui in ce consta acest tratament homeopat, trebuie sa merg sa consult un medic specialist pt asa ceva?
Eu acum ma simt bine nu ma mai doare nimic si am terminat tratamentul de vreo 4 zile, sper din tot sufletul cand ma duc la analiza din scaun, rezultatul sa fie favorabil.
O zi frumoasa iti doresc!!si multi pupici cu sclipici asa cum spui tu :)

Pup pe toata lumea,
0
06-09-2010, ora 16:57
alex-andra
Nu este medic/terapeut
alex-andra
Va salut pe toti cu drag,

Jackie "La multi ani frumosi si sanatosi! impreuna cu familia ta! Bafta la scoala fetitei tale si tie! Suntem in aceeasi zodie, acum inteleg preocuparea ta atenta pentru sanatate, mai ales cand e vorba de puiut!
Eu sunt mai bine dar e loc si de mai bine, multumesc mult ptr. gandurile bune!

Sanatate tuturor!
0
08-09-2010, ora 15:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Va multumesc din suflet pentru urarile si gandurile voastre bune, sunteti niste dragute!
madalina.T, tratamentul homeopat consta in niste granule pe care le iei o anumita perioada de timp, in functie de simptomele pe care le ai, insa trat.trebuie sa ti-l prescrie un medic homeopat.Eu cunosc un homeopat foarte bun, care m-a vindecat pe mine de mai multe ori, mi-am tratat stomacul, o durere in gat, chiar si pe fetita mea am tratatat-o cu homeopate si la noi a functionat de minune.Daca doresti te pot pune in legatura cu homeopatul, il gasesti online si te trateaza din suflet, gratis. :)
Ale, nu stiam ca suntem in aceeasi zodie :D, ce frumos!Ma bucur ca esti bine si sper sa ne mai auzim si pe mess.
Va imbratisez cu mult drag !
Pupici cu sclipici! :-*
0
08-09-2010, ora 17:19
carmiv
Nu este medic/terapeut
carmiv
Buna tuturor,
nu prea am mai avut timp postez dar sa stiti ca v-am urmarit pe toti.Ma bucur ca majoritatea sunteti bine si va urez s-o tineti tot asa pe viitor!
Din pacate nu pot afirma acelesi lucru si pentru mine si familia mea.Urasc bacteria asta mai mult ca pe orice!Daca va mai aduceti aminte ultima oara cand am postat aveam din nou anliza de HP pozitiva dupa o perioada de 5 luni in care a fost rezultatul negativ.
De fapt nu a fost niciodata 0 ci la biolclinica imi dadea o valoare de ~0, 50 u si peste 1 se considera pozitiva iar la synevo imi spunea ca-i negativa(acolo din scaun nu dau valori )
M-ar ajuta tare mult sa-mi spuneti voi, cei carora v-a iesit negativ dupa tratament, in ce forma ati primit rezultatul, v-a iesit valoarea 0 curat?Ati mai refacut analiza dupa un interval de jumatate de an?
Eu nu stiu acum cum de am din nou:m-am reinfestat (asa presupune medicul la care merg cu toate ca va garantez ca am fost si sunt extrem de atenta la igiena!) sau nu imi trecuse de tot si s-a colonizat din nou bacteria.
Mama mea stiam ca nu reusise sa se sterilizeze dupa tratament si cum nu am cum s-o evit, cred ca am luat din nou de la ea.Durerea mea cea mai mare este ca are si fiul meu din nou!Si l-am chinuit saracutul la nici 3 ani cu intreg mixul de antibiotice degeaba!A avut doar 2 luni rezultatul negativ dupa tratament.Acum pe el nici nu mai intra in discutie sa-l tratez.
Eu nu mai simt bine, am dureri de stomac uneori groaznice si apoi o perioada de cateva saptamani ma lasa, gaze intestinale mai ales seara, plus mai nou am anemie, iau vitamine caci daca nu cad din picioare.Am inteles ca HP mananca fierul din organism.

Profesul la care merg mi-a dat un tratament tae dur: 4 medicamente: 3 anbtibotice si nexium.Antibioticele trb.luate cate 2 buc de trei ori pe zi!Mi-a garantat caci cu acest trat. sigur imi va trece dar ca nu-mi recomanda caci este foarte devastator pentru organism si ca nu am nevoie deoarece eu nu am ulcer.

V-am spus acum pe scurt suferinta mea.Merci daca ati avut rabdarea sa cititi, si astept cu drag sfaturile si parerile voastre!
(Bestuitza draga, da noi ne-am mai intalnit pe alt forum, o sa-mi fac timp sa mai intru si acolo)
Va pup!
0
08-09-2010, ora 17:35
carmiv
Nu este medic/terapeut
carmiv
am uitat sa spun ca de cateva luni am incercat tot ce se poate; homeopatie, brocoli, miere manuka, ceaiuri, tinctura de propolis, un extras de samburi de grapfruit care iar se spune pe site-uriel nemtesti ca este miraculos si nimic.
O usoara ameliorare o am de la uleiul de masline pe stomacul gol.Doar argila nu am incercat caic eu raman tot sceptica, caci are un nilvel destul de ridicat de aluminiu.
Toate ca sa evit tratamentul cu antibiotice dar daca nu a dat rezultate ce-mi mai ramane de facut?Sa traiesc de la 30 de ani toata viata cu nexium?
Adaugă un comentariu / răspuns
3188 comentarii 1 2 ..... 656667 ..... 106 107 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.