helicobacter p

05-03-2008
miha81
Nu este medic/terapeut
miha81
am inteles ca helicobacter p. este o bacterie care provoaca gastrita, ulcer gastric..exista simptome daca ai asa ceva sau poti sa o ai si sa nu-ti dai seama??
9 comentarii
0
05-03-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
De obicei o ai şi nu-ţi dai seama.
0
10-03-2008, ora 00:00
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Da, exista purtatori asimptomatici de Helicobacter. Totusi, tratamentul de eradicare cu antibiotice nu se face decat dupa ce se stabileste ca exista infectie (de obicei prin endoscopie + teste), din cauza efectelor secundare ale antibioticelor.
Ar putea avea rost totusi sa se dea antibiotice pentru Helicobacter la un pacient fara simptome, de exemplu daca este in varsta si urmeaza sa ia medicamente care ii vor afecta stomacul (aspirina etc.).
De la purtatorii asimptomatici, Helicobacter se poate transmite la altii.
Numai bine!
0
10-03-2008, ora 00:00
miha81
Nu este medic/terapeut
miha81
multumesc pentru raspuns musaraf..dar cum se transmite helicobacter la alte persoane..care sunt caile de transmitere?? si exista totusi simptome ca altfel nu ai cum sa-l descoperi nu??
0
18-03-2008, ora 00:00
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Tratamentul de eradicare ptr. Helicobacter se indica si daca exista rude de gradul intai cu cancer de stomac.

Helicobacter se poate transmite, de exemplu, fecal-oral sau oral-oral. Este mai frecventa unde igiena este deficitara. Este posibil sa nu fie simtome deloc. De exemplu, in majoritatea studiilor anticorpii anti-Helicobacter sint pozitivi cam la 50% din oameni, dovada ca au trecut prin infectie, desi numai o mica parte din ei au facut ulcer sau gastrita.
0
28-05-2008, ora 00:00
dsorinmihail
Nu este medic/terapeut
dsorinmihail
acum 3ani am facut operatie de ulcer duodenal. era deja peritonita intrucit am cazut pe strada. anul trecut mi-au revenit durerile in regiunea plexului si mergind la spital, si dupa endoscopie si teste cu luare de mostre din stomac. au descoperit ca am aceste : helicobacter si din nou ulcer. am primit tratament cu NEXIUM si cu MOTILIUM. urmind ca dupa 2 luni sa ma prezint din nou la control. Recunosc ca nu m-am mai dus intrucit m-am simtit f bine. Problema e ca de ceva vreme am din nou dureri in zona plexului dar mai spre dreapta si am si balonari. am avut de citeva ori junghiuri care mi-au dat transpiratie, ca mai apoi sa fie doar o durere care ma tine. acum iau din nou aceste doua medicamente fara sa mai fac vreun control medical. Nu inteleg de ce au revenit problemele atita vreme cit am cautat sa tin un regim cit de cit (exceptie fiind fumatul).tot de anul trecut am capatat si alta problemasi anume :paraziti intestinali care apar la citeva luni iar apoi dispar. poate sa fie o legatura intre aceste doua probleme ale mele?
0
28-05-2008, ora 00:00
dsorinmihail
Nu este medic/terapeut
dsorinmihail
scuze ca revin. intreb asta intrucit am observat ca aceste dureri stomacale apar odata cu aparitia parazitilor si cu balonarile de rigoare, cite odata chiar si cu schimbarea scaunului. ca apoi dupa o luna sa dispara complet si sa ma simt f bine.
0
26-01-2009, ora 15:50
floricic
Nu este medic/terapeut
floricic
Buna ziua!
De curand, in urma unor analize de sange mi s-a descoperit aceasta bacterie, avand o valoare de 8, mentionez ca nu prea am simptome, doar din cand in cand simt in capul pieptului asha ca o arsura, o usturime care ma tine putin si o alta chestie e ca i-mi vine mancarea inapoi dar tot din cand in cand, astea sunt toate simtomele mele, acum trebuie sa merg la doctor pt a-mi descrie tratamentul. Ce parere aveti, este grav ce am eu? Este o valoare mare, valoarea care mi-a iesit?
Va multumesc!
0
14-02-2010, ora 20:43
monicazapodeanu
Nu este medic/terapeut
monicazapodeanu
am un copil de 14 ani care de mic ii miroase gura f urit.intrebarea mea este daca poate avea helicobacter si noi nu stim.sau de la ce poate fii acest miros urit, caci nu e de la dinti..el este f sensibil la mincare nu maninca ori ce.
0
02-11-2012, ora 12:36
smarty67
Nu este medic/terapeut
smarty67
Buna ziua..de curand am facut ceva analize ptr fiica mea in varsta de 15 ani (se plangea ca o doare stomacul!!!) si pe langa celelalte analize a facut si un test pentru helicobacter pylori (test de sange) si i-a iesit valoarea 25 unde pe buletin scria ca admis este max 20.de curand a primit un tratament cu 3 antibiotice ptr 10 zile insa din ziua 6 de tratament mai ia inca un medicament.sper sa fie ok.acum rugamintea mea este legata de regimul alimentar daca poate sa ma indrume cineva si ceva ptr imunitate ptr ca sunt sigur ca imunitatea ei va avea de suferit dupa acest tratament..mentionez ca fata mea a fost nascuta la 6 luni si 980 gr. am avut ceva probleme mai micuta fiind in sensul ca racea foarte usor, in special gatul era cel mai afectat..acum insa nu mi-a mai racit asa usor insa as vrea sa imi iau masuri.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: