fetita de 6 luni si nu prea mai ia in greutate

29-07-2013
codruta84
Nu este medic/terapeut
codruta84
buna ziua...am si eu o fetita de 6 luni si nu prea mai ia in greutate..acum are 6.150kg...si 65cm, la nastere avand 2.650kg si 46cm.as vrea si eu sa stiu daca ar trebui sa ma ingrijorez??
17 comentarii
0
30-07-2013, ora 18:47
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara. Fetita are un deficit ponderal de aprox. 500 g dar evolutia taliei este ok. Situatia nu pare a fi serioasa dar sunt necesare unele informatii pentru a face recomandari pertinente: cum o alimentati? cate mese are in 24 ore? care este cantitatea de aliment/masa? cum are tranzitul intestinal? varsa/regurgiteaza? cum si cat doarme/24 ore? Multumesc.
0
31-07-2013, ora 10:39
codruta84
Nu este medic/terapeut
codruta84
Buna ziua.pana la varsta de 5 luni, a fost alimentata mixt(bazandu-ne mai mult pe alaptatul la san)..de la 5 luni am inceput diversificarea...dimineata ora 6-7 san, cam 80-100ml, ora 10..fruct(mar, para, avocado sau dupa ce le-am introdus separat piure)si 90-120ml lapte praf.ora13-14...piure de legume(cartof, dovlecel.pastarnac)si din cand in cand carnita de pui..asta dupa ce le-am introdus separat...si 90-120ml lapte praf...ora 17-17.30 lapte cu cereale(cam 90ml lapte+cereale)sau lapte simplu 90-120ml..si la orele 21-22 lapte praf 90-120ml...noaptea se mai trezeste odata pe la orele 2-2.30si mai papa san...de dormit ziua nu doarme mai mult de 2 ore in reprize de 30min..dar noaptea doarme de la ora 22-22.30 pana la ora 2-2.30, se trezeste, mananca si adoarme la loc pana dim.la 6-7 cand mananca iar si mai doarme o ora...doua...de varsat nu mai varsa...mai regurgiteaza putin...dar pana la 4 luni jumatate varsa mereu...cam are probleme cu constipatia.tocmai din aceasta cauza nu i-am dat morcov fiert...doar suc de morcov sau mere...de cand ii dau mar, a inceput sa iasa afara...mai greu, dar iese...multumesc anticipat
0
31-07-2013, ora 17:20
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna ziua. Din punct de vedere calitativ alimentatia este ok. Cu privire la asocierea alimentelor, va sugerez ca la masa de fruct sa adaugati branza de vaci proaspata, cantitatea alimentelor sa fie suficienta pentru a nu mai administra si lapte. La masa de pranz administrati zilnic carne de pui iar cantitatea sa fie indestulatoare, renuntand la lapte la pranz. Administrati zilnic seara lapte cu cereale iar la culcare san/formula. Sa aiba 6 mese/24 ore, dintre care lapte mama/formula nu mai mult de 3 mese. Cresterea ponderala depinde de aportul caloric iar mesele diversificate asigura acest aport. Constipatia poate fi corelata cu cantitatatea redusa de alimente ingerate (80-90-100 ml/masa). Monitorizati cresterea ponderala, cantarind copilul lunar. Pana la 8 luni trebuie sa creasca cu 500 g/luna, iar pana la 1 an cu 250 g/luna. Multa sanatate!
0
31-07-2013, ora 17:46
codruta84
Nu este medic/terapeut
codruta84
va multumesc frumos!
0
08-09-2013, ora 20:36
anaiugaapostol
Nu este medic/terapeut
anaiugaapostol
buna! am o fetita de trei luni si am fost la medicul de familie cu ea, cantareste 5.600 kg.am nascut-o cu 4 kg. intrebarea mea este greutatea depusa este normala? medicul de familie imi zicea ca ar trebui sa o pun des la san, daca o pun des regurgiteaza. nasterea a fos prin cezariana datorita unor probleme oftalmologice. in data de 21 septembrie implineste 4 luni, de la aceasta varsta as putea sa i introduc ceva cereale? si de la aceasta varsta ar tebui sa nu se mai trezeasaca asa des, in cazul nostru la 2, 3 ore? va multumesc! astept raspunsul dvs
0
08-09-2013, ora 21:00
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara.
Deficitul poderal este modest (aprox. 400-500 g). Solutia recuperarii acestui deficit este cantitatea corespunzatoare de aliment si nu frecventa mare a meselor. Regurgitatiile frecvente si eventual abundente antreneaza pierderi. Daca copilul solicita mese frecvente, probabil nu se satura. Faceti proba suptului la cateva mese (catariti copilul inainte si dupa masa) evaluand astfel cantitatea de lapte ingerata. Poate fi necesara asocierea unei formule de lapte. Multa sanatate!
0
14-09-2013, ora 18:46
anaiugaapostol
Nu este medic/terapeut
anaiugaapostol
va multumesc
0
17-01-2014, ora 11:46
Bianca Daniela
Nu este medic/terapeut
Bianca Daniela
Bună ziua este normal ca un bebe la 2 luni sa aibă 7 kg? La naştere având 3.300..va multumesc
0
17-01-2014, ora 17:39
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara. La varsta de 2 luni acest sugar ar trebui sa cantareasca aprox. 5 kg. Deci greutatatea sa actuala (7000 g) este excesiva. Multa sanatate!
0
18-01-2014, ora 12:54
claudiasebi
Nu este medic/terapeut
claudiasebi
Buna ziua.am si eu un baietel de 9 luni cu greutatea de 7.900.la nastere a avut 2.800.e normal?
0
18-01-2014, ora 21:12
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara.
Greutatea actuala este adecvata varstei si greutatii de la nastere a sugarului. O seara placuta!
0
28-01-2014, ora 11:57
codruta84
Nu este medic/terapeut
codruta84
Buna ziua.un bebe de aproape 5 luni, nascut cu o greutate de 3.500kg are acum 8 kg.este normala aceasta greutate?
0
28-01-2014, ora 13:02
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna ziua.
Greutatea actuala a sugarului depaseste cu aprox. 1 kg greutatea ideala corespunzatoare varstei si greutatii de la nastere.
O zi buna!
0
28-01-2014, ora 16:31
codruta84
Nu este medic/terapeut
codruta84
Va multumesc!ati putea sa-mi dati si mie o sugestie pt.meniul unui bebelus de 1anisor?multumesc anticipat
0
28-01-2014, ora 19:59
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara.
La varsta de 1 an, copilul consum aprox. 500 ml lapte (de preferat formula) distribuiti in 2 mese si 3-4 mese administrate cu lingurita, de exemplu:
- dimineata, la trezire: 200-250 ml lapte
- masa de fruct pasat cu branza dulce de vaci +_ 1-2 biscuiti
- masa de carne pui + piure legume
- iaurt natural +- paine
- cina calda: mamaliga + branza dulce, etc.
- la culcare: lapte, sau fainos cu lapte, sau cereale cu lapte.
Intre mese, copilul va primi apa plata, respectiv ceai sau suc natural, preparat in casa. Meniul copilului va mai cuprinde galbenus de ou fiert tare administrat de 3 ori/saptamana, respectiv ficat pui fiert, peste slab, etc. Se va tine cont de eventuale intolerante/alergii alimentare.
O seara placuta!
0
06-02-2014, ora 12:47
codruta84
Nu este medic/terapeut
codruta84
Buna ziua..va multumesc pt raspuns, dar as mai avea o rugaminte la dvs.ati putea sa-mi spuneti si orele(aprox.)la care ar trebui sa-i dau aceste mese.pt ca nu stiu exact cam la ce ore ar trebui date...mai ales ca fetita mea de 1 an, inca se trezeste noaptea sa bea lapte(cam o data pe noapte, iar orele variaza chiar daca sa zicem la ora 20.30 mananca lapte cu cereale cam 90-120ml si la ora 21, 90ml lapte formula)cateodata se trezeste si la 12 noaptea...la 2, la 3, la4..si ma gandeam daca as putea sa-i dau altceva seara in loc de cereale...nu stiu...dati-mi un sfat va rog frumos...as prefera sa nu se mai trezeasca noaptea :((.Va pot spune cum ii dau eu mesele acum:9-9.30 fruct cu biscuiti si uneori cu branza ca nu prea o mai mananca;13-13.30piure de legume cu carnita, sau galbenus de ou sau ficat de pui;17-17.30orez cu lapte sau iaurt cu biscuiti sau mamaliga cu branza si smantana sau dovleac copt cu mar;20.30 90-120ml lapte cu cereale si 90ml lapte(pe care uneori il bea pe tot, alteori nu si noaptea cand se trezeste(cum v-am spus si mai sus orele variaza)120ml lapte formula pt ca mai mult nu bea.
0
26-10-2015, ora 21:28
flory_flory182@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
flory_flory182@yahoo.com
Bunaa si eu o bebelusa care are 4 luni si 3 sap si cantareste 6 kg sa nascut cu 2700 kg
47 cm
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Greutate bebeluș în funcție de vârstă - ce e normal și când trebuie să ne facem griji
  •