gripa, bronsita sau ce?

21-02-2011
Luckycoin
Nu este medic/terapeut
Luckycoin
Buna ziua, la mijlocul lui ianuarie am fost racita(aveam febra, ma durea gatul, aveam amigdale marite) si am luat tratament adecvat-paracetamol, fervex, strepsils. Dupa nici o saptamana am inceput sa tusesc sec si ma durea pieptul si spatele tot in zona toracica. Am vorbit cu un medic si mi-a spus ca poate am facut bronsita si mi-a dat tratament Eritromicina + nistatina, nurofen raceala si grija, ACC 600. dupa 2-3 zile de tratament am inceput sa stranut foarte des si sa-mi curga nasul(lichid incolor, apos). Mi-a spus(acelasi doctor ca probabil am facut alergie la eritromicina si mi-a dat Aerus, am intrerupt tratamentul cu antibiotic, am continuat cu restul. Si mi-au trecut toate. Dupa o saptamana am inceput sa tusesc iar( tot asa sec, cateodata eruptiv, inecacios). A inceput iar sa ma doara in piept si daca tusesc mai tare, parca tusesc direct din plamani.Acum iau BIOTUSS, cefalexin 500, nurofen raceala si gripa, vit C. Dupa 1 zi de tratament iar am inceput sa stranut si sa imi curga nasul. NU mai stiu ce sa fac. Nu am fost niciodata alergica la vre-un antibiotic., Va rog ajutati-ma cu un sfat. Multumesc anticipat!
2 comentarii
0
21-02-2011, ora 19:53
zanebune
Nu este medic/terapeut
zanebune
Se pare ca nu ti-a picat fisa ca toate aceste medicamente iti agraveaza boala, creeaza simptome noi si te fac si alergica la ele. Oricum nu ai cum sa te vindeci cu aceste medicamente. Ar fi cazul sa cugetezi un pic la greselile repetate pe care le faci. Pentru corpul uman toate aceste medicamente chimice sunt otravuri.
0
21-02-2011, ora 21:57
Luckycoin
Nu este medic/terapeut
Luckycoin
Daca toate medicamentele astea ar fi otravuri nu ar exista pe piata. Stiu ca nu-i bine sa iau asa multe dar nici nu pot sa stau cu mainile in san sa treaca de la sine.(Tipic romanesc-las ca trece).Fiecare cu propriile principii de viata.(fara suparare)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.