gust alterat de la extractia dentara sau poate sa fie si de la candidoza bucala?

08-12-2012
valeria1
Nu este medic/terapeut
valeria1
buna seara,
am avut acum o luna de zile o interventie la o masea (scoatere de nerv) si dupa ce mi s-a scos nervul dna doctor mi-a spalat canalul cu o solutie concentrata de clorhexidina. si imediat am simtit o arsura la nivelul limbii si un gust ff amar.
intre timp am fost si la un ORL care mi-a spus ca am facut o candidoza linguala care inca mai exista(am facut spalaturi cu apa cu bicarbonat si limba s-a mai curatat).mi-am facut si analize si au iesit ok.
intrebarea mea este: se poate sa fi facut o reactie adversa la acea solutie? si cam cat poate dura o astfel de reactie adversa, ca tin sa precizez ca de o luna de zile ma chinui cu acest gust alterat. sau gustul acesta ciudat poate sa fie si de la candidoza bucala? si ce as putea sa iau pentru a-mi reveni gustul la normal?
5 comentarii
0
09-12-2012, ora 08:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu mai conteaza daca schimbarile sunt de la arsura chimica sau de la acidul gastric
tratamentul e acelas
regim strict alimentar fara sucuri, fructe citrice, mancare acra, otet..s.a
gargara cu bicarbonat, ossidenta, ceai pelin
vit a uleioasa cate 5 pic in putina miere tinuta in gura pentru refacerea mucoasei
0
09-12-2012, ora 09:13
valeria1
Nu este medic/terapeut
valeria1
multumesc frumos de raspuns.
am sa incerc sa tin regim si sa fac in continuare gargara cu bicarbonat
0
10-12-2012, ora 16:28
valeria1
Nu este medic/terapeut
valeria1
spuneti-mi va rog frumos dl doctor am voie sa consum cafea in timp ce tin acest regim?
0
10-12-2012, ora 21:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cafea se poatw dupa masa, Nu pe stomacul gol... provoaca aciditate
0
11-12-2012, ora 22:19
valeria1
Nu este medic/terapeut
valeria1
buna seara dl doctor,
am citit pe unele site-uri ca mierea de albine este buna in candidoza bucala, iar pe altele ca nu este buna ca provoaca inmultirea ei.
as fii vrut sa stiu daca este buna sau nu?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Gust ciudat în gură
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •