greutate la inghitire (mai tare la inghitire in gol decat cu mancare)

16-09-2013
pepene
Nu este medic/terapeut
pepene
am fost la ORL nu s-a vazut nimic in ga, t la control, SNF-ul a iesit negativ. Am facut si ecografie si nu a aparut nici o problema.Am primit Lyrica, asta daca ar fi o nevralgie, De fapt aveam 2 umflaturi unde sunt glandele salivare(sub gat), Am fost indrumata spre sectia de infectioase sa nu fie ceva virus.Durerea scade cate un pic in fiecare zi. Am facut si alte analize ce le-a cerut doctorul si au iesit cam proaste, unele( VSH -65, Fibrinogen 483.5(normal 180-380)
proteina C reactiva 13.73 (normal 0-5), dar si bune
ASLO 83.30 (normal 0-200)
leucocite normale 8.2
Cu analizele astea proaste am fost trimisa la reumatologie.Nu mai stiu unde sa ma duc.Astept un sfat de la dumnevoastra.Va multumesc
4 comentarii
0
17-09-2013, ora 10:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. consult la gastrologie ( problemele gastrice se reflecta asupra faringelui)
2pe forum gasiti cum se fac tratamente locale pentru mucoasa farin gelui
0
18-09-2013, ora 18:47
pepene
Nu este medic/terapeut
pepene
d.l doctor, va multumesc f.mult pentru raspuns.As vrea sa va mai spun ca nu ma doare stomacul, ca nu am arsuri, nu am gust acru in gura.Sunt inflamate glandele salivare( asa se presupune)cele submandibulare, am facut ecografie si nu apare nimic, in sensul de ceva pietricica.Mi s-a mai spus ca ar putea fi si o marire de ganglioni.Inca un amanunt ar fi acela ca la debutul brusc a inflamatiei eram mai umflata pe dreapta si durerile mari erau tot acolo, acum au scazut mult pe dreapta si sunt umflata pe stanga si durerile sunt tot aici, pe dreapta f.putin.De la debut a scazut inflamatia si durerea, dar de cateva zile bat pasul pe loc.(debutul a fost acum 6 saptamani).Mulumesc ca ma cititi si astept un sfat de la dumnevoastra.Poate, ar trebui sa merg la maxilo-faciala, nu mai stiu.
0
18-09-2013, ora 21:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, , , si la maxilo-facial este necesar
dar trebuie exclusa si esofagita de reflux
0
21-09-2013, ora 23:12
pepene
Nu este medic/terapeut
pepene
Am ajuns la boli infectioase, unde mi s-a spus ca am o adenopatie si mi-au luat sange pentru o serie de analize, cele uzuale si unele mai speciale( cortizol, , citomegalovirus, toxoplasmoza), asta din ce am aflat deocamdata.Joi o sa primesc analizele si va comunic rezultatele pentru a ma sfatui ce sa mai fac.VA multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: