gust amar permanent in gura, arsura limba

20-11-2012
nandi29
Nu este medic/terapeut
nandi29
buna seara,
de o luna de zile am un gust dulce amarui in gura. am avut o extractie dentara si pentru ca am avut puroi la masea am luat de doua ori antibiotic (amoxicilina si klacid). dupa aceasta extractie dentara am facut spalaturi cu apa de gura CORSODYL o saptamana, apoi m-am dus din nou la dentist pentru alta afectiune la un alt dinte. si dentistul mi-a spalat canalele cu o solutie concentrata ce continea substanta activa din apa de gura pe care am folosit-o (CLORHEXIDINA se numea substanta) si instantaneu am simtit o arsura la nivelul limbii si un gust ff amar in gura. (mai precis un gust metalic).
intre timp mi-am facut si lama la limba si mi-au iesit filamente de candida.
ca si tratament am primit OROFAR tablete si o solutie de gargara.
intrebarea mea este: de la ce poate fi gustul acesta usor amarui? poate fi de la candidoza sau poate fi o reactie adversa de la clorhexidina?
va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
2 comentarii
0
20-11-2012, ora 21:31
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
mai conteaza CAUZA?
zic sa-ti iei tratamentul primit.

Oricum candida,
ai "primit-o" urmare trat. cu antibiotic (amoxicilina si klacid)
cele bune,
0
12-12-2012, ora 21:18
valeria1
Nu este medic/terapeut
valeria1
dar se poate ca la candidoza sa apara un gust alterat? mai exact amarui si il simt cumva pe partile laterale ale limbii precum si o jena tot acolo.tin sa precizez ca de 2 luni de zile am simptomele acestea desi fac zilnic gargara cu apa cu bicarbonat (4-5 ori/zi).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.