grosime endometru

13-10-2008
Raluka.miss
Nu este medic/terapeut
Raluka.miss
Buna ziua!

Va rog sa imi spuneti: endometrul creste cel mai mult pana in momentul ovulatiei? Stiu ca mai creste si dupa aceea, dar creste mai putin, nu?
Va multumesc!
7 comentarii
0
18-10-2008, ora 22:33
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Da, asa este.
0
30-10-2008, ora 10:00
drmaher
Nu este medic/terapeut
drmaher
nu este adevarat deci endometru este mucoasa care captuseste cavitatea uterina si pe scurt e formata din 2 portiuni ;bazala si functionala, cea bazala nu se modifica e part stabila dar cea functionala sufera modificarii datorita estrogenilor si progesteronului deci endomet incepe sa creasca usor din ziua a 5a aCM pana la ovulatie z 14 (grosimea 4-5 mm) (faza proliferativa)si la 48 de ore de ovulatie incepa sa creasca mai mult atangand grosime de 1cm-(faza secretorie)
0
30-10-2008, ora 13:36
Raluka.miss
Nu este medic/terapeut
Raluka.miss
Domnule doctor KARIM MAHER, va rog sa imi mai spuneti, daca se poate. Daca se ia Postinor la ovulatie, endometrul nu se va mai ingrosa deloc? Multumesc!
0
30-10-2008, ora 15:20
drmaher
Nu este medic/terapeut
drmaher
eu am vorbit despre postinor sfatul meu sa nu luati nici-o data indiferent de ziua a CM, prima reactie adversa e dereglarea CM care va dura ff mult, la unele paciente si pana la un an. aveti mare grija.
0
30-10-2008, ora 15:28
Raluka.miss
Nu este medic/terapeut
Raluka.miss
Da, dar am luat o data si nu am avut decat niste sangerari reduse de tot, numai vreo 3 zile, nu 6 cat in mod normal. Nu s-a mai dezvoltat atunci endometrul? Sau de ce credeti?
0
24-11-2008, ora 13:58
Tudose Anca
Nu este medic/terapeut
Tudose Anca
Buna ziua Domnule Doctor Karim.

Anca Tudose ma numesc sunt din Galati, am fost operata pe 14.11.2008 de fibroadenom la sanul stang, la IOB, de catre dumneavoastra si dr. Popa.

Saptamana aceasta trebuie sa-mi scot ata, insa am o mica problema. Trei sferturi din incizie incepe sa se usuce, insa in partea superioara exista o portiune micuta, care zic eu ca e cu infectie.

Eu am respectat intru totul ce mi-ati recomandat si vreau sa stiu daca e ceva normal sau s-a infectat zona si atunci trebuie sa vin la Bucuresti.

Multumesc mult.

O zi buna!

Anca
0
30-07-2010, ora 10:25
silvy1981
Nu este medic/terapeut
silvy1981
BUNA ZIUA
MA NUMESC COSMINA AM SI EU O NELAMURIRE IN ZIUA A-19-A AM FOST LA MONITORIZARE
MI S-A SPUS CA SUNT LA OVULATIE. PE OVARUL DREPT PREZENTAM UN FOLICUL 20MM SI PE OVARUL STANG UN FOLICUL DE 21-22MM, LICHID IN DOUGLAS DAR GROSIMEA ENDOMETRULUI ERA DE 6.15MM
ESTE POSIBIL SA RAMAN INSARCINATA CHIAR DACA GROSIMEA ENDOMETRULUI ESTE LA LIMITA INFERIOARA( ASA AM INTELES EU DE LA DR)?
ASTEPT CU INTERES UN RASPUNS
VA MULTUMESC
COSMINA
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Metoda calendarului
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  • Testele de ovulație
  •