grup de suport pt borderline pe facebook

01-05-2011
bpdfreak
Nu este medic/terapeut
bpdfreak
buna! am creat o pagina pe facebook care se doreste a fi un grup de suport virtual pentru persoane care au tulburare de personalitate borderline si un spatiu in care putem posta diferite informatii legate de aceasta afectiune. este usor de accesat (dupa ce va inregistrati pe facebook) - se numeste grup de suport pentru persoane cu tulburare de personalitate. crearea acestei pagini nu imi aduce niciun castig financiar (deci nu incalca regula de a nu introduce mesaje publicitare), mi s-a parut importanta deoarece nu prea exista astfel de initiative in lb romana, iar persoanele cu borderline se simt deseori izolate, neintelese si neputincioase. inteleg aceste aspecte deoarece si eu ma confrunt cu ele, dar consider ca prin crearea unei astfel de comunitati si calitatea vietii noastre se va imbunatati. aceasta nu inseamna ca ar putea inlocui tratamentul medicamentos sau psihoterapia, dar asa cum se intampla si in tarile dezvoltate, grupurile de suport de pe internet joaca un rol important in recuperare, in cunoasterea de sine, in socializare. cred ca ar fi timpul sa facem ceva si pentru noi. avem o tulburare psihica, dar asta nu inseamna ca nu putem sa facem toate eforturile posibile cu scopul de a ne recapata viata. borderline nu este o sentinta pe viata! cred ca impreuna putem reusi sa schimbam ceva!
3 comentarii
0
01-05-2011, ora 01:33
bpdfreak
Nu este medic/terapeut
bpdfreak
p.s. am ales sa fac aceasta pagina pe facebook datorita expunerii mult mai mari, am reusi sa ajungem la mai multe persoane prin intermediul acestui grup.
0
03-05-2011, ora 00:18
bpdfreak
Nu este medic/terapeut
bpdfreak
p.p.s. luna mai este luna de constientizare a sanatatii mentale si a tulburarii de personalitate borderline. cred ca si romanii trebuie sa adopte o atitudine mai proactiva, sa se implice la reducerea stigmatizarii tulburarilor psihice, la raspandirea informatiilor. as vrea nu doar sa vizitati pagina de facebook a grupului de suport pentru persoane cu tulburare de personalitate borderline, ci sa si comentati, sa va spuneti punctul de vedere, sa impartasiti din experienta personala. sa folositi aceasta pagina ca pe un spatiu in care va puteti exprima frustrarile, puteti posta fotografii sau articole/poezii legate de borderline. sa devina un adevarat grup de suport in care sa putem invata unii de la altii diferite tehnici de coping prin care sa controla aceasta tulburare si sa invatam sa fim un sprijin unii pentru ceilalti.
0
05-07-2014, ora 15:15
ladydi
Nu este medic/terapeut
ladydi
Mai exista acest grup? Nu v-am gasit pe fb
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: