gura uscata in timpul somnului

23-01-2008
zorba
Nu este medic/terapeut
zorba
in timpul somnului mi-se usuca limba si buzele. De pe buze se desprinde un strat de piele cand ma trezesc. Nu pot dormi mai mult de 2-3 ore ca tre sa beau apa. sper sa imi raspunda cineva, va multumesc anticipat
12 comentarii
0
24-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Aveti o problema grava cu respiratie nazala!!!
Inmod normal aerul trece prin nas. se umezeste, incalzeste si ajunge in faringe.
Respirand pe gura e normal sa se usuce.
Mergeti laORL sa va vada nasul! si deasemenea trebue exclus un diabet zaharat !
0
24-01-2008, ora 00:00
zorba
Nu este medic/terapeut
zorba
mersi mult de raspuns !
0
24-01-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Cred ca ar fi bine sa-ti faci si o glicemie, eventual un test de toleranta la glucoza, examen sumar urina cu determinarea corpilor cetonici; Numai bine
0
05-01-2010, ora 02:30
dandu
Nu este medic/terapeut
dandu
Sunt curios daca ai reusit sa te vindeci si cum.Si eu am exact aceleasi simptome.
0
09-04-2011, ora 14:37
Nick21
Nu este medic/terapeut
Nick21
Buna, am o intrebare legata de faptul ca mie mi se usuca gura foarte mult mai in fiecare zi mai ales atunci cand am emotii cand inspir aer pe nas simt cum se duce aerul spre gat si o uscaciune ca si cand s-ar usca este foarte incomod si deranjant, pot sa beau apa cata vreau ca nu are nici un efect tot aceeasi senzatie este, gura uscata foarte uscata de numai am ce sa inghit si aerul inspirat prin nas il simt in gat apoi cum se usuca, specific faptul ca am deviatie de sept si repir deobicei greu, oare aceasta problema este din cauza deviatiei de sept?ar trebui facuta o operatie de deviatie de sept?Multumesc
0
09-04-2011, ora 23:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. un consult ORL ar lamuri cat de grava este deviatia si daca trebuie operata neaparat
2.diabetul zaharat duce la uscaciunea mucoasei si tre sa faci investigatii penttru glicemie
3. lipsa de vitamina A, E, duce la aceleasi senzatii de uscaciune
4 probleme la gloandele salivare pot avea aceleasi simptome..un consult stomato sau maxilo-facial ar ajuta...
0
06-05-2011, ora 17:53
vio77
Nu este medic/terapeut
vio77
Buna ziua!!
Ma numesc violeta si am 34 de ani..am o problema, mi se usuca mereu gura cand dorm dupa ameaza, mi se usuca si noaptea dar nu asa tare cum mi se usuca cand dorm dupa ameaza..imi puteti spune ce pot face pe a scapa de aceasta problema?Va multumesc!!
0
07-05-2011, ora 14:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. un consult ORL.. sa vedeti ce problema aveti in nas, respiratia pe gura.. duce la uscarea mucoasei
2 veriificati Glicemie ( diabetul are aceleasi simptome)
3 caonsult stomatologic, problemele dentare pot afecta glandele salivare ca trebuie sa umezeasca cavitatea bucala
0
07-05-2011, ora 17:55
vio77
Nu este medic/terapeut
vio77
Am sa ma duc sa-mi fac anlize si control. Va multumesc mult!!! Scuzati deranjul.
0
23-01-2012, ora 14:38
ailoi
Nu este medic/terapeut
ailoi
Buna ziua dn Doctor, ma numesc Olga am 28 ani, in martie 2011 mi sa indepartat amegdalele si dupa operatie mi se usuca tare in git.si in legatura cu aceasta imi provoaca discomfort si mai simt citeodata ca ma doare locul unde au fost amegdalele.Puteti sa ma ajutati va rog?
0
23-01-2012, ora 14:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci cateva poze cu faringele..si le atasezi pe mail
0
28-03-2013, ora 10:25
stefii123
Nu este medic/terapeut
stefii123
Buna ziua. As avea o intrebare. Cam de o saptamana, noaptea mi se infunda nasul foarte tare, iar gura de asemenea mi se usuca, atat de tare incat simt ca mi s-ar putea lipi de cerul gurii, iar buzele imi sunt uscate. Nu am deloc saliva. Initial credeam ca acest lucru se intampla din cauza ca dorm cu gura deschisa pentru ca imi este infundat nasul, dar si inainte cand aveam probleme cu nasul dormeam cu gura deschisa, si totusi, gura nu mi se usca in asa hal. Oare ce ar putea fi? Pe net am citit ca ar putea fi si din cauza unei deshidratari, iar acum eu beau un ceai pentru detoxifiere. Ar putea avea legatura si cu acesta?

Va multumesc anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Aspectul limbii - element de diagnostic facil cu AI
  •