helicobacter pylori

3188 comentarii 1 2 ..... 103104105106 107 Înainte ›
0
28-10-2014, ora 16:17
adara
Nu este medic/terapeut
adara
:)) Buna Juliamo, imi cer scuze ca nu am mai intrat acum am vazut un mesaj ca postase cineva, am avut niste musafiri din Ro si nu m-am mai uitat pe net ca nu am avut timp.Deci treaba cu samponul baby Johnson este doar pentru cei cu sinuzita sau rinosinuzita cronica pt cei care antibioticul nu isi face efectul, asta inseamna ca bacteria formeaza biofilme si antibioticele nu au cum sa ajunga la bacterie sa o distruga pt ca e aparata de biofilme.Samponul baby jonhsons (no more tears) sau fara lacrimi contine surfactant care dizolva biofilmele.Mai ales pt cei care au stafilococ.
Acum pt tine care ai stafilococul iti trebuie un antbiotic unguent care se numeste bactroban este un unguent nasal pe baza de apa, dar, la noi nu se gaseste iar in strainatate se da doar pe baza de reteta eu una am folosit un unguent care era Bactroban avea aceeasi compozitie dar, nu era pt nas.Oricum si-a facut treaba.Cel care este special pt nas se foloseste 7 zile de 3xzi celalalt se foloseste 10 zile are acelasi effect.Se mai numeste si mupirocin.
Colloidal silver se gaseste si in Ro pe site-uri daca dai un google gasesti.Dar eu zic ca daca iti dai cu bactroban in nas si faci gargara cu tea tree oil si apa cu sau cu apa de gura antiseptica cu Chlorhexidine ar fi sufiecient ca sa iti treaca.Uite asta e bactrobanul care l-am folosit eu vine din Thailanda al meu l-am luat din alta parte dar asa arata si nu e scump:
---------*
Pe timpuri se gasea si la noi, dar mai gasesti ceva acum?tot ce a fost bun a disparut.

(*modificat de admin)
0
28-10-2014, ora 20:09
juliamo ramazzoti
Nu este medic/terapeut
juliamo ramazzoti
Adara iti multumesc mult dar intrebarea mea este ca-l pot comanda din RO.?
tu te-ai tratat de stafilocook? si hai sa zic ca o sa-t tratez din nas dar cu cel din gat ce fac ca deja m-am saturat de el cate Probleme mi-a facut si inca sunt tinerel mai am de tras... sa zic asa o vorba romäneasca...:)

Radu ce rau imi pare de Mama ta !!!!

Sandy mersi de mesaj si mi-a placut aia ce mi-ai zis " un prieten adevarat trebuie sa fie alaturi de tine cand gresesti nu cand ai dreptate !!!!!!!!!!!!!!!buna
puup
0
28-10-2014, ora 20:35
adara
Nu este medic/terapeut
adara
juliamo daca te referi la colloidal silver da, se gaseste pe site-uri in Ro daca te referi la bactroban nu se gaseste in Ro trebuie sa-l iei de pe Amazon sau Ebay sau alte site-uri.De obocei stafilococlul se localizeaza in nas tu trebuie sa trataezi zona unde este focarul de infectie probabil din nas prin spatele nasului se scurge in gat si ai impresia ca ai si in gat.Daca rezolvi problema nasului la gat o sa treaca de la sine dar cum ti-am mai spus si in mesajul anterior poti sa faci gargara cu chlorhexidina.Eu am scapat de stafilococ la mine urcase si in sinusuri deci nu mai am in nas gat sinusuri dar am ceva la plamani cand am fost testata din sputa au zis ca e slab dezvoltat dr eu mai fac inca cu colloidl silver in nebulizator pt asta
Mi-am adus aminte ca eu gasisem bactroban nazal pe un site israelian care era de fapt ukrainean nu mai am linkul cu site-ul respeciv dar cred ca a ramas pe undeva in postarile mele.
Radu ii doresc mamei tale multa sanatate si tie putere sa rezisti..
0
29-10-2014, ora 22:54
matrixradu
Nu este medic/terapeut
matrixradu
Multumesc Adara, Juliamo ca imi sunteti alaturi.

Mi-e greu sa vorbesc despre asta. La tara cat am stat o saptamana plangeam in fiecare seara pana adormeam. E greu sa fii acolo si sa n-o poti ajuta fizic.
E numai suferinta. S-o vezi cum se straduieste sa spuna ceva, sa lege cuvintele sau sa inteleaga ce vede. Mi se rupe inima in mii de bucati.
0
29-10-2014, ora 23:03
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Radu sperante sant, nu uita ca ficatul este singurul organ care se regenereaza daca era inima sau altceva nu mai era mai nimic de facut, iara ar trebui luat in considerare un transplant daca te-ai potrivi cu ea in grupa de sange I-ai putea dona din ficatul tau, ii trebuie doar o bucatica, nu mult.Sa intrebi medicii ei ce parere au, a facut vreun progres pana acum de cand e acolo ?
0
17-11-2014, ora 19:19
matrixradu
Nu este medic/terapeut
matrixradu
Mama a parasit planul fizic acum 7 zile. Cum am aflat am plecat la tara.
Dupa ce a iesit din a doua coma inainte sa moara a fost intrebata daca o mai doare ceva ? Raspunsul ei 'ma doare in cur'.
Nu si-a pierdut simtul umorului nici in ultimele clipe de existenta. Eu si doctorul am ras cu lacrimi la glumele ei in ultimele 2 luni. Nu i-a fost frica de moarte si tot timpul glumea pe seama ei. Se preocupa mai mult cu ce sa fie imbracata, ce culoare sa aiba sicriul, unde sa fie ingropata etc.

Acum o luna cand eram la tara si aveam grija de ea, pe la 2 noaptea i-am spus ca daca nu vrea sa foloseasca pampersii nu o voi putea lasa singura cu bunica si va trebui sa plisesc de la servici o perioada nedefinita riscand sa-l pierd. Dupa 10 secunde de pauza imi zice lent 'esti bun la sapa'. Am izbucnit in ras si eu si bunica.
0
18-11-2014, ora 13:23
sandy bel
Nu este medic/terapeut
sandy bel
CONDOLEANTE ! Radu imi pare rau sa aud ca mama ta s-a dus... sa-i fie tarana usoara si bunul D-zeu sa o aseze de-a dreapt lui acolo unde dreptii se odihnesc!
fii tare
pup
0
18-11-2014, ora 13:38
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Condoleante tie si familiei tale Radu, imi pare nespus de rau de ce s-a intamplat.sincer ma asteptam sa-mi spui ca incet incet isi revine, ma gandisem daca nu cumva un transplant ar fi rezolvat problema dar, probabil ca a fost prea tarziu pentru ea.Dumnezeu sa o odihneasca in pace iar tie sa iti dea putere sa treci peste momentele astea grele...sant alaturi de tine !puup
0
18-11-2014, ora 14:14
matrixradu
Nu este medic/terapeut
matrixradu
Multumesc. Ce a fost mai dureros a trecut. Era foarte greu sa o privesc in ultima luna, cum se chinuia sa pronunte cuvintele. Ea practic nu mai avea ficat ca sa se regenereze. S-a dus prea tarziu la analize.

Starea ei de curaj si faptul ca stiu ca nu exista moarte adevarata, mi-au dat putere sa trec usor peste. Nu prea i-a pasat de sanatatea ei si asta m-a durut ultimii 10 ani.

In ultima luna si-a dat si ea seama ca nu asta si-a dorit, dar ce putea sa mai faca ?
0
09-12-2014, ora 00:19
Mircea2000
Nu este medic/terapeut
Mircea2000
Salutare la toata lumea!
Mi-a iesit valoare 0.85 la analize antigen Helicobacter din fecale!
Va creste in timp? Stie cineva, sau a avut vreo valoare apropiata?
Sunt sanse sa scada sau sa se mentina? Sau va creste in timp?
Multa sanatate!
0
21-12-2014, ora 08:07
cristi1910
Nu este medic/terapeut
cristi1910
Bravo Mircea!

Ce tratament ai facut? Am vazut ca cel cu antibiotice a esuat, la fel ca si la mine.
Eu am o senzatie ca tot timpul mi se strange ceva in gat. Voi a-ti avut la fel?
Multumesc.
0
21-12-2014, ora 16:30
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Buna Mircea2000, eu am avut valoare de 5.2, deci mult mai mult decat ai tu.Pana in 1 valoarea ar trebui sa fie negative valoarea 1 este neconcludenta iar peste 1 este pozitiva daca e sa ne luam dupa ei, nergi si intreaba un doctor, intre timp suplimenteaza-te cu probiotice, bacterii bune.Multa sanatate iti doresc.
0
02-01-2015, ora 00:33
Mircea2000
Nu este medic/terapeut
Mircea2000
Buna seara!
Pentru Cristi1910! Am facut un tratament pentru bronsita in septembrie si am luat azitromicina care este bun si pentru HP. Dupa trei zile de la terminarea azitromicinei am luat guma de mastic(3/zi) inainte de masa cu doua ore timp de cinci saptamani si jumatate, pentru ca durea stomacul dupa antibiotice! Pe la jumatatea tratamentului cu guma de mastic, mi-a dat Adara tratamentul cu care a scapat, adica miere de manuka, guma de mastic si monolaurin! Inca nu am facut acest tratament! Mi-a iesit valoare 0.85! Sunt in expectativa! Se va mentine, va scadea!
Eu zic sa faci tratamentul recomandat de Adara!
Am citit si eu de Amy King pe site-uri americane!
Citeste paginile 103 si 104 din acest topic!
Schimba periuta la saptamana! Bacteria sta in gura! Mananca astea sase saptamani fara gluten! Vezi ca sunt putine alimente fara gluten! Bacteria se ascunde in pungi de gluten in stomac si intestine si tratamentul nu are eficienta!
Multa sanatate la toata lumea!
0
13-01-2015, ora 13:35
matrixradu
Nu este medic/terapeut
matrixradu
La multi ani!

Mircea, bacteria nu sta in gura sau in alte parti ale organismului, ci se dezvolta numai in stomac.
Wikipedia spune ca 50% din populatie are HP, alte statistici spun ca 75%.
Asta arata inca o data ca principala cauza a gastritei/ulcerului nu este bacteria, ci STRESUL, oboseala cronica si imunitarea scazuta a organismului.
HP se hraneste cu acididatea crescuta din stomac.

Cruciada impotriva HP-ului e o cale gresita. Fara eliminarea definitiva a stresului nu te vei insanatosi iar acest adevar trebuie sa fie foarte bine inteles. Altfel nu faci decat sa dai cu matura intr-un loc prafuit de vant.

Indiferent daca urmezi sau nu un tratament cu antibiotice este necesar sa-ti refaci mucoasa stomacala cu un tratament naturist: plante, ceai cald, lapte, regim alimentar, kefir de lapte etc.

Eu va recomand cu caldura kefirul de lapte (preparat in casa, nu din magazin) si cel putin 3 cani de ceai cald pentru stomac. Nu costa mai nimic acest tratament.
0
26-02-2015, ora 15:56
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Buna tuturor! Am intrat sa va salut dragii mei, sa va intreb cum mai sunteti si m-am intristat foarte mult cand am citit ce s-a intamplat cu mama lui Radu ;( Condoleante Radu, Dzeu sa o odihneasca in pace!
0
26-02-2015, ora 23:46
matrixradu
Nu este medic/terapeut
matrixradu
Buna!

Este cea mai dificila perioada prin care trec acum. La inceputul lui februarie am fost chemat la biroul managerului sa mi se spuna ca sunt printre cei 7 care sunt concediati deoarece veniturile firmei au scazut brusc la 33%. Iar la restul care au familie si copii li vor reduce salariile.
M-au recomandat la o alta firma din Constanta care dupa 2 saptamani mi-au spus ca postul nu mai e disponibil. Socul l-am primit ca pe o mie de ace in stomac deoarece in Bucuresti nu vroiam sa ma mai intorc iar in Constanta gasesc foarte greu un loc de munca si mai ales bine platit.
Acest soc mi-a generat brusc intr-o noapte dureri cumplite de abdomen si mai mult au reaparut si durerile de gastrita. Am fost de 2 ori la urgente noaptea la spital ca sa-mi puna perfuzii. Toate analizele si radiografiile au iesit bune. Medicii nu si-au dat seama de unde vin aceste dureri care nu se puteau localiza. In final medicul gastroenterolog precum si cel de familie mi-au zis ca un soc de stres a fost de vina si acesta a generat o proasta functinare a colonului ce devenise iritabil. Cu alte cuvinte daca mancam orice inafara de supe si piure simplu, nu mai puteam dormi toata noaptea. Pana sa-mi dau seama ce regim a trebuit sa tin o saptamana noapte de noapte dormeam in chinuri. Nu exista medicament pentru asa ceva desi am luat tot ce mi-au prescris medicii.

Deja de la acest regim incepusem sa slabesc. Ma stresa gandul cum voi mai putea angaja cu dureri de colon pentru ca ma apuca durerea si ziua de ma tavaleam pe jos.
Ajuns in Mangalia acasa la mine am dat de lucrurile mamei mele si mi s-a facut un dor de mama. Acasa am avut un sentiment de bine caci eram acasa. Apoi am plecat la Bucuresti.

Recrutorii mi-au spus ca ce stiu eu sa fac nu mai de actualitate si cu greu se mai gaseste ceva. Asa ca m-am apucat intre timp sa studiez de acasa noua tehnologie care se cere azi.

Am renuntat la orice gand de viitor si brusc nu mai m-a durut nci colonul si nici stomacul. Dar acum sunt fara servici si invat.
Dilema mea e ca mintea imi spune sa-mi caut slujba in Bucuresti pentru salariu din ce in ce mai bun si sa platesc chirie, iar inima doreste sa plec acasa la Mangalia si sa ma angajez pe salariu mic si fara perspective de progres in cariera,
Cu alte cuvinte: acasa la Mangalia pentru liniste unde ma simt bine dar bani putini sau Bucuresti pentru bunastare materiala si atat ?

Va pup!
Hmmm!
0
27-02-2015, ora 00:52
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Buna dragii mei, am vazut mesajul tau astazi Jakie dar am fost un pic ocupata si nu am putut sa-ti scriu.Da, in general sunt mai bine, am facut vreo 6 luni tratament pt scoaterea fluorului din organism nu stiu daca ti-am spus ca de fapt atatia ani de zile de suferinta s-au datorat faptului ca ma indopam la orice infectie atunci cand am avut sinuzita si la plamani, cu fluoroquinolone (antibiotic), date de medici sau farmacisti gen ciprofloxacin, AVELOX, NORFLOXACIN, tineti minte antibioticele astea sa nu le luati nicodata daca vreti sa nu patiti ca mine, daca cineva vi le prescrie sa le refuzati(normal se dau pentru cei bolnavi de cancer care nu raspund la alt tratament si sant pe ultimul drum sunt un fel de antibiotic citostatice, ataca tiroida in primul rand si tot organismal).In fine am trecut prin multe mi-au cauzat neuropatie, probleme digestive, de vedere..in fine am avut afectat tot corpul.Fluoroquinolonele iti ia tot magneziul, calciul si vitaminele din corp, daca as fi stiut de la bun inceput mi-as fi luat suplimente, dar..nu am stiut am aflat de-abia la sfarsitul lui aug anul trecut.In fine am interupt tratamentul acum pt ca deja cred ca am un inceput de gastrita de la medicamente si fac o pauza timp in care iau mastic gum, L-glutamine, ceai de lemn dulce, oregano oil.etc.Mi-am comandat niste vitamine f bune bune din USA si inca niste vitamne si minerale de top adica cele mai bune si in curand voi incepe un alt tratament pe care l-am citit intr-o carte scrisa de o asistenta din USA.In rest toate bune si la locul lor.Jakie spune-mi tu cum esti, ce-ti face fetita?ai incercat tratamentul cu baby Jonhson? A dat rezulatate?
Radu imi pare tare rau de ce ti se intampla sti ca un necaz nu vine niciodata singur, daca ai fi sanatos ti-as spune sa mergi sa stai in Bucuresti dar faptul ca ai o suferinta cred ca mai bine ar fi sa stai acasa la Constanta.In Bucuresti e mai mult stress plus de asta o sa platesti chirie deci ce castigi bani se duc pe intretinere si alte alea, dar acasa o sa fi mai linistit, plus de asta daca o sa iti fie mai bine cu sanatatea nu te impiedica nimic sa iti mai iei un part time job, gasesti tu ceva pe acolo sa iti mai suplimentezi veniturile.Important e sa fi sanatos.Uite am citit in cartea asta de am cumparat-o ca cei care au probleme cu stomacul si mai ales cei vegetarieni trebuie sa se suplimenteze cu Calciu, Magneziu zinc, seleniu, vitamina B12 in special, vitamina K2, Deci toate astea iti ajuta stomacul sa se refaca iar vitamina B12 iti suplimenteaza creierul cu ce iti lipseste atunci cand nu consumi carne.Iti doresc multa sanatate si ai grija de tine.Restul ce mai faceti ?? Va pup xxx
0
27-02-2015, ora 10:24
matrixradu
Nu este medic/terapeut
matrixradu
Multumesc Adara pentru sfat in ce priveste mutatul.

Cat despre suferinta, am postat ce mi s-a petrecut ca lumea sa inteleaga ca singura cauza a suferitelor e atitudinea mentala si corporala. Medicamentele nu sunt decat cel mult un catalizator pentru efectul placebo adica sa-ti intareasca increderea ca te vei vindeca. De fapt aceasta incredere de vindecare iti indeparteaza iluzia mentala ca esti bolnav si te mai eliberezi de tensiune.
Pana nu armonizezi atitudinea mentala nu vei scapa de suferinta. E ca si cum ai incerca sa usuci un perete plin de igrasie cu uscatorul cand de fapt adevarata cauza e alta: perete neizolat, termopan prost, umezeala in camera etc.

Repet, mi-a disparut orice durere si pot manca acum orice in momentul in care am renuntat la grija de: bani, casa, servici etc.
0
27-02-2015, ora 15:02
sandy bel
Nu este medic/terapeut
sandy bel
OOOOOOOOOOOOO Jaqie bine ai revenit !! nu prea ai scris nimic despre tine ce faci cum esti ?ce-ti face fetita ?...

Radu cu siguranta vei gasi ceva de lucru la tine acasa in Mangalia, si te vei simti CA ACASA ! banii nu aduc intotdeauna fericirea!!! NO SA MORI DE FOAME : Bafta si mult succes!
puup
0
15-03-2015, ora 03:30
Sfat
Nu este medic/terapeut
Sfat
Helicobacter Pylori nu este o bacterie obsinuita din flora/microbiomul intestinal uman. Ea este doar tinuta in frau de acesta flora. In anumite conditii de dezechilibru al florei digestive (in care poate intra si stresul si scaderea imunitatii dar si anumite medicamente) HP se inmulteste peste masura.
Inmultirea lui HP in stomac este favorizata de doua lucruri importante:
1. Dulciurile
2. Aciditatea crescuita
HP se inmulteste in prezenta zaharului f mult.
Cine are HP intr-o faza mai avansata stie ca nu poate manca dulce pentru ca e nenorocire. Apar dureri enorme de stomac de la dulce.
Durerile stomcale nu se datoreaza doar aciditatii ci o componenta importanta este inflamatia pe care HP o produce in mucoasa stomacala.
In special zaharul rafinat favorizeaza enorm inmultirea HP.
Spre deosebire de ce au scris unii de pe acest forum, HP poate trai atat in stomac cat si in oricare alta parte a tubului digestiv.
De altfel se poate lua prin sarut si orice alt contact cu chestiuni folosite de o persoana contaminata.
Astea sunt stiute. Ea nu apare in sistemul digestiv din neant, se ia de la persoana la persoana.
Faptul ca o iei nu inseamna ca faci gastrita sau ulcer.
Ceea ce te apara in prima istanta este flora ta intestinala si stomacala, starea sistemului imunitar etc.

Recomandare:
1. Ceaiul de busuioc (cel care se gaseste la plafar, busuioc mentolat, care este mai puternic) este un calmant rapid al durerilor gastrice si are proprietati antibacteriene. Ajuta mult in caz de criza.
2. Curcumin (pentru cine are bani sa cumpere de la secom) este un foarte bun antibacterian in ceea ce priveste HP. S-au facut studii in SUA pe tulpini rezistente la terapie tripla si cvadrupla, si s-a constatat ca nu exista tulpina de HP rezistenta la Curcumin. El este de asemenea si un bun antiinflamator. Se paote lua pe termen nedefinit.
Se ia cate unul dupa fiecare masa (3-4 pe zi e ok). Este posibil sa dea ceva scaune mai moi insa nu neaparat.
3. Argila Mircea Bocan da de asemea rezultate foarte bune pe HP.
Se ia pe stomcaul gol si se sta la orizontala pentru a mentine argila cat mai mult in stomac.
4.Ceaiul de tataneasa este unul dintre cele mai bune cicatrizante si este recomandat in ulcere si gastrite.
5. Colostrum Prime Life - de la secom sau alte surse poate da o mana de ajutor pentru ca este un revitalizant puternic pentru organism din multe puncte de vedere.
6. Din medicina Alopata este recomandat sa se ia pentru o perioada Omeran sau Nexium 2x20 mg pe zi (la 12 ore) pentru a permite stomacului sa se refaca si a anula cel putin balastul aciditatii in lupta cu HP.
7. Iaurtul proaspat este un bun remediu impotriva durerilor de stomac provocate de HP.

NU luati Miere de manuka. E scumpa si este total contraindicata.
Nu se mananca dulce la HP si ulcer/gastrita.
Antibioticul din miere nu compenseaza nici pe departe faptul ca e dulce.
Eu am luat si m-am tavalit de durere de stomac dupa aia.

Evitati complet dulciurile: fructe dulci, sucuri dulci naturale sau cu indulcitotri, nu conteaza. HP fermenteaza zaharul si se inmulteste enorm, stomacul se inflameaza, apar dureri crancene chiar daca luati nexium sau omeran.

Din ce am auzit dar nu am verificat, Mastic Gum ar da rezultate pentru cicatrizarea stomacului.

Urmati sfaturile mele si veti obtine rezultate imediate.
0
15-03-2015, ora 03:56
Sfat
Nu este medic/terapeut
Sfat
Daca aveti HP in stadiu de gastrita sau ulcer evitati sa mancati prea sarat.

Este dovedit prin studii stiintifice ca sarea favorizeaza aparitia cancerului de stomac in prezenta Helicobacter Pylori.
0
08-04-2015, ora 19:16
sanndu102
Nu este medic/terapeut
sanndu102
Am Pylori de ani de zile si o sinuzita severa, nu mai induceti lumea in eroare cu Manuka, costa multi bani si nu are efecte, multi comercianti dornici de imbogatire isi expun toate inventiile pe net.

Multi useri posteaza diverse si nici macar nu pot fi contactati, pot atesta cele spuse anterior, detin si acum borcanul de plastic in care a fost mierea, cost 200 ron (si mult timp pierdut sa citesc sfaturile unor anonimi).

Ca si zeolitul, manuka si alte inventii ce iasa anual - un prieten apropiat a murit pe baza tratamentului naturist cu zeolit din Bucuresti, avea cancer la ficat. In 10 luni a fost terminat.

Sunt deja zeci de feluri de zeolit, calciu etc pe rafuri, lasa ti link cu produsele exacte cand sustineti o ameliorare.
0
09-04-2015, ora 10:08
matrixradu
Nu este medic/terapeut
matrixradu
Sanndu102, pe prietenul tau l-a ucis cancerul nu trataentul naturist.
Plantele sunt foarte bune caci induc o rezonanta benefica pentru organism, dar actioneaza lent in timp si nu-s suficiente pentru tratarea cancerului.

Vad ca ii se da o importanta foarte mare HP-ului si se gasesc tot felul de cauze pentru aparitia lui: dulciuri, aciditate etc.
Eu raman la aceeasi parere ca HP-ul nu e inamicul, ci numai stresul, supararea, nervozitatea. Tratam adevarata cauza si ne vom vindeca. Altfel continuam cu speculatii si lupte fantasmagorice.

"Sfat", citeste despre istoria sarii. Nu sarea e nociva pentru organism, ci iodul din sare. Sarea iodata e otrava, nu sarea in sine. Sarea grunjoasa, neiodata e benefica pentru organism. Sunt metode in care sarea joaca principalul rol de purificare a organismului.
In unele tari, in evul mediu, sarea era moneda de schimb, la fel de pretioasa ca aurul.
0
09-04-2015, ora 15:06
Mircea2000
Nu este medic/terapeut
Mircea2000
Salutare tuturor!
Am acum HP 4.8! Nu stiu cum sa scap de nenorocita asta de bacterie!
Mi-a iritat rau colonul! Am facut colonoscopie si m-a diagnosticat cu proctita nespecifica(iritatie a mucoasei colonului)! Bacteria a inceput sa-mi manance colonul! Cu stomacul sunt bine, stau multe ore nemancat!
Mi-am comandat Matula Herbal Formula(ptr o luna) si voi lua si Guma de mastic doua luni! Ma simt rau cu colonul! Doctorul mi-a dat hemorzon(supozitoare) si ma simt mai bine! Mi-am cumparat o carte a unui englez, David Hompes, sa vedeti ce scrie, cate organe afecteaza! Fara dieta nu sepoate scapa de HP!!!
Foarte important este sa schimbati periuta de dinti la saptamana pe perioada tratamentului! Eu asa zic! Degeaba faci tratamente alopate si naturiste cu gramada, daca tu te reinfectezi imediat! Bacteria asta sta si in gura! Sa aveti fiecare vesela voastra! Se fierbe! Si eu nu stiu ce sa mai fac sa scap de bacteria asta nenorocita! Nu se mananca lactate, soia si gluten!!! De asemenea nu se consuma zahar, cafea, alcool! Totul este zero, din cate am inteles, daca nu se respecta regimul! Sunt multe produse care contin gluten(paine)!!! Bacteria se ascunde in pungi de gluten in intestine sau in stomac si reapare ulterior. Se inchide ca intr-un saculet!!! Dar mai intai sapa in peretii stomacului!!!
Sunt foarte rau cu colonul de la bacteria asta! Nu stiu ce sa mai fac! Ma simt rau cu colonul!
V-as ruga un sfat in privinta colonului!
Multa sanatate tuturor!
0
09-04-2015, ora 15:11
Mircea2000
Nu este medic/terapeut
Mircea2000
Am auzit de curcumin ca ar face minuni, conform unor studii din S.U.A.
Poate iau si curcumin pe langa Matula Tea si Mastic Gum!
0
09-04-2015, ora 15:31
matrixradu
Nu este medic/terapeut
matrixradu
Mircea, eu am ajuns la urgente de 2 ori din cauza ca aveam dureri de nesuportat la nivelul colonului, atat de mari incat ma zvarcoleam pe jos si uneori urlam. Nu puteam sa merg la servici, nu aveam voie sa mananc decat supa si piuer altfel ma apuca durerea groaznica din 30 in 30 min pana trecea de colon mancarea procesata.

Dupa multe investigatii pe la 7 medici diagnostivcul final a fost 'colon iritabil'. Am urmat toate tratamentele prescrise de doctori fara nici un rezultat.
Solutia finala a venit de la medicul de familie care mi-a spus foarte clar ca adevarata cauza e o trauma psihica care in cazul meu era provocata de frica de ce se va intampla cu mine in viitor dupa ce am ramas fara servici.

Ei cum am renuntat la frica asta si m-am calmat cum s-a potolit si colonul de ca si cum n-ar fi avut nimic. N-am mai simtit nici cea mai mica durere si am putut sa mananc orice fara probleme.

Cauta sa vezi ce anume te framanta psihic, emotional sau afectiv si rezolva problema.

In ce priveste HP-ul, dupa ce am crezut ca am scapat de el 1 an nu am mai avut nici o problema. Apoi au aparut la un moment dat exact aceleasi simptome, aceleasi dureri in acelasi loc. Ce crezi ca m-am mai dus sa mai fac testele alea inutile care sa-mi spuna ca am HP ? Nu, pentru ca am realizat ca stresul a reaparut in viata mea. Asa ca am luat atitudine, am redus stresul si odata cu el au disparut si durerile.

Am incetat sa ma dau vina pe bacterii sau pe ceva din exterior. Toata suferinta e cauzata de minte. Ai o minte sanatoasa vei avea si un corp sanatos.
0
09-04-2015, ora 15:50
Mircea2000
Nu este medic/terapeut
Mircea2000
Da, Radu sunt de acord cu tine! Dar nu ma simt stresat! Nu am probleme majore, ci trecatoare din viata de zi cu zi!
La colonoscopie(Am facut fara anestezie.) am vazut ouale de HP poate! Exista posibilitatea sa fie de la paraziti intestinali! Doctora mi le-a aratat pe monitor! Am facut si analiza din scaun la HP si a iesit 4.8!
Am vazut si iritatia pe colon!
Mentionez ca nu am o viata dezordonata! Sunt familist convins!
Multe salutari!
0
09-04-2015, ora 23:59
matrixradu
Nu este medic/terapeut
matrixradu
Mircea, nu tre sa ai probleme majore ca sa te imbolnavesti.

Uite care a fost explicatia unui doctor la felul cum o simpla raceala se instaleaza in organism: cand o persoana trece chiar si pentru o fractiune de secunda printr-un moment de soc (sperietura, izbucnire nervoasa, emotie puternica negativa, suparare, furie, gelozie, panica etc) se produce o rupere a 'constientului' de corpul fizic (chiar si pentru o fractiune de secunda) si atunci imunitatea organismului scade brusc, iar virusul se instaleaza.

Nu compar acum HP cu o raceala, dar ideea e interesanta.
0
17-04-2015, ora 17:14
sanndu102
Nu este medic/terapeut
sanndu102
@ Mircea2000 si eu am avut HP si cred ca inca mai am, foarte greu se scapa, am citit luni despre tot felul de tratamente care difera precum stelele de pe cer, nu orice merge oricui.

Tratamentul alopat a fost "apa de ploaie", la doctor ti se da ceva dupa ce au scris unii si altii intr-o carte, daca merge bine daca nu - alti bani alta distractie.

Nu e ok sa consumi lapte, dulciuri, mezeluri, din ce am constatat.
0
20-04-2015, ora 20:12
Mircea2000
Nu este medic/terapeut
Mircea2000
Doctorul gastroenterolog mi-a spus ca nu este nicio legatura intre HP care o am si ouale de paraziti intestinali care le-am vazut la colonoscopie. Voi face tratament pentru parazitii intestinali si apoi pentru HP.
Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns
3188 comentarii 1 2 ..... 103104105106 107 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.