helicobacter pylori

3188 comentarii 1 2 ..... 616263 ..... 106 107 Înainte ›
0
05-04-2010, ora 13:13
carmiv
Nu este medic/terapeut
carmiv
RDS_72 si eu a avut dureri asemanatoare cu ale tale.Si acum ma mai supara uneori cand nu tin regim dar nu mai am "bolboroselile" si gazele de rigoare de care am suferit 5 luni de zile!.La fel ca tine am crezut initial ca-s datorate HP, dar mie mi-au ramas siptomele si dupa ce am scapat de Hp.
Cred ca este ca si la mine, vorba de un colon iritabil, dar pentru a ajunge la acest diagnostic eu am facut multe investigatii, deci ar fi utila si o vizita la medic.
Ce cred ca m-a ajutat pe mine in afara de trecerea timpului este ceai de obligeana(care este foarte bun si pentru fiere), enterolactis o luna de zile( medicul a presupus ca ar fi afectata si flora intestinal) si evitarea stresului.
Va urez sarbatori fericite in continuare!
0
05-04-2010, ora 17:59
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Nick, am primit pozeleeeee!!!Yupiiiiiiiiiiiiiiiiiiii, in sfarsit!!! :D Vai, sunt superbe!!Piticii de acolo sunt minunati, care mai de care mai scumpel, iar Daria m-a dat pe spate, cum statea ea cu bigudiurile in par!! :)) E dulcica rau rau, mi-e tare drag de ea.Cred ca o pupaceam daca era langa mine, pana nu mai puteam.hihihi
Iti multumesc ca mi-ai trimis pozele, m-au binedispus!Eu sunt indragostita de copii! :)
Pupici cu sclipici :-*
1
06-04-2010, ora 00:16
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Jackieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee, ce nebunatică eşti!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! hihihi :))))))))))
Piticii mei superbi, îi adorrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Îi îmbrăţişez şi-i pup în exces ;) Au momente când fug de mine, din cauza supra-pupicilor :)))))
Daria, ufff, este o nebunatică. Are un simţ al umorului...mie îmi spune exact aşa, citez: "Niculeţul meu!" Îmi topeşte inima când mă ia în braţe, când îmi vorbeşte, când sunt în apropierea ei, etc. Denisa şi Rareş, la fel. Copiii sunt nişte binecuvântări alese.

Hai să-ţi povestesc de faza cu bigudiurile. A văzut o femeie cu bigudiuri, în catalogul Avon, dacă nu mă înşel, şi până nu a convins-o pe sora mea să-i pună şi ei, nu s-a lăsat. Doamne, ce personalitate are. :)
Eu ducându-mă în vizita zilnică, le-am surprins exact la sfârşitul procesului de aranjare. Am rămas trăsnit când am văzut-o cât de frumoasă era. I-am făcut rapid 2 poze, după ce am pupăcit-o bine, şi aşa am avut pretextul de a lua camera digitală, pentru a descărca pozele pe computer-ul meu; hihihi :))) Nu a stat mult cu ele-n cap, maxim 2 minute, cât să-şi mulţumească suficient de mult curiozitatea. Doamne, ce minunată este. Ce minunaţi sunt copiii, Slavă Domnului.
Prinţesa ta ce mai face? Pup-o din partea mea :)


...
Numai bine, pup!
...
0
07-04-2010, ora 13:50
RDS_72
Nu este medic/terapeut
RDS_72
Buna la toti, fiti atenti ce am hotarat eu cu draga mea sotie, am studiat acest forum si am facut o reteta ca ma simt tot rau, adica durereri abdominale stanga dreapta, si borboroseli:am inceput sa eau asa, amoxicilina500, 2 cap la 12 ore, pentru ca poate mai am HP cu toate ca la analiza la scaun a iesit negativ, metoclopramid, omeran20, no-spa, bilichol si am inceput si cu ceai de pelin, va rog sa-mi spuneti ce parere aveti despre asta, mai ales de ceaiul de pelin.Nu stiu de ce mi se intampla asa de nu ma mai reglez, eu eram sanatos nu aveam probleme, inafara de fiere strangulata.toata treaba mi sa intamplat acuma 2 luni in urma cand am ramas intro parcare din Bucuresti 3 zile ca nu am mai avut retur la Galati, sa consumat gratare de tot felu si bere ca soferii de tir, dar nu cred ca asta e problema ca de 38 de ani nu am avut niciodata nimic.va pup si multa sanatate.
0
07-04-2010, ora 13:51
RDS_72
Nu este medic/terapeut
RDS_72
unde pot lasa adresa mea de ID sa mai vorbesc si eu cu voi ca aici intru greu.
0
08-04-2010, ora 01:37
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Buna RDS, parerea mea ca nu e rea reteta doar ca nu trebuie luat si bilichol si metoclopramid impreuna, adica au cam acelasi efect, eu zic sa inlocuiesti metoclopramidul cu motilium ca e mai bine.Ceaiul de pelin e bun pt gastrita hipoacida si colici digestive, e contraindicat in ulcer duodenal si gastric si gastrita hiperacida, si e cam...laxativ, daca esti sofer ai sa opresti cand vrei si cand nu vrei...Ia-ti tratamentul asta dar daca nu da roade sa faci bine sa mergi la medic, ca din cate stiu eu pt fiere strangulata nu prea e tratament decat operatia, care nu e grea deloc astazi se face laparoscop, niste incizii mici si ai scapat.Poti sa iti lasi Id-ul aici ca nu e nici-o problema si noi ni l-am lasat.Noapte buna si ai grija de tine!A..si inca ceva incearca sa iei dimineata pe nemancate cate o lingura de ulei de masline presat la rece daca gasesti si stai pe partea dreapta o jumtate de ora inainte de masa..Sanatate multa!!
0
08-04-2010, ora 11:47
carmiv
Nu este medic/terapeut
carmiv
RDS_72 te inteleg foarte bine prin ce treci caci aroape 6 luni de zile am avut aceasi suferinta.Atata pot sa-ti spun ca o sa treaca.
Si eu am fost un om total sanatos, am facut sport de performanta si inca mai fac, la eco totul era o.k, am facut chiar si tomografie computerizata caci ma durea in partea dreapta si nu suportam ideea sa nu stiu de la ce mi se trage, ce sa-ti spun o perioada de cosmar!Si la mine s-a declansat dupa ce am mancat un langos cu branza(am fost apoi o zi deranjata).
Am mai scris mai sus ca m-a ajutat ceaiul de anghinare dar am gresit caci fac confuzie intre el si cel de obligeana(atatea am incercat in disperarea mea de a ma face din nou bine ca m-am zapacit de cap!).
Rectific acum si te rog sa incerci ca rau nu are ce sa-ti faca: CEAI DE RADACINA DE OBLIGEANA, extrem de bun pentru gaze si balonari abdominale ca si pentru gastrite, ulcer!!!!!!!!!
In analiza HP din scaun trebuie sa ai incredere, caci eu mi-am trepetat-o la intervale de timp si tot negativa a iesit, numai caci trebuie sa mai treaca timp pana sa nu mai prezinti siptome.
multa sanatate!
0
08-04-2010, ora 11:56
ramoneluM
Nu este medic/terapeut
ramoneluM
Salut! Am si eu o intrebare. Am facut o analiza a sangelui pentru depistarea Helicobacter Pylori, iar rezultatul a fost slab pozitiv; interval biologic de referinta - negativ. Ce inseamna asta?

Va multumesc anticipat!
0
08-04-2010, ora 12:14
RDS_72
Nu este medic/terapeut
RDS_72
buna, andara si carmiv va multumesc tare mult pentru raspun si pentru incurajare se pare ca raspunsul vostru sa ma bucure, dar datoriea mea e sa incerc nu vreau sa raman asa, nu ai ce te face de de o boala cronica da asta trebuie rezolvata, pupici la toti si multa sanatate.
0
08-04-2010, ora 12:19
RDS_72
Nu este medic/terapeut
RDS_72
buna ramoneluM, PH este instalat da nu este foarte mult avansat, oricum eau din pripa cu tratament, eu asa cred.multa sanatate.
1
14-04-2010, ora 14:50
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos a înviat!


Ce mai faceţi? Mi-e foarte dor de conversaţiile din cadrul acestui topic! Mi-e foarte dor de voi :)
Jackie, Alinutza, Lilic, Biulica, d-na Angela, Iodorin, Arena, Adara, Scarface...(...) şi toţi ceilalţi, cum aţi petrecut de sărbători? Ce aţi mai făcut? Ce mai faceţi? etc. :)
Eu sunt bine! M-am simţit ca-n paradis de sărbători şi, în general, trăiesc ca să ajut şi ajut ca să trăiesc (atât pot spune despre mine). Voi? :)


Vă îmbrăţişez pe toţi. Să fiţi binecuvântaţi ;)
Toate cele bune!
Cu iubire şi resprect,
Mr. Nick
0
21-04-2010, ora 14:27
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Helloooooooooooooooooo!! (vb lui Nick!)
Ce mai faceti dragii mei?Mi s-a facut tare dor de voi si m-am gandit sa intru sa va salut. :)
Cum va mai simititi?
Nick, eu nu prea am simitit sarbatorile anul asta, dat fiind faptul ca sunt asa departe...iar aici nu se sarbatoreste Pastele in niciun fel.Am facut si noi ce am putut, am colorat ouale impreuna cu Clara, cu carioci, pt ca vopsea de oua aici nu se gaseste. :D Mai tarziu mi-a dat Tania o idee, sa folosesc sofran...
Pe 18 a fost ziua sotului, i-am facut o petrecere surpriza :D si am petrecut asa...intre noi membrii familiei, dar a fost frumos.
In rest, toate bune si frumoase.M-a cuprins un stres enorm, am inscris-o pe Clara la scoala si cand ma gandesc ca 4 ore pe zi voi sta despartita de ea, ma ia cu lesin.. ;(
Pupici cu sclipici! :-*
0
22-04-2010, ora 19:01
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Jaq, pai vino sa-ti dau ceva homeopatic pt. dorul asta de copil patologic.
0
22-04-2010, ora 23:50
imary
Nu este medic/terapeut
imary
Pentru hiperaciditate, la una din emisiuni, dr.Pavel Chirila, a indicat Ulcerofit de la Fares, care ar avea efect identic cu medicamentul Omeran. Doar ca efectul apare mai tarziu, in decurs de 1 luna.
O intrebare pentru Sulforaphane : pe http://www.infosanatate.ro/articole/sulforaphane-din-broccoli-60-capsule~1572715.html, spre sfarsit, scrie: "Sulforafanul nu distruge bacteriile. Dupa incetarea consumarii germenilor de broccoli, in cazul persoanelor participante la experiment, nivelul H.pylori a inceput sa creasca din nou." Si apoi : "Cu toate acestea insa, compusul ndash; consumat zilnic - a avut efect distrugator asupra bacteriei H.pylori." Deci ? Pana la urma scapam sau nu de H.P.?
1
23-04-2010, ora 19:27
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos a înviat, dragilor :))) La mulţi ani tuturor celor care îşi serbează ziua onomastică (astăzi este Sfântul Gheorghe, purtătorul de biruinţă)


În sfârşit, Jackie, ai reapărut :) Eşti mai preţioasă la vedere decât un miraj. La mulţi ani soţului tău iubit şi multe binecuvântări divine. Mă bucur că v-aţi distrat la petrecere şi că v-a şi plăcut :) Eu nu prea am petrecut, dar, chiar şi aşa, tot m-am distrat de minune. Am fost prin pelerinaje, am ieşit cu prietenii, m-am jucat până la refuz cu nepoţeii mei dragi, am oferit consultaţii...mai una, mai alta... :) Am primit şi propuneri indecente. M-au dezgustat dar m-au şi amuzat. Este incredibil tupeul unor oameni. Un medic mi-a propus să...şi s-a lovit de un refuz pe care-l va ţine minte toată existenţa dânsului. Unii oameni cred că dacă am câteva trăsături feminine (trăsături faciale) sunt obligatoriu cu o sexualitate anormală. Evident că nu! M-a amuzat metoda pe care a folosit-o să mă corupă :))))))))) Nu ţi-o scriu pe forum, că risc să ofer idei şi altora (...). Poate ne sincronizăm pe messenger.
Astăzi zici că sunt tâmpit. Nu ştiu ce am! Sunt puţin ameţit şi depresat. Am dormit circa 19 ore şi m-am trezit cu febră (sunt puţin răcit). Nu am dormit niciodată atât de mult timp, nici când am fost mega-gripat (am recuperat din nopţile albe).
În privinţa prinţesei tale, stai liniştită, este spre binele ei. Te vei obişnui, că doar ai o personalitate foarte versatilă (multi-adaptabilă şi puternică). Deja s-a oferit Scarface să te ajute.; bunul samaritean!
Te pup şi eu şi îţi doresc numai bine!
.


Imary, sulforaphaneul distruge bacteriile, dar la stoparea tratamentului există riscul unei recidive. NU există niciun remediu care, luat un anumit interval de timp şi întrerupt la un moment dat, să poată să asigure o proprietate antibacteriană pe tot cursul vieţii unei persoane anume, cel puţin nu din câte ştiu eu (Eu nu le ştiu pe toate, deci...).
Toate cele bune!



Cu iubire şi respect,
Mr. Nick:)
0
24-04-2010, ora 17:46
alinutza_109
Nu este medic/terapeut
alinutza_109
Nick, dragul meu si noua ne este dor de tine.Ti-am trimis un mesaj pe mess dar nu stiu daca l-ai primit.Eu vin pe 15 mai in Cernica ca-i face lui TP parastasul de 2 ani.Daca poti sa ajungi si tu ar fi bn, nu numai pt fapta in sine dar trebuie sa iti dau banutii aia.Cum sa facem sa fie bn?Pupici multi, multi, multi
0
26-04-2010, ora 16:39
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Buna dragii mei!!
Eh, scarface, nu dorul ar fi problema cea mai mare, ci mai degraba grija, pentru ca de mica fetita mea a fost un pic mai inecacioasa, se ineca destul de des, ba cu mancarea, ba cu apa, ba cu saliva...lucru care continua intr-o oarecare masura si acum, in special cu apa, iar eu din cauza asta imi fac tot felul de griji.. ;(
Chestia cu dorul stiu ca este trecatoare, pt ca ma voi obisnui la un moment dat.La inceput imi va fi mai greu..
Da Nick, in sfarsit mi-am facut si eu aparitia.. :D Nu sunt atat de pretioasa, doar timpul este si tot din vina lui nu reusesc sa mai trec pe-aici.Sunt curioasa si eu de acel "medic" care ti-a propus asa ceva, daca poti sa imi lasi link-ul te rog!
Mi-as dori tare mult sa mai vorbim pe mess!!Poate ne sincronizam, vb ta, chiar acum sunt online.
Te pupic tare!
Pupici cu sclipici :-*
0
04-05-2010, ora 13:02
imary
Nu este medic/terapeut
imary
http://www.armonianaturii.ro/Miracolele-din-jurul-nostru-Cretusca.html*articleID_47-articol. Mi-a fost recomandata cretusca acum de catre un naturist, tot pentru aciditate. Urmeaza sa beau si eu, inca nu l-am incercat (ceaiul).
1
05-05-2010, ora 02:25
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos a înviat!

Alinutza, mi-e foarte dor de tine. Când ne vom întâlni vei suporta consecinţele, adică o îmbrăţişare, doi pupici şi multăăă iubire :) Aş veni cu cel mai mare drag la Cernica, dar nu pot, pentru că pe 15 mai sunt la Galaţi.
În legătură cu acei bănuţi, te rog să stai liniştită. Nu-mi datorezi niciun cent, pentru că nici acum nu am intrat în posesia coletului. Au existat nişte adversităţi care m-au împiedicat să procur produsele, dar sper că tu le-ai putut achiziţiona (coletul a ajuns la poştă, dar...). Sper să nu te superi pe mine, te rog! Dacă ar fi depins numai de mine...nu am putut să te anunţ mai devreme de astăzi, pentru că am avut o mulţime de obligaţii/activităţi şi, pe deasupra, am avut şi unele probleme de diferite tipuri (îţi dau mai multe detalii în particular).
Tu cum te mai simţi? Gabi? Deni? :)
Vă îmbrăţişez pe toţi şi vă transmit multe gânduri pozitive. Dumnezeu să vă binecuvânteze :)

.

Jackie, acel medic mi-a făcut avansuri prin intermediul messenger-ului. A avut o voinţă incredibilă! A insistat să-mi pervertească tot ce se putea, dar...hi hi hi :)))) Evident că nu i-a mers cu mine. Foarte-foarte civilizat i-am distrus strategia şi l-am invitat să deschide uşa normalităţii. Până la urmă a schimbat placa şi a început să-mi ceară un sfat cu privire la diskinezia mamei sale :))) De la intenţii sodomiste, în mai puţin de 30 de minute, a trecut la intenţii medicale. Săracu! Cred că a rămas stupefiat de refuzul meu categoric, mai ales că mi-a dat de înţeles că voi primi multe cadouri (şi la propriu şi la figurat). Nu s-a aşteptat la un refuz, dar...l-a primit! :)
Nu este prima dată când primesc astfel de "oferte". Odată chiar am fost urmărit de un individ, producător muzical fiind, care mi-a propus o întâlnire în plină stradă. M-a urmărit exact ca în filme. Mi s-a pus şi mâna pe fund... :((( Trăim într-o perioadă în care unii oamenii cred că anormalitatea este normalitate doar pentru că aşa o consideră dânşii. Greşit! Să te ferească Dumnezeu de propuneri inaxato-indecente. Nu am nimic cu nimeni, dar, dacă mi se încalcă dreptul la o sexualitate normală, opun rezistenţă fără a mă gândi nicio milisecundă. :)
Încă nu ne-am sincronizat pe mess :(
Ce mai face Clara?
Şi eu te pup şi te îmbrăţişez telepatic :) Numai bine!



Noapte bună :)
0
05-05-2010, ora 16:38
imary
Nu este medic/terapeut
imary
Hristos a inviat!
Cine stie ce contraindicatii are obligeana?
0
06-05-2010, ora 17:18
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Nick, hai ca m-ai lasat masca...Pai ce fel de medic e ala care nu are nicio cunostinta despre problema mamei lui?! Eu tind sa cred ca nici nu era medic...Si cu siguranta este dezaxat mintal!In fine...in ziua de azi trebuie sa ne asteptam la orice.Mi-ai povestit despre tipul ala care te-a urmarit.Nu stiu, dar eu una nu ii inteleg...Poate ca sunt eu de moda veche, dar pur si simplu ma dezgusta astfel de persoane.
In rest suntem bine, m-a cuprins un stres de toata frumusetea...Am inscris-o pe Clara la scoala, din toamna incepe cu anul pregatitor, ca aici asa se face.Am fost toti 3 marti dimineata la scoala sa o inscriem, am completat diferite formulare(adica sotul, ca eu nu scriu perfect in lb...stii tu care, este foarte greu, ma pricep in proportie de 80%), am raspuns la diferite intrebari in leg. cu comportamentul copilului, despre activitatile ei, despre mancarurile preferate etc..Toate aceste intrebari au fost puse de un dr.psiholog.In timpul cat noi eram in biroul directorului, dra.Clara a ramas cu dra secretara, fiindca nu a avut voie sa intre cu noi si cred ca a supus-o si pe ea la niste teste de inteligenta, de comunicare, pt ca mi-a povestit ca ii arata diferite desene si ea trebuia sa gaseasca diferentele, ii punea diferite intrebari, a pus-o sa deseneze etc.La sfarsit cand a trebuit sa plecam, dra secretara ne-a asigurat ca nu este niciun fel de problema si ca se va descurca de minune Clara.
Este o scoala particulara iar copiii sunt monitorizati non stop.Ceea ce nu imi place acolo este programul, mi se pare cam mult de la 7:30 dim pana la ora 13.Primesc si micul dejun de la ora 10 la 11, plus pauzele intre ore, dar tot mi se pare prea mult in comparatie cu scolile din Romania.Acum sa vedem cum o fi...
Clarei i-a placut, ea ar fi ramas de marti acolo :D.Scoala este foarte aproape de casa noastra, la o strada distanta.Noi am cautat special o scoala particulara si aproape, din cauza raului de masina al Clarei.Oricum in zona in care locuim noi, sunt zeci de scoli si facultati, deci din punctul de vedere al distantei nu ne facem probleme.
In rest, toate bune si frumoase, Clara creste cat vezi cu ochii, acum este o mica domnisoara.Cand ma uit la filmele sau pozele de cand era mai micuta, imi joaca ochii-n lacrimi si nu imi vine a crede ce repede a trecut timpul.Eh...
Despre mine ce iti pot spune... m-am apucat de a 2-a carte, iti dau mai multe detalii pe mess cand vom vorbi ;).
Tu ce ai mai facut cu cartea ta??Daria nu merge la gradi?
Pupici cu sclipici :-*
1
09-05-2010, ora 16:15
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos a înviat!

Jackie, şi eu tind să cred că nu era medic dar, chiar şi-n astfel de condiţii de cunoaştere precară, nu mă miră să fie. Cunosc câţiva medici care chiar nu ştiu mai...nimic! Şi totuşi sunt medici...Eu sintonizez cu d-nul Hippocrate - "Nu este medic cel care are diplomă, ci cel care tratează şi Îl roagă pe Dumnezeu să vindece"... :)
...(...)...Şi pe mine mă dezgustă persoanele care practică ce practicau şi cei din Sodoma şi Gomora, dar, de fapt, nu mă dezgustă persoanele, ci acţiunile lor indecente. Am mai spus şi repet - îmi iubesc toţi semenii, dar nu iubesc toate faptele lor. Nu-mi permit să-i judec, pentru că eu NU sunt Dreptul Judecător, adică Dumnezeu. Dumnezeu să-i ierte, să le corecteze comportamentele şi perspectiva şi să ne ierte şi pe noi.
...(...)...Mă bucur pentru Clara. Fetiţa ta este o fiinţă sublimă, ca şi tine; va avea un viitor strălucit. Stai liniştită, se va adapta rapid la condiţiile respectivei instituţii de şcolarizare/educare, indiferent de factorii destul de dificili. Clara, ca şi tine, este o luptătoare. Are voinţă, energie, vitalitate, forţă şi, pe deasupra, şi calităţi extrasenzoriale. Are tot ce îi trebuie! Dumnezeu a înzestrat-o cu multe virtuţi - şi le va folosi, printre altele, şi la procesul de adaptare :)
Clara...creşte, creşte, creşte şi...înfloreşte! Timpul trece şi te lasă să vezi ce se petrece când el trece :) Să fie binecuvântată şi să aibă o viaţă asezonată numai cu daruri divine. Amin!
...(...)...Eu sunt bine şi nu :) Am o zi bună şi 30 proaste. Ce am mai făcut cu cartea? Nu prea m-am mai ocupat de ea...am mai scris poezii, aforisme, am conceput chiar şi o povestioară frumoasă (are ca scop crearea spiritualizării şi/sau elevarea ei, ca de altfel tot ce conţine cartea). La începutul lui iunie voi iniţia remasterizarea conţinutului ei şi sper că o voi publica până în septembrie. Doamne ajută. Am mult de lucru, pentru că trebuie să fac şi comentarii (Cartea conţine unele materiale foarte greu de înţeles, ceea ce mă determină să fac o secţiune de subsol cu mici comentarii - cu un fel de explicaţiuni :) Vreau să fie înţeleasă de toţi oamenii, nu numai de cei cu un anumit grad de cultură. Vreau să o înţeleagă şi nenea Vasile din satul X, comuna Z, ca de altfel şi tanti Sofica din cătunul W...).
Mă bucur că ai început să lucrezi la cea de-a doua carte. Să ai muuuuultttt spor! :)

Să fii binecuvântată!
Te pup dulce de tot :)
P.S. - Daria merge la grădiniţă din toamnă! ;)
.

Imary, obligeana are 2 mari contraindicaţii, şi anume:
- este contraindicată în cazurile în care durerile de stomac sunt însoţite de o senzaţie puternică de vomă;
- este contraindicată la persoanele care iau medicaţie psihiatrică (antidepresivă, antipsihotică, timoleptică, etc.).
Dacă nu vă încadraţi în cele 2 situaţii prezentate mai sus, obligeana nu are nicio contraindicaţie :)
Să fiţi binecuvântată!

P.S. - Obligeana este supranumită şi regina plantelor folosite pentru tratarea afecţiunilor stomacale :)
-


Numai Bine!
1
09-05-2010, ora 16:18
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
P.P.S. - Jackie, ştiai că i s-a blocat contul lui Scarface? Am înţeles că un medic ar fi făcut reclamaţie :( Culmea este că l-am avertizat (parcă am presimţit). L-am rugat să nu mai fie aşa de tranşant, să fie mai maleabil, dar...Sper să i se permită iar accesul la a face fapte bune pe Romedic.

Pup!
0
10-05-2010, ora 11:19
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Buna tuturor!
Nick, sper din suflet sa nu intimpin niciun fel de problema in ceea ce o priveste pe Clara, am inima cat un puricel de pe acum :D.Iti multumesc frumos pentru cuvintele minunate si pt incurajari!Cu singuranta imi vor fi de mare ajutor!
Waw!Nu stiam ca i s-a blocat din nou contul lui scarface...Pff...Imi pare rau pt el!Dar nah, nu te poti pune cu sistemul...
Poate reusim in viitorul apropiat sa vb pe mess, pt ca am multe sa iti spun!Te las acum, ca trebuie sa apara prof.Clarei.
Pupici cu sclipici! :-*
0
10-05-2010, ora 11:35
alinutza_109
Nu este medic/terapeut
alinutza_109
NICK ti-am lasat pe mess ceva, trebuie sa vb cu tine.Sunt SOCATA!Asa patesti cand pui prea mult suflet si ai incredere prea mare in oameni.Daca pot sa=i mai numesc asa.
0
17-05-2010, ora 22:35
just_john
Nu este medic/terapeut
just_john
Bine v-am gasit, sper ca intruziunea mea pe forum sa nu creeze mari neplaceri. ;)
Si totodata daca imi permiteti sa profit de experientele d-voastra cumulate de-a lungul timpului, impreuna cu rugamintea mea de a ma ajuta pe cat posibil.

Dar sa incep prin a spune ca toti "cei ce se aseamana se aduna"...din pacate si eu am facut un test la sange (Anticorpi Helicobacter pylori - din ser - IgG) care a iesit pozitiv (ma rog, rezultatul a fost de 19, 8 iar intervalul in care trebuia sa se incadreze era de max. 15)

Bun, acum sa incep cu intrebarile nesuferite :D
Mi sa prescris o reteta si anume:

Augmentin (1000 mg) - 1/12 h (2/zi) - 7 zile
Klabax (500 mg) - 1/12h (2/zi) - 7 zile
Esomeprazol (20 mg) - 1/zi - 30 zile

Ce rezultate ati avut cu astfel de tratament ? dar ce as mai putea sa iau pe langa acest tratament (in special produse naturiste), ce rezultate sunt combinate cu obligeana ?
Nu am avut timp (inca) sa citesc toate subiectele tratate aici pe aceasta tema, dar in curand am sa-mi fac timp !
Maine ma duc sa fac si o ecografie abdominala sa aflu mai multe lucrui, sper bune !

Mentionez ca nu am avut probleme intestinale/gastrice pana acum aprox. o luna, cand au inceput starile de oboseala nejustificata, dereglaje intestinale, senzatii de greata, (in special dimineata, cand in timp ce mananc, brusc de la un moment dat mi se face greata si gata nu mai pun nimic in gura). Slabe dureri de cap, a da sa nu uit si respiratie urat mirositoare (gust amar), mi-am dat seama ca trebuie sa fie ceva intern, ca nu am probleme cu dantura, si nu am mai avut astfel de probleme pana acum, asa ca la recomandarea unei cunostinte am facut testul si...surpriza !
In schimb am avut alte probleme, si am luat (la sfatul medicilor) o gramada de antibiotice de mi sila de ele numai cand aud de ele.

Inca nu am inceput tratamentul si as dori, daca se poate sa aflu si parerea altor persoane care au fost/ sunt in situatia mea.

Alta intrebare ar fi:

Exista vreo legatura directa/indirecta intre Fordyce's Spot (puctele fordyce) si HP ?http://en.wikipedia.org/wiki/Fordyces_spot ... care din cate am inteles sunt la fel de des intalnite la barbatii aprox. 80% au la fel ca si helicobacter pylori, insa nu toti baga de seama lor ! Singura diferenta ar fi ca puctele Fordyce nu-ti afecteaza sanatatea si nici nu este considerata a fi boala !

De asemenea as vrea sa va informez ca am o piele f. sensibila care se iriteaza f. urat (adica se inflameaza,
apare o culoare rosie aprinsa in zona iritata, uneori insotita de senzatie de arsura) in zona/locul unde ma zgarii putin, chiar la o atingere mai sanatoasa ma irit imediat, simptomele descrise mai sus dispar 5 minute mai tarziu. Din nou ma repet, exista oare vreo legatura cu HP ? (Aceasta iritatie o am de mai bine de 3-4 ani maxim, care parca a venit tot asa din senin).

Astept cu nerabdare raspunsurile voastre si chair indicatiile, va rog sa fiti nemilosi in declaratii si sugestii :D

Sa auzim de bine !
Noapte buna !
0
18-05-2010, ora 15:26
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Trebuie sa-mi fac datoria de gazda si sa-i urez bun venit lui just_john!
Parerea mea este sa incerci cu alte metode de tratament si apoi daca nu vezi rezultate apeleaza la traditionala schema cu antibiotice si antiacide.
Incearca sa folosesti remedii naturiste sau/si homeopate.Eu mi-am tratat stomacul cu homeopate!Nu am tratat hp-ul pt ca scapasem deja de el cand am inceput trat.homeopatic, dar stiu ca si bacteria hp se trateaza cu homeopate.Stii vb aia: incercarea moarte n-are!
Cat despre faptul ca ai o piele sensibila si care se irita la aproape orice atingere, sa stii ca se poate datora si hp-ului!Daca ai reusi sa citesti comentariile de pana acum, sa stii ca ti-ar fi de mare ajutor, pt ca s-a dezbatut problema asta foarte mult.
0
18-05-2010, ora 23:27
just_john
Nu este medic/terapeut
just_john
multumesc pt. primire, insa deja am obosit citind atatea lucruri (unele f. importante) despre acest subiect H.P.
as aprecuia f. mult daca poti sa-mi sugerezi mai exact ce "alte metode de tratament"...ca sincer numai eu stiu cat de mult urasc antibioticele.

uite ce am gasit eu in linii mari:

Sulforaphane din broccoli - acum il comand de pe interent
obligeana radacuina
miere, propolis

despre acest produs ce ati auzit ?
http://www.okazii.ro/catalog/40874814/Broccoli-Sprouts-2-000mcg-Sulforaphane-Helicobacter-Pylori.html
(are o concentratie de 5 ori mai mare ca primul)

"Se trateaza cu homeopate"... cum ar fi ?

Va rog tare mult chiar daca va este f. greu si cu riscul de a repeta slujba pt. a 1000 baba surda sa, nu va fie greu sa mai faceti inca un rezumat la tot ce sa discutat in linii mari. Sper ca nu este f. greu sa-i spui omului: ce plante ce fel de ceaiuri, merg in acesta situatie, ce fel de tratamente naturiste etc.
sper si cred ca in 10 randuri maxim se face un rezumat (daca se vrea) cu tot ceea ce ar trebui sa stie omul aflat in sitauatia noastra.
Astept inca recomandari, si nu raspunsuri expeditive, vazand interesul scazut la ora actuala asupra acestui subiect, multi dintre userii care au postat aici, presupun ca nu mai intra f. des. Multumesc pt. raspunsul cu iritatia, asa credeam si eu, de la bun inceput.
Imi pare rau ca trebuie sa grabesc lucrurile, dar daca sincer as citi toate mesajele din acest topic as pierde 3 zile( as faceo cu placere, daca nu ar trebui sa incep tratamentul, si vreau sa incep cu dreptul de la bun inceput).

Am efectuat si o ecografie abdominala, astazi si mi-a iesit totul in regula, mai putin ficatul care este putin marit cam cu 2 cm, poate fi HP cauza ?
de asemenea am uitata sa precizez ca si ganglionii axiali, (sub brat in partea dreapta in special) sunt mai mariti decat de obicei, sunt palpabili, nu ma deranjeaza, poate avea legatura cu HP ?

as aprecia raspunsuri, pragmatice si pe cat posibil la subiect daca se poate !

Pt. @Mr. Nick azi ti-am adaugat adresa de mess, sper ca nu te deranjez, (am gasit-o in postarile anterioare), sper sa pot lua legatura cu tine, daca ai timp, sa-mi raspunzi la cateva intrebari legate de acest subiect(fara sa-ti rapesc prea mult timp).

Multumesc pt. intelegere, si sa-mi scuzati deranjul, inca nu stiu cum sa trimit mesaje privat pe acest forum ?! si nici daca se poate modifica mesajul dupa ce a fost postat, pe aceasta cale imi cer scuze pt. greselile gramaticale facute, imi asum vina !

Toate cele bune !
0
19-05-2010, ora 13:39
carmiv
Nu este medic/terapeut
carmiv
Bine ai venit printre noi!Dupa cum bine ai relizat acest subiect prezinta un interes mai scazut momentan.La mine(sper ca si la ceilati) motivul este ca incet, incet mi-am revenit, in sensul ca pot manca aproape orice fara sa mai am siptomele de acum cateva luni.Veste buna pentru tine, nu?

Eu am mai facut un rezumat ca o concluzie proprie la subiect, dar cum te inteleg prin ce treci, am sa ma repet(sper sa nu-i obosesc pe ceilalti care imi cunosc deja parerea)

La fiecare se manifesta diferit pentru ca reactia organismului este individuala si in general problemele de sanatate se tin in lant, organismul functionand ca un tot unitar.Sa nu cazi in ispita in care am cazut eu, ca acest HP este cauza la toate!
Am insistat sa-mi tratez toata familia si am reusit cu ajutorul antibioticeleor, dar nu stiu daca am facut bine caci am inteles ca 80% din populatia Romaniei este purtatoare de acesta bacterie de unde posibilitatea de reinfectare este destul de mare.Dupa tratamentul cu antibiotice am inceput sa am dureri de stomac.Nu stiu daca numai de la ele sau daca le-as fi avut oricum mai tarziu.Cu trecerea timpului si cu remedii homeopate+ cel mai important cred eu la mine a fost ceaiul din radacina de obligeana am trecut si peste acestea.
vezi ce probleme de sanatate mai ai si incearca sa le zerolvi.Poate te ajuta si asta: un coleg are ca si tine ganglionii mariti si ceva analize proaste de ficat datorita Citomegalovirusului care este activ.
De tratat eu ti-am spus am reusit cu antibiotice dar am luat dupa sulforaphane, propolis, si remedii homeopate care se numesc chiar:Helicobacter pylori.Posibil ca si aceste sa ma fi ajutat sa scap de bacterie.
Mama mea de exemplu la ultima anailza din scaun, inca mai avea la un nivel f.mic si acum continua cu aceste din urma.Dar ea nu s-a simtit rau niciodata, le ia doar ca sa ne protejeze pe noi.
Sper sa-ti rezolvi cat mai curand acesta problema!
0
19-05-2010, ora 16:21
just_john
Nu este medic/terapeut
just_john
multumesc carmiv pt. raspuns si incurajari.
acum am inceput tratamentul cu antibiotice, mi-am comandat si Sulforaphane din broccoli (ala care l-au laudat toti), insa am o nedumerire, nu stiu daca este bine ca am inceput cu antibioticele, din cauza ficatului marit (nu stiu daca este sau nu mai bine sa descopar adevarata cauza a ficatului marit) ?!
o fi din cauza bacteriei ?!

cine este acest user ? cum dau de el ? voi puteti trimite mesaje private pe forum, ca eu inca nu stiu cum/pot ?!
simptomele acelui Citomegalovirusului imi sunt cunoscute.
ce analize as putea face ?

Multumesc, pt. raspunsuri !
Adaugă un comentariu / răspuns
3188 comentarii 1 2 ..... 616263 ..... 106 107 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.