gura uscata, tinitus, jena la inghitit

20-04-2012
raneti
Nu este medic/terapeut
raneti
buna ziua,
prin luna mai-iunie 2011 mi-a aparut o durere la inghitit pe partea stanga pe care am legat-o de faptul ca mi se usca rau gura in timpul somnului; in plus aveam junghiuri in dantura, ureche, gat-toate pe partea stanga
am fost la mai multi medici orl-isti care mi-au prescris diferite tratamente, dar nu m-au ajutat, insa am fost diagnosticat cu deviatie nazala de sept, rinita hipertrofica(alti medici au spus ca e catarala) si faringita cronica; am facut si o fibroscopie care nu a aratat ceva in plus
dupa ce am mai citit pe internet, din proprie initiativa am facut o endoscopie faringiana (nu a adus ceva nou) si o ecografie de parti moi in 01.09.2011 care a aratat:
-nodul transonic cu diametre de 4, 3/3 mm localizat in LD anterior net si regulat conturat, structurat chistic, cu microcalcificare punctiforma marginala; in rest ecostructura tiroidei este omogena
-fara imagini de adenopatii latero-cervicale
-in partile moi latero cervicale stingi lateral de pachetul vascular si profund fata de muschiul SCM se evidentiaza o imagine nodulara cu diametre de 6/3 mm fara semnal vascular cu substrat cel mai probabil limfo-ganglionar
-ganglion jugulo-digastric stang cu diametru de 8 mm
-fara alte adenopatii latero cervicale
-multiple imagini de ganglioni submandibulari cel mai mare de 7-8 mm
Am fost la ORL, hematologie, endocrinologie, medic de familie si mi s-a spus ca nu este o problema, dar sa repet la 5-6 luni ecografia; intre timp acea jena la inghitit aproape a disparut, insa a reaparut in februarie insotita de junghiurile in maxilar, dantura, ureche toate pe stanga
In 23.03.2012 am facut din nou ecografia si a iesit:
-leziune chistica pe lobul drept tiroidian nemodificata fata de examenul anterior
-fara adenopatii laterocervicale cu caracter suspect
-leziunea mentionata la examenul anterior localizata la nivel parti moi latero cervicale stg. profund fata de muschiul SCM masoara actual 6/9, 5 MM, este net delimitata si fara semnal vascular in interior cel mai probabil reprezentand un limfoganglion
-cateva adenopatii cu caracter reactiv la nivel lant digatric stang si submandibular bilateral
Concluzii: aspect nemodificat semnificativ fata de ex anterior-control la 6 luni sau mai devreme daca imi apar ganglioni mariti
Am facut ulterior analize - acid uric seric, TGO/TGP, LDH, proteina C reactiva, calciu ionic, seric, proteine totale serice, VSH, hemograma cu formula leucocitara Hb, Hc si indici, - valori normale cu exceptia fibrinogen 424 fata de normalul (200-400): la alt laborator am facut examen citologic al frotiului sanguin (au facut si hemoleucograma completa) - normocromie, normocitoza eritrocitara, formula leucocitara de aspect normal, moderata anizocitoza trombocitara, 15-20 trombocite/camp
In prezent am jena la inghitit pe partea stanga, junghiuri in partea stanga a gatului de la clavicula pana la maxilar, in ureche, uneori in dantura dar tot pe stanga, uscaciune mare a gatului si gurii-noaptea ma trezesc din 2 in 2 ore sa beau apa, tiuit permanent in urechi, uneori noaptea aud un zgomot ca de clopote batand in departare, alteori ma trezesc cu un zgomot puternic in urechea stanga care seamana cu zgomotul curgerii unei ape dar in ritmul batailor inimii de parca aud sagele curgand in artera - ma scol in sezut, zgomotul se diminueaza si treptat dispare- in aceste conditii nu ma pot odihni
va rog sa-mi spuneti daca se poate, ce investigatii se mai pot face, la ce cabinet/clinica/spital sa merg - orl, interne, hemato, endo. pentru ca nu stiu incotro sa o apuc

va multumesc mult pentru timpul acordat si sa va ajute D-zeu
3 comentarii
0
20-04-2012, ora 21:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.incepeti cu TRanzit baritat esofagian sau endoscopie gastro-esofagiana
problemele gastrice cu reflux.. duc la asemenea simptome
2.nu ati scri nimic de o posibila Glicemie.. care da o uscaciune a mucoaselor
3. nu ati specificat varsta, inaltimea, KG, tensiune arteriala si alte amanunte importante !!!
0
21-04-2012, ora 16:34
raneti
Nu este medic/terapeut
raneti
Va multumesc Domnule Doctor pentru raspunsul prompt
-am facut o endoscopie digestiva superioara in iulie 2011 - esofag normal, duden I si II normal, stomac cu eroziuni superficiale in fornix, mucoasa pestrita mozaicata, si la analiza prezent helicobacter pilori (nu am luat pana acum tratamentul pentru acesta)
-glicemia - 1, 05
-59 ani, 1, 87 m, 75 kg, tensiune maxima intre 12.5 -14.00- am avut si 15.8 am luat tratament
-noaptea respir pe gura si daca nu ma controlez si ziua la fel, la efort mare respir pe gura, nara stanga e cam mereu infundata si trebuie sa suflu nasul - uneori in batista este si sange, am facut si fibroscopie, mi-au fost curatate narile cu niste meşe; ca sa tin gura inchisa noaptea mi-am facut o legatura in jurul capului cu o fasa sub barbie dar nu da rezultate
-este posibil ca jena la ighitit si junghiurile sa le am din cauza acelei formatiuni nodulare? Investigarea acesteia tine de orl?
Cu respect
0
21-04-2012, ora 19:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. e cazul de un consult la ORL..si interventii chirurgicale pentru refacerea respiratiei nazale
2 obligatoriu tratament pentru helicobacter + regim strict alimentar
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.