greutate sugar

22-05-2009
miron_vero
Nu este medic/terapeut
miron_vero
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca bebelusul meu nu a luat prea mult in greutate, s-a nascut de 4050g si 55 cm, iar la 3 luni are 7500g si 64 cm. In primele 2 luni i-am dat doar piept si a luat in 2 luni 2700g, iar apoi i-am dat NAN1 si mananca 7 mese a cate 150ml/zi. Este prea mult, daca da va rog sa-mi spuneti cum sa fac sa-i mai scot 1-2 mese, fiindca am incercat cu ceai si urla pana ii dau lapte. Va multumesc.
4 comentarii
0
23-05-2009, ora 20:55
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu ai medic de familie sau pediatru pentru copil? Nu-i bine cum este alimentat, sugarul supraponderal va avea multe probleme in viitor.Greseala este ori ca ii dai sa suga prea des, ori pranzurile sunt prelungite sau amandoua lucruri deodata.La trei luni trebuie sa-i dai doar 5 mese maxim 6 mese de lapte pe zi x 130-140 ml lapte praf reconstituit, sucuri de fructe facute natural, in casa, piure de mere, de banane.La 4 luni doar 160ml lapte x 5 pranzuri si tot asa, pe masura ce creste, trebuie sa ai o proportie bine stabilita intre lapte si alimentele pe care incepi sa le introduci.Cand tipa dai ceai, supa simpla de legume, nu te lasa pacalita, lasa-l sa planga da-i suzeta, plimba-l ca sa uite de mancare, distrage-i atentia si disciplineaza-i alimentatia, pana nu va fi prea tarziu, caci odata obisnuit sa manance mai tot timpul asa va creste si va fi de mic obez..Bebelusul tau a luat mult in greutate, cu 1200g in plus in doua luni.Trebuie sa intelegi ca nu asa va creste sanatos.Alege si un pediatru la care sa mergi periodic la control cu copilul.Numai bine!
0
27-05-2009, ora 10:57
miron_vero
Nu este medic/terapeut
miron_vero
Multumesc de raspuns, dar copilul meu acum la aproape 4 luni mananca la 4 ore, 4 ore jumatate 5 biberoane pe zi de 180 ml si, da, am un medic pediadru la care merg frecvent si nu mi-a spus ca ar avea o problema. Si din cate stiu eu la 4 luni copilul isi dubleaza greutatea de la nastere. Mentionez ca inca nu-i dau mancare ii dau doar lapte si nu termina intotdeauna biberonul de 180 ml. Acum are 7.900 g si 66 cm, si nu cred ca va ajunge la obezitate avand in vedere ca nu avem cazuri in familie. Pediatru mi-a spus ca fiecare copil are ritmul lui de crestere.
0
30-05-2009, ora 19:41
Tina12
Nu este medic/terapeut
Tina12
Buna seara am o fetita de 7 luni am nascuto de 3.6 kg si 52 cm acum cintareste 9, 2 kg si are 72 cm credeti ca are tendinta spre obezitate?
0
03-12-2010, ora 14:52
dia.dienutza
Nu este medic/terapeut
dia.dienutza
Buna ziua
Am o fetita de 4 luni, s-a nascut cu 3 160g si akm are doar 5 000g nu mai mananca piept de la doua luni, eu aveam lapte dar ei nu i-a mai placut plangea la piept asa ca i-am bagat biberonul la inceput nu il vroia. Am inceput cu formula nan si nu l-a vrut apoi i-am dat humana si l-a vrut ii dadeam si san dar numai noaptea apoi a inceput sa nu mai vrea nici noaptea. Acum mananca doar 4-5 mese pe zi 120-150 ml, de o saptamana seara ii dau cereale cu lapte si dimineata ii dau suc de morcov cu mere. Medicamente decat d3 seara si fier 5 picaturi dimineata si 5 seara. ceai nu vrea decat il gusta si apoi il da afara, am incercat toate variantele de ceai nici sa nu il vada. Scaun face foarte gros si numai cu supozitor. Lungimea la nastere a fost de 50 cm akm are 61 cm. Pediatru mi-a spus daca ea nu vrea sa manance nu o forta o sa manance ea cand ii este foame si supozitor sa-i bag cate un pik de fiecare data cand se chinuie ea sa faca adica tot timpul . Este bine sa ia doar 500g pe luna ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul