helicobacter pylori

3188 comentarii 1 2 ..... 626364 ..... 106 107 Înainte ›
0
19-05-2010, ora 16:52
carmiv
Nu este medic/terapeut
carmiv
Cu placere!Stim cu totii din pacate ce inseamna sa ai probleme de sanatate si cat de mult conteaza un ajutor!
Numai un medic poate sa-ti spuna daca este bine sa iei antibiotice in situatia ta.Eu cred ca poate nu ar fi trebuit sa le iei, mai ales ca ti-am spus nu tot ce avem se datoreaza acestei bacterii( multi traiesc cu ea bine merci).Dar daca ai inceput si intrerupi mai rau faci caci bacteria isi dezvolta rezistenta.

daca ai facut referire cu userul la colegul meu, era vorba de un coleg de lucru, care nu intra aici pe forum.Dar daca vrei sa vorbesti cu el, scrie-mi id-ul tau si voi vorbi cu el sa-ti scrie.Si el avut acum un an helicobacter p, a trata-o pe atunci dar de cateva luni are probleme cu citomegalovirusul.
Insa daca simptomele sunt asemanatoare nu inseamna ca si tu trebuie sa ai acelasi lucru.Se fac analize din sange pentru a depista daca este activ, (te documntezi la laborator ce inseamna activ) costa cam mult aprox.80 de lei.Stiu ca el se simtea rau, slabit, avea si el ficat marit si nu stia de la ce pana un medic i-a indicat acesta analiza.
0
19-05-2010, ora 22:58
just_john
Nu este medic/terapeut
just_john
Sigur as dori, daca nu deranjez prea mult si crede ca poate sa-mi scrie un mail, as fi foarte multumit. -

Voi cum v-ati simtit la inceperea tratamentului impotriva HP cu antibiotice, ca eu ma simt f. anapoda, stare generala alterata, ameteli, usoare dureri de cap, balonari, oboseala, slabiciune etc. ?!

Nu stiu cum as putea sa va multumesc, dar voi incerca pe cat posibil sa-i ajut si eu pe altii la randul meu, daca vor avea nevoie.

Sa ne auzim cu bine.
0
20-05-2010, ora 11:48
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Salutare tuturor!
just_john, vad ca ai primit raspunsurile la ceea ce te interesa de la carmiv...
Eu am facut 3 scheme de tratament cu antibiotic si m-am simtit tare aiurea la toate!Dupa prima schema mi s-au declansat durerile de stomac, iar dupa a 3-a am facut niste crize de stomac.Daca as putea da timpul inapoi, nu as mai fi apelat la antibiotice!!Am luat 7 luni sulforaphane, am baut ceaiuri de galbenele, am luat bismut si ultima data, adica acum cateva luni am facut un tratament homeopat, care m-a scapat de orice simptom.Tratamentele homeopate se dau in functie de pacient, asa ca degeaba ti-as spune ce am luat si cum am luat, pt ca la tine exista posibilitatea sa nu aiba efect!Oricum, inainte de trat.homeopat, eu mi-am facut o endoscopie pt ca faceam niste crize de stomac, ce se lasau cu dureri insuportabile, pur si simplu plangeam de durere si m-am cam speriat un pic, iar la endoscopie nu mi-a mai iesit hp.Dupa toate astea am inceput cu homeopate si din prima zi am inceput sa ma simt bine, nu am mai avut nici cea mai mica durere de stomac, iar la ora actuala mananc orice!Pe timpul tratamentului am tinut si un regim f drastic, nu mai mancam nimic dulce, nimic acru, nimic prajit, nimic crud, totul fiert, compot etc.
Daca mai ai nelamuriri, nu ezita sa ma intrebi, te ajut cu cea mai mare placere! :)
0
25-05-2010, ora 17:46
imary
Nu este medic/terapeut
imary
Eu am avut asa: Acum vreo 2 ani am avut simptome de aciditate gastrica crescuta (ma trezeam cu acid in gura) si nu puteam sa mananc mai nimic. Parca si apa imi provoca aciditate. Am facut testul HP si mi-a iesit mult peste limita maxima (173 cand intervalul de referinta trebuia sa fie 25 !). Am facut tratamentul cu antibiotice.
Eu stiu ca acesta este o schema clasica, la toata lumea se da la fel si dureaza 7 zile. In acest timp, plus 3 saptamani pe langa, am luat si Omeran. Desi nu sunt pentru medicamente alopate, am spus ca de la o luna de Omeran (parca 2/zi), n-am sa mor. Mi-a mers f.bine. N-am mai avut nici un simptom. Cand am terminat insa Omeranul, deci dupa o luna, simptomele au revenit. Dr. mi-a spus ca trebuie sa iau Omeran toata viata.
Atunci a intervenit respingerea mea. Am citit si prospectul de la Omeran si am vazut ce reactii adverse are. Am facut compromis pentru o luna, dar nu pt. toata viata...
Medicul meu de familie, nici el nu a fost deacord cu asta.
Am inceput sa iau cura cu argila, ceaiuri. Stiam atunci ca ceaiul de flori de salcam este indicat in aciditate gastrica. La scurt timp, am prins intamplator o emisiune cu dr. Pavel Chirila despre care am inteles ca este acum la Fares, in care spunea ca ei au facut un produs, Ulcerofit, pe care l-au testat ca avand acelasi efect cu Omeranul, doar ca efectul apare evident mai lent, fiind vorba de plante.
Trebuie sa spun ca faceam si o greseala in acea perioada, beam ceai verde (am inteles ca da aciditate).
Ca sa nu o lungesc prea tare, am luat si Ulcerofit. Redigest. In timp, s-a reglat aciditatea.
La o perioada, nu mai retin cat, dar oricum mai lunga, am mai facut o data schema cu antibiotice. Apropo de antibiotice, stiti ca mai demult se luau impreuna cu B-uri. Acum am inteles ca nu mai e valabil, nu se iau B-uri cat timp iei antibiotice. Am inteles ca le scade efectul. Se pot lua dupa ce se termina acestea.
De asemenea, in timpul curei cu argila nu se face tratament cu antibiotice (ca o paranteza).
Acum vreo luna si ceva, poate doua, mi-au revenit simptomele.
Am intrat aici pe forum si am vazut de broccoli. Mi-am comandat, dar nestiind cam cat mai este Hp-ul, mi-am facut din nou testul (ca sa stiu cat broccoli iau). Curios, mi-a iesit in limite, desi am simptome de aciditate.
Acum am luat tinctura de obligeana si cat timp iau, nu mai am simptome. Daca intrerup, iarasi am, dar oricum, timpul este f. scurt de cand o iau. Momentan, mai multe nu pot spune.

O intrebare pt. Mr.Nick. Daca hp mi-a iesit in limite (desi ma mir !), gresesc daca iau si broccoli, stiind ca actioneaza pe hp? Am vazut ca este indicat si pt.alte afect. si l-as lua.
Cu obligeana, daca mai iau cand si cand cate un bromazepam este problema?
0
25-05-2010, ora 17:47
imary
Nu este medic/terapeut
imary
(173 cand intervalul de referinta trebuia sa fie 25 !). Scuzati.
0
25-05-2010, ora 17:48
imary
Nu este medic/terapeut
imary
mai mic () ca 25. Nu stiu de ce nu ia !!
0
25-05-2010, ora 18:11
imary
Nu este medic/terapeut
imary
In legatura cu argila, poate stiti, poate nu (eu n-am stiut de la inceput), sunt unele reguli.
Daca iei medicamente alopate (ma gandesc ca poate si cele din plante), 2 ore inante, 2 ore dupa, nu se ia nici un medicament, pt. ca argila le considera corpuri straine si le elimina.
Cura odata inceputa, 3 saptamani (cura de baza) nu se intrerupe. Se rascoleste la inceput organismul si nu e bine de intrerupt.
In timpul ciclului, nu se ia argila, deci trebuie socotit cand se incepe.
De antibiotice am spus mai sus. Nu se iau in acest timp, le scade efectul.
0
25-05-2010, ora 20:13
just_john
Nu este medic/terapeut
just_john
buna imary, nu stiu cine ti-a zis ca argila nu merge cu antibiotice, dar mie doctorul care mi-a prescris antibioticele pt. HP mi-a zis ca pot lua linistit si argila. oricum argila se ia cu cel putin 30 min. inaintea mesei, si antibioticele dupa masa. Ma gandesc ca in acest timp argila trece de mult de stomac, astfel incat antibioticele sa-si faca efectul.
Intradevar argila poate creea diverse reactii (primele 3 -4 zile gen constipatie sau din contra) pana se regleaza organismul dar nu este o regula !

intervalul trebuia sa fie 25 ? la ce fel de test ti-a iesit HP.
Ca mie de ex. la testul la sange in ser IgG limita normala era intre 0 - 15, mie mi-a iesit 19, 8.

Am terminat azi tratamentul cu antibioticele, si cateva concluzii primare:
- dupa 2 zile de tratament mi-a disparut gustul amar din gura (respiratie urat mirositoare)
- a 3-a zi de tratament am crezut ca ma duc la urgente, aveam frisoane, eram praf (antibiotice prea puternice zic eu)
- mai simt mici "dureri" daca le pot zice asa prin burta
- dupa 7 zile de tratament (am scris mai sus cu ce fel) am slabit 5 kg :( am incercat sa tin regim pe cat posibil
- mi-a mai trecut senzatia de greata
- in continuarea am sa iau argila (cura de 2 saptamani) si joi ar trebui sa-mi ajunga si sulforaphane de broccoli (ala care l-au laudat toi), probabil am sa incerc si cu obligeana si propolis.
- am consumat multe ceaiuri: tei, soc, galbenele, sunatoare etc.
0
26-05-2010, ora 07:30
imary
Nu este medic/terapeut
imary
Daca ti-ai cumparat vreodata argila de la Mircea Bocan, argila Algo, este acolo o hartiuta, un fel de prospect scris cu verde. Acolo scrie despre antibiotice. Eu am si sunat si am intrebat la ei.
Se spune ca trebuie sa fii atent si ce fel de argila consumi. Pe piata sunt si produse contrafacute care iti fac mai mult rau. Mircea Bocan este sigur. Este o persoana credincioasa. Argila lui se gaseste la plafare. Eu am comandat si prin posta direct de la sursa. Este un pic mai avantajos, doar ca acum am inteles ca nu mai au stoc. Trebuie sa astepti.
Asta este ceea ce stiu eu.
0
26-05-2010, ora 09:04
imary
Nu este medic/terapeut
imary
In legatura cu analiza Hp, a fost facuta la Micromedica. Depinde de unitatea de masura. Aici era la u.m. : AU/ml. Ultima am facut-o la alt laborator si acolo am avut: u.m.: Ul/ml cu intervale 0-minim, 20-maxim. Cam tot pe acolo. Aici a iesit 5.2.
0
26-05-2010, ora 13:07
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
SACRFACE : "Atata vreme cat luati antibiotice puteti sa uitati efectul benefic de la argila sau altceva caci sunt atat de puternice si distrugatoare caci ce faceti este un nonsens."

Si ca sa nu ma mai apuc sa scriu iarasi povestea vietii mele...aveti aici un link:

http://forum.romedic.ro/prod/Incercati_HOMEOPATIA, _ajuta_incredibil_042566.html


O zi buna
0
26-05-2010, ora 17:06
just_john
Nu este medic/terapeut
just_john
multumim pt. interventie, dar traducerea in limba romana nu poti sa ne-o impartasesti, fara suparare dar sunt asa de ilogice aranjata cuvintele in textul de mai sus incat nici nu-mi bat capul ce ar vrea sa zica, acest SACRFACE sau SCARFACE (cum este corect Bestiutza23 ?!)

As fi asteptat un raspuns de genul:
Argila merge f. bine cu antibiotice, sau din contra.

Multumesc si scuzati-mi interventia, daca o considerati prea acida.

Pt. imary si eu tot de la Mircea Bocan am argila, si nu am auzit sa zica ca nu merge argila cu antibiotice (cum am descris mai sus) !

Toate cele bune !
0
26-05-2010, ora 17:13
carmiv
Nu este medic/terapeut
carmiv
revin si eu cu o intrebare adresata celor care s-au tratat cu ajutorul homeopatiei.Este normal ca dupa inceperea tratamentul sa-ti revina durerile initiale?
Daca saptamana trecuta spuneam ca de cateva luni nu mai stiu ce-i aia durere de stomac acum dupa ce am inceput tratamentul cu lycopodium ch 30 mi-au revenit! Am vrut sa-l intrerup dar mi-a spus farmacista si asistenta doctoritei unde merg ca asta este semn ca isi face efectul?!
0
26-05-2010, ora 17:27
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
carmiv, la mine a mers bine de la inceput, insa depinde de la persoana la persoana, pt ca stiu ca este posibil sa ai unele reactii cum ai tu, dar care se vor diminua cu timpul.
just_john, este scarface, acum a gresit si ea probabil din cauza grabei...
0
26-05-2010, ora 18:25
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
Mersi Jaquelinne ca m-ai corectat si da..am gresit din cauza grabei.

Draga Just_John, consider ca nu trebuia sa fi atat de acid prin interventia ta..sper sa nu iti faca rau la stomac pe viitor faptul ca esti suparacios din chestii dinastea minore.

Nu stiu daca stii cine este acest Scarface, dar atat pe mine cat si pe Jaq ne-a ajutat sa scapam de problemele care le avem la stomac, cu ajutorul homeopatiei.

Nici nu conteaza pana la urma daca e SACRFACE sau SCARFACE..e irelevant...si crede-ma...cuvintele care le-a zis el si pe care le-am postat (nu neaparat pentru tine ci pentru ca pe viitor sa stie lumea) sunt foarte logice...asta daca ai reusi sa vezi mai mult de lungul nasului.

Mai bine nu ma chinuiam sa iti raspund...vrea omul sa iti faca un bine...si tu reusesti sa dai cu bata in balta...deh..ca un om destept ce esti.

Toate cele bune.
0
26-05-2010, ora 18:32
imary
Nu este medic/terapeut
imary
Am cautat prospectul de la argila, dar nu l-am gasit. In pungile mai mici care sunt pe la plafar am impresia ca nu scrie. Eu am primit o hartie tot asa in coletul comandat prin posta cu 2 kg de argila. Scria din cate imi amintesc pe prima pagina, undeva pe la mijloc.
In afara de tratamentul de 7 zile cu antibiotice, la un moment dat am avut de luat tot asa cateva zile cu antibiotice (pt. o bronsita), timp in care de fapt faceam si cura cu argila. Pentru siguranta am sunat la ei, pentru ca nu stiam ce sa fac, pe de o parte trebuia sa intrerup cura (eram pe la inceput), pe de alta parte aveam vreo trei - patru zile de luat antibiotice... si mi-au spus sa intrerup argila in acest timp si apoi sa continui.
De aceea, eu spun ca poti sa suni la telefon si asa e cel mai sigur.

La homeopatie eu stiu asa: se pot agrava simptomele la inceputul tratamentului, depinde de organism. Sau daca agravarile persista, trebuie revizuit remediul. Sau mai este un caz, cand se ia un remediu si se ajunge la tratarea simptomatologiei si totusi se continua sa se ia, atunci poti sa o iei de la capat, adica revin simptomele pe care tocmai le-ai tratat.
0
26-05-2010, ora 18:38
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
Am gasit asta in Formula As. Este o mica parte dintr-un interviu luat domnului Bocan.

"Din pacate, efectul argilei este mult diminuat la persoanele care au facut tratamente indelungate cu antibiotice. Au aparut antibiotice foarte puternice, iar efectul lor este absolut devastator asupra florei intestinale, asupra protectiei pe care o avem in colon si in intestin. "

Acuma fiecare intelege ce vrea.
0
26-05-2010, ora 18:38
imary
Nu este medic/terapeut
imary
Iar despre homeopatie, trebuie sa spun ca sunt persoane care o considera controversata.
I-am adresat lui mr.Nick pe alt topic o intrebare de genul acesta si mi-a raspuns ca se va interesa de acest aspect si ne va anunta.
0
26-05-2010, ora 18:45
imary
Nu este medic/terapeut
imary
Uitati ca am gasit aici exact ce trebuie.
De fapt, dupa forma si continut se pare ca este exact prospectul care l-am primit si eu.
In coloana stanga, al treilea alineat, care incepe cu "Când bolnavul dependent de medicamente . " scrie despre antibiotice :
http://www.argila-algo.ro/act_terapeutica.php
0
26-05-2010, ora 18:53
imary
Nu este medic/terapeut
imary
Citez: "Este important ca în timpul curei de argilă să nu se consume antibiotice deloc. Se vor lua doar medicamentele strict necesare".
0
26-05-2010, ora 19:10
imary
Nu este medic/terapeut
imary
Just_john, probabil Bestiutza23 a vrut sa se refere in mesajul ei despre Scarface strict la ideea ca argila nu e compatibila cu antibioticele si a postat citatul exact cu ghilimele, probabil in context asa a fost spus.
Si eu, la prima citire, am avut impresia ca se refera la faptul ca ceea ce facem noi este un nonsens. Apoi am vazut ghilimelele.
0
26-05-2010, ora 19:46
carmiv
Nu este medic/terapeut
carmiv
Acum cateva luni cand inca mai aveam arsuri stomacale, imi facusem programare la o dr.prof.univ. foarte renumita in homeopatie de la noi.Intre timp imi trecusera simptomele tot in urma unui tratament homeopat(dat de o cunostinta medic) sau de la sine?, dar cum programarea fusese asa de greu obtinuta si cum mai am ceva probleme de sanatate m-am dus totusi la dansa.Acum am dureri din nou.Pot sa nu fie legate de remediu ce mi l-a dat ea, dar prea mare este coincidenta.
Plus ca eu sunt mai sceptica si am anumit indoieli ca m-a nimerit cu acel lycopodium, caci in jumatate de ora cat stai de vb.cu o persoana nu prea poti sa-ti formezi o parere despre personalitate ei.Ori din ce am inteles eu din homeopatie cam asa se administreaza remediile in functie de personalitate, reactii personale, preferinte?
Imi vine sincer sa-l intrerup!Am deja 5 zile de cand iar ma supara stomacul!Am sa incep si eu sa iau argila caci am inteles ca-i foarte buna.Se poate administra oare in paralel cu homeopatia?
Altceva daca stiti remediile homeopate se pot administra pe perioada unei sarcini?Merci mult!
0
26-05-2010, ora 20:15
just_john
Nu este medic/terapeut
just_john
draga Bestiutza23, imi cer scuze daca te-a deranjat asa tare mesajul anterior, de felul meu sunt mult mai practic, de aceea as fi asteptat probabil un raspuns mai scurt si la obiect (din lipsa de timp, stres, probleme etc.). Sincer nu am vrut sa para atat de "acide" fara a vrea sa am vreo remarca impotriva cuiva.
Iti multumesc inca odata pt. interventie si sper ca in continuare sa putem trece peste "micile neintelegeri" ;)

Cat despre Scarface, ma bucur ca a ajutat pe atat de multa lume, si sper sa o poata face in continuare si nu l-am acuzat de nimic ca nu imi permit, ca de altfel pe nimeni de pe acest forum.

Bun, asta fiind spuse sa revenim la subiectul problemei:
Pt. imary da asa este, modul de exprimare poate supara, adica toti sunt prosti informati daca iau argila impreuna cu antibiotice, dupa spusele lui Scarface.

Cum am mai zis in mesajele precedente mie chiar doctorul mi-a recomandat sa iau argila cu acest tratament, ce-i drept asta este o parere, dar data viitoare cand iau argila, am sa-l intreb pe D-nul Mircea Bocan daca este bine sau nu.

Multa sanatate !
0
26-05-2010, ora 23:03
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
Nimeni nu a zis nimic cu rautate...nici Scarface nici eu..imi pare rau daca asa s-a inteles...
0
26-05-2010, ora 23:24
just_john
Nu este medic/terapeut
just_john
Asa este, cred ca interventia din mesajele precedente (Bestiutza23), au fost facute din dorinta de a ajuta, insa eu am primit mesajul cu o oarecare reticenta (am spus motivele mai sus...am uitat sa spun ca am terminat tratamentul si am luat si argila, si tocmai la o zi dupa am aflat de aici ca poate nu este chiar bine sa luam antibiotice cu argila...) Am sa mai intreb si va spun ce aflu.

Cum va simtiti dupa tratamentele acestea homeopate ? de cat timp ati "scapat" de hp, au aparut ceva probleme ulterioare ?
0
27-05-2010, ora 19:01
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Salutare tuturor!
Bestiutza23, tu esti o draguta ca de obicei!Nu am reusit inca sa ne sincronizam pe mess...
Eu ma simt foarte bine de cand am scapat de hp si de cand am terminat cu homeopatele ma simt si mai bine!La mine nu a aparut nicio problema ulterioara, fapt care m-a facut sa fiu si mai increzatoare in homeopatie, chiar daca la inceput am avut unele retineri.
0
27-05-2010, ora 22:23
imary
Nu este medic/terapeut
imary
Pentru carmiv, daca crezi ca ceea ce ai luat nu este prea potrivit, ia cate putina cafea din cand in cand. Este antidot universal pentru picaturile/pilulele homeopate.
0
27-05-2010, ora 22:49
imary
Nu este medic/terapeut
imary
Just_john, eu cred ca daca ai luat antibioticele impreuna cu argila, nu prea si-au facut treaba.
Antibioticul se da de exemplu, din 6 in 6 ore, din 8 in 8 etc. Asta inseamna ca la un nr.de ore isi termina efectul si trebuie sa iei o noua doza. Deci daca intre timp ai luat argila, oricand, ai anihilat efectul in acel moment, dar tu spre exemplu ai luat urmatoarea doza de antibiotic de exemplu peste 4 ore.
Poate este bine sa-l intrebi pe medicul care ti-a dat tratamentul cu antibiotice si sa-i spui si despre interferenta pe care o are argila, ca sa-ti spuna cam care ar fi solutia cu schema asta in conditiile date.
Daca este medic alopat, nu cred ca are cum sa stie amanuntele astea cu argila si antibiotice. Cand ti-a spus ca poti lua si argila s-a gandit probabli la faptul ca si argila merge bine pe aciditate si restul... erau amanunte pe care nu le stia. Si cu ocazia asta ii dai si o informatie in plus pe care o poate folosi pe viitor.
0
28-05-2010, ora 18:38
just_john
Nu este medic/terapeut
just_john
Dumnezeu sa va dea multa sanatate la toti de aici si in special lui carmiv... va zic si de ce:

@carmiv... sper sa citesti aceste randuri, urmeaza explicatiile

Cum am mai zis datorita starii mele alterate de sanatate: (oboseala nejustificata, ganglioni axiali, inghinali mariti odata cu confirmarea faptului ca am avut si ficatul marit in urma ecografiei) am decis sa efectuez o serie de teste la sange:
- hepatita B
- hepatita C
- citomegalovirus (CMV)

Azi am fost dupa rezultate si... surpriza:
nu am hepatita B nici C (multumesc lui Dumnezeu) in schimb la CMV (citomegalovirus) ar fi iesit la serul anticorpi IgG pozitiv. (asta inseamna ca deja este cronic) iar la serul anticorpi IgM negativ (asta inseamna ca nu mai este activ)

Oricum mai vreau sa mai fac o analiza si pt. Epstein-Barr (EBV) cam aceeasi grupa de virusi tip herpes ca sa am pace, dar stiti si voi cum este iar drumuri, iar intepaturi, iar bani dati (vreo 160 ron costa testarea anticorpilor din sange pt. EBV, iar vreo 80 ron pt. CMV) dar pt. sanatate nu exista pret !

Deci multumesc inca odata carmiv, si daca te rog, as vrea sa pot lua legatura cu acel coleg al tau, care am inteles ca ar fi avut CMV, daca nu deranjez prea tare bineinteles, ca as vrea sa-l intreb ceva recomandari, ce trebuie sa fac, ce nu trebuie etc, cateva detali, oricum am sa ma consult cu medicul !
-

A da sa nu uit, poate imi recomandati si mie niste doctori homeopati in care aveti incredere !

Multa sanatate !
0
29-05-2010, ora 12:15
carmiv
Nu este medic/terapeut
carmiv
just_john ma bucur ca daca pot ajuta pe cineva, asa sunt eu ajut cand pot.
I-am dat adresa colegului meu si probabil o sa-ti scrie weekendul asta.Citomegalovirusul il are 30-40% din populatie, iar HP se spuna ca in RO il au 70-80%.Numai ca doar la un mic procent aceste "vietati" reusesc sa dezechilibreze organismul.
Am inteles ca CMV ti-a iesit IgM negativ ceea ce-i foarte bine asta inseamna ca nu mai este activ.Colegului meu ii iesisera ambele IgG si IgM pozitiv.Daca intrebi la laborator foarte multe persoane au rezultatul care il ai tu, asa ca nu este grav.
Ceea ce nu trebuie sa mai iei de acum inainte sunt antibiotice si medicamente chimice.Nu stiu din ce oras esti, eu sunt din TM si stiu trei medici homeopati pe care-i pot recomanda.
Adaugă un comentariu / răspuns
3188 comentarii 1 2 ..... 626364 ..... 106 107 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.