helicobacter pylori

16-07-2008
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
buna ziua.acum 2 luni in urma unor analize la sange am descoperit ca am helicobacter pylori slab pozitiv.am urmat un tratament cu amoxicilina 500mg, klacid(claritromicina 500mg)si omeprazol 2 pe zi, tratamentul fiind facut pe o perioada de 7 zile.in urma tratamentului practic mi s-au accentuat durerile de stomac!!am inceput un alt tratament cu metronidazol, claritromicina si omeprazol si ma simt mult mai bine.mai am o zi din tratament si mi-e frica de reactia de dupa acest tratament.intrebarea este urmatoarea:se transmite sigur si la ceilalti membri ai familiei?am o fetita de 4 ani si ma gandesc sa nu ia si ea aceasta bacterie sau sotul meu!ce ar trebui sa fac in cazul asta?va multumesc
3188 comentarii 12 ..... 106 107 Înainte ›
0
16-07-2008, ora 00:00
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
am avut si eu ulcer duodenal cu helicobacter.sa tratat fara probleme.sincer nu cred ca exista vreo posibilitate ca aceasta bacterie sa ajunga sa contamineze familia.traieste undeva prin mucoasele stomacului si nu se poate transmite nici prin sarut nici daca mancati cu familia din aceasi mancare...in nici un fel din cate am citit si mi sa explicat.
0
16-07-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
multumesc kix!!parca m-am mai linistit putin!eu am auzit ca se transmite prin saliva si obiectele de igiena!!sper sa nu fie asa!!
0
16-07-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
imi puteti spune ce tratament ati facut pt helicobacter?eu pe cel din urma il fac pe o perioada de 2 saptamani?o fi de ajuns?
0
16-07-2008, ora 00:00
lauracucos
Nu este medic/terapeut
lauracucos
infectiile cu helycobacter se trateaza diferit de la pacient la pacient.
la unii microbul fiind mai rezistent la tratament la altii nu.
probabil de la primul tratament v-ati simtit rau deoarece era prea mare cantitatea de antibiotic de aici avand durerile de stomac(de la antibiotice apar frecvent dureri d stomac, am avut si eu).la al doilea tip d tratament vi sa inlocuit amoxicilina cu metronidazol care este un antibiotic mai usor in special pt infectii anaerobe din cate stiu.
am ai eu un verisor care a avut helycobacter si l-a sterilizat ff greu.a reusit in sf sa il sterilizeze cu tratamentul pe care il urmati d-voastra.
durata tratamentului nu este mik.d obicei 1-2 saptamani sunt necesare
este bine dupa ce terminat tratamentul la un interval de timp sa faceti o endoscopie sa vi se recolteze probe din stomac pt a fi mai sigur daca s-a sterilizat s-au nu.
am si eu gastroduodenita dar nici fericire fara helycobacter.
0
16-07-2008, ora 00:00
lauracucos
Nu este medic/terapeut
lauracucos
...si nu se trasmite de la un merbru al familiei la celalat.asta stiu de la medicul meu.
Sper k v-au fost cat de cat utile inf mele.
0
16-07-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
multumesc frumos pt sfat.sincer mi-a cam groaza de endoscopie.dar probabil ca voi avea aceleasi simptome in cazul in care nu am scapat de microb!!
0
17-07-2008, ora 00:00
lauracucos
Nu este medic/terapeut
lauracucos
eu am facut saptamana trecuta.
am mers pt niste analize si medicul mi-a recomandat repede s endoscopie.
nu dureaza decat vreo 4 minute introdudcerea tubului si recoltarea d probe.
inainte cu vreo 30 min vi se face o injectie pt relaxarea muschilor, iar inainte d introducerea tubului vi se da cu un anestezik in gat.
nu e chiar mare lucru, trbuie sa inghiti tubul usor usor care nu e asa gros.medicul meu ii zicea macaroana:D
e bine inainte sa intrebati toate nelamuririle care le aveti(dak vi se face rau, dak va vine sa vomitati, cum veti respira etc ce trebuie sa faceti at)
0
24-07-2008, ora 00:00
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
in general helicobacterul cedeaza dupa 1-2 sapt de antibiotice recomandate de medicul gastro enterolog.eu nu mai stiu exact ce schema am aplicat..dar stiu ca imediat dupa tratament am refacut analiza de helicobacter in sange si a iesit iar pozitiv (la vremea aia nu stiam ca nu se face analiza imediat dupa ce termini un tratament contra unui agent infectios deoarece anticorpii se afla in sange luni de zile de la disparitia virusului sau bacteriei din organism) am continuat atunci doar cu tratamentul pt ulcer...si la cateva luni am refacut testul pt helicobacter si a iesit negativ.intre timp am consumat multe lichide fructe legume.si mai ales mancati multa ceapa si usturoi au un efect f puternic anti bacterian si antiviral.;) multa sanatate..si nu va indopati de medicamente mai ales de antibiotice ca veti face mai mult rau decat bine
1
30-09-2008, ora 00:00
mikys
Nu este medic/terapeut
mikys
Azi am primit si eu rezultatul la analizele de sange.Helicobacter pylori pozitiv.Am primit acelas tratament:omeprazol 2/zi, claritomicina250 mg la 12h si Metronozadol 2 la 12h.Sper sa se distruga bacteria dupa 7 zile de tratament.Sunt si eu ingrijorata de familie.Eu am inteles ca familia trebuie sa intre cat mai putin in contact cu bolnavul(adica se poate lua prin saliva ).M-ar fi interesat mai mult ce simptome au avut alte persoane ca la mine s-a manifestat destul de ciudat.
0
30-09-2008, ora 00:00
mikys
Nu este medic/terapeut
mikys
Vi s-a mai recomandat si alte pansamente digestive?Mie mi s-a spus sa iau si metroclopramid.Dar nu-mi mai vine sa iau ca dau somnolenta si la 3 cp/zi.ar insemna sa dorm non-stop.
0
11-10-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
mikys mie mi s-a spus sa mai iau si niste hepatoprotectoare pt ca imi afecteaza ficatul acest tratament fiind foarte puternic!!eu inca nu am scapat in totalitate de aceasta bacterie pt ca tot mai am uneori niste simptome de greata!!la mine simptomele au fost de greata si uneori dureri sau arsuri stomacale, cam atat!!am citit undeva ca sucul de brocolli este foarte bun pt aceasta boala, ma gandeam sa incerc..oricum eu sunt in cautari de remedii naturale deocamdata pt ca mi-e frica sa fac iar tratament cu antibiotice!!daca mai afli noutati sa imi spui si mie!!numai bine
0
11-10-2008, ora 00:00
mikys
Nu este medic/terapeut
mikys
jaquelinne, multumesc pentru sfaturi.sa-ti spun drept nici eu nu ma simt fantastic dupa tratament dar medicul mi-a dat sa i-au omez in continuare tip de 2 saptamani.am observat ca din el mi-e rau adica ametesc, stari de greata si chiar tahicardie.azi n-am mai luat, si l-am inlocuit cu dicarbocalm pe care-l iau dupa masa iar inainte de masa iau 2 pastile de anghirol.si parca deja mi s-a mai limpezit capul.intr-adevar tratamentul pentru helicobacter mi-a afectat bila(care si asa este lenesa).mai am si niste nisip pe la rinichi.iar in ceea ce priveste analiza ptr helicobacter, am inteles ca se repeta peste 2 luni.nici nu stiu dak am s-o mai fac ca am prins frica :D.sa-ti spun drept mi s-a luat si de regim si de tot. te pup si sanatate!
2
14-10-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
din cate stiu eu trebuie sa repeti analiza dupa cateva luni de la intreruperea trat., vreo 6 parca...oricum am sa te tin la curent daca mai aflu cate ceva!!postez aici ;) numai bine!!pup
0
17-10-2008, ora 00:00
lilic
Nu este medic/terapeut
lilic
Multumesc Jaquelinne,

acum citind cele scrise de tine, am mai multe raspunsuri la intrebarile mele. Mai trebuie sa fac niste analize, recomandate de medic, apoi urmeaza tratamentul, care nu stiu cum va fi, adica cum va reactiona la mine. Citesc ca acest helicobater pylori face si ravagii prin stomac, depinde de faza in care este depistat... Nu este placut sa fii bolnav dar nadajduiesc ca va fi bine in urma tratamentului.
Multumesc de indrumare, este prima data cind cer "ajutorul" sub aceasta forma si eram putin neindeminatica.
De bine si sanatate sa ai parte,
Lili C.
0
18-10-2008, ora 20:06
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
pt putin lilic!!sper sa scapi de bacteria asta, este foarte pacatoasa si se scapa cam greu dar daca urmezi ceea ce spune medicul o sa fie!!atentie si la ce mananci, pt ca trebuie sa tii un picut de regim si in timpul trat.dar si dupa...numai bine
0
18-10-2008, ora 21:00
mikys
Nu este medic/terapeut
mikys
.am inlocut omezul cu RENOSTIM picaturi si sunt foarte bune ptr afectiunile stomacului. il iau deoarece am si ceva nisip pe la rinichi. a, uitasem sa va zic ca in urma tratamentului cu antibiotice ptr helicobacter, am facut o vaginita de toata frumusetea...sunt puternice medicamentele si afecteaza nu numai ficatul dar si altele...asa LILI C este posibil sa apara multe surprize pe parcursul tratamentului.depinde de sensibilitatea fiecaruia. sanatate multa tuturor! va pup.
0
22-10-2008, ora 22:13
jon
Nu este medic/terapeut
jon
multumesc de rasp dar eu am mai incercat o data sa fac endoscopie dar nu am putut pt k nu pot suporta tubu ala in gat simt k ma sufoc nu exista alta analiza ?
0
23-10-2008, ora 19:45
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
ba da, in sange sau fecale!!
0
27-10-2008, ora 13:16
jon
Nu este medic/terapeut
jon
multumesc tare mult am sa fac dar nu la sange, am inteles ca microbul ramane o lunga perioada de timp in sange chiar daca nu-l mai ai, am sa o incerc pe aia cu fecale
0
28-10-2008, ora 08:32
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
jaquelinne eu personal am avut prima data o esofagita de reflux, mi-a iesit H.pylori pozitiv.atunci am luat omez 3 ori pe zi, amoxicila 2 pe zi.no-spa, si pansamente gen digen A, dicarbocalm care ma ajutau sa nu mai simt arsuri.Se pare ca nu a dat rezultate pt ca la un an jumate acuzam dureri de stomac si am fost sa fac din nou bariu.Atunci mi-a spus ca am un inceput de ulcer gastro-duodenal.La H.pylori tot pozitiv a iesit.Am mers la alt medic care mi-a dat klabax, lanzup, motilium si sucralam dar nu mai stiu exact cum le luam.Din cate stiu doar klabaxul era antibiotic.Greseala mea a fost ca nu am tinut regim, sunt fumatoare si mai fumez cate o tigara si pe stomacul gol.Dupa ultimul tratament la aprox.4 luni mi-am facut iarasi H.pylori si a iesit negativ.Tind sa cred ca a fost mai eficient ultimul tratament.Din ce stiu eu cel mai probabil va aparea din nou cu timpul sau cel putin atata vreme cat problema la stomac nu a fost tratata.
Eu am incercat si propolis, cate o biluta inghitita fara apa pe stomacul gol.Peste tot am auzit de acest tratament care a dat rezultate 100%.Am inceput sa fac si reflexoterapie.Nu stiu de la ce anume dar pot spune ca mai rar am cate o durere la stomac, deci aproape au disparut toate neplacerile.Ceea ce nu am vrut sa fac a fost a fost endoscopia dar probabil cu timpul o voi face sa aflu exact in ce stadiu sunt.
0
28-10-2008, ora 19:47
jon
Nu este medic/terapeut
jon
eu am luat amoxicilina, metronidazol si azitomicina dar nu ma simt prea bine ma mai doare stomacul cand mananc dulce daca as lua lanzup si sucralam in continuare ar fi bine?dar daca iau omez am inteles ca este bun?vreau sa scap de bacteria asta cat mai repede multumesc
0
28-10-2008, ora 20:29
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
jon eu am renuntat la omez pt ca am inteles ca scade calciul din organism, ajunsesem aproape de limita.
ce sa spun fiecare organism reactioneaza altfel, eu zic ca de la klabax am scapat de microb.oricum trebuie tratata problema pt ca altfel va revenii acel microb.deci prima data vindecarea.Eu am fost multumita de sucralam si lanzup.oricum un medic de specialitate iti face o schema de tratament in care ii poti sugera ca ai vrea sa incerci cu lanzup.
0
28-10-2008, ora 21:59
mikys
Nu este medic/terapeut
mikys
Pentru Arena si Jon.nu va schimbati singuri tratamentul. mie mi-a dat Klacid, am scris mai sus, dar trebuie rabdare multa. puteti lua si un sanax ptr liniste seara la culcare (de 25 mg). medicamentele raman in corp si lucreaza inca 2 saptamani dupa ce le terminati.eu abea acum pot spune ca ma simt bine(tratamentul l-am inceput pe 30.09)deci este deja o luna.stiu cum este si ce stari ciudate va dau medicamentele, dureri de cap, de stomac, ameteli, indispozitie, moleseala.ganduri peste ganduri! dar stati linistiti toate trec.In perioada aia nu aveam nici pofta de mancare si-mi era teama sa mananc ceva sa-mi cada rau.medicul zicea :nu prajeli, nu legume crude, nu fructe crude, etc.acum dupa o luna mananc de toate si nu ma mai doare nimic.Important este sa va luati tratamentul prescris si sa aveti incredere ca se rezolva problema cu helicobacterul... SANATATE LA TOTI!
0
29-10-2008, ora 08:12
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
mikys eu chiar l-am sfatuit pe jon sa consulte un medic pt o schema de tratament.nu e de luat asa dupa ureche, sunt medicamente destul de tari si pot avea diferite reactii adverse.nu e neaparat si cazul tau dar si eu m-am simtit f.bine un timp dupa primul tratament si apoi au revenit toate simptomele.sper din suflet ca cei odata vindecati sa nu mai aiba probleme din nou.eu nici nu m-am ferit de la nimic si probabil de aceea s-a si intors boala.Numai bine
0
29-10-2008, ora 13:57
mikys
Nu este medic/terapeut
mikys
arena, e posibil sa ai dreptate...nici eu nu m-am ferit de nimic din contra chiar am incercat sa mananc de toate si chiar mi-au priit. eu chiar am crezut ca m-am vindecat dar acum mi-e teama sa nu se repete figura dupa un timp.dar o data distrus microbul poti sa-l faci din nou? asta chiar nu mai stiu. de un lucru sunt sigura :se pare ca nu prea imi mai primesc medicamente.orice as lua simt o jena in stomac dar doar la medicamente.eu de ieri iau niste RENALEX(un fel de cistenal) si ovule MECLON ca am niste probleme ori de la antibiotic ori de la nisipul din rinichi.asta este, tratam una, deranjam alta.s-or termina intr-o zi toate problemele. numai bine si tie iti doresc
0
30-10-2008, ora 13:01
jon
Nu este medic/terapeut
jon
multumesc de sfaturi dar ma ingrijoreaza fff tare bacteria asta si mai ales ca am luat tratament si tot ma mai doare stomacul de aceeea ma gand sa iau pastilele alea si matusa mea a avut microbul asta si a luat lanzup o perioada si akum nu mai are probleme, au auzit ca sucul de broccolii este bun stiti ceva?
0
30-10-2008, ora 14:08
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
tot pe un topid cu subiectul asta a postat si nikc ceva ce a gasit pe net cum ca sucul de brocolii ar fi cel mai bun pt astfel de probleme.cauta topicuri cu acest subiect sa gasesti ce a scris el
0
30-10-2008, ora 14:18
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
scuze nu mai stiu exact daca nick a postat acel mesaj despre brocolii dar l-am vazut undeva aici pe forum.dar imi amintesc sigur ca zicea ca e f.bun
0
30-10-2008, ora 16:55
mikys
Nu este medic/terapeut
mikys
Cum aveti durerile de stomac, dupa masa sau tot timpul? ma mai doare si pe mine de ex azi m-a jenat toata ziua stomacul, dar se pare ca toata lumea are probleme zilele astea.dureri de stomac, de cap, de picioare, ameteli, etc. O fi ceva si in atmostefa, si noi dam vina pe helicobacter.Eu incerc sa nu mai bag in seama, in loc de pastile am supt bomboane de menta...cat despre sucul de brocolli nu stiu nimic, o sa caut si eu informatii pe net. Pupici la toti!
0
30-10-2008, ora 19:18
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Eu am cele mai frecvente dureri dimineata pana sa mananc ceva.Mai am si cand mananc mult si greu pt stomac.Asa peste zi mai mult ma arde si simt o greata decat o durere.O trece si asta cumva.pup
Adaugă un comentariu / răspuns
3188 comentarii 12 ..... 106 107 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.