helicobacter pylori

3188 comentarii 1 2 ..... 99100101 ..... 106 107 Înainte ›
0
03-11-2013, ora 10:37
adara
Nu este medic/terapeut
adara
ce ma bucur pt tine Jackie ! Ai vazut ca nu era nimic de speriat la operatia asta?E bine ca ai scapat ca sa poti merge inainte si sa nu mai ai griji.Ce bine ar fi sa pot spune acelasi liucru si despre mine ! Stafilococul asta auriu mi-a dat viata peste cap, din el am facut rhinosinuzita tare mi-e frica sa nu fi trecut bariera spre creier pt ca am facut un tomograf si am un iinceput de atrofiere al creierului pe partea frontala.De cand am venit am facut un tratament cu Bactroban un unguent pe baza de apa dar care nu e nasal si nu mi-a dat prea mari rezultate pana acum in afara de dureri de rinichi de stomac si ficat..asa ca,..l-am interrupt si de aseara am trecut pe miere de manuka.Se zice ca mierea de manuka omoara bacteria fara ca bacteria sa capete rezistenta.Antibioticele nu au effect si asta am simtit-o pe pielea mea, culmea e ca si doctorii stiu lucrul asta dr continua sa prescrie antibiotice.In tara stafilocolul asta e foarte raspandit am intalnit multe pesoane care il aveau in special cei operati, care le ajunsese la os.Era o femeie care isi rupsese mana si s-a dus sa-i puna o tija metalica si a contactat bacteria din blocul operator, si a facut 13 operatii pt ca organismal in prezenta bacteriei ii rejecta implantul metallic a spus ca a vandut un apartament in Bucuresti sa se vindece si tot nu s-a vindecat ca I-a ajuns la os si I se subtiaza oasele din cauza asta.A incercat sa se pensioneze si I-au respins dosarul.Era asa de amarata...si lucra saraca cu mana asa..nici nu o putea misca..
Nu stiu ce sa ma mai fac, sant disperata, daca merg aici la dr cred ca ma interneaza in spital si ma pune pe antibiotice care or sa-mi faca mai mult rau decat bine.Incerc mai intai cu mierea de manuka si daca nu rezolv, merg la spital ca alta solutie nu mai am.Te tin la current oricum.Restul ce mai faceti?cum va mai simtiti?Biulica, Radu, Sanda? Va pup XXX
0
05-11-2013, ora 09:24
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Nu era nimic de speriat adara (bine...nici foarte usor nu a fost...), insa acum, cum ma doare ceva am impresia ca se datoreaza din cauza lipsei colecistului :))), stii ca eu sunt fricoasa :D, dar era si mai rau daca nu faceam operatia.Nu stiu daca ai citit postarea in care am scris ca incepuse sa se infecteze colecistul, deci bine nu avea sa-mi fie daca nu eliminam raul :).
Saraca femeie ;(, este foarte greu sa stii ce ai si sa nu poti trata sau mai bine zis sa tratezi degeaba, bani cheltuiti aiurea...
Sper sa iti gasesti un tratament cat mai bun, la tine daca stafilococul este in zona nazala, poti sa tratezi si cu antibiotice locale, sub forma de unguente sau spray-uri.
De ce nu incerci sa mergi la un homeopat???
0
05-11-2013, ora 13:15
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Jackie caut un homeopat de zi dimineata si nu gasesc niciunul in zona mea.Era o doctorita si vad ca nu-i mai gasesc numarul.Sa merg la medicul de familie mi-e teama ori ca imi da iara antibiotic, ori ca ma interneaza in spital, iar eu am multa treaba acasa, nu pot pleca nicaieri acum.Imi este foare rau, mai ales ca aici e frig, frigul ma termina, si ma doare capul si gatul am nasul infundat si ma enervez ca nu gasesc o solutie pt problemele mele.Nici problema cu ficatul nu mi-a dat atatea batai de cap ca stafilocoul asta care mai e insotit si de rhinosinuzita, ca de fapt asta e problema daca nu aveam rhinosinuzita era parfum nu m-ar fi durut nimica, poate nici nu as fi stiut ca il am.Dar sant sigura ca a trecut bariera spre creier.De-asta m-a lasat si vederea si memoria...Vai de capul meu! Va pup si aveti grija de sanatatea voastra. xxx
0
06-11-2013, ora 19:05
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Adara, intra pe homeopatie. ro, fa-ti un cont si contacteaza-l pe dr Cadar Sorin, iti va da sigur un tratament online.

Este foarte aiurea cu stafilococul asta, iti trebuie multa rabdare! Mierea de manuka este buna, la fel si crema pt uz extern Meloderm, poate poti sa iti faci rost de ea.
Am gasit pe net un remediu natural cu efect antibiotic testat pe aromatograme similare antibiogramelor, Biosept forte, solutie de uleiuri esentiale.Uleiul esential de cuisoare si cel de cimbru din compozitia Bioseptului forte au fost testate pe aromatograme din exudate faringiene şi uroculturi.S-a constatat că ambele uleiuri esentiale au avut eficienţă pe urmatorii germeni testaţi Stafilococ auriu, E. Coli, Klebsiella, Pseudomonas, Proteus, Streptococ beta-hemolitic.Efectul s-a dovedit similar cu al antibioticelor (testate în paralel pe antibiograme).Se administreaza cate 3 picaturi de 4 ori pe zi, intr-o lingurita de miere, cu 30 minute inainte de masa, timp de 2 saptamani.

Se spune ca si Usnea Stop Aureus este foarte buna, este un tratament complet, format din tincturi si capsule.Eu zic sa incerci cu naturale sau/si homeopate, iar antibioticele lasa-le ca si o ultima optiune.Daca mergi la doctor te va indopa cu antibiotice si nici macar nu vei sti sigur ca te vei vindeca.
Iti las o adresa pe mess, de unde iti poti procura Usnea Stop Aureus!

Pupici! :*
0
06-11-2013, ora 19:46
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Buna Jackie, am gasit si eu despre Usnea stiu de unde sa il comand dar produsele de acolo le pot lua de pe Amazon.vroiam doar sa stiu ce doza recomanda ei.Si tratamentul lor se face 6 saptamani cu pauza de o luna cred si se mai repeta tratamentul o data.Oricum am citti foarte mult in ultimele zile si mi-am facut singura o schema de tratament pe 6 saptamani.Aseara mi-am comandat wild oregano oil (ulei de sovarf salbatic) capsule, si o sa tin un regim fara prajeli zahar, lactate incerc cu carne cat mai slaba de fapt o sa tin regimul care l-am tinut si la tratamentul pt hepatita.O sa iau oregano o capsula de 3 ori pe zi si Monolaurin 600 doza terapeutica de 2.400mg.Astea doua lucreaza foarte bine impreuna, termina orice bacterie, gram pozitiva Acum nu stiu daca imi v-a da probleme de acid reflux iar daca da, introduc si mastic gum.O sa fac tratamentul 6 saptamani si vad cum ma simt, daca merge bine o sa fac o luna pauza si preventiv o sa il mai repet odata.Acum astept sa primesc oregano si mai am ceva monolaurin intr-un tub, trebuie sa mai comand Anul asta pana la Craciun mi-am propus sa scap de nenorocita asta de bacterie care m-a distrus..Antibiotice nu vreau sa mai iau si nici la medic nu vreau sa mai ajung.Am gasit in final ieri o homeopata care mi-a spus ca nu e sigura ca tratamentul homeopat da rezutate, ori daca ea nu e sigura nu are rost sa incerc pe banii mei ca nu e nici ieftina si nici cobai nu vreau sa fiu..Pana atunci visez la ziua cand o sa ma simt normal din nou.Tu cum mai esti ? Puup XXX
0
07-11-2013, ora 10:10
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Buna scumpa!
Eu tot la Usnea aia ma refeream, ti-am lasat si link-ul pe mess, nu stiu daca l-ai primit...Oricum se spune ca este foarte bun, e bine sa incerci, este un pic cam scump, dar la cat ai cheltuit tu in ultima vreme...nici nu se compara, important este sa scapi de stafilococ. Trebuie sa te inhami cu muuulta rabdare :) si vei reusi cu siguranta sa il dobori.
Eu sunt bine, vreau sa merg sa imi fac un CT, am mai facut si o ecografie, dr spune ca este totul ok si nu este nevoie de CT, dar nu se poate intelege nimeni cu mine :D, poate imi fac timp zilele astea sa merg.In rest suntem bine.
Cum se mai simte mama ta?
Pup
0
07-11-2013, ora 11:21
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Buna Jackie, uite de ce nu il iau.Eu am in casa Pau D'arco capsule care le fac ceai dar intr-un fel imi ataca plamanii am dureri in cutia toracica atunci cand beau ceaiul asta, e foarte puternic.Sub forma de tinctura e si mai concentrata plus de asta contine 20% cred alcool.Eu nu consum niciun fel de alcool.Goldenseal este pentru imunitate dar ataca ficatul, il am in casa sub forma de tincture fara alcool am pus cateva picaturi intr-o cana cu apa si am baut sa zic asa un sfert si m-a durut ficatul din el.A trebuit sa-mi iau Liv 52 sa-mi treca.St John's Worth este sunatoarea noastra, probabil ei stiu ca goldenseal ataca ficatul si au adaugat sunatoare pentru ficat.M-am gandit la toate variantele si am ajuns la concluzia ca Monolaurinul combinat cu uleiul de sovarf salbatic are cel mai puternic effect.Am incercat tinctura de sovarf fara alcool cateva picaturi in apa dar este foarte puternica si mi-a ars esofagul.Acum am cumparat-o sub forma de capsule.trebuia sa iau o concentratie mai mare de 75% dar am luat-o de 70 ca asa am gasit-o, cele de peste 75% sant sub forma de tinctura cu alcool, dar combinata cu Monolaurin o face mai puternica, omoara bacteriile gram positive si negative, parazitii, candida, este foarte buna pentru colita curata tot din organism.Mesteacanul iara este foarte bun pt stafiloccoc, am facut aseara spalaturi nazale cu solutie salina si bicarbonat in ceai de mesteacan.Vad ca este foarte bun si nu am reactii negative la el din contra vad ca curata tot.Cel mai probabil saptamana viitoare o sa primesc pachetul si incep tratamentul.Pt inatrirea sistemului imunitar o sa folosesc echinaceea in loc de goldenseal.Ma simt ca un cobai, am incercat atatea tratamente pe pielea mea nici mie nu imi vine sa cred. :)
Te las acum Jackie te pupic XXX
0
07-11-2013, ora 11:27
adara
Nu este medic/terapeut
adara
a si am uitat sa-ti zic daca nu ai probleme nu are rost sa-ti faci CT pt ca radiaza iti face mai mult rau decat bine, tu nu ai nevoie de asa ceva acum, iti trebuie ceva de intarire dupa operatie nu radiatii, eu am facut 9 CT pana acuma si nu e ok deloc.
Mama se simte asa si asa merge si ea in baston mai face treaba ca nu are pe cineva permanent sa o ajute, mai vin niste fete din cand in cand si ii mai fac cumparaturi si curatenie prin casa.E rau sa fi bolnav sa depinzi de altii...Puup XXX
0
16-11-2013, ora 01:01
danonino25
Nu este medic/terapeut
danonino25
jaquelinne scumpo acum vad ca trebuie sa doboram si stafilococi dupa ce am doborat cu succes helicopterele inamice ce zburau cu succes prin intestinele tale...Dar cu bietul stafilococ ce mai ai ca nu rezista la un raid aerian saracul. Oricum eu iti trimit escadrila mea de MIG21 asa cum te-am rezolvat cu helicopterele stii bine ca nu ai platit nici acum factura cu desintoxicarea si numai daca te gandesti cat costa kerosenul ptr un MIG 21 nu e frumos din partea ta. Mai ales ca vad ca ai multe alte fane cu aceeasi probleme cu helicoptere...ai putea macar din recunostinta sa ma recomanzi pe mine sa le rezolv..nu crezi...?
0
16-11-2013, ora 15:38
sandy bel
Nu este medic/terapeut
sandy bel
mai danonino25 uite ca intru si eu in discutii cu tine, asa cum ai intrat tu aici pe Forum ca musca stii tu unde dar partea proasta e ca ai ramas lipit si tot jignesti si nu te mai opresti.
Hai sa recunoastem ca cel mai mare handicap il au cei la care le lipseste mintea si intelepciunea ( ex. tu), nu carora le lipseste un organ in urma unor operatii.
0
24-11-2013, ora 12:42
sandy bel
Nu este medic/terapeut
sandy bel
Jaqi draga imi pare rau de tine ce s-a intamplat? in legatura cu danonino asta lasa-l draga mea eu nici nu am citit ce mi-a raspuns ca nu ma intereseaza deloc. Trebiue ignorat si atat si nu-i mai raspundem cred ca-i dus cu capul. Nici nu stiu cum a ajuns aici pe Forum cu astfel de discutii care nu au nici o legatura cu acest subiect.
pup.
0
26-11-2013, ora 21:22
monelus
Nu este medic/terapeut
monelus
asfel de dureri, ameteli stari de voma si scaun moale am si eu de2 luni, respectiv un ani. va rog.ajutati-ma sa gasesc un medic in brasov. m-am mutat de 2 luni si nici asigurare nu mai am din iulie. daca ma puteti ajuta cu o indrumare catre un doctor bun si nu prea scump.sunt deja disperata pt ca nu cunosc pe nimeni aici.
va multumesc enorm...
0
27-11-2013, ora 12:12
biulica
Nu este medic/terapeut
biulica
Salutare.
Am reusit in sfarsit sa intru putin pe forum si printre randuri am citit ce ati mai postat
Jaque imi pare rau pentru pierderea suferita...

Eu sunt bine, cu serviciul cu treburile pe acasa ; Starile de greata nu le mai am dar nu as putea sa iti spun de ce le-am avut ca nu stiu; cineva mi-a zis ca pot fi din cauza starilor de anxietate; tot ce se poate;
testul papa nicolau a iesit ok, azi am refacut eco transvaginala ca dr gineco a zis ca endometru era usor neomogen si acu totul a fost ok; chisturile de pe col, naboth cica se numesc, nu au nevoie de tratament ;
adara ma bucur ca ai revenit...

acum astept sarbatorile, aseara a si nins si a fost superb;dar dimineata nu prea mi-a mai placut ca era o flescaiala.


Sanatate maxima tuturor!!!!!! si aveti grija de voi
0
30-11-2013, ora 12:18
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Sanda, l-am pierdut pe tata, din pacate a trecut in nefiinta si sper din tot sufletul ca acolo unde este, sa ii fie mult mai bine.L-a invins boala, oricum el facand dializa nu avea cum sa suporte operatiile si asta este...s-a dus, simt o mare durere si departe fiind, imi este mult mai greu ;(, dar uite ca nu ma lasa dl iaurt asta sa imi vad de durere.Se tine scai de fusta mea, crezand el ca o sa iasa invingator, insa din pacate se pare ca mai multe persoane de pe acest forum au fost deranjate de atitudinea lui si nu miroase a bine...Lui ii place sa jigneasca, nu conteaza unde si pe cine, mai ales daca acele persoane fac parte din prietenii mei.Este ca un salbatic aterizat in civilizatie!

Danonino, dupa parerea ta, crezi ca inainte de a ma hotari sa fac operatia, nu m-am documentat???Am facut-o draga, chiar foarte mult as putea spune, dar daca mintea ta atat poate...eu nu am ce sa fac.Ai auzit cumva de pancreatita?Daca nu, da un search pe 'goagal' si citeste! Pancreatita este una dintre cele mai mari complicatii in litiaza biliara(pietre la fiere-mai pe intelesul tau), letala de cele mai multe ori! Si uite asa, din 2 lucruri rele, l-am ales pe cel mai convenabil :).Acum eu stiu ca tu vrei sa scapi de mine in orice fel, nu conteaza cum, dar nu ti-ai gasit persoana potrivita, nu in cazul meu baiete!!
Cat despre stafilococ...nu il am eu, din pacate este vb de o prietena de aici, iar tu...salbatic fiind, ai venit sa ne faci handicapati in loc sa vii cu un sfat, cu un remediu ceva! Sa-ti fie rusine, esti un MARLAN!!!Ai sa ramai singur pana la adanci batraneti!Poate doar in compania celor doua 'prietene' de nedespartit:sticla si mana!!!! Sa-ti fie rusine!!!
0
30-11-2013, ora 12:23
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
monelus, din pacate nu am cunostinte in Bv, dar daca aud de vreun doctor bun, te ajut cu cea mai mare placere!
0
30-11-2013, ora 12:26
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Biulica, ma bucur pt tine ca te simti bine!
Adara, tu cum mai esti scumpa?
Pup
0
30-11-2013, ora 14:39
sandy bel
Nu este medic/terapeut
sandy bel
Biulica ce bine ca aud de la tine ceva frumos.

Jaqi draga lasa-l pe iaurtelul asta ca este alterat de mult. Nu il mai baga in seama ca nu merita. Eu nici macar nu am citit ce mi-a raspuns poate scrie ce vrea ca nu ma intereseaza deloc.Nu te mai incarca negativ cu porcariile astea de raspunsuri de la iaurttel ca nu merita oricum este clar ca dorinta lui a fost sa aterizeze in civilizatie dar din pacate a aterizal pe langa.
Trebiue ignorat si atat daca vede ca nu-i mai raspunzi o sa-si vada de treaba lui daca nu, este problema lui sa tot scrie toate cacariciurile pe Forum..
Imi pare tare rau de tine ca ti-ai pierdut tatal macar ai reusit sa-l conduci pe ultimul drum? ptr.ca nu-i usor sa ajungi cand doresti unde doresti cand esti departe. asta e viata ai grija de tine fii tare ca ai un ingeras de crescut
te pup pa pa
0
05-12-2013, ora 19:37
mihaim29
Nu este medic/terapeut
mihaim29
Am avut dureri de stomac puternice, zile cu greturi si varsaturi in care nu puteam manca mai nimic, 2 internari, 2 gastroscopii, examinare cu bariu si chiar Comp.Tomograf (desi nu era cazu). Cu toate aceastea medici nu au fost in stare sa isi dea seama de unde provin durerile, voma, faptul ca nu puteam sa manac decat foarte putin si starea de rau si disconfort in zilele bune.
Dupa prima internare unde am efectuat gastroscopiile, am urma tratament simplu pentru ulcer ( un inceput de ulcer milimetric ) cu controloc si sucralfat si bineinteles REGIM alimentar, durerile au persistat si zilele in care vomam sau inmultit.Dupa 4 sapt. control si iar acelasi tratament fara alte investigatii. dupa alte 2 sapt vomam intruna si nu puteam sa manac nimic + dureri mari. A urmat a 2 internare, examinarre cu bariu si CT si totul a reiesit in parametri normali. " Om perfect sanatos" si totusi bolnav. Externat si cu sfatul medicului de a merge la Psihiatru. Am fost si la psihiatru care bineinteles a decis ca nu am probleme mintale si m a sfatuit sa consult alti medici gastrointerologi. Asta am si facut. Doctor conferetiar la clinica privata a ramas surprins de analizele facute si totusi nu si a dat seama care este cauza.
In final am ajust la un medic de interne (cunoscut ca fiind foarte bun) si la o simpla palpare pe abdomen a cerut o ANALIZA simpla DE SCAUN unde sa vazut HELICOBACTER pylori pozitiv, desi in urma celor 2 gastroscopii urmate de biopsie pt bacterie nu s a vazut nimic. Am urmat o schema de tratament cu antibiotice 7 zile + controloc si debridat iar dupa 3 saptamani am inceput sa ma simt mai bine. Am slabit in total 14 kg de la 65 la 51 de la inceputul durerilor pana la sfarsitul a 3 luni de dureri.
Sper ca postarea mea sa ajute alte persoane care au fost intr o situatie asemanatoare. Aceasta bacterie poate face mai mult rau decat se stie si poate avea simptome mai accentuate in unele situatii, cobai voluntar sau nu sper ca medici sa nu mai trimita oamenii la psihiatru atunci cand nu au un raspuns.
0
09-12-2013, ora 01:48
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Jackie condoleante..imi pare foarte rau de ce ti s-a intamplat e foarte greu sa pierzi pe cineva drag..Nici nu vreau sa ma gandesc ca intr-o zi o sa ma despart de cei dragi, e foarte trist...
Biulica, ma bucur ca esti bine si tu si ca ti-ai revenit.
Despre mine ce sa va spun am interrupt tratamentul cu uleiul de oregano pt ca ma dureau rinichii ingrozitor.Acum am descoperit altceva terapia cu lumina albastra, sant niste leduri cu lumina albastra de 470 nm care cica omoara stafilococul in 2 minute.Mi-am comandat niste leduri si astept sa le primesc.daca nici astea nu dau niciun rezultat merg la medic sa ma interneze sa faca ceva cu mine.
Aveti grija de voi, va pupic xxx
0
11-12-2013, ora 10:09
matrixradu
Nu este medic/terapeut
matrixradu
Buna buna jaquelinne, adara, biulica, sandy. Vad ca ati insufletit acest forum :) Ma bucur ca va simtiti mai bine,

Jaquelinne condoleante pentru tatal tau. Il poti ajuta enorm daca aprinzi zilnic cate 7 lumanari (pastile) timp de 49 zile. In mijlocul lumanarilor pune o fotografie a tatalui tau. Dupa cele 49 zile, faci o pauza de cateva zile apoi poti repeta procedeul. Nu te zgarci sa le cumperi. Le gasesti mai ieftin la Metro 200 buc cu 25 RON.
Il va ajuta foarte mult, in viata de dincolo.

Observ un nou membru danonino25 care tot pomeneste de divinitate. Daca esti credincios intreaba-te daca divinitatii ii place ceea ce scrii.
Daca ati vazut filmul 'Al 5-lea Element', acolo este bine prezentata ideea ca raul se hraneste cu rau. Un atac asupra raului nu nu face decat sa-l creasca si mai mult.

Apropo de musca, sa stiti ca musca este benefica pentru oameni. Exista si o carte numita 'Musca'. De ex bazaiitul mustii armonizeaza energiile din anturaj.

Pupicei!
0
20-12-2013, ora 11:07
matrixradu
Nu este medic/terapeut
matrixradu
danonino25 e clar ca ai avut o viata grea si/sau o copilarie lipsita de afectivitate din partea parintilor. Simt o compasiune pentru tine si cred ca inca mai sunt sperante sa te recuperezi. De aceea te sfatuiesc sa constientizezi cat mai repede ca modul tau de exprimare, de manifestare dauneaza celor din jur.
Bestelesti, ofensezi persoane in stanga si in dreapta. Nu ai respect pentru ca nu te respecti pe tine in primul rand. Chiar asa mult te urasti pe tine insuti incat nu-i mai suporti pe cei din jur ?
Sau, Doamne fereste, ai o problema grava de sanatate si diagnosticul medicului ti-a taiat pofta de viata ?

Este foarte usor sa ranesti, sa insulti oamenii, sa distrugi relatii, sa strici in general.
Ai incercat vreodata sa ajuti o persoana spunandu-i ceva constructiv, ceva placut de auzit sau citit ? Nu e tarziu niciodata. In felul asta oamenii o sa te placa si n-o sa mai fii 'singur'.

Daca reusesti sa realizezi ca trebuie sa-ti modifici comportamentul o sa putem comunica, altfel iti promit ca va fi ultimul meu mesaj catre tine.

Inainte sa incepi iar sa improsti cu otravuri si venin, mai citeste inca o data ce ti-am scris si filtreaza de data cu inima, nu cu mintea impovorata de amintiri neplacute din trecutul tau.
0
21-12-2013, ora 15:01
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Buna dragii mei, am intrat sa va urez sanatate, un Craciun si un An Nou Fericit! Sper ca santeti cu totii bine, Jackie, Radu,
Sandy Biulica.Inca nu am primit ledurile sant undeva pe drum intre timp mi-am comandat un aparat special pt rinita -sinuzita cu lumina rosie de 670 nm si am aflat ca radacina de obligeana este un antibiotic natural care distruge stafilococul si in acelasi timp este buna si pt sinuzita.Am comandat-o pe data de 14 si inca nu a ajuns !?Poate pana la Craciun ajunge.Radu ti-am lasat un mesaj privat.Va pupic XXX
0
22-12-2013, ora 12:06
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Buna! Va multumesc din suflet pt ca imi sunteti alaturi in astfel de momente, sunteti niste draguti si va imbratisez cu mare drag pe toti!!
Radu, am sa tin cont de sfatul tau, am sa le spun si alor mei sa faca la fel, chiar nu stiam de asta...
Adara, scumpa, este tare greu cand pierzi pe cineva, dar este si mai greu cand esti departe si te simti legata de maini si de picioare...;( macar a scapat de suferinta!

Danonino, nu esti bine primit pe forum, daca ti s-a urat cu bine spune baiete, ca am sa iti dau o mana de ajutor!!! Ai probleme grave de comportament, constientizezi sper, ca ai luat-o rau de tot pe aratura, esti plin de ura si improsti cu venin, ai grija sa nu te otravesti cu propriul venin, ca pe mine una nu ai cum.Poate pentru un frustrat ca tine singura solutie ar fi sinuciderea, pt mine nu exista problema care sa ma doboare! Si daca tot esti atat de curios, nu sunt plecata din tara pt un trai mai bun, mai mult nu spun ca o sa sune a lauda, ceea ce nu imi face placere sa fac! Nu vrei tu sa te domesticesti? Daca nu reusesti, te sfatuiesc sa incerci la circ, poate dai peste vreun dresor cu inima buna si te va ajuta sa te transformi dintr-o lighioana in animal domestic.
0
22-12-2013, ora 12:13
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Nu stiu daca voi reusi sa mai intru si de Craciun, asa ca va doresc multa bucurie si lumina, sa fim mai buni si sa privim inainte cu incredere, sa deschidem usa pt oaspeti dragi si inima pentru speranta.Fie ca spiritul bland al sfintelor sarbatori, sa ninga asupra voastra cu prosperitate, veselie si sanatate! Sarbatori Fericite, dragii mei!!!
Pupici cu sclipici! :* :*
0
23-12-2013, ora 20:34
sandy bel
Nu este medic/terapeut
sandy bel
Salutari dragilor!

ADARA, JAQI; RADU, BIULICA ; ROXI, JULIAMO va doresc un Craciun minunat, cu ganduri bune si colinde frumoase.!!
si cum spui tu Jaqi, SA FIM MAI BUNI:

pupici
0
24-12-2013, ora 18:06
matrixradu
Nu este medic/terapeut
matrixradu
Multumim Adara. La fel si voua va doresc un Craciun fericit si multa multa sanatate.

pupicei
0
28-12-2013, ora 11:32
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Ooops! 'Uite nu e danonino'!!! :)) Sper dle draga, sa inveti ceva din toate astea, sa incerci sa fii mai putin recalcitrant si cand vei avea nevoie de prieteni, chiar si virtuali, sa stii ca noi suntem aici, cel putin cu un sfat.Dupa parerea mea, un prieten adevarat este corect cu tine, chiar daca adevarul este dureros, el trebuie spus, insa depinde de tine daca vrei sa schimbi ceva in viata ta, prietenul doar iti este aproape...
0
28-12-2013, ora 11:38
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Frumusetea iernii cu albul fulgilor de nea presarati peste gandurile noastre, cu dulcele ecou al colindelor, cu imaginea in suflet a celor dragi, ne va petrece intr-un nou an impliniti, iubiti, fericiti. Sa avem un 2014 asa cum ni-l dorim!
La multi ani, dragii mei!!!

Va imbratisez cu drag pe toti si sa ne auzim cu bine in anul care vine!!!!
Pupici cu sclipici :* :* :* de pe meleaguri indepartate! :)
0
05-01-2014, ora 02:00
nicola123
Nu este medic/terapeut
nicola123
buna ziua la toata lumea si LA MULTI ANI si MULTA SANATATE ptr noul an 2014!

am fost destul de stresat in ultima vreme si nu am mai intrat pe net, am si fost plecat.incerc sa scap de stres!

Matrixradu, f utile sfaturile tale, ma ajuta f mult!

Jaque, ti am scris si PM. imi pare bine ca ti a reusit operatia!

eu mereu cu problemele mele, merg la multi doctori, profesori, Bucuresti si Cluj. Goastro, Ecografi, chirurgi.

toti mi au spus sa stau linistit, ca ce am eu, polipi mici - depuneri de grasime. toti imi spun sa nu operez, ce pot face? sa mi o scot eu singur??

o sa merg saptamana viitoare la un profesor care a lucrat cu o echipa de medici din Japonia, sa vedem ce spune.

voi face si o colonscopie + alta gastroscopie, toate analize...etc,

cu asta imi ocup timpul. de ceva timp, eu nu am arsuri, nu mai ragai, nu am dureri de stomac, si nu mai tin regim. dar nu mananc prostii, de fapt, nici nu am ce sa mananc. am renuntat la carne de pui si curcan, plina de fel si fel de chimicale. nu mai mananc carne deloc si ma simt slabit, am grupa 0. nu mananc mezeluri, nu mananc crenwusti, nici branza, nici cascaval..de fapt nu mai mananc nimic!!!

Andara, ti am spus ca mi au gasit un stafilococ auriu in nas, mi se pare ca acum cativa ani era si hemolitic. tot apare, tot revine. nu am luat niciodata tratament. mai mult medici mi au spus sa l las asa, caci este peste tot.

nici nu mai stiu ce sa fac! ma plimb pe la medici, a devenit preocuparea mea principala. Matrixradu, Help!

sa merg in alta tara sa i bat la cep si pe cei de acolo? cred ca asta voi face, cu toate ca am fost la medici care au lucrat in USA, CANADA, si mi au spus sa las bila in pace.eu ma gandeam sa ma duc in CAnada, UK sau Turcia...

Andara am incercat sa ti scriu iar dar nu mai am adresa ta de mail. adresa mea de mail care o foloseam, am schimbat parola si acum nu mai stiu care este...daca puteti sa mi lasati pe PM adresa mail..t

in rest, toate bune :)) vreau sa ma apuc de sport.
0
05-01-2014, ora 02:11
nicola123
Nu este medic/terapeut
nicola123
Andara, in legatura cu colon iritabil, am citit ceva despre SCIBO. dau copy paste

"sa va spun putin din povestea mea. am avut aproape un an cand m-am chinuit cu asa zisul colon iritabil. totul pana cand am dat de un articol pe net despre SIBO (SMALL INTESTIN BACTERIAL OVERGROWTH). mai pe scurt bacteriile din colon migreaza si se stabilesc in intestinul subtire. asta se intampla din cauza motilitatii intestinului subtire. dar nu vreau sa ma plictisesc mai bine cititi pe net detalii. boala poate dura ani de zile si de multe ori este diagnosticata ca SCI. un studiu realizat arat ca 70% din cei care credeau ca au SCI au avut SIBO. diagnosticul se pune pe baza unui test respirator.
Citisem ca se trateaza cu antibiotice. si am zis sa incerc de capul meu oricum mai rau decat imi era atunci nu avea cum sa imi fie.
dupa 10 zile de metronidazol tetraciclina si nistatina mi am revenit cam 80%. imi venea sa plang sa fericire cand am mers la baie ca un om normal. rezultate: gata cu balonatul, 2 scaune pe zi normale, durerile au disparut, gaze foarte putine. ceea ce inca ma deranjeaza sunt bolboroseli desi nu mai sunt atat de zgomotoase. pot sta intr-o incapere unde e liniste. le simt doar eu.
in momentul de fata iau extract de samburi de grefruit si l-glutamin pentru refacerea mucoasei intestinale. si regim fara zahar deoarece bacteriile se hranesc cu el si fara gluten deoarece degradeaza mucoasa intestinala si nu este indicat in cazul acesta.
mi-a parut rau ca am aflat asta dupa un an in care viata mea s-a dus de rapa. si am 22ani. a fost cumplit sa traiesc cu asta.
nu lasati anii sa treaca crezand ca aveti SCI. mergeti si faceti test respirator.
sper din suflet sa fi ajutat cu cineva cu comm asta."

ce mi a spus un medic gastro, sistemul digestiv se termina cu colonul, de aceea dupa 40 de ani, o colonscopie este recomandata...eu ma gandesc sa fac una.

Sanatate va doresc!
Adaugă un comentariu / răspuns
3188 comentarii 1 2 ..... 99100101 ..... 106 107 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.