helicobacter pylori?

30-03-2011
ada2113
Nu este medic/terapeut
ada2113
am facut analiza pentru Helicobacter Pylori: Anticorpi IgG s mi a iesit valoarea 1, 6 u/ml - mavlorile normale erau 0-0, 9 u/ml.
Acest rezultat certifica ca am helycobacter ? Trebuie sa urmez tratament?
16 comentarii
0
30-03-2011, ora 19:03
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Da, e prezent HP, dar in cantitate foarte mica peste normal. Bine ar fi sa nu iei antibiotice, il pot face si mai rezistent. Tine regim fara dulciuri, acru si si intreaba gastroeterologul daca, antiacidul Nexium e suficient. Daca ti-ai facut din sange e chiar probabil sa nici nu mai ai, raman aticorpii in sange. Poti reface din scaun.Sanatate!
0
30-03-2011, ora 19:06
ada2113
Nu este medic/terapeut
ada2113
Multumesc mult m ati mai linstit chiar ma tem de antibiotice si nu iau decat in cazuri extreme. As vrea sa va mai intreb daca stiti daca as putea inlocui acest nexium cu omeran care il am in casa sau nu este acelasi lucru?
0
30-03-2011, ora 22:04
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Omeranul nu are actiune expresa si asupra HP, doar in masura in care anihileaza aciditatea, care la randul ei intretine HP. Poti lua omeranul cat timp ti s-a prescris, dupa aia fa o pauza de o saptamana si mergi si fa din nou testul HP din scaun. Sanatate!
0
13-08-2013, ora 14:38
corinaeu
Nu este medic/terapeut
corinaeu
buna ziua!! mia iesit si mie helycobacter pozitiv, medicul mia dat amoxicilina 500 mg, claritomicina 500 mg si controloc 1 pe zi. Acest tratament va trebui sal urmez 3 luni de zile cu exceptia antibioticului care trebuie sal iau 7 zile pe luna. Intrebarea mea este urmatoare. De cand iau claritomicina ma simt ff rau, ma ia cu transpiratii reci, dureri groaznice de stomac, amar in gura, greata si chiar si voma. Eu trebuie sa iau claritomicina odata la 12 ore. Deci numai pot imi este foarte rau, am incetat o zi si mam simtit mai bine. Intradevar nu prea am timp sa mananc foarte bine.. poate fi de la asta? Va multumesc mult.
0
15-08-2013, ora 23:39
Mihaela Frunza
Identitate neconfirmată
Mihaela Frunza
Buna seara,

Intrebarea mea este pentru ce motiv ati facut aceasta analiza ? CE SIMTOME AVETI ?
Fara o simtomatologie precisa nu se da tratament mai ales ca poate aparea din nou.

Tratamentul are efecte secundare si claitromicina poate da astfel de efecte.

Important ce fai tu de acum incolo cu gestionarea unei alimentatii sanatoase pentru ca aceasta e solutia !

Cu drag Mihaela
0
16-08-2013, ora 01:12
corinaeu
Nu este medic/terapeut
corinaeu
Buna seara!!! Pai mai exact mam simtit ff rau am ajuns la urgenta, vomitam greata dureri groaznice de stomac, acum 3 ani sau mai bn am fost diagnosticata cu duodebita, nu am luat tratamentul si nici nu am tinut regim, luam kte un calmant la durere. Cei de la urgente miau dat un tratament si msu indicat sa fac HP, mam dus apoi la medicul de fam, el mia spus la fel sa il fac, la analiza mia iesit pozitiv. Mia dat tratamentu acesta dar chiar ma simt rau de la claritomicina, acum sunt plecata din tara ca altfel ma ducem inapoi la doctor si ii spuneam k mie rau. Mie groaznic 7 zile sa iau aceasta claritomicina, deabea m ridic din pat de rau cemi este. Pe langa aceasta analiza miam facut si la calciu ptr ca mereu ameteam cadeam jos din picioare. Dar calciul mia iesit bun deci nus anemica. De la ce ar fi aceste simptome dak eu am calciul bun?
0
16-08-2013, ora 01:13
corinaeu
Nu este medic/terapeut
corinaeu
Duodenita* scuzatimi greselile scriu de pe telefon...
0
16-08-2013, ora 11:07
Mihaela Frunza
Identitate neconfirmată
Mihaela Frunza
Buna ziua Corina,

toate simptomele(in cazul tau varsaturi, dureri) apar la un anumit stimul..extern si el are rolul sa-ti atraga atentia ca ai de facut ceva.neschimbandu-ti stilul de viata ( o alimentatie sanatoasa pentru tine...intr-un ritm pe care ti-l stabilesti singura potrivit pentru tine )simtomele se agraveaza iar medicamentele nu o sa-si faca efectul pentru ca au putere limitata pentru o peroada scurta de timp.Infectia cu helicobacter poate reapare, tratamentul nu te protejeaza de o reinfectie(.poti inlocui cu amoxicilina si omeprazol.)

Din cauza alimentatiei nesanatoase poate sa-ti scada si calciu care are un efect pe tonusul muscular, de aceea "cazi din picioare".Anemia tine de alte lipsuri care pot aparea tot din lipsa unui stil de viata sanatos:alimentatie, sport, .si multe altele.

Deci : Ce esti dispusa sa faci pentru a avea un stil de viata sanatos, cat vrei sa te implici sa-ti creezi un corp sanatos, frumos, tonic,

..Ce pasi vrei sa faci chiar acum in aceasta directie?.

Ce zici?

cu drag Mihaela
0
16-08-2013, ora 13:34
corinaeu
Nu este medic/terapeut
corinaeu
Am 24 de ani, si 47 de kg, durerile mele de stomac cred eu ca sunt datorita faptului ca eu de la varsta de 2 ani si pana la 14 ani am suferit mai multe operatii (45 de operatii)si un transplant (de coaste puse la picior ), am avut osteomelita - tibie dreapta. Dea lungul anilor am luat ff multe antibiotice si nu mancau aproape deloc (daca mancam odata pe zi), plus din cauza durerilor ajungeam sa iau aproape jumatate de ketonal forte pe zi. Nu mia fost usor... Intradevar alimentatia mea este problema. Ptr ca nu mananc, sau nu imi fac timp sa mananc, si cand mananc, mananc ce prind... Vreau doar sa ma fac bine, sa numai imi fie rau. Va multumesc mult de sfat.
0
16-08-2013, ora 17:58
Mihaela Frunza
Identitate neconfirmată
Mihaela Frunza
Buna ziua Corina,

Pai vezi...Corina...dupa atata suferinta si corpul tau vrea sa se simta bine si-ti tot comunica :'mananca regulat si sanatos' si tu nu il asculti...
Corina ai grija de corpul tau..iubeste-l dandu-i de mancare si facand miscare si ai sa te bucuri de viata...esti tanara...si ai viata inainte...

Raspunde-ti la intrebarile mele mai sus si ia o decizie ACUM ! si inca :

Care este un singur lucru pe care nu vreau sa-l fac..dar care daca l-as face mi-ar schimba viata complet ?

Este o intrebare ZILNICA !



SUCCES SI PERSEVERENTA !

cu mult drag Mihaela
0
23-08-2013, ora 12:10
cata2o06
Nu este medic/terapeut
cata2o06
Buna ziua! acum doua zile am facut analize la sange si am descoperit ca am helicobacter pylori iar valoare este de 5, 35 u/ml. Am niste nelamuriri in privinta simtomelor pe care le am daca sunt sau nu din cauza acestui helicobacter? Acum 3 saptamani am luat intr-o dimineta proteine pe stomacul gol la sala de forte dupa care m-am simtit foarte rau. Am ajuns acasa si am avut o senzatie foarte puternica de sufocare, am mers la urgente pentru ca m-am speriat foarte tare si acolo mi-au recomandat sa merg la cardioloc crezand ca toata problema a fost creata de efortul facut la sala. Dupa ce am plecat de la spital am vomat si am reusit sa ma calmez. Am mers la cardiolog si am aflat ca am o aorta bicuspida ce a ce mi-a provocat un soc pentru ca nu ma asteptat eu avand o viata foarte alerta facand mult sport. De atunci m-am simtit rau aproape in fiecare zi(greta, senzatie de voma, balonari usoare, dureri de cap, oboseala care o resimt in tot corpul, o stare de rau generala insotita de o stare de neliniste). As vrea sa stiu daca aceste stari sunt declansate sau nu de socul prin care am trecut cand am aflat vestea de la cardiolog? Va multumesc!
0
23-08-2013, ora 12:56
Mihaela Frunza
Identitate neconfirmată
Mihaela Frunza
Buna ziua cata,


Simtomele pe care le-ai avut dupa proteinele pe stomacul gol nu prea au legatura cu helicobacter (senzatia de sufocare ).Helicobacterul poate fi prezent si fara simtome si atunci nu se face tratament..

Ce anume ti-a spus cardiologul despre aceasta boala incat a fost un soc pentru tine ?

Cu drag,
Mihaela
0
23-08-2013, ora 13:12
cata2o06
Nu este medic/terapeut
cata2o06
De senzatia de sufocare am scapat, dar in continuare am starea aceasta de rau( dureri de cap, senzatie de voma si o oboseala accentuata) am pierdut 7kg in greutate in timp de 3 saptamani. Mi-a spus ca m-am nascut cu aceasta aorta bicuspida si mi-a facut niste masuratori cam gresite ale peretilor aortei crezand ca as fi suferit vre-o dilatare sau in cel mai rau caz vre-o fisura ceva. A doua zi m-a programat la un tomograf si toate masuratorile au fost normale. Mi-a mai spus ca de acum incolo trebuie sa ma feresc a mai face eforturi foarte mari ce a ce pentru mine a face efort e un lucru care il faceam zi de zi fara nici un fel de problema. Concluzia cardiologului a fost ca tot ce simt si am simtit nu se datoareaza in nici un caz aortei bicuspide. Singura problema descoperita este acest helicobacter. Nu prezint arsuri in capul pieptului, nu fac scaune moi, nu m-a durut si nu am avut probleme cu stomacul niciodata indiferent de alimentatie.
0
23-08-2013, ora 14:47
Mihaela Frunza
Identitate neconfirmată
Mihaela Frunza
Deci ti-a spus sa nu mai faci eforturi foarte mari...Exista niste riscuri in aorta bicuspida si de accea a crezut ca ai facut o fisura sau o dilatare si daca masuratorilela R, MN au fost normale...doctorul a mai ramas la diagnosticul de aorta bicuspida?

Este posibil ca acest diagnostic sa-ti declanseze, pe cale nervoasa starea de rau cu dureri de cap, scadere in greutate.., senzatie de voma si oboseala, pentru a te proteja de efort...Nu mi-ai spus cati ani ai ?

Ce spui, ce ai fi dispus sa faci ca sa te linistesti...poate o pauza la efort, , poate o alimentatie usor digerabila...cateva ceaiuri

iti pot spune sa alegi alimentele usoare pentru tine si deocamdata nu iti recomand medicamente pt. helicobacter.

si ceva naturist de linistire a sistemului nervos...poate faceai prea mult efort si chiar ai nevoie de o pauza !

Dati timp sa recuperezi in ritmul tau starea dinainte !

Da-mi un semn si spune-mi ce ai ales sa faci!

Cu drag Mihaela
0
23-08-2013, ora 15:44
cata2o06
Nu este medic/terapeut
cata2o06
Am 32 de ani. Doctorul spune ca m-am nascut cu aceasta aorta bicuspida si ca trebuie sa duc o viata normala asa cum am trait si pana acum dar sa ma menajez de eforturi foarte mari. Asta pentru a nu avea probleme in timp altfel in decursul timpului aceasta valva bicuspida nu o sa mai lucreze la capacitate maxima si e posibil sa fie nevoie de inlocuirea ei, dar asta pe la 60 de ani. Si mi-a spus ca nimic din ce a ce simt si prin ce trec nu e legat de aceasta problema. Si in legatura cu ce priveste efortul daca trebuie renunt la el pentru ca imi doresc sa fiu cat mai sanatos cat se poate de mult timp. Deja mi s-a prescris atratament pentru helicobacter. Eu am avut si niste atacuri de panica asa cred si dupa ce am mers la cardiolog am luat prea in serios diagnosticele si tot ce sa intamplat cred ca am exagerat cam mult si am fost si putin depresiv. De asta as vrea sa stiu pe ce sa dau vina pe atacurile de panica si depresia sau pe helicobacter pt starea mea de acum. Multumesc!
0
23-08-2013, ora 16:20
Mihaela Frunza
Identitate neconfirmată
Mihaela Frunza
A da vina este o strategie care nu iti este utila pentru atacul de panica pentru ca panica (sau frica), chiar daca iti da simtomele, are o intentie profund pozitiva..gandeste -te.aceea de a te proteja sa faci eforturi moderate ca sa-ti mentii sanatatea, este utila cand nu o mentii foarte mult timp, ea te face sa-ti porti de grija sanatatii tale, sa faci sport in anumite limite...

La fel si cu helicobacter..descoperirea lui a fost in interesul tau...aceea de a-ti mentine sanatatea...

La nivelul psihicului uman sunt utile ambele mecanisme ;cand cauti un vinovat mesajul este fuga de propria responsabilitate...ceea ce nu e cazul tau pentru ca ti-ai asumat, din cate vad viata ta si faci tot posibilul sa fii sanatos !

Asa ca simtomele sunt intricate si de partea panicii si de partea helicobacter...

Ce apreciez este ca ti-ai dat seama de putina exagerare, ceea ce nu multi recunosc, ce-ti pot spune este ca este un cerc vicios...exagerarea si depresia pot scadea imunitatea...ceea ce duce la infectia cu helicobacter si aceentueaza depresia.

iesirea din cercul vicios este echilibrul.mentinerea unui spirit tanar de 32 de ani si o viata asa cum ti-o doresti!

Observa cum va face acest echilibru...o diferenta in viata ta de acum in colo, cand ai acest echilibru...tineretea si sanatatea...!

Succes si perseverenta!

Mihaela
PS oricand iti pot fi de folos...intreba-ma !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: