helicobacter pylori

3188 comentarii 1 2 ..... 102103104 ..... 106 107 Înainte ›
0
18-05-2014, ora 21:01
matrixradu
Nu este medic/terapeut
matrixradu
Da maine, luni ma apuc cu suc de mere si mancare de post.
Sambata e ziua cea "mare" :)
Mi-am pregatit merele, storcatorul, sarea mara si urmeaza sa iau ulei de masline presat le rece, extra virgin.
0
08-06-2014, ora 17:16
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Hey, salutare dragii mei! Ce mai faceti, cum mai sunteti? Nu ati mai intrat de ceva vreme... timpul asta bata-l vina... :)

Sanda, eu sunt bine multumesc lui Dzeu.A intrat si fetita in vacanta si ne relaxam deocamdata :). Tu cum mai esti?

Radu, ai facut cura aceea? Sunt curioasa cum ti-a mers.

Adara, biulica, nicola, voi ce mai faceti, sunteti bine?

Pupici cu sclipici :* :*
0
08-06-2014, ora 17:27
matrixradu
Nu este medic/terapeut
matrixradu
Buna buna!

Da am facut cura, a iesit cu exceptia faptului ca mi-a fost un pic cam greata de la ulei+lamaie. Eu am si stomacul foarte sensibil si parca nu as mai repeta cura decat daca ar fi strict necesar.

Pupicei
0
16-07-2014, ora 01:01
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Buna dragii mei, am intrat sa va salut, am vrut sa intru doar atunci cand sant complet vindecata, dar cred ca mai am de asteptat.Am facut tratament cu bacteriophage, am facut doar 10 zile trebuia sa fac 14 dar nu am rezistat mi-a distrus stomacul si virusii aia se imprastiasera in tot corpul si imi dadeau o stare proasta de nervozitate.Am mai incercat cu usturoi, cu colloidal silver, cu oreano oil.cu extract de maslin, si, m-am reantors la vechiul meu prieten Monolaurinul pe care il iau de 2 saptamani impreuna cu un imunomodulator Respivax ca sa imi intareasca sistemul imunitar.V-a trebui sa fac tratamentul 3 luni.Ma simt bine din tratamentul asta dar, inca nu sant vibndecata.Asta e! Voi ce mai faceti ?Cum mai santeti?Va pupic si astept vesti de la voi XXX
0
16-07-2014, ora 15:48
matrixradu
Nu este medic/terapeut
matrixradu
Buna Adara!
Am sesizat o usoara tendinta de ma lua cu dureri de stomac. Dar am constientizat ca am fost un pic stresat la munca.
M-am apucat azi iar de kefir de lapte dupa o pauza de o luna.

Din ce am observat orice boala are tendinta sa recidiveze dupa un timp. Atunci cand consideri ca te-ai vindecat e bine sa continui tratamentu pentru intarirea sistemului imunitar, dar mai ales sa nu revii la vechile obiceiuri proaste (stresul) care au activat respectiva boala.

Pupicei!
0
16-07-2014, ora 17:21
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Buna Radu din cauza tratamenteleor care le-am facut si eu am observat ca ma apucau dureri de stomac asa din senin, mai ales cand faceam tratamente care imi distrugeau flora si intotdeauna am luat Acidophilus 20 billion si mi-a trecut instant.Acum nu mai am probleme tratamentul care il fac e usor ca nici nu il simt.Sper ca Respivaxul care il iau sa-mi puna la punct sistemul imunitar pt ca in ciuda infectiei care o am temperaturea mea e sub limita adica 34.6 sau 35.7.asta indica faptul ca sistemul meu imunitar a predat armele si nu mai vrea sa se apere :))) Infectia mea a avansat din sinusuri si a ajuns in plamani acum.Radu bea si ceai de coada soricelului este foarte buna daca ai vreo rana o cicatrizeaza, daca poti bea-l fara zahar.
pupici
0
21-07-2014, ora 14:27
matrixradu
Nu este medic/terapeut
matrixradu
Azi am primit o veste foarte proasta. Mama mea a primit diagnosticul de ciroza umeda si medicul i-a zis ca mai are de trait 3 luni.
0
21-07-2014, ora 15:12
adara
Nu este medic/terapeut
adara
O Doamne, ce mai aud, hai sa gasim un tratament.Mama ta a avut hepatita?sau nu a stiut ca e bolnava si s-a trezit din senin asa ?
0
21-07-2014, ora 17:03
matrixradu
Nu este medic/terapeut
matrixradu
Stress si alcool (tot din cauza stresului). Acum tre s-o conving sa renunte definitiv la ambele.
0
21-07-2014, ora 17:25
adara
Nu este medic/terapeut
adara
alcoolul e cel mai mare dusman, daca renunta la el se reface.Fa tot ce iti sta in putinta sa o ti departe de alcool.Si o curatare a organismului ar fi buna.Dar toate persoanele care le stiu eu ca au decedat cu ciroza din cauza alcoolului nu s-au lasat pana in ultima clipa.Cere ajutor spacializat Ursofalkul e bun cred ca asa ii zice.E o clinica buna la Cluj ar trebui internata.
0
01-09-2014, ora 10:58
matrixradu
Nu este medic/terapeut
matrixradu
Internarea intr-o clinica inseamna moarte pentru ea. In primul rand s-ar fi simtit abandonata, internata impotriva vointei ei. In clinica poti obtine alcool de la oricne daca ii dai bani inclusiv de la personalul care supravegheaza. Oamenii sunt coruptibili.
Ea oricum nu s-a mai atins de bautura. E un doctor la tara care are grija de ea in foecare zi. Ii face perfuzii cu arginina.
Ma bucur ca doctorul o apreciaza foarte multa pe mama, de altfel nu am intalnit o persoana care s-o cunoasca si sa n-o aprecieze pe mama.
Analizele care le-a facut acum o luna jumate spun ca ea nu ar mai avea ficat.

Spre uimirea mea am niste rude care au sters cu buretele tot ajutorul pe care mama mea i le-a oferit si acum o critica de parca ele ar fi niste sfinte care nu au pus gura niciodata pe bautura. Mi se face sila. Fratele ei mi-a cerut pinul de la cardul mamei mele ca daca 'pleaca' sa fie bani de inmormantare. Asta e recunostiinta lui fata de ea.
0
01-09-2014, ora 11:35
adara
Nu este medic/terapeut
adara
dar tupeu mare are fratele ei, cum isi pemite sa ceara codul pin ? Uneori Dumnezeu ne imbolnaveste cu un scop ca sa vedem cum sunt in realitate cei din jurul nostru.Iti spun din experienta..ma bucur ca nu mai bea ai sa vezi ca o sa-si revina, ficat ceva mai are nu a iesit la analiza pt ca e in cantitate mica dar nu uita ca este singurul organ care se reface.Daca nu mai avea ficat deloc nici ea nu mai era acum.Dar, cineva acolo sus o iubeste :)
Menajeaz-o si nu ii spune ce fel sunt rudele ei pt ca nu are voie sa se supere, ba chiar nu ii lasa nici macar sa o viziteze..Tu ce mai faci ?Cum mai esti ? Eu tot cu bacteria mea in sinusuri pe langa o gramada de tratamente naturise sau antibiotice mai fac spalaturi cu sampon baby Johnson's cica distruge biofilmele, am inceput acum 2 zile si m-a pus la pat am stari gripale..
0
01-09-2014, ora 12:03
matrixradu
Nu este medic/terapeut
matrixradu
Multumesc Adara, optimismul tau imi da curaj sa privesc lucrurile din alt unghi de vedere.

De obicei daca spun ca sunt bine natura imi dovedeste imediat contrariul de parca as provoca-o. Asa ca spun: binisor :)
Ma reapuc de kefir dupa o surta pauza. Nu prea imi place sa dorm, ma culc tarziu, ma scol devreme si asta nu e prea bine. Ca sa nu spun ca iar neglijez micul dejun.
Mai degraba cand nu sunt in concediu mananc mai bine ca am mese regulate cat de cat :)
Am ajuns la concluzia ca serviciul ma mobilizeaza mai mult decat concediul.

Tot nu ai scapat de bactaria aia ? Poate ca trebuie schimbat tratamentul ?
0
01-09-2014, ora 12:27
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Radu eu am fost bolnava de ficat si stiu cum e, cand am depistat hep B am stat in spital 2 saptamani si 3 luni la pat, ma dadeam jos din pat doar ca sa imi fac de mancare si faceam focurile prin casa ca m-a apucat iarna acolo eram la maicame-a acasa la tara.Doctora mi-a interzis sa ma uit la tv sau stau pe laptop, nimic care sa ma supere si m-am comformat.Eram galbena spre verde si cred ca ajunsesem la 43 Kg de-abia ma tineam pe picioare, si cu bunavointa m-am refacut regim, odihna multa..deci eu sunt 100 % convinsa ca daca are liniste, intelegere, regimul si tratamentul adecvat mama ta se v-a face bine nici sa nu te indoiesti de asta.Arginina am luat si eu erau fiole si le beam cate doua pe zi timp de 5 zile dupa care faceam pauza se numeau Sargenor.Sunt foarte bune pe mine m-au ajutat enorm.
Iar tu nu te stresa si fa-ti un program fix de mese si de odihna daca e nevoie scrie-l pe o foaie de hartie si lipeste-l pe usa sau pe usa de la frigider ca sa iti amintesti..Functioneaza e probat de mine :)
0
14-10-2014, ora 10:45
Mircea2000
Nu este medic/terapeut
Mircea2000
Am helicobacter pylori pozitiv. Nu mi-a trecut cu antibiotice si nu am tinut regim special pentru eradicarea bacteriei. Dupa analiza HP, am inceput tratamentul alopat imediat si nu stiam mai nimic de regim. Ma refer la gluten in primul rand. Am citit pe niste site-uri americane, ca helicobacter pylori se ascunde in gluten iar medicatia alopata sau naturista nu isi face efectul, trece pe langa pungile de gluten. Nu mi-am schimbat periuta de dinti la saptamana in timpul medicatiei de o luna. Astea le-am invatat ulterior medicatiei.
Am mancat lactate. Se stie ca HP se hraneste cu lapte. Am scos si lactatele.
Cred ca imi voi scoate si placile dentare pe timpul tratamentului. Cica, HP se ascunde si in placa dentara.
NU trebuie consumate zahar, lactate, alcool, carne grasa(Eu mananc doar pui si peste la gratar.), ciocolata, cafea(M-am obisnuit si fara cafea.).
Eu mananc fiertura de legume(fara ceapa, rosii) si felul II de mancare(orez, linte, mazare, fasole, cartofi, varza de Bruxelles, fasole pastai). La felul II pun cimbru, oregano si doua linguri de suc de rosii(Atat!).Mentionez ca mananc cinci mese si alternez felul I(supa) si felul II.Nu mananc niciodata si felulI si felul II.
Mi-am pus stomacul cat de cat la punct si am inceput sa mananc salata verde, marar, patrunjel, masline. La salata pun ulei de masline si un pic de sare(Atat!).
In loc de paine mananc orez fiert.
Am luat medicamente alopate cinci luni si jumatate, dupa care mi-a descoperit ficatul gras(De la atatea medicamente.) si am decis sa trec pe medicatie naturista. Acum iau de o luna mastic gum(Trei/zi, dimineata, pranz si seara cu doua ore inainte de masa. In astea doua ore se repara stomacul.) si ma simt excelent. Le-am comandat de pe site-ul iherb.com, iesind mai ieftin chiar daca am platit taxe vamale.
Mi-am cumparat si sulforaphran. Nu stiu ce sa fac! Sunt un pic speriat, derutat!!! Doua persoane din acest topic, din paginile anterioare, au spu ca au facut piatra la fiere de la sulforaphran. Piatra care nu o aveau inainte de a incepe tratamentul naturist si acum trebuie sa-si scoata fierea!!! Nu stiu ce sa fac!?! Sa iau si sulforaphran? Astept un sfat de la cine a luat sulforaphran. Am dat un sac de bani si pe astea!
Multa sanatate va doresc!
Mircea

P.S. Mi-a luat doua saptamani sa citesc topicul asta de 103 pagini.
0
14-10-2014, ora 12:43
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Buna Mircea, esti pe drumul cel bun si nu esti, daca ai citit tot tu nu ai ctit si postarea mea ?Eu m-am vindecat cu mastic gum, miere de manuka 16+ si monolaurin 600 Ecological Formula.Vezi poza mea de la avatar le-am lasat acolo sa se vada.Daca ai ficatul gras Mazarea si fasolea trebuiesc scoase in primul rand ca fasoea e proteina si pt ca mazarea e dulce si contine zahar.Tratamentul se face 5 sapatamani.
0
14-10-2014, ora 13:17
adara
Nu este medic/terapeut
adara
"Mircea trebuie sa respecti tratamentul si dieta intocmai asa cum ti-l dau eu.Orice abatere de la dieta te v-a costa.In primul rand trebuie facuta o pregatire inainte trebuie luat o luna de zile un antiacid daca ai problem cu stomacul Omeprazol, Lansoprazol, nexium nu conteaza.Iti faci rost de miere de Manuka de 16+-22+ de care gasesti dar trebuie sa fie de Australia sau Noua Zeelanda.Cumperi Mastic Gum 500 de la Jarrow Formulas are 60 de capsule un tub iti ajunge 12 zile si mai cumperi Monolaurin Ecological Formulas 600mg care are 90 de capsule.Eu zic sa te inarmezi cu 3 tuburi de Monolaurin, 4 de Mastic Gum. si vreo 4 borcanele de miere.
Le gasesti de cumparat pe Amazon.
Tratamentul se face asa:
Dimineata:
1)2 capsule mastic gum pe namancate
2)apoi o lingurita de miere de manuka, dupa care nu vei bea apa, (motivul pt care iei mastic gum mai intai si nu bei apa dupa mIere este ca mierea de manuka este un antibiotic f puternic si daca bei apa se duce direct la rinichi).
3)Astepti 45 de minute
4)Mananci micul dejun
5)iei doua capsule de Monolaurin

Pranz:
1)iei o lingurita de miere de manuka fara sa bei apa dupa ea si astepti 45 de minute
2)mananci pranzul

Cina:
La fel ca si dimineata,
1) 2 capsule de mastic gum
2)o lingurita de miere de manuka dupa care nu bei apa
3)astepti 45 de minute
4)manaci cina
5) iei doua capsule de monolaurin

Regim:
Nu ai voie sa mananci dulciuri nici macar fructe dulci zaharul hraneste bacteria, incearca pe cat posibil sa nu consumi paste fainoase limiteaza si painea, eu mancam decat o felie de paine prajita la micul dejun.Nu mananci carne de porc, grasimi, rosii vinete, nimic care sa irite stomacul
Regim recomandat:
Mic dejun: un ou fiert moale cu o felie de paine prajita, fulgi de ovaz naturali fierti terci, amestecati cu o banana bine coapta taiata felii.
Dejun:
O supa de zarzavat poti sa o acresti cu iaurt, o supa de pasare, pui la gratar sau cuptor sau fiert, legume pe aburi, coapte salate verzi laptuci sau varza alba proaspata cu morcov ras
Desert:Fructe de padure ca coacaze, mure, zmeura, capsuni, afine, etc toate fructele de padure sant premise
Cina:
Peste slab pe gratar sau in cuptor cu legume sau cartofi copti.
Nu ai voie lactate pt ca hranesc bacteria ai voie doar iaurt.
Nu manca intre mese ca sa lasi tratamentul sa actioneze.
Eu am baut ceai de sunatoare, gastric 2 musetel, si apa plata.
O sa pun produsele care le-am folosit la avatar ca sa ai idee cum arata.
Tratamentul se face timp de 6 saptamani dar eu l-am facut doar 5 pt ca am gresit cu dieta si daca gresesti nu-l mai poti continua pt ca iti da dureri de stomac.
Astepti 2 luni si faci analiza, nu o face mai devreme de 2 luni ca-ti v-a iesi pozitiva.
daca mai ai intrebari lasa mesaj"
Mesajul asta l-am copiat tot dintr-o postare a mea din 2013 ca sa nu mai fi nevoit sa cauti.
0
14-10-2014, ora 13:28
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Salutare la toata lumea, m-am gandit sa va scriu sa va spun ca am scapat de sinuzita definitiv, cu un remediu ieftin si la indemana oricui, samponul de copii Baby Johnson (no tears).Stiu ca niciunul dintre voi nu sufera de sinuzita dar poate cuiva ii v-a fi folositor sfatul meu.Sinuzita cronica bacteriana daca nu trece cu antibiotic, inseamna ca s-au format biofilme in sinusuri si oricat am incerca sa le dizovam cu apa cu sare cu orice, nu tine.Antibioticele nu-si fac efectul pt ca bacteria este protejata de aceste biofilme stau ca intr-un saculet care saculet trebuie dizolvat.Tratamentul se face asa se pune intr-o cana cu apa nu de la robinet daca se poate plata sau distilata sare de mare si se pun 2 -3 picaturi de sampon baby Johnson no tears si se fac spalaturi cu nety pot 3-4 ori /zi timp de o saptamana eu am facut decat 5 zile.In momentul cand se sparg saculetii da stari gripale eu am stat la pat vreo 3 zile.Dupa a 5 a zi nu am mai avut absolut nimic si au trecut cateva luni bune de atunci.
0
14-10-2014, ora 14:40
juliamo ramazzoti
Nu este medic/terapeut
juliamo ramazzoti
Salut Mircea 2000!
am vrut sa-tti scriu un mesaj privat dar nu pot.
lasa-ti liber siteul sa-ti pot scrie ceva.
o sa te ajute
sanatate.

ADARA!!!!! ma bucur ca esti in sf. bine...
puup
0
14-10-2014, ora 14:51
Mircea2000
Nu este medic/terapeut
Mircea2000
Multumesc Adara pentru raspuns! Sincer, ma bucur ca ai dat un semn de viata! M-ai speriat cand ai spus intr-o postare anterioara ca infectia de la sinuzita se scurge in plamani si organismul cedeaza! Sincer, ma bucur ca esti bine si, mai mult de atat, ai scapat de sinuzita care te chinuia.
Am o nelamurire! MASTIC GUM SE IA CU APA ORI SE DAU DIRECT PE GAT CELE DOUA PASTILE??? Intreb despre acest aspect pentru ca imediat dupa mastic gum, se ia o lingurita de miere de manuka dupa care nu se bea apa!!! Ziceai ca se duce direct in rinichi!
Inca o data, ma bucur ca esti bine!
Multa sanatate la toata lumea!
Mircea
0
14-10-2014, ora 18:00
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Juliamo, Mircea, probleme inca mai am am rezolvat-o cu sinuzita dar mai am la plamani si pt asta folosesc nebulizatorul cu colloidal silver, sper sa-mi treaca.
Mircea cand iei mastic gum il iei cu apa dar dupa ce iei mierea de manuka nu mai bei apa dupa ea o jumatate de ora ca este antibiotic puternic si iti da probleme la rinichi.
Nu stiu cati dintre voi a-ti luat antibiotic din clasa fluoroquinolonelor si v-ati floxat eu am luat de nu stiu cate ori.Pe site-urile noastre romanesti nu am gasit nimic sa spuna ca de fapt ciprofloxacinul contine fluor si este chimioterpic se da doar cand oamenii sant in ultima faza pe moarte, la noi se prescrie ciprinolul pe banda rulanta.Doar in ultimii 2 ani am luat vreo 7 cutii sa nu mai pun de cate ori am luat d acum vreo 12 ani, daca intrati pe site-urile americane va cruciti ce scrie despre ele.Nu am timp acum sa spun mai multe despre asta dar daca stiti ca a-ti luat si aveti simptome inexplicabile cautati Cipro is poison si vedeti ce scrie acolo.Acum sant intr-un protocol, de defluorizare iau Magneziu, iodura de potasiu, boron si lecitina pe langa inhalatiile cu colloidal silver, si ma simt din ce in ce mai bine.Va pup si va doresc multa sanatate.
Radu, Jaquelinne, Biulica voi ce mai faceti, dati si voi un semn.Puup
0
14-10-2014, ora 18:57
matrixradu
Nu este medic/terapeut
matrixradu
Buna buna!

Acum ma ingrijoreaza doar mama care e foarte grav bolnava si eintr-un spital privat in Iasi. Din pacate nu poit pleca din Constanta s-o vad pe mama in Iasi caci am servici si concediu s-a dus de mult. Ba chiar am fost invoit o saptamana.
Trebuie sa strang bani caci ma costa 23 mil pe luna spitalizarea.
0
16-10-2014, ora 20:38
Mircea2000
Nu este medic/terapeut
Mircea2000
Salut Juliano!
Am lasat libere datele mele! Astept mesajul tau!
Multumesc!
0
16-10-2014, ora 20:47
Mircea2000
Nu este medic/terapeut
Mircea2000
Buna, Adara!
Ai spus ca tratamentul se face 6 saptamani!
Nu este cam putin 6 saptamani? Eu stiu, din cate am mai citit, ca numai tratamentul cu mastic gum si miere de manuka se face 2 sau 3 luni!
Multa sanatate!
Mircea
0
16-10-2014, ora 22:16
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Mircea, eu am zis 6 saptamani, eu am tinut regimul si tratamentul numai 5 saptamani si am scapat si de helicobacter si de hepatita B.Am zis 6 saptamani ca sa fi sigur, dar scapi in 5 si tipa aia de unde am luat eu modelul asta de tratament Amy King si ea tot in 5 saptamani a scapat.Aici piesa de rezistenta este monolaurinul el omoara bacteria ajutat bineanteles de mierea de manuka.
Radu imi pare tare rau de mama ta, o sa se faca bine ai sa vezi, ii doresc multa sanatate.
0
18-10-2014, ora 12:58
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Buna tuturor!
Radu, imi pare tare rau de mama ta, sper sa-si revina cat mai curand! ;(
Adara, trat.ala cu Johnson baby, functioneaza si la rinite?
0
18-10-2014, ora 13:09
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Buna Jackie, eu am avut rhinosinuzita, deci si rinita eu zic ca functioneaza.De cand am facut spalaturile cu samponul ala adio sinuzita rinita dureri de cap, deci nu mai am absolut nimic, dar am la plamani si am de mult.Normal samponul asta contine ceva care dizolva biofilme si este si antibacterian, nu are nicun effect advers, decat ca daca sant biofilme atunci cand se dizolva te apuca gripa te pune la pat vreo 3 zile pt ca se sparg pungulitele alea cu bacterii si sistemul imunitar reactioneaza imediat.Tu esti bine ? te pupic
0
19-10-2014, ora 16:08
juliamo ramazzoti
Nu este medic/terapeut
juliamo ramazzoti
buna tuturor ooooooooooooo Jaqi ai aparut ce s-a intamplat cu tine ca nu ai mai scris?

Adara coloidal silver se gaseste in Romania? cum esti acuma? cum ai facut tu spalaturile alea cu sampon? Adara si eu am stafilocooc in nas si gat dar habar nu am ce trebuie sa fac. de antibiotice m-am saturat

Sandy imi pare rau de tine ca ti-a murit mama stiu ca esti tare suparata ti-am scris si privat dar cred ca nu ai primit mesajul deoarece tu mi-ai raspuns intotdeauna dar de data asta nu. Ti-am explicat ce se intampla cu sufletul dupa moartea noastra dar stiu ca esti o credincioasa si cu siguranta ai stiut ce sa faci
pupici
0
28-10-2014, ora 15:40
juliamo ramazzoti
Nu este medic/terapeut
juliamo ramazzoti
ADARA esti OK ? in General tu rspunzi la toti cand te intreaba ceva.
ceilalti ce fac.
Radu ce face Mama ta ? cat timp ramane acolo in spitalul ala ?
Sandy cum esti ?
Jaqy tu ?
Biulica ? poate reveniti din nou toti sa ne mai scriem cate un necaz
puup
0
28-10-2014, ora 15:54
matrixradu
Nu este medic/terapeut
matrixradu
Buna!
Mama ramane in spital pana isi revine sau pana paraseste planul fizic!
Adaugă un comentariu / răspuns
3188 comentarii 1 2 ..... 102103104 ..... 106 107 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.