gusa nodulara

13-12-2009
claudia noemi
Nu este medic/terapeut
claudia noemi
Buna am o rugaminte mare la dv.Fetitei mele de 16 ani in urma cu 5 luni i-am descoperit , , gusa modulara, , am fost cu ea la un endocrinolog si a inceput sa ia euthyrox 25 asta a fos in data de 10 august 2009. Iar analizele i-au iesi FT4=0, 90, TSH=2, 80 Calcitonina=4, 20. In data de 30septembrie am facut prima ecografie va scriu diagnosticul;
Lob drept-27/30/50mm, prezinta la interior formatiune nodulara de cca32/24mm, neomogena, izoecogena cu multiple zone transonice la interior, bine delimitate cu contur hipoecogen, prezentand semnalvascular la examinarea Doppler Color.
Lob stang;11, 6/11, 3/32mm, ecogenitate si ecostructura pastrate, fara leziuni focale.
Istmul tiroidian2, 8mm.
Lobii tiroidieni prezinta mobilitate fata de planurile adiacente.
Formatiune gangl cu axul lung de 18mm, in proiectia grupului jugulo-carotidian, iar superior de aceasta inca 2-3 formatiuni gangl cu dimensiuni de pana la 1 cm. Fara adenopatii latero-cervical stanga.iar TSH=3, 20.Am fost la control si i-a ridicat doza la o tablet de 25si jumate de euthyrox.In data de 30 noembrie a m mers la alt medic si am facut alte analize TSH3=1, 96 ecografia ce urmeaza.
Ecografie glanda tiroida .Glanda tiroida asimetrica in favoarea LD. LD marit in volum, prin prezenta unei formatiuni complexe de45/25mm ce asociaza componenta parenchimatoasa neomogena, dispusa central anterior de cca.22mm cu elemente chistice dispuse in special periferic, cu continut transonic pur.Leziunea ocupa partea centro-inferioara a nodulului iar in componenta parenchimatoasa se disting microcalcifieri.Ex.PD evidentiaza traiecte vasculare cu dispozitie anarhica.1/3 superioara a lobului prezinta parenchim normal.LS omogen de 41/12/12mm.Istm neglijabil.Latero-cervical drt.se disting 2 ganglioni de tip inflamator de 17 respectiv13mm, iar in profunzime alti 2-3 ganglioni infracentimetrici similari tangenti la traiectul SCM. Latero-cervical stg. adenopatie similara cu un ganglion de 24mm retromandibular.C;Aspect de chist adenom LD tiroidian aparent marit in dimensiuni fata de examinarea
anterioara.
Va rog sa-mi dati un raspuns cat mai repede posibil.Trebuie sa facem operatie? Va multumesc anticipat.
3 comentarii
0
15-12-2009, ora 17:08
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Parerea mea este ca da, e necesara interventia chirurgicala, probabil va fi scoasa doar o portiune a tiroidei, doar lobul drept. Varsta tanara, faptul ca nu raspunde prea bine la terapie, nodulul care s-a marit din august pana in noiembrie, nu prea sunt pentru o terapie de lunga durata. Dar decizia finala nu o iau nici eu, nici medicul de familie, ci endocrinologul impreuna cu chirurgul. Sarbatori fericite!
0
15-12-2009, ora 22:05
claudia noemi
Nu este medic/terapeut
claudia noemi
Multumesc mult pentru raspuns vroiam si alte pareri..Suntem programate pentru operatie in data de 4 ianuarie si am vrut parerea si altor medici sau persoane care au trecut prin asa ceva va mutumesc mult si va doresc, , Sarbatori Fericite !
0
23-06-2012, ora 21:35
abyy-ela
Nu este medic/terapeut
abyy-ela
nu am avut decat initial 1 pe lobul dr de 5cm si ar fi fost si 2 mici pe stg asa ca mi s-a facut totala la 38 de ani
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.