greutatea copilului de sase luni

25-06-2008
Liliana Gratiela
Nu este medic/terapeut
Liliana Gratiela
am o fetita de 6 luni si are 6100 s-a nascut cu 3110 iar la 4 luni avea 5100. mananca dar f putin dimin 6-7:100 ml lapte 9:10 3-4 lg piure fructe cu branzica calcica daca refuza ii dau lapte 100 ml la 13-14 piure de legume cu carne si branzica -cam 100 gr la 5- 6 seara iaurt cu biscuite 2 linguri iaurt si 3 biscuiti + 60-70 ml lapte seara la 9-10 140 ml lapte cu biscuite. I-m dat o luna sanasol si peritol la indicatiile medicului isi revenisa putin ; decand nu-i mai dau peritol deabia mai mananca si mi se pare ca a si slabit. S-a nascut de 50 cm iar acum are 62. Cum imi dau seama daca are anemie sau nu ? In rest e f activa si vioaie: gangure si tipa toata ziua si da toata ziua din picioare, le baga in gurita.Vrea si eu un sfat ca pe zi ce trece simt ca innebunesc.
13 comentarii
0
29-06-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Faceti teste pentru anemie si lipsa de calciu si eventual asociati Ferrum Haussman picaturi eventual insotit de cresterea cantitatii de fainos, ficat si galbenus de ou. ca si suplimente pentru anorexie ar fi Sana-Sol sau Revital Apetit.
0
17-06-2010, ora 17:54
andreea1985
Nu este medic/terapeut
andreea1985
Am un baietel de 5 luni si 4 zile, cantareste 6, 700.Este nascut prematur la 33 saptamani cu greutatea de 2080.A ramas 2 saptamani in spital si l-am luat acasa cu 2150.De 2 saptamani am incaput sa-i dau la pranz cartof si morcov pasat cu cereale.II dau fier si vitamine.Dupa parerea d-voastra este bine cu greutatea, mie mi se pare destul de micut pt varsta lui.In rest mananca lapte 120-150 ml la 3h30
0
05-07-2010, ora 08:31
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Baietelul a luat foarte bine in greutate - 3 kg in primele 4 luni - apoi 500 g pe luna pana la 8 luni. Nu ii dati cartof pana la 8 luni, ci doar supa de zarzavat cu legume pasate. Fiecare aliment nou introdus trebuie introdus treptat, fara a se introduce un aliment nou mai devreme de 10 zile. E foarte bine ca ii administrati fier.
0
05-07-2010, ora 12:48
andreea1985
Nu este medic/terapeut
andreea1985
Multumesc pentru raspuns.M-ati ingrijorat in privinta cartofului, pt ca eu de la inceput i-am pasat putin cartof si acum de aproape o luna in fiecare zi la pranz ii pasez cartof, morcov, dovlecel si putina telina, Sa nu ii mai dau cartof?Ce efecte negative ar avea?Si care sunt legumele care vin introduse in continuare ca as vrea sa-i mai introduc ceva nou si nu stiu ce?Acum el are aproape 6 luni si cantareste 7100.
0
01-08-2010, ora 23:23
gabi_l
Nu este medic/terapeut
gabi_l
buna...am si eu o fetita de 5 luni care cantareste 6 kg, mentionez ca am nascut-o cu 4.250 iar la iesirea din clinica avea 4.180 gr.Am alaptat-o la san exclusiv pana la 4 luni dupa care i-am dat completare NAN HA deoarece a fost diagnosticata cu dermatita atopica...insa nu prea l-a acceptat, in prezent ii dau Milumil 1 si cate o masa de cereale din orez fara gluten de la Nestle, asta doar de la 4 luni jumatate la recomandarea pediatrului deoarece i-a prost in greutate...vad insa ca tot in zadar, cantareste tot atat...
astept un sfat, o parere, mi-e frica sa nu aiba ceva.
in rest e o fetita destul de cuminte, recunoaste persoanele in jurul caruia se invarte, isi tine bine capul si se intoarce cand e strigata pe numa, gangureste, rade mult, e vioaie, doarme bine...aproape toata noaptea, se trezeste maxim odata
a...mai precize ca nu manca foarte mult la o masa...adica nu are un stas anume...la o masa bea 90 ml lapte, la lata 120, 140.rar cand bea 160, 180 si nu manca foarte des, desi incerc...dupa ce manca cerealele pe care i le prepar din circa 60 ml lapte cu 2, 3 linguri de cereale.cam 5, 6 ore nu mai vrea nimic, poate doar putin ceai...
astept raspuns...multumesc anticipat
0
07-08-2010, ora 05:51
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru andreea - nu e o nenorocire daca se administreaza cartof, insa acesta fermenteaza si poate da colici continand amidon. Dupa 10 zile de la introducerea treptata a supei de zarzavat, se pot introduce odata la 10 zile cerealele fara gluten cu lapte, fructele, branza calcica, galbenusul de ou, carnea de pui mixata.
0
07-08-2010, ora 05:53
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru gabi - diversificarea a fost corecta, aceasta se incepe de la 4-5 luni la copilasul alimentat artificial sau mixt si la 6 luni la bebelusul alimentat la san. Odata cu diversificarea, pentru a asigura o crestere buna in greutate, e importat de administrat ferrum Haussman pentru profilaxia anemiei (doza uzuala e de 5 pic zilnic).
0
11-03-2015, ora 15:24
ionela93
Nu este medic/terapeut
ionela93
Buna ziua. Am o fetita de 9 luni jumatate si are 7500g, 71cm, 44cm circumferinta cranica. Am nascuto de 3.040g, 47 cm si 34 cm circumferinta cranica. Pana la 5 luni jumatate am alaptato doar la san dupa am inceput diversificarea. In prezant mananca dimineata lapte de la san, la 10 fructe sau lapte cu biscuiti, la amiaza ciorbita cu carne si paine/sau ou cu branzica si paine/piure de cartofi cu morcov si verdeata cu ou/ficatel/ doarme 1 ora si dupa mananca iaurtel cu biscuiti sau cu mamaliga iar seara incerc sai dau cereale cu lapte dar nu prea vrea si-i dau supica cu paine iar inainte de somn lapte de la san. Fetita este energica, merge in premergator, vorbeste toata ziua mama, tata, da da da etc, merge in 4, se ridica in picioare singura sprijinindu-se de pat, merge daca o tin de manute si nu sta o secunda dar are putine kg. Credeti ca gresesc cu ceva? Mentionez ca la iesirea din spital avea 2880 g, la 3 saptamani 3800g, la 4 luni 5980g, la 5 luni jumate 6400g iar la 9 luni jumate 7500g. Va multumesc.
0
11-03-2015, ora 15:55
ionela93
Nu este medic/terapeut
ionela93
La fetita ii dau 2 picaturi de vigantol pe zi. Iar dintii nu-si mai fac aparitia.
0
13-03-2015, ora 08:51
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Cresterea ponderala a fetitei a fost permanent pe aceeasi traiectorie si in limite acceptabile fata de talie.In aceasta privinta nu este nimic de avut in vedere.Continuati cu Vit.D3 pana la 1 1/2 an de viata, apoi aceeasi doza timp de 3 ani, din octombrie pana in aprilie.Dentitia este programata genetic si va erupe cu siguranta.Succes!
0
16-03-2015, ora 16:58
ionela93
Nu este medic/terapeut
ionela93
Va multumesc!
0
13-06-2015, ora 13:51
AlessiaElena
Nu este medic/terapeut
AlessiaElena
Buna ziua!V-as multumi din suflet daca mi-ati raspunde si mie la o intrebare:Am un baietel de 9 luni pe care l-am nascut de 3260g, acum are 8300g, pediatra lui mi-a spus ca a luat prea putin in greutate in ultimele 2luni(doar 300 g)ar trebui sa ma ingrijorez?Nu are pofta de mancare, saliveaza mult(am zis ca-i posibil sa se datoreze dintisorilor, salivarea)si è foarte cald!E posibil sa fie si din aceste cauze neluarea in greutate sau ar putea fi alta cauza?As mai vrea sa adaug ca are un somn agitat, plange dar fara sa deschida ochisorii(il doare ceva dar nu stiu ce ) de doua saptamani!Va multumesc!
0
26-02-2021, ora 11:13
Dirgni-Anita
Nu este medic/terapeut
Dirgni-Anita
Buna ziua, bebelina mea, de 6 luni ( azi a implinit), am cantarito de dimineata si cântarul imi indica 6430kg si 68 cm, mentionez ca am nascut o cu 2600kg si 47cm, cand am iesit din spital dupa 2 zile, cântarea 2450kg.am hranito timp de 2 luni si la sân și cu formulă Aptamil, de la 2 luni, nu mi a mai vrut biberonul si am continuat numai sa o alaptez exclusiv, până la 5 luni.
Am început diversificarea, piureuri de legume și fructe, supa crema de legume și rar cate un iaurtel plus sân.
Ea nu imi stă nici în sezut cum trebuie, decât sprijinită, de intors pe burtica, se întoarce, dar nu sun inapoi pe spate, , nu a inceput sa se ridice pe brate sau în genunchi.Mie teama sa nu aiba deficit de vitamina D3, fiindca dna doctor, mi-a recomandat de la 1 săpt sa ii dau Protectis si vit D3 de la Secom, i-am dat asa până la 2 luni, apoi am gasit in farmacie Protectis cu vit D3, i-am comunicat dnei doctor, si dansa mi-a zis că în cazul ăsta, să renunț la vitD3 de la Secom, ca sa nu faca supradoza.
Nu stiu ce sa fac, sunt îngrijorată.
Este bine asa la greutate?sau trebuie sa consult medicul pediatru?
Va mulțumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Greutate bebeluș în funcție de vârstă - ce e normal și când trebuie să ne facem griji
  •