hallux

17-06-2009
mamiztu
Nu este medic/terapeut
mamiztu
Buna ziua, Am dureri mari din cauza unui hallux si trebuie intervenit chirurgical.As vrea sa-mi recomandati un ortoped bun, in Bucuresti care opereaza asa ceva in mod frecvent si cu succes.
16 comentarii
0
17-06-2009, ora 16:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Trebuie sa precizati unde se afla problema: este un traumatism sau diabet, arteriopatie? Pentru ca daca este sa va referiti la hallux-valgus, problema nu este cea a hallux-ului, ci aceea a primului metatarsian, a carui deplasare mediala creeaza proeminenta numita popular si "mont".
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului (popular-vulgar, "labei piciorului")
0
19-06-2009, ora 16:27
mamiztu
Nu este medic/terapeut
mamiztu
Domnule doctor, va multumesc ptr.raspuns dar preturile pe care am inteles ca le practicati nu sunt accesibile oricui.Nu inteleg de ce nu pot fi macar o parte suportate de casa de sanatate.
0
19-06-2009, ora 16:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Este o buna intrebare si m-as bucura sa puneti aceasta intrebare la Casa de Asigurari, mai ales ca este vorba despre o interventie absolut unica in Romania.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului (popular-vulgar, "labei piciorului")
0
24-06-2009, ora 12:22
mamiztu
Nu este medic/terapeut
mamiztu
Buna ziua As dori sa aflu daca este un alt medic care opereaza dupa metode moderne hallux
0
24-06-2009, ora 13:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua Cu siguranta exista si alti medici care opereaza dupa metode moderne va pot recomanda colegii mei din Franta Elvetia sau Belgia Dr Marius Uscatu Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului popular vulgar labei piciorului
0
24-06-2009, ora 15:19
mamiztu
Nu este medic/terapeut
mamiztu
Buna ziua domnule doctor Santeti permanent prezent va rog sa mi recomandati un medic care ma intereseaza din Belgia
0
24-06-2009, ora 15:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua Daca nu doriti nu va mai raspund Puteti sa l consultati pe Dr Thibault Leemrijse clinica St Luc din Bruxelles sau pe colegul sau Pierre Maldague Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului popular vulgar labei piciorului
0
27-06-2009, ora 23:39
achannah
Nu este medic/terapeut
achannah
Buna seara. Domunle doctor am 57 de ani nu am diabet si sufar de aceasi problema ca si doamna de mai sus hallux-valgus. Va rog sa-mi spuneti ca metoda folositi. Am consultat mai multi medici care spun ca folosesc o metoda noua revolutionara dar de fiecare data cand cer mai multe amanunte de felul in care voi fi operata se codesc a-mi da mai multe amanunte. Rugamintea mea este daca puteti sa-mi spuneti ce medota folositi si cum pot lua legatura cu dumneavoastra. Va multumesc.
0
28-06-2009, ora 09:24
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna.pentru informatii suplimentare puteti intra pe site-ul meu specializat...aveti toate detaliile cand dati click pe numele meu aici.oricum este vorba despre o osteotomie diafizo-metafizara metatarsiana distala care se incadreaza in conceptul de chirurgie globala miniinvaziva a piciorului si aplicata mult de catre Scoala Franceza de Chirurgie a Piciorului. Dr. Marius Uscatu. Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
05-07-2009, ora 02:42
bitilica
Nu este medic/terapeut
bitilica
Eu m-am operat in luna mai anul acesta la ambele picioare odata.Nu inteleg de ce dr Uscatu trimite oamenii la colegii francezi cand avem si noi medici formidabili. La spitalul Bagdasar este dl.dr.ROBERT BADEA un medic exceptional.
Doctorul Badea a fost singurul medic care a fost de acord sa ma opereze la ambele picioare odata pentru ca asa mi-am dorit eu de frica ca nu am sa mai fac operatia si la celalalt picior, mi-a explicat dinainte ce ma asteapta, ce o sa-mi faca, in cat timp ma voi recupera si mi-a raspuns elegant la toate curiozitatile mele de pacient.Ma recuperez foarte bine, operatiile s-au vindecat foarte frumos.
il recomand cu toata caldura pe dr.Badea
0
05-07-2009, ora 09:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna...va enumar punctual argumentele mele, dupa o experienta de cateva mii de paciente operate: 1..A opera bilateral interzice singura anestezie fiabila, blocul perineural, cel care evita complicatiile rahianesteziei, anesteziei generale, precum si complicatiile durerii in post-operator, durere care poate fi evitata numai printr-o anestezie de tip bloc perineural.2.. A opera bilateral interzice sprijinul precoce si reluarea rapida posibila a activitatii profesionale, respectiv la 3 saptamani.3.. este infinit mai simplu sa poti merge imediat decat sa stai in pat 6 saptamani.4.. nu in ultimul rand, ii poti oferi pacientului sansa de a gasi un medic mai bun, in cazul in care rezultatul primei operatii nu ii convine.Ati avut aceste informatii???.Cat despre reclama fatisa facuta unui anume coleg medic, ma abtin de la orice comentariu... Dr. Marius Uscatu. Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
05-07-2009, ora 11:10
bitilica
Nu este medic/terapeut
bitilica
Domnule doctor... medical nu pot intra in polemica cu dvs., deoarece nu am studii de specialitate...nu este profi sa fac asta dar va raspund la celelalte comentarii ale dvs.
A mai spus cineva inaintea mea doua lucruri: sunteti prezent tot timpul...2 daca sesizati doamnele sunt peste 45 de ani si una dintre domniile lor au pus problema de costuri
Ideea mea era urmatoarea: este o operatie care se poate face cu succes si intr-un spital de stat si de catre un medic roman poate sa fie el Badea sau mai stiu eu cine.Orice om inainte de o operatie consulta mai multi medici si apoi face pasul 2 - adica operatia. Faptul ca aveti la activ mii de operatii si specializare in strainatate este laudativ felicitari sincere!!!! Nu toata lumea isi permite sa plateasca mii de euro ptr o operatie, traim in Romania si muncim pe bani romanesti.ma opresc si cu asta ptr ca intru in alte discutii care nu-si iau rostul.
Asa cum am spus eu am dorit sa fac operatia bilaterala ( operatie care a fost un scces), nu am avut absolut nici o problema post operatorie, dupa 4 saptamani am fost pe picioare -mi-am asumat acest lucru cand medicul mi-a explicat cu stau lucrurile si eu am acceptat.Cat despre o nereusita nu s-a pus problema de la inceputul discutiei medic-pacient despre operatie.Ma deranjeaza un lucru in comentarile dvs., :spuneti de reclama fatisa "facuta unui anume coleg medic" DA! SPUN TARE SI LA CINE POT ca si noi avem medici in spitalele de stat nu buni.extrem de buni si bine pregatiti, care fac lucruri minunate.Doar nu va imaginati ca dl doctor a pus prima oara mana pe bisturiu acum cand m-a operat pe mine !Cat am stat in spital am auzit numai lucruri bune despre acest medic, mi-a operat un coleg intr-o problema grava si op aceea a fost un succes si cati or fi pe care nu-i cunosc. Ok! Pe diverse site-uri si dvs., aveti mesaje laudative nu inteleg de ce reactionati asa la laudele din partea unui pacient catre alt medic.Mi se pare sfidator sa indrumati un pacient (care preupun ca nu este super bogat) catre un coleg francez sunt si alti medici romani care fac operatii de hallux valgus cu succes.Va rspund special la punctul 4 din raspunsul dvs: Dl.doctor Badea nu a pus nici o secunda problema uni esec la operatia mea iar eu l-am ales de dumnealui dupa alte discutii cu alti medici.si eu buni si cu reusite in domeniu.inclusiv cu dv.O zi buna!
0
05-07-2009, ora 13:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua...Nu mai comentez decat atat: nu am intentionat ca atitudinea mea sa fie sfidatoare, ci doar sa informez pacientul atata cat pot.Daca am sfidat pe cineva imi cer scuze public...pot demonstra destula umilitate incat sa nu ma consider "buricul pamantului"".Deci, inca o data scuze daca am fost gresit inteles. Dr. Marius Uscatu. Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
15-09-2009, ora 12:11
mamiztu
Nu este medic/terapeut
mamiztu
Buna ziua, M-am operat in urma cu 2 luni de hallux.As vrea sa-mi impartaseasca cineva experienta proprie privind recuperarea dupa o astfel de operatie.Multumesc.
0
02-03-2012, ora 22:42
pacient123
Nu este medic/terapeut
pacient123
Aviz domnului "bitilica" : m-am operat si eu la doctorul badea robert, mai rau mi-a facut la picior, a trebuit sa fac din nou operatia la o alta clinica. Din pacate genunchiul nu s-a refacut deoarece doctorul badea mai mult a stricat, este o rusine pentru nobila meserie de doctor.
0
04-03-2012, ora 18:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu vreau sa fiu parte in acest conflict, insa a acuza un medic de aceasta maniera mi se pare nedrept.
Ar fi trebuit sa precizati detalii, precizand argumentat motivele demersului D-voastra, diagnosticul initial si actual, modalitatea de tratament actual etc. Exista anumite afectiuni extrem de dificil de gestionat, cu rata modesta de succes, care trebuie bine precizate...
Si, nu in ultimul rand, odata ce ati pronuntat numele unui anumit medic, ar fi trebuit sa va prezentati. Face parte din regulile omenesti ale politetii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: